FOTOGRAFIA AMATORSKA
Zbigniew Wójcik
   STRONA GŁÓWNA      DOLOMITY      Dolomity. Wycieczka wokół grupy górskiej Sassolungo.
 
Dolomity Wycieczka wokół grupy górskiej Sassolungo.
                               Wycieczka z dnia 26 czerwca 2019 r.
Dzień czwarty w Dolomitach, tak jak wszystkie zaczyna się śniadaniem, zabraniem potrzebnych rzeczy w plecak i ruszeniem na dalszą przygodę z Dolomitami.
 
 
 
Poranek wróży dobrą pogodę, więc cała grupa w dobrych humorach wyrusza z hotelu "Dolomiti" położonego w miejscowości Vigo di Fassa na przełęcz Sella. Odległość ok. 22 km pokonujemy autokarem drogą wijącą się przez miejscowości Pera di Fassa, Mazzin, Campesttrin, Fontanazzo, Campitello di Fassa, Canazei. Poniżej cztery zdjęcia zrobione z jadącego autokaru.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Widok z podjazdu serpentynami - od lewej grupa Sassolungo, po prawej grupa Sella.

Przełęcz Sella (wł. Passo Sella) z której zaczniemy spacer to przełęcz na wysokości 2240 m n.p.m. leżąca  we Włoszech, łącząca miasto Wolkenstein w Dolinie Val Gardena w autonomicznej prowincji Bolzano z miastem Canazei w Dolinie Val di Fassa w autonomicznej prowincji Trento. Przełęcz Sella jest granicą pomiędzy grupą Sella położoną po jej wschodniej stronie a grupą Sassolungo położoną po jej zachodniej stronie.
 
Wokół przełęczy rozmieszczonych jest wiele wyciągów wywożących w zimie fanów białego szaleństwa na trasy zjazdowe o różnych poziomach zaawansowania i trudności między innymi takich jak Col Rolada, Belvedere czy Sellaronda.
 
Również w sezonie letnim przełęcz staje się miejscem rozpoczynania wielu wycieczek w okoliczne doliny i szczyty grupy Sella i Sassolungo ze swoimi szczytami Piz Seva (2940 m n.p.m.), Piz Boe (3152 m n.p.m.), Piz Sassolungo (3181 m n.p.m.).
 
W samym centrum przełęczy usytuowany budynek Górskiego Hotelu Passo Sella, a za nim rozrzucone skałki skalnego miasta powstałe z obrywu Sassolungo.
 
... na pierwszym planie skałki z obrywu Sassolungo tzw. "skalne miasto".
 
 
Skalne Miasto widziane od strony schroniska Comici. 
 
Po zatoczeniu pętli wokół Sassolungo będziemy powracali pomiędzy skałkami "skalnego miasta", więc więcej zdjęć zamieszczę na końcu spaceru.
 

Grupa Sassolungo.Z płatnego parkingu ruszamy w kierunku widocznej grupy Sassolungo w której wyróżnić można wyższe szczyty takie jak:

  • Sassolungo 3181 m n.p.m.

  • Spallone del Sassolungo 3081 m n.p.m.

  • Punta delle Cinque Dita 2998 m n.p.m.

  • Punta Grohmann 3126 m n.p.m.

  • Torre Innerkofler 3098 m n.p.m.

  • Dente del Sassolungo 3001 m n.p.m.

  • Cima Dantersass 2825 m n.p.m.

  • Sasso Piatto 2964 m n.p.m

    Rozpoczynamy wędrówkę wokół Sassolungo zgodnie ze ruchem wskazówek zegara a początek szlaku nr 557 zwanego również ścieżką Fredricha Augusta (sentiero "Fredrich August") wyznacza stojąca na zboczu wzgórza charakterystyczna kapliczka - widoczna z parkingu.


 
... początek szlaku 557 (ścieżka Fredricha Augusta)
 
Tradycyjnie, dla zobrazowania trasy naszej wycieczki załączam mapkę z podanym przybliżonym kilometrażem i profil wysokości trasy.
 
