FOTOGRAFIA AMATORSKA
Zbigniew Wójcik
   STRONA GŁÓWNA      BAŁKANY      Grecja - Peloponez. Nafplio cz. 2.
 

Nafplio - starówka widziana z twierdzy Palamidi.GRECJA - Peloponez. 

Nafplio cz. 2 - spacer uliczkami Starego Miasta.

                                   Wycieczka z dnia 22 września 2017

 
W części I pokazałem zdjęcia ze spaceru okrężnego wokół centrum starego miasta Nafpio który zaczęliśmy przy gmachu sądu, poprzez bulwar nabrzeżny, promenadę wokół cypla i zakończyliśmy przy gmachu sądu.
 
     Nabrzeże Naplio w okolicy Starówki.

W części II zapraszam na dalszy spacer, tym razem uliczkami mieszczącymi się w środku zamkniętego pierścienia poprzedniej wycieczki z cz.I.

Na planie poniżej zaznaczone obiekty z cz. I (od nr 1 d0 25) wraz z trasą okrężną oraz nowe obiekty ( od nr 26 do 36) dzisiejszego spaceru.
 
26 - Kościół Metropolitan Church of Aghios Georgios

27 - Kościół Aghios Spyridon

28 - Kościół Przemienienia Pańskiego
 
29 - Brama wejściowa do twierdzy
       Akronauplia
 
30 -  Kościół Aghia Sophia
 
31 - Budynek parlamentu
 
32 - Plac Syntagma
 
33 - Trianon
 
34 - Muzeum Archeologiczne
 
35 - Budynek Banku
 
36 - Kościół Panagia

Ciasną uliczką Plututa dochodzimy do małego placyku przy którym stoi jeden z najstarszych kościołów Nafplio - Metropolitan Church of Aghios Georgios (na planie oznaczony nr 26).

Kościół Aghios Georgios w Nafplio.
 
     Kościół Aghios Georgios w Nafplio.
 
Od południowej strony kościoła znajduje się istotny budynek z historią, – dobrze widoczny na zdjęciu dolnym zrobionym z fortu Palamidi.
 
Jest to dwupiętrowy budynek pochodzący z czasów pierwszej okupacji weneckiej. Około roku 1712 mieściła się w nim wenecka szkoła religijna.
 
Na przestrzeni wieków budynek zmieniał swoje przeznaczenie – była w nim drukarnia, sierociniec, w 1824 roku Ministerstwo Edukacji, 1830 roku Szkoła Grecka. Obecnie budynek jest remontowany – nie znam przeznaczenia.
 
Kościół Aghios Georgios i dawny budynek Szkoły Greckiej - widok z twierdzy Palamidi.. 

Metropolitan Church of Aghios Georgios jest jednym z najważniejszych i najstarszych kościołów w mieście. Odbyło się tu wiele wielkich wydarzeń z greckiej historii. W tym kościele odbył się pogrzeb zamordowanego greckiego gubernatora Ioannisa Kapodistriasa.

Kościół zbudowany jest w stylu bazyliki, z kopułą i freskami.
 
 
 
Wnętrze kościoła Aghios Georgios w Nafplio. 

Uważa się, że kościół został zbudowany na początku XVI wieku, w czasie pierwszej weneckiej okupacji miasta, zaś podczas pierwszej i drugiej inwazji turków został zamieniony na meczet.


Placyk przed kościołem Aghios Georgios.Od kościoła Metropolitan Church of Aghios Georgios zwiedzanie polega na spacerach urokliwymi uliczkami starego miasta, pokonywaniu schodów, odkrywaniu ciekawych zaułków i obiektów.
 
    Placyk przed kościołem Aghios Georgios.
 
Placyk przed kościołem Aghios Georgios. 
 
Jedna z uliczek starego miasta.W dalszej fotorelacji postaram się pokazać kilkanaście takich ulic bez podawania ich nazw a krótkie informacje będą przy spotkanych obiektach zabytkowych z podaną numeracją zgodną z wyżej zamieszczonym planem.
 
     Jedna z uliczek starego miasta.
 
Uliczki są naprawdę malownicze i bezpieczne dla turystów – na większości z nich w tej części dozwolony jest jedynie ruch pieszych.

Jedna z uliczek starego miasta.

Dochodzimy do małego placu Spyridon (Aghios Spyridon Square) zabudowanego starymi domami z XVIII i XIX wieku. W centrum placu stoi popiersie wykonane z brązu greckiego pisarza Angelosa Terzakisa. Jednak najważniejszym obiektem przy tym placu jest Kościół Aghios Spyridon (Church of Aghios Spyridon) – na planie plac i kościół zaznaczony nr 27.
 
Kościół Aghios Spyridon. 

Ten jednonawowy kościół z kopułą został zbudowany w 1702 roku, a plac na którym stoi był miejscem ważnego wydarzenia w dziejach Grecji. W dniu 17 września 1831 roku został tu zamordowany Ioannis Kapodistrias pierwszy gubernator nowoczesnego państwa greckiego.

Zamachu dokonali dwaj bracia Georios i Konstadinos Mavromichalis którzy zaatakowali prze wejściem do kościoła. Po zamachu tłum zlinczował Konstandinosa, a Georios został skazany i stracony kilka dni później. Zwłoki gubernatora zostały zabalsamowane i złożone w nieistniejącym już pałacu na Placu Trzech Admirałów – pogrzeb odbył się 18 października 1831 roku.

Jesteśmy w dzielnicy Psaromachalas (sąsiedztwo rybaka) będącej najstarszą dzielnicą dolnego miasta położoną na zboczach wzniesienia Akronauplii, powyżej ulicy Staikopoulos.
 
Była tu już osada pod koniec bizantyjskiego okresu Nauplion na początku XIII wieku, zamieszkana głównie przez greckich kupców i rybaków - w ten sposób otrzymała swoją nazwę. W tej części uliczek jest sporo schodów co owocuje małą ilością turystów.
 
 
Z Placu Spyridon skręcamy na jedne z takich schodów które doprowadzają do kościoła Przemienienia Pańskiego Zbawiciela (Catholic church of the Transfiguration of the Saviour) – na planie oznaczony nr 28.
 
Kościół Przemienienia Pańskiego Zbawiciela. 

Kościół zwany pod nazwą "Frankoklisia" gdyż jego historia rozpoczęła się w okresie okupacji Franków, kiedy to był używany jako klasztor dla zakonnic franciszkańskich. W roku 1839 za czasów króla Ottona kościół został przywrócony katolikom. Dzisiaj jest nazywany przez miejscowych krótko - kościół katolicki.

Brama do Akronauplii.Na końcu uliczki Photomara, tuż przed kościołem katolickim znajdują się schody prowadące w kierunku murów obronnych wzgórza Akronauplii .
 
    
 
Na ich końcu przy pensjonacie Marianna znajduje się brama wejściowa w obręb murów twierdzy – na planie oznaczona nr 29. Komu jest to po drodze tędy może wejść do zamku Akronauplii a wyjść głównym wejściem znajdującym się przy bastionie Grimani – na planie oznaczony nr 6.
Dla lepszej orientacji poniżej pokazuję ten fragment miasta w powiększeniu z trasą dojścia prowadzącą do bramy bocznej na wzgórze Akronauplii oraz do Aghia Sophia.
 
 
Kto jednak pójdzie od kościoła katolickiego dalej prosto ulicą Kapoditriou i skręci z niej a lewo jednymi ze schodów prowadzących do murów obronnych natrafi na dobrze ukryty malowniczy Kościół Aghia Sophia (Church of Aghia Sophia) – na planie oznaczony nr 30.
 
Jedne ze schodów w dzielnicy Psaromachalas w okolicy Agia Sophia. 
 
Do kościółka z ulicy Kapoditriou można się dostać z dwóch stron – jedne schody prowadzą od frontu, drugie od tyłu.  
 
Kościółek Aghia Sophia.Będąc w połowie wysokości schodów należy rozglądać się na boki, gdyż kościółek stoi pomiędzy tymi schodami.
 
            Kościółek Aghia Sophia.
 
Jest to jeden z najstarszych zachowanych kościołów w Nafplio, przypuszcza się że kościół w formie jednonawowej kaplicy mógł być zbudowany w czasach bizantyjskich o czym świadczą zachowane elementy architektoniczne.
Podczas drugiej tureckiej okupacji dzielnica Psaromachalas był prawdopodobnie jedyną dzielnicą wewnątrz murów miejskich, która nadal była okupowana przez Greków.
 
Kościółek Aghia Sophia.Z tego powodu od 1779 Hassan-Pasza przyznał Aghia Sophia prawo do posługi chrześcijańskiej na rzecz chrześcijan żyjących w murach.
 
Odtąd był jedynym chrześcijańskim kościołem wewnątrz murów, który mógł pełnić posługę. Po wyzwoleniu Nafplio z tureckiego jarzma, Aghia Sophia została odnowiona w 1825 roku ze środków przekazanych przez Marszałka Prowincji Nafplio, Nasos Photomaras.  
 
      Budynek Parlamentu.

Z ulicy Kapoditriou w okolicy Aghia Sophia można dostrzec kopułę parlamentu zlokalizowanego przy Placu Syntagma – niedługo tam dojdziemy.

Spacerując po dzielnicy Psaromachalas nie sposób nie zauważyć malowniczych uliczek i zaułków. Wspinając się po schodach nożna zobaczyć domy z różnych okresów i w różnym stanie.
 
       
 
 
 
 
 
 
 
 

Od Agia Sophia schodzimy w dół do ulicy Staikopoulou przy której stoi budynek parlamentu – na planie oznaczony nr 31. Doskonale jest widoczny z placu Syntagma – można powiedzieć, że znajduje się w jego południowo-zachodnim sektorze.

Widok na Parlament od strony kościoła Aghia Sophia.


Budynek Parlamentu.W czasie drugiej tureckiej okupacji wystawiono w tym miejscu w 1730 roku meczet w formie kwadratu z dużą kopułą zwany jako meczet Aga-Paszy.

Po wyzwoleniu miasta od Turków budynek w latach 1825 – 1826 stał się siedzibą parlamentu – stąd wywodzi się do dzisiaj używana nazwa budynek parlamentu.

W swojej późniejszej historii budynek zmieniał kilkakrotnie użytkowników m. innymi:

 • w 1831 roku mieściła się w nim szkoła grecka a parter służył jako więzienie

 • od 1828 do 1834 sala służyła również do tańców

 • w 1834 roku w budynku odbył się proces przywódców greckiej rewolucji Theodorosa Kolokotronis i Dimitriosa Plapoutas

 • Obecnie budynek po modernizacji służy jako centrum konferencyjne oraz do innych zdarzeń organizowanych przez miasto

My schodzimy na bardziej płaski teren, a takim jest najważniejszy i historyczny plac w Nafplio – Plas Syntagma (Syntagma Square) – na planie zaznaczony jako nr 32).

Platan na Placu Syntagma.
     Plac Syntagma.
 
Zakłada się, że plac istnieje od roku 1540 tj, od czasu pierwszej tureckiej okupacji. W czasie swojego istnienia plac wielokrotnie zmieniał nazwę:
 • w XIX wieku zwany był jako „Platanos Square” czyli po prostu „Platanos” za platanem rosnącym w centralnej części placu. Dzisiaj na placu rośnie również platan ale bardziej na skraju placu pod którym zagnieździła się kawiarenka.

 • W 1843 roku plac otrzymał nazwę „Ludwig Square” na cześć Ludwika, ojca króla Ottona, który odwiedził miasto

 • były jeszcze nazwy Plac króla Jerzego ( King George II Square) oraz po rewolucji kiedy grecy żądali od króla Otto konstytucji nazwa została zmieniona na Plac Konstutucji (Syntagma Square) – obecna nazwa.

Jedna z uliczek prowadzących na Plac Syntagma.Plac leży w centralnej części starego miasta (Old Town of Nafplio) i prowadzą do niego ze wszystkich stron uliczki – najważniejsze z nich to Amalias, Konstantinou i Staikopoulou.
 
    Jedna z uliczek prowadzących na Plac Syntagma.
 
Jedna z uliczek prowadzących na Plac Syntagma. 
 
 
Plac odwiedzany jest przez większość przybywających do miasta turystów – nie dziwota znajduje się tu kilka zabytkowych obiektów oraz kilka restauracji i kawiarni.
 
   Jedna z reatauracji na Placu Syntagna.     Jedna z kawiarenek na Placu Syntagna.
Wchodząc na Plac Konstytucji od strony ulicy Konstantinou po lewej stronie mijamy Trianon, a w głębi ukazuje się szary gmach dawnego arsenału – Na zdjęciu dolnym ul. Konstantinou przy wlocie na Plac Konstytucji.
 
Ulica Konstantinou przy wlocie na Plac Syntagna. 
Trianon (oznaczony na planie nr 33) jest najstarszym meczetem w mieście wybudowanym w czasie pierwszej okupacji tureckiej, prawdopodobnie w drugiej połowie XVI wieku.
 
Trianon (dawny meczet) na Placu Syntagna. 
Jest jednym z nielicznych obiektów który przetrwał z tamtych czasów do dnia dzisiejszego. Przez wiele lat w budynku mieściło się kino „Trianon” stąd jego dzisiejsza nazwa.

Trianon (dawny meczet) na Placu Syntagna.Meczet wybudowany na planie kwadratu zwieńczony jest półkolistą kopułą. Wejście tworzyła pierwotnie potrójna kolumnada przykryta trzema małymi kopułami, która w późniejszym okresie została zabudowana.

Budynek w czasie swojej historii, w czasie zmieniających się okupacji miasta oraz po odzyskaniu niepodległości Grecji często zmieniał swoje przeznaczenie, między innymi:

 • w czasie drugiej okupacji weneckiej był kościołem katolickim

 • w 1687 roku mieścił się w nim klasztor franciszkański

 • w 1833 mieściła się w nim „Szkoła dla chłopców Allilodidaktiko”” prowadzona przez najbardziej kompetentnych nauczycieli

 • pod koniec XIX wieku prosperował w budynku teatr

 • w 1915 roku wnętrze przebudowano niszcząc pierwotny wygląd i przeznaczono na wspomniane wcześniej kino Trianon

 • do niedawna mieści się w nim Teatr Miejski Nafplio – obecnie budynek wygląda na nieczynny.


Po przeciwległej stronie Placu Konstytucji stoi jeden z najstarszych budynków miasta wybudowany w 1713 roku o czym informuje nas łaciński napis na fasadzie. Jest to dawny wenecki arsenał – dzisiejsze Muzeum Archeologiczne (na planie oznaczony nr 34).
 
Budynek Muzeum Archeologicznego na Placu Syntagna. 

Budynek Muzeum Archeologicznego zamyka Wielką Drogę (Megalos Dromos" lub "Great Road), dziś znaną jako ulica Vasileos Konstadinou.

 
Muzeum Archeologiczne widziane z twierdzy.Została ona wybudowana z inicjatywy Ioannisa Kapodistriasa, pierwszego gubernatora nowego państwa greckiego. Była to najważniejsza droga w mieście w XIX wieku, dlatego nazywano ją Wielka (megalos"lub great).
 
      Wielka Droga - ulica Vasileos Konstadinou.
 
Budynek dawnego arsenału ma trzy kondygnacje, parter w formie portyku podparty jest czterema kolumnami. Całość dosyć surowa jak przystało na budynek wojskowy.
 
Detal - budynek Muzeum Archeologiczne.Kiedyś mieścił się w nim arsenał, później służył jako koszary, a w czasie okupacji niemieckiej było to biuro przesłuchań.
 
Obecnie na dwóch piętrach mieści się w nim Muzeum Archeologiczne a na parterze biura.
 
    Muzeum Archeologiczne w Nafplio.
 
Aby zrobić miejsce dla drogi, zburzono kościół Aghios Nikitas, stojący w połowie trasy pomiędzy Placem Konstytucji a pałacem gubernatora na Placu Trzech Admirałów.
 
Pomimo, że równoległa ulica Amalias Avenue jest o wiele szersza od ulicy Vasileos Konstadinou mieszkańcy w dalszym ciągu nazywają ją "Wielką Drogą". Przy niej znajdują się sklepy, stoiska z przekąskami, tawerny i restauracje.


Budynek Banku na Placu Rewolucji.W południowo-zachodniej części Placu Rewolucji stoi Budynek Narodowego Banku (Building of National Bank) – na planie oznaczony nr 35.
 
   Pomniki przed budynkiem Muzeum Archeologicznym.
 
Budynek pochodzi z ok. 1930 roku i jest dziełem architekta Zouboulidisa. Przed budynkiem banku stoi pomnik upamiętniający żonę burmistrzaz Nafplio - Panią Spyridon Papalexopoulos. Była przywódczynią ruchu rewolucyjnego na rzecz usunięcia króla Otto, a jej dom stał w miejscu dzisiejszego budynku Banku.
 
 
Tuż za budynkiem Muzeum Archeologicznego, przechodząc ulicę Ethnikis Antistaseos ukazuje się Kościół Panagia (Church of Panagia ) na planie oznaczony nr 36.
 
Kościół Panagia. 
Przechodząc przecznicę warto spojrzeć w lewo – widać ładny zaułek z widokiem na mury obronne twierdzy Acronauplia – odwiedzimy ją w trzeciej części fotorelacji z Nafplio.
 
Widok na mury obronne twierdzy Acronauplia.Kościół pw. Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny jest jednym z ładniejszych kościołów miasta. Został wybudowany w miejscu pierwotnego, mniejszego kościoła prawosławnego z XV wieku.
 
      Wieża kościoła Panagia.
 
Obecny wygląd przybrał ok. 1700 roku w czasie drugiej okupacji weneckiej, piękna dzwonnica pochodzi z 1907 roku .
 
   Kościół Panagia.      Kościół Panagia.
 
Wnętrze kościoła Panagia. 
Z kościoła Panaghia w święto patrona miasta Aghiosa Anastasiosa, w dniu 1 lutego rusza wielka procesja. Również w Wielki Piątek turyści mogą być świadkiem uroczystej procesji przechodzącej uliczkami dzielnicy Psaromachalas.
 
Bastion Pięciu Braci. 
Jedną z takich uliczek dochodzimy do bulwaru morskiego przy bastionie Pięciu Braci – oznaczony na planie numerem 23. Więcej o tej budowli oraz obiektach znajdujących się przy bulwarze morskim w fotorelacji część I.
 
          
 
 
 
Wracamy bulwarem morskim podziwiając kawiarenki, piękny widok na Zatokę Argolidzką, wyspę Bourtzi.
 
 


I tak oto kończymy spacer uliczkami miasta które starałem się pokazać w cz. I i II. W części III zapraszam na wycieczkę po po twierdzy Palamidi i Acronauplia.
 
 
  
 
Na koniec jeszcze kilka zdjęć ze spaceru w późnych godzinach wieczornych – naprawdę warto się trochę „powłóczyć”.
 
 
 
        
 
 
 
         
 
 
 
Powrót do strony głównej:  STRONA GŁÓWNA 
 
Powrót do części 1:   >Grecja - Peloponez. Nafplio cz. 1.