FOTOGRAFIA AMATORSKA
Zbigniew Wójcik
   STRONA GŁÓWNA      BAŁKANY      Grecja - Peloponez. Rejs Tolo - Hydra - Spetses cz. 3.
 

GRECJA - Peloponez. 

Rejs statkiem Tolo - Hydra - Spetses cz. 3. (spacer uliczkami Hydry i Spetses)

                               Wycieczka z dnia 21 września 2017

  Port jachtowy Hydra.
Zapraszam na ciąg dalszy spaceru po Hydrze.  Warto jest pochodzić po krętych uliczkach na stokach wzgórz gdyż nie ma tu wielu turystów , jest wiele zaułków wartych uwagi, idąc nie wiadomo nigdy gdzie się dojdzie – najczęściej na czyjąś posesję. Trudno wyczuć gdzie kończy się ogólnodostępna uliczka a gdzie schody doprowadzają do prywatnego domu.
 
        
 
Jedna z szerszych uliczek Hydry. 

Miasteczko może zachwycić, szczególnie chodząc po skalistych zboczach amfiteatralnej zatoki gdzie rozmieszczone są kamienne rezydencje dawnych admirałów. Białe i pastelowe domy, czerwone dachówki, a wszystko pomiędzy sosnami, opuncjami, kwiatami, ziołami.

 
 
 

Szczególnie pięknie kontrastuje z białymi ścianami bugenwilla rosnąca w postaci pnączy, krzewów lub drzewek. Zaczepia się do muru cierniami ukrytymi w kątach liści, dzięki temu oplata mury domów i płoty, tworząc efektowne żywopłoty, oraz ogrodowe altany i pergole.

 
 
 
          
 

Ciekawostką może być fakt, że bugenwilla ma bardzo niepozorne kwiaty a ozdobą są jej duże kolorowe liście najczęściej w kolorze różu zwane przez fachowców przykwiatkami.

                       
 

Kończy się czas przeznaczony na zwiedzanie, więc pora wracać do portu a chodząc romantycznymi uliczkami czas upłynął bardzo szybko.

Na ulicach sporo kotów.W porcie wielu turystów, tu w wąskich uliczkach można ich policzyć na palcach. Co jakiś czas spotykałem jedynie ośle transporty, nielicznych miejscowych i liczne skupiska kotów.
 
    Azyl dla kotów na jednym z placów Hydry.
W mieście koty cieszą się dużą tolerancją, leniuchują przed domami a większe skupiska można spotkać w tzw. azylach kocich., czyli miejscach publicznych gdzie są codziennie dożywiane.
 
 
                      
 
                      
 
       

Chodząc po wyspie przestajemy się dziwić dlaczego stała się inspiracją dla poetów, pisarzy, malarzy i filmowców z całego świata.
 
Mały chłopiec na delfinie przy drodze do zachodniej części wyspy.Nie jest więc przypadkiem, że od 1936 roku istnieje w miasteczku wydział Akademii Sztuki. Pisarze, poeci i malarze, tacy jak Henry Miller, Pablo Picasso i Leonard Cohen odwiedzili wyspę.
 
 
     Mały chłopiec na delfinie przy drodze do zachodniej części wyspy.
 
Droga nabrzeżna do zachodniej części wyspy. 
 

Malownicze plenery miasteczka i okolic często wykorzystywane są przez filmowców, a jednym z najbardziej znanych filmów realizowanych na Hydrze jest „Chłopiec na delfinie” Fakt ten upamiętnia pomnik „Mały chłopiec na delfinie” ustawiony przy drodze nabrzeżnej prowadzącej z portu do zachodniej części wyspy (przy wiatraku).

Na koniec fotorelacji z wyspy Hydra dwa zdjęcia symbolu tej wyspy.

 
 
 
 
Mając chwilę czasu przed wejściem na pokład statku można sobie pozwolić na krótki odpoczynek w cieniu kawiarnianych markiz popijając kawę lub sącząc słynne w Grecji anyżowe ouzo.
 
Przyportowa kawiarenka.
 

I tak oto kończymy wizytę na jednej z piękniejszych wysp greckich. Wsiadamy na statek i płyniemy na wyspę Spetses oddaloną od Hydry o ok. 32 km.

    Wypływamy z portu Hydra.       Pokład górny statku.

Pozostawiamy za nami wyspę Hydrę i wypatrujemy przed nami wyspę Spetses – czy będzie tak ciekawa jak Hydra? Wkrótce się okaże.

 
... za nami Hydra.
 
 
... przed nami Spetses. 
 
Spetses jet grecką wyspą o długiej historii i tradycji żeglarskich, należącą tak samo jak Hydra do archipelagu Wysp Sarońskich. Największym miastem wyspy jest Spetses które zamieszkuje ok. 3800 mieszkańców.
 
Panorama od strony morza wyspy i miejscowości Spetses.
 
 
W innych miejscowościach wyspy takich jak Moni Ajion, Ligoneri, Ajii Anariri i Kuzunos mieszka zaledwie ok. 100 mieszkańców. Można więc przyjąć, że całą wyspę zamieszkuje ok. 3900 mieszkańców.
 
Widok Spetses od strony morza. 
 
   Widok Spetses od strony morza.        Widok Spetses od strony morza.

Cała wyspa Spetses ma jedynie 25,5 km2 powierzchni i otacza ją dookoła droga poprowadzona po obwodzie wyspy – można powiedzieć blisko jej brzegów.

 
Fragment Spetses Town w pobliżu portu.
 

W odróżnieniu od wyspy Hydra której główna miejscowość jest skupiona wokół jednej małej zatoki tutaj główna miejscowość Spetses Town jest rozciągnięta na długości ok. 4 km wzdłuż północnego brzegu.

 
Północny brzeg Spetses z główną osadą Spetses Town.
 
Zbliżając się do wyspy, z pokładu statku widać na tle zielonych sosnowych wzgórz charakterystyczne białe domy z czerwonymi dachówkami.
 
           
 
Wpływając do małego portu Dapia będącego zarazem głównym portem wyspy po prawej burcie widać największy budynek osady Grand Hotel Posejdon, zaś po lewej burcie przystań portową i nabrzeże ciągnące się w kierunku starego portu.
 
    Widok ze statku na prawo od portu. Widoczny Grand Hotel Posejdon.       Widok ze statku na lewo od portu. Nabrzeże w kierunku starego portu.
 
Port Dapia jest centrum turystycznym wyspy – tu dobijają promy i statki z z Peloponezu, tu turyści mogą wypożyczyć samochód, skuter, rower by ruszyć w głąb wyspy.
 
Port Dapia. Widok na zatokę i Peloponez.
 
Przy przystani znajduje się również postój taksówek wodnych którymi można dostać się na pobliskie plaże czy do miejscowości położonych na obwodzie wyspy. Taksówki wodne dowożą i odwożą turystów do pobliskich miejscowości na Półwyspie Peloponez takich jak Kosta, Agios Emilianos, Porto Heli oddalonych od portu Dapia o  3 – 4 km w linii prostej.
 
 
Port Dapia.Przystań promowa i postój taksówek wodnych. 
Na Spetses ruch samochodowy jest bardzo ograniczony i odbywa się jedynie po wydaniu specjalnego zezwolenia przez władze wyspy. Mieszkańcy wyspy poruszają się przeważnie przy pomocy skuterów i rowerów, które na wyspie są bardzo popularne.
 
Taryfa dorożek.Charakterystyczną cechą transportu wyspy są dorożki konne z których korzystają turyści do transportu swojego bagażu i przejazdów na okoliczne plaże.
 
      Końskie taxi na wyspie Spetses.
 
Bezpośrednio przy przystani portowej znajduje się postój tych pojazdów odjeżdżających w kierunku starego portu (Palio Limani) oraz przy Hotelu Posejdon odjeżdżających w kierunku zachodnich plaż wyspy.
 
          
 
 
Postój końskich taxi.
 

Dorożki nie narzekają na brak klientów, gdyż turyści licznie przyjeżdżają statkami i promami od strony lądu stałego.

 
Widok na zatokę i ląd stały.
 
 
 

Aby było łatwiej zorientować się w topografii miasteczka załączam planik z naniesioną lokalizacją ważniejszych obiektów wartych odwiedzenia.

 
 
Bezpośrednio przy porcie, po jego zachodniej stronie jest kilka takich obiektów – między innymi Muzeum Baubolina Laskarina ( Spetses Museum Bouboulina Laskarina), Grand Hotel oraz statua Barboulina przed hotelem.
 
Pomnik na nabrzeżu.Laskarina Bubulina była bohaterką walk o wyzwolenie Grecji spod 400 letniej niewoli tureckiej – jej pomnik stoi na nabrzeżu przed Grand Hotelem.
     
 
 
Gmach Grand Hotelu Posejdon. 
 

Muzeum znajduje się ok. 150 metrów, w uliczce za hotelem. Zostało założone w 1991 roku przez Philipa Demertzisa-Bouboulisa, potomka czwartego pokolenia Boubouliny, w jego staraniach o uratowanie rezydencji przed upadkiem. 

Przedsiębiorstwo nienastawione na zysk zarządza wszystkimi dochodami z Muzeum, a jego głównym celem jest naprawa i konserwacja budynku oraz jego wykorzystanie jako muzeum i centrum kulturalnego, jednocześnie opowiadając historię greckiej wojny o niepodległość z nacisk na życie bohaterki Laskarina Bouboulina.
 
Muzeum Bauboulina Laskarina w Spetses.
Budynek Muzeum to trzystu letnia rezydencja składająca się z parteru i dwóch pięter gdzie muzeum zajmuje pierwsze piętro wejście po schodach z dziedzińca.
 
W czasie oprowadzania można zobaczyć cztery duże pokoje tj. Wielką Salę, salę przyjęć, jadalnię i pomieszczenie z kominkiem.
 
Zgromadzono w nich cenne przedmioty takie jak broń, meble, portrety bohaterki, obrazy Petera Von Hessa, przedstawiającą Bouboulinę w czasie oblężenia Nafplio, osobiste przedmioty, porcelanę, przedmioty codziennego użytku.
 
Muzeum jest czynne w miesiącach letnich tj. od 28 marca do 28 października w godzinach 8.30 do 14.00. Czynne codziennie za wyjątkiem poniedziałków. Wstęp: bilet normalny 6 euro, ulgowy 4 euro - w całości idzie na utrzymanie Muzeum. Po muzeum oprowadza przewodnik – czas zwiedzania 40 minut.

Idąc nabrzeżem w stronę starego portu możemy skorzystać z wielu kawiarenek czy restauracji z ładnym widokiem na zatokę i nowy port lub kąpieli na spotkanej plaży.

Wyspa otoczona jest turkusowym morzem i każdy amator kąpieli i opalania znajdzie dla siebie coś ciekawego. Można skorzystać z kilku plaż rozmieszczonych na obwodzie wyspy.  Idąc do starego portu znajduje się mała kamienista plaża Aghios Mamas nazywana „Miastową Plażą”.

           
 
Wielu turystów przyjeżdżających na 2-3 godziny promami właśnie na tej plaży zażywa kąpieli i przy okazji ma widok na port Dapia z wpływającymi i wypływającymi z niego promami, jachtami.
 
Plaża Aghios Mamas nazywana "Miastową plażą".
 
Widok na nowy port.
 

Plaża nie jest zorganizowana, ale w jej pobliżu znajduje się wiele sklepów i kawiarni przy drodze biegnącej do starego portu.

 
Nabrzeże w kierunku starego portu.
 

Bezpośrednio przy tej plaży znajduje się przystanek autobusu kursującego do dalej położonych plaż np. do położonej dalej o ok. 2 km plaży Ayia Marina – jest to najbardziej znana plaża na wyspie zwana „rajską plażą” lub na plaże Aghioi Anargyroi i Aghia Paraskevi. Z miejską plażą sąsiaduje pomost plażowy po minięciu którego ukazuje się mały kościółek Agios Mammas.

 
Kąpielisko przy miejskiej plaży.
 
Wyspa słynie z kilku odbywających się na niej festiwali muzyki , tańca i widowisk historycznych – między innymi Festiwalu Agios Mamas odbywającego się w 2 września.
 

Obchody Agios Mamas odbywają się właśnie w tej zatoczce przy małej miejskiej plaży.
 
Dzieci gromadzą się na plaży, u stóp kościoła Agios Mammas, po wieczornej mszy.
 
      Kościółek Agios Mammas w okolicy miejskiej plaży.

Następnie puszczają do morza małe łódki ze świecami, tworząc romantyczną atmosferę małych świec unoszących się na wodzie.

Po minięciu kościółka za cyplem ukazują się wybudowane wzdłuż drogi rezydencje , widok na cypel z latarnią morską oraz stary port Palaio Limani (Old Harbor).
 
Rezydencje przy drodze do starego portu.
 
 
Rezydencje widziene od strony morza.
 

Wyspa Spetses ma długą morską tradycję którą udało się zachować poprzez między innymi pozostawieniem starej zabudowy dworów kapitańskich.

Rezydencje przy drodze do starego portu. Są one wspaniałym świadectwem przeszłości wyspy. Kiedyś były to domy admirałów i kapitanów statków zaś od roku 1960 stały się miejscem zamieszkania bogatych Ateńczyków wynajmujących lub kupujących budynki.
 
     Uliczka do starego portu.
 
 
Rezydencje przy ulicy prowadzącej do starego portu. 
 

Od strony tych najbardziej okazałych rezydencji doskonale widać po drugiej stronie zatoczki latarnię morską oraz stary port.

 
 
 
Stary port morski w Spetses. 
 

Latarnia morska jest jedną z dwóch najstarszych latarni morskich, które eksploatowane są w Grecji. Latarnia ma ponad 11 metrów wysokości, a jej położenie na niewielkim wzniesieniu sprawia, że ​​jej całkowita wysokość ponad powierzchnią morza wynosi 27 metrów.

W małych zatoczkach starego portu cumują mniejsze i mniejsze jachty, a na nabrzeżu spotkamy ładne rezydencje ich właścicieli oraz liczne tawerny dodające uroku oraz pozwalające chwilę odpocząć i coś zjeść, lub wypić kawę.
 
        
 
 
       
 
 
 
Będąc w starym porcie warto skręcić w małą uliczkę gdzie można zwiedzić dwa wyróżniające się obiekty sakralne: Kościół Agios Nikolaos oraz Kościół Świętej Trójcy.
 
Kościoły w okolicy starego portu w Spetses.
 
Kościół św.Trójcy w Spetses.Kościół Świętej Trójcy w Spetses. Jest to duża świątynia wybudowana w miejscu dawnych magazynów stoczni upamiętniająca trzech Spetsesów, którzy zginęli w Chios w czasie greckiej wojny o niepodległość.
      Kościół św.Trójcy w Spetses.
Kościół św. Mikołaja (Agios Nikolaos) jest dobrze widoczny i łatwo go poznać po strzelistej wieży zbudowanej z marmuru w roku 1805. Kompleks wybudowany w 1700 roku służył jako klasztor, następnie od 1800 roku pełnił funkcję kościoła metropolitalnego. Obecnie jest głównym kościołem katedralnym.
 
Wieża katedralna.Kościół odegrał bardzo ważną rolę historyczną w czasie rewolucji 1821 roku – to w nim spotkali się kapitanowie, kapłani i władcy wyspy i zadecydowali o walce z Turkami. W kościele klasztornym znajdują się ikony świętego Mikołaja, który jest patronem wyspy.
 
    Kościół św. Mikołaja w Spetses.
 
Widok od strony morza na kościół św. Mikołaja w Spetses.
 

Niestety czas przeznaczony na zwiedzanie wyspy Spetses był za krótki aby zobaczyć wszystko – trzeba było wracać do nowego portu gdyż statek odpływał o oznaczonej porze.

Na koniec wizyty na wyspie Spetses jeszcze kilka zdjęć.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Reasumując – wycieczka bardzo udana, warta wydanych 35 euro za dzień pełny wrażeń estetycznych. Porównując obie odwiedzone wyspy Hydra jest o wiele bardziej malownicza, ładniej położona a wszędobylskie osły nadają jej dodatkowego uroku.

Przy blaskach zachodzącego słońca płyniemy do Tolo, a ostatnią atrakcją przez ok. 1 godzinę rejsu jest wzburzone morze – wg kapitana zaczęła wiać szóstka w skali Buforta.

 
 
          
Około godziny 19 wpływamy do spokojnej zatoki w Tolo i można spokojnie iść na kolację i wieczorne piwo do tawerny.
 
 

 


Powrót do części 1:   >Grecja - Peloponez. Rejs Tolo - Hydra - Spetses cz.1. 

Powrót do części 2:    >Grecja - Peloponez. Rejs Tolo - Hydra - Spetses cz. 2. 

 
Powrót do strony głównej:  STRONA GŁÓWNA 
 

http://www.hydraislandgreece.com/portfolio/cathedral-of-hydra/

https://www.hydradirect.com/about-hydra/greek-orthodox-church/monastery-of-the-assumption-of-the-virgin-mary/

http://www.hydraislandgreece.com/portfolio/hydras-historic-archives-and-museum/

https://www.greeka.com/saronic/hydra/hydra-museums/hydra-historical-archives.htm

http://www.hydra.gr/meet/gr_georgiosOut.html

http://www.spetsesdirect.com/about-spetses/geography/

https://pl.wikipedia.org/wiki/Laskarina_Bubulina

https://pl.wikipedia.org/wiki/Grecja

https://www.greeka.com/saronic/hydra/hydra-excursions/dokos-island.htm