 
 
 
 
0,0 km trasy - początek trasy na parkingu przełęczy Sella. Ruszamy na szlak ścieżką Friedricha Augusta (557), która nosi imię króla Saksonii Fryderyka Augusta III - króla alpinistów, finansisty projektu budowy. Została zbudowana przy współpracy niemiecko-austriackiego klubu alpejskiego "Seiseralpe" i III dywizji pułku "Keiserschutzen" - otworzona 30 lipca 1911 roku. Ścieżka oferuje wspaniałe widoki na grupy Sassolungo i Marmoladę.
Po kilkudziesięciu metrach po lewej stronie ścieżki stylowa kapliczka.

 
                 Wnętrze kapliczki na szlaku nr 557.
 
Zaś po prawej stronie wspaniały widok na wschodnią stronę grupy Sassolungo. Od lewej: Sassopiatto, II Dente oraz Punta Grohmann.
 
 
Grupa Sassolungo widziana od wschodu. 
 
Początkowa ścieżka zamienia się w szeroką drogę z której po lewej stronie widać tereny narciarskie poprzecinane wyciągami oraz w głębi grupę Marmolada, po prawej stronie otwiera się widok na wysoko zawieszoną przełęcz Sassolungo gdzie stoi schronisko Toni Demetz (2685 m n.p.m.).
 
                      Przełęcz Sassolungo ze schroniskiem Toni Demetz.
 
 
Na horyzoncie grupa Marmolada. 
 
0,9 km trasy - schronisko Rifugio Salei. My dopiero zaczęliśmy spacer więc nie skorzystaliśmy z gościny i idziemy dalej - lekko pod górkę.
 
Schronisko Salei.
 
 
1,2 km trasy - po prawej stronie drogi szlakowej ładny drewniany obiekt na tle Sassolungo. Jest to Chalet Margherita oferująca restaurację i pokoje gościnne.
 
 
Chalet Margherita.
 
1,5 km trasy - rozgałęzienie szlaków na przełęczy Rodela (2318 m n.p.m.). W kierunku południowym odchodzą dwa szlaki, my skręcamy w prawo i kontynuujemy wędrówkę szlakiem Friedricha Augusta (557).
 
 
Przełęcz Rodela.
 
 
         Na przełęczy Rodela.            ... zbliżenie na kopułę Sassopiatio 2958 m n.p.m.
 
Jak na każdej przełęczy, tak i na tej nowe widoki na okolicę.
 
 
 
 
Widok w kierunku wschodnim. 
 
 
Zbliżenie na szczyt Selva, na drugim planie od lewej Col Toron i Piz Boe. 
 
1,7 km trasy - schronisko Friedrich August. Zarówno nazwa schroniska jak i nazwa ścieżki którą wędrujemy upamiętnia króla Fryderyka Augusta III z Saksonii który często tu przebywał i wędrował po zboczach Sassolungo i Catinaccio.
 
        Schronisko Friedrich August na tle grani Terrarossa.          Schronisko Friedrich August..
 
W roku 1911 ścieżkę z inicjatywy króla Fryderyka wybudowali austriaccy żołnierze w celu ułatwienia poruszania się wojsk pomiędzy przełęczą Sella a Alpe di Siusi - dzisiaj jest jednym z popularniejszych szlaków z uwagi na łatwość pokonywania oraz urzekające widoki na Sassolungo, grupę Sella i wiele innych szczytów wyrastających z dolin Fassa i Fiemme.
 
 
... widok od strony schroniska Fryderyka Augusta w kierunku Sassolungo.
 
 
 
 
 
 
 
W roku 1995 schronisko Fryderyka zostało odnowione, posiada restaurację zarówno wewnątrz  jak i na tarasie. Taras ma widok dolinę Val di Fassa i grupę Catinaccio  - jest najbardziej słoneczny w Dolomitach.
 
My idziemy dalej tym samym szlakiem schodzącym za schroniskiem wąwozem w dół i przekraczającym strumień. Szlak trawersuje trawiaste zbocza pełne kwiatów, starych szałasów dodającym temu miejscu uroku.
 
              
 
 
                    
 
Przed nami następne trawersy trawiastymi stokami z nowymi widokami - jak widać na zdjęciach ścieżka jest łatwa i przyjemna a za każdym krokiem zmieniają się widoki.
 
 
 
 
 
 
A za nami pozostaje trasa którą przed chwilą pokonaliśmy.
 
 
 
 
Grupa Sassolungo od strony południowej. 
 
3,9 km trasy - schronisko Sandro Pertini położone na wysokości 2300 m n.p.m.. Schronisko Sandro Pertini nosi nazwę na cześć byłego prezydenta Republiki który często odwiedzał Dolomity i bywał również w tej okolicy.
 
Schronisko Sandro Pertini.
 
 
Z uwagi na sporą ilość turystów i gwar przy samym schronisku, robimy krótką przerwę w odosobnionych skałkach słuchając ciekawych opowiadań naszego przewodnika.
 
 
... mała przerwa w skałkach przed schroniskiem Sandro Pertini.
 
 
Schronisko Sandro Pertini - my dalej na szlak. 
 
Szlak przecina liczne źleby - jest przez to bardziej urozmaicony. Robiąc co chwila zdjęcia ciągle pozostaję w tyle - taki los dokumentującego wycieczkę.  Na zdjęciu dolnym cała nasza dwudziestoosobowa grupa na szlaku u stóp Sasso Piatio.
 
 

Przedemną uciekająca mi grupa wycieczkowa, zaś za mną w kierunku wschodnim oddalona o ok. 10 km grupa górska Marmolada.
 
 
Widok w kierunku wschodnim.
 

Zdecydowana większość szlaku prowadzi trawiastymi zboczami, ale trafiają się też małe skałki. Po pokonaniu jednych z nich ukazuje się rozległy widok z następnym widocznym celem naszej wycieczki - hotelem górskim Sasso Patto.
 
            
 


... w dole schronisko Sasso Patto, na górce hotel górski Sasso Patto.
 
5,1 km trasy - z małego rozdeptanego płaskowyżu z którego oglądamy dalszą trasę wycieczki odchodzi nieznakowana ścieżka w dół dolinki do schroniska Sasso Patto. Ponieważ naszym celem jest górski hotel stojący wyżej, nie warto schodzić tą ścieżką by następnie podchodzić do góry. Skręcamy lekko w prawo i dalej idziemy szlakiem Friedricha Augusta (557) poprowadzonym południowym zboczem Sassopiatto.
 
... po prawej zbocze południowe Sassopiatto, w głrbi hotel górski Sasso Piatto na tle grani Terrarossa. 
 
 
Do górskiego hotelu Sasso Piatio jest jeszcze ok. 1 km. W połowie tej odległości dobrze można się przyjrzeć schronisku Sasso Patio w dolince, grupie górskiej Sciliar i Marmolada.
 
 
Schronisko Sasso Piatto widziane ze szlaku nr 557. 
 
 
... widok w kier Marmolady. 
 
 
... widok ze szlaku nr 557 w kier. grupy Sciliar. 
 
Dochodząc do hotelu górskiego Sasso Piatto wspaniały widok na grupę Sciliar oraz grań Terrarossa. Przy hotelu ścieżka szlaku 557 łączy się z drogą biegnącą w dolinkę doprowadzającą do schroniska Sasso Piatto (szlak nr 533).
 
 
6,1 km trasy - szerokie trawiaste siodło przełęczy Giogo di Fassa (niem.Fassajoch) z rozgałęzieniem szlaków i hotelem górskim Sasso Piatto położonym na wysokości 2300 m n.p.m.
 
Hotel górski Sasso Piatto - w tle Marmolada.
 
Hotel górski Sasso Piatto oraz schronisko Malga Sasso Piatto w dolince prowadzone jest przez jedną rodzinę i czynne jest od czerwca do połowy października. Działalność rodziny trwa na tym terenie od ponad 80 lat i z prostej chaty pasterskiej przekształcone zostało w atrakcyjny nowoczesny obiekt.  Oba obiekty słyną z dobrej kuchni serwującej potrawy Południowego Tyrolu oparte w większości na produktach własnej hodowli zwierząt i uprawy ogrodu.
 
                 
 
Po przejściu ok. 6 km robimy przerwę na odpoczynek w czasie którego  jest czas na zjedzenie co nieco, uzupełnienie płynów oraz nakarmienie koni na pobliskim pastwisku.
 
... uzupełnianie płynów.Hotel górski Sasso Piatto (zwany również Plattkofelhutte) jest dobrym wyjściem na pobliski szczyt grupy Sassolungo - Sasso Piatio (Plattkofel) o wysokości 2958 m n.p.m.
 
Sasso Piatio jest jedynym szczytem grupy Sassolungo dostępnym turystycznie - prowadzi na niego od hotelu górskiego turystyczny szlak nr 527.
 
  ... widok w kierunku Sassopiatto.
 
Od strony południowo-zachodniej szczyt wymaga jedynie długotrwałego podejścia zakosami pochyłym trawiastym zboczem.
 
Kto ma ambicje wspinaczkowe może wejść ze środka grupy Sassolungo, od schroniska Vicenza ferratą Oskar Schuster Steig. Trasa jest dosyć trudna z uwagi na zlodowacony śnieg i większości w stanie naturalnym bez ubezpieczeń.
 
Trzywierzchołkowy Sassopiatto - widok od południowo-zachodnich zboczy.
 
 
Opuszczamy hotel górski i wchodzimy na szlak nr 527 okrążający grupę Sassolungo od strony zachodniej. Z lewej strony ładny widok na grań Terrarossa i masyw Sciliar. 
 
 
 
 
 
Z przełęczy Giogo di Fassa (niem.Fassajoch) dzielącej grupę Sassolungo od grzbietu Cresta di Siusi stanowiącego południową granicę ogromnej hali Alpe di Siusi odchodzi szlak nr 4 w kierunku grupy Sciliar.
 
... droga w lewo w kier. grupy Sciliar, ścieżka na zboczu nasz szlak nr 527. 
 
My skręcamy na ścieżkę oznaczoną nr 527 trawersującą zachodnie zbocze Sassopiatto.  Możemy podziwiać po swojej lewej stronie ogromną halę Alpe di Siusi rozciągającą się u stóp Sassolungo, Sassopiato i Punta d`Oro. 
 
Hala Alpe di Siusi.
 
Hala uchodzi za największy wysokogórski płaskowyż w Europie. Usytuowanie hali Alpe di Siusi sprawia, że panuje tu wyjątkowe nasłonecznienie, aż 250 słonecznych dni w roku - o czym i my się przekonaliśmy.
 
 
Hala Alpe di Siusi - widok w kierunku Sciliar. 
 
Zbliżając się do wzniesienia Piz Da Uridil (2101 m n.p.m.) ścieżka szlakowa nr 527 wchodzi zarastające drzewami skałki, co daje dodatkowe urozmaicenie. Urozmaiceniem jest również stadko koni tarasujące przejście i domagające się smakołyków.
 
 
 
 
 
 
W południowym Tyrolu wyhodowano specjalny rodzaj konia łagodnego "blond Haflinger" - którego mi my mieliśmy okazję poznać. Miłośnicy konnych przejaźdźek znajdą w okolicy wiele stajni oferujących jazdę konną po Alpe di Siusi.
 
... bardzo sympatyczne spotkanie na szlaku. 
 
7,5 km trasy - Ciandsunel Piza Da Uridil (2101 m n.p.m.). W tym miejscu w lewo odchodzi szlak nr 531A doprowadzający do schroniska Murmeltierhutte (schronisko świstaków).
 
 
... odejście szlaku do schr. świstaków na wzniesieniu Piza Da Uridil.
 
 
Ponieważ podchodziliśmy pod górkę, przed zejściem w dół robimy małą przerwę na podziwianie nowych widoków - nam się nigdzie nie spieszy.
 
 
 
 
... czy warto się spieszyć? 
 
Z tego przewyższenia doskonale po raz pierwszy w czasie tej wycieczki widać wejście do kotła grupy Sassolungo -  na dolnym zdjęciu.
 
 
Od lewej Sassolungo, po prawej Sassopiatt. Pomiędzy nimi wejście do kotła Sassolungo ze schroniskiem Vicenza.
 
 
To wejście do kotła to następny punkt do którego dążymy. Na zdjęciu wydaje się na wyciągnięcie ręki, ale w rzeczywistości to spacer prawie trzy kilometrowej długości. Plusem jest to, że połowa trasy jest z górki.
 
 
     ... następne źródełko przy szlaku.         
 
W najniższym miejscu tego odcinka szlaku polana z kilkoma wielkimi głazami i drzewami zachęca do odpoczynku w cieniu. Przed nami potężna ściana Sassopiatto - niestety nie dająca cieniu.
 
 
... pod zboczami gigantów.
 
 
Odpoczynek tym bardziej  stał się konieczny, gdy przewodnik Lukasz wskazał nam przełączkę którą niebawem będziemy musieli pokonać. Na górnym zdjęciu, pośrodku jasna plama pomiędzy zielenią. Będą też krótkie odcinki śniegu zalegające w źlebach Sassolungo.
 
 
 
 
 
Piargami zbocza Sassopiatto dochodzimy do wejścia prowadzącego do kotła ze znajdującym się w nim schroniskiem Vicenza.
 
               Wnętrze kotła, pośrodku Punta Grohmann (3.126 m n.p.m.)
 
10,3 km trasy - rozgałęzienie szlaków przy wejściu do grupy Sassolungo. W prawo, do grupy Sassolungo, schroniska Vicenza i dalej do schroniska Toni Demetz szlak nr 525, w lewo szlaki nr 525 i 527 sprowadzające w kierunku Alpe di Siusi. My szlakiem 527 kawałek na wprost a następnie w prawo na ku wzniesieniu Piz Ciaulonch.  Po nabraniu wysokości, ze ścieżki szlakowej zaglądamy do wnętrza kotła.
 
Wnętrze grupy Sassolungo. 
 
 
    Zbliżenie na Sassolungo 3181 m n.p.m., w dole schronisko Vicenza 2300 m n.p.m.              Zbliżenie na II Dente 3000 m n.p.m. - jak jakiś prehistoryczny gad wyskakujący z wnętrza ziemi.
 
Ścieżka szlakowa wokół Sassolungo nie sprawia żadnych trudności za wyjątkiem że idzie dosyć ostro pod górkę. Nam nie pozostaje nic innego jak spojrzeć do oddalającego się wejścia do kotła i piąć się mozolnie do góry.
 
 
Jasna plama  pośród zieleni zwiastuje że nie długo będzie z górki. Później się okaże, że owszem jest z górki ale po północnej stronie Sassolungo  spotkamy piargi, obrywy skalne i zalegający miejscami mokry śnieg - a więc z deszczu pod rynnę.
 
 
 
 
 
11,4 km trasy -  rozgałęzienie szlaków na wzniesieniu. Na wprost szlak nr 526B sprowadzający do górnej stacji wyciągu Mont De Seura. My mamy dwie drogi prowadzące do tego samego miejsca tj. szlak 526 idący piargami dołem oraz szlak nr 526A idący blisko urwiska Sassolungo. Chyba początkowo szliśmy dolnym, ale w połowie znaleźliśmy się na górnym bo znaleźliśmy się przy samym urwisku skalnym.  Oto kilka zdjęć z tego odcinka trasy.
 
 
 
... na szlaku - na drugim planie grupa Sella. 
 
 
... w cieniu Sassolungo. 
 
 
... nad nami potężna ściana Sassolungo. 
 
 
... wszystkiego po trochu: piargi, śnieg, urwiska, słońce i cień. 
 
 
... szlak w obrywach skalnych - każdy idzie jak chce. 
 
Trudy tego odcinka trasy rekompensują ładne widoki na grupy górskie Puez, Odle, Puttia i Selle.
 
 
Grupa Puez, Odle i Putia. 
 
 
 
Zbliżenie w kierunku grupy Sella. 
 
 
13,5 km trasy - schronisko Rifugio Emilio Comici. Tu robimy dłuższą przerwę. Jest to bardzo nowoczesny obiekt.
 
Widok na grupę górską Sella z tarasu schroniska Comici.
 
 
Po odpoczynku ruszamy z początku lekko w dół  szeroką ścieżką wydeptaną pośród ukwieconych łąk, z szerokim widokiem na grupę Sella. Czeka nas ok. jednogodzinny spacer.
 
 
Grupa na tle Selll gotowa do dalszej wędrówki.
 
 
... przed nami Sella, na horyzoncie grupa Marmolady. 

 
Idąc ścieżką szlakową od schroniska Comici wspaniałe widoki na charakterystyczny masyw Selli z obrywającymi się ku łąkom pionowymi urwiskami przypominającymi mury średniowiecznej twierdzy.
 
 
Sella od strony schroniska Comici.
 
 
Fragment grupy Sella widziany od strony schroniska Comici.
 
 
Torri del Sella.Bardzo malowniczo wyglądają wieże Torri del Sella będące znanymi terenami wspinaczkowymi o różnej skali trudności.
 
... zbliżenie na dwie z wież Torri del Sella - od strony schroniska Comici.
 
Wszystkich wież jest pięć, z których najwyższą wieżą jest trzecia wieża Sella mająca  2696 m n.p.m.. Natomiast pierwsza wieża Sella ma 2533 m n.p.m., druga - 2598 m n.p.m., czwarta - 2605 m n.p.m, piąta - 2500 m n.p.m. 
 
... na szlaku nr 526.Droga szlakowa wypłaszczyła się, ale przed nami małe wzgórze. Podchodząc na nie otwierają się nowe widoki - po prawej stronie masywne, północne zbocza Sassolungo 3181 m n.p.m.
 
... północne zbocze Sassolungo.
 
W pewnym miejscu mamy do wyboru wariant dalszej wędrówki. W prawo odchodzi ścieżka biegnąca  bliżej podnóża Sassolungo biegnąca do górnych stacji wyciągów i dalej na przełęcz Sella, zaś na wprost nasz szlak nr 526 prowadzący na parking na przełęczy Sella.
 
Szlak nr 526 wyprowadza na niewielkie wzgórze z którego ukazują się nowe widoki: przełęcz Sella, oraz "skalne miasto". Przed samym szczytem wzniesienia po prawej stronie ujęcie wody źródlanej - chętnie wykorzystywane przez turystów, a na pewno przez takich jak my, którzy przeszli już ponad 15 kilometrów
 
              
 
 
... upragnione źródło na szlaku nr 526. 
 
Można powiedzieć, że nasz przygoda z Sassolungo pomału się kończy - pozostał nam jeszcze jeden kilometr do zakończenia spaceru przez tzw. "skalne miasto". Kończymy dotychczasowy spacer kwiecistymi łąkami i wyrastającymi z nich, sięgającymi nieba pionowymi skałami - zaczynamy wędrówkę pomiędzy skałami i wyrastającymi spod głazów drzewami
 
 
 
 

Skalne miasto (Citta del Sassi) leży na wysokości prawie 2200 m n.p.m. w bezpośrednim sąsiedztwie przełęczy Passo Sella, kilka minut od schroniska Rifugio Passo Sella.
 
Skalne miasto.Powstało na skutek oberwania się skał ze zboczy Sassolungo i jest dzisiaj wspaniałym rejonem wspinaczkowym.
 
Szlak nr 526 w skalnym mieście.
 
 
 
 
 
 
... skalne miasto, na drugim planie Sella. 
 
Przejście przez skalne miasto było ostatnim odcinkiem naszego spaceru wokół Sassolungo. Ścieżka szlakowa nr 526 wyprowