FOTOGRAFIA AMATORSKA
Zbigniew Wójcik
   STRONA GŁÓWNA      BAŁKANY      Grecja - Ateny. Część IV - wieczór grecki, zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza.
 

GRECJA - Ateny. 

Część IV - Wieczór grecki, zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza..

                              Wycieczka z dnia 19 września 2017      

W części I, II i III odwiedziliśmy wzgórze z Akropolem ateńskim, Agorę rzymską, Agorę ateńską, Bibliotekę Hadriana oraz Narodowe Muzeum Archeologiczne.
Jest to zrozumiałe, gdyż każdy turysta odwiedzając Ateny w pierwszej kolejności pragnie  obejrzeć zabytki związane ze starożytnością.

Jednak będąc w Atenach dla pewnego urozmaicenia, warto chociażby przejść się uliczkami dzielnicy  Monastiraki i Plaka usytuowanych u podnóża Akropolu gdzie znajduje się duża ilość kawiarenek, restauracji i różnorodnych sklepów. Wędrując tymi ulicami i robiąc zakupy należy być przygotowanym na dużą utratę zasobów portfela.

Uliczka ze sklepami w okolicy Placu Monastiraki.
 
 
Uliczka ze sklepami w okolicy Placu Monastiraki. 
 
 
Jedna z wielu kawiarni w okolicy Placu Monastiraki. 
 
Natomiast zupełnie bezpłatna atrakcja czeka nas po przejściu z Placu Monastiraki (to ten po wyjściu z Agory ateńskiej) do Placu Sindagma przy parlamencie ateńskim. Pomiędzy tymi placami biegnie ulica Othonos ze sklepami, a odległość pomiędzy placami to ok. 1 km.  Bardziej leniwi mogą ten odcinek pokonać metrem wsiadając na stacji Monastiraki (linia koloru niebieskiego) i wysiadając na następnej stacji Syndagma.

Jeżeli skusimy się pokonać trasę pieszo zobaczymy dodatkowo uroczy kościółek Panaghia (Kapnikarea)  stojący dosłownie na środku jezdni. Jest on kościołem prawosławnym i zarazem jednym z najstarszych kościołów w Atenach.

 
Kościół prawosławny Kapnikarea przy ul. Othonos w Atenach. 

Kościół zbudowano ok. 1050 roku na pozostałościach pogańskiej świątyni poświęconej prawdopodobnie Atenie lub Demeter.

 
Plac Sindagma widziany od strony Parlamentu Greckiego.
 
 
Budynek Parlamentu widziany od strony Placu Sindagma.

Tą bezpłatną atrakcją jest codzienna uroczysta zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza znajdującego się przy Parlamencie. Tu codziennie odbywa się uroczysta zmiana warty przeprowadzana przez reprezentacyjną formację wojskową zwaną Ewzoni. Są to żołnierze Gwardii Prezydenckiej.

 
Grób Nieznanego Żołnierza przy budynku Parlamentu - miejsce zmiany warty.

Podczas pełnienia warty żołnierze stoją nieruchomo zmieniając się co pół godziny. Podobnie jak wartownicy przed Pałacem Buckingham w Londynie zarówno wykonujący honorową wartę jak i sama zmiana warty jest dużą atrakcją turystyczną - chociażby na tradycyjny strój ewzonów. Są to plisowane krótkie spódniczki tzw.fustanelle  czyli tradycyjne spódnice bałkańskie noszone przez mężczyzn. Posiadają 400 zaprasowanych fałd symbolizujących 400 lat niewoli tureckiej.

Ewzoni - mundury noszone na codzień.Na głowie noszą czerwone czapki z frędzlami na wzór turecki, zaś na nogach mają założone białe getry z doczepianymi za kolanami czarnymi wisiorami. Najśmieszniejsze wydają się podkute buty z doczepianymi czarnymi pomponami.

Taki strój obowiązuje w dni powszednie, natomiast w niedziele i święta obowiązuje mundur galowy (zdjęcie dolne wzięte z Wikipedii).

 
                       Ewzoni - mundury galowe noszone w niedziele i święta.
 

Zmiana warty prowadzona jest według ścisłych reguł, a musztra wartownicza jest pełna zaangażowania, powagi i dumy. Kroki i poszczególne gesty są na pograniczu śmieszności.

 
 Ewzoni - zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Atenach.      Ewzoni - zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Atenach.

Nie mam zwyczaju używać kamery w aparacie fotograficznym, więc jeszcze kilka ujęć ze zmiany warty pokazujących poszczególne fazy ruchu.

                      
 
Ewzoni - zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Atenach. 

Kto ma jeszcze siłę i chęci może zakończyć przygodę z Atenami idąc na wieczór grecki do restauracji lub tawerny. Taki wieczór przeważnie zaczyna się o godzinie 2000 a kończy po godzinie 2400. My odwiedziliśmy Tawernę "Neos Rigas" w dzielnicy Plaka - koszt 35 euro.  Oczywiście wszystkie sklepy i kawiarnie w dzielnicy Plaka są otwarte do późnej nocy więc wieczorny spacer jest dodatkową atrakcją.

Uliczka Plaki nocą. 
 
Uliczka Plaki nocą. 
 
Uliczka Plaki nocą. 

Tu małe wyjaśnienie - tawerną w Polsce nazywa się przeważnie małe lokale na wybrzeżu serwujące ryby, natomiast w Grecji tym mianem nazywana jest większość średnich restauracji, karczm.  W naszej na oko mieściło się ok. 150 - 180 osób i jak na mój gust było za ciasno. Po prostu właściciele lokalu wykorzystując popyt zagęścili stoliki do granic niemożliwości poruszania się.

Tawerna "Neos Rigas" w dzielnicy Plaka. 
 
Tawerna "Neos Rigas" w dzielnicy Plaka. 

Tą niedogodność wynagrodziły występy członków zespołów folklorystycznych występujących w narodowych strojach i tańczących tańce greckie - oto kilka migawek które nie są najlepszej jakości gdyż zrobienie zdjęcia zza stołów było prawie wyczynem akrobatycznym.

 
 
  
 
 
 
 
 
 

W cenie wstępu wliczone jest butelka białego wina na dwie osoby oraz skromny poczęstunek na który składały się potrawy greckie: sałatka grecka, szaszłyk, kotleciki, ziemniaki, a na koniec deser w postaci lodów. Idąc na taki wieczór grecki najważniejszą sprawą jest muzyka i tańce greckie - a tego  było sporo wykonywanych przez zespoły. Była oczywiście zorba  a do jej nauki zostali zaproszeni widzowie. 

 
 

Po skosztowaniu wina atmosfera się rozluźniła, były polskie pieśni biesiadne a co odważniejsi opanowali scenę i wspólnie z artystami próbowali tańczyć. Jednym wychodziło to lepiej innym gorzej, ale atmosfera była znakomita.

 
 
 
 

I tak oto po godzinie 24 zakończyliśmy jednodniową przygodę z Atenami. Zobaczyliśmy klasyczne starożytne Ateny, zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz posłuchali muzyki greckiej. Po intensywnym zwiedzaniu stolicy Grecji przyszła pora na sen w pokoju hotelowym. Następny dzień nie mniej interesujący - odwiedzimy Korynt, Mykeny i dawną stolicę Grecji - Nafplio. 

 
Powrót do strony głównej:  STRONA GŁÓWNA 

 

Zapraszam do obejrzenia fotorelacji z Aten:  >Grecja - Ateny. Część I - Akropol 

                                                               >Grecja - Ateny. Część II - Agora ateńska, Agora Rzymska i Bublioteka Hadriana. 

                                               >Grecja - Ateny. Część III - Narodowe Muzeum Archeologiczne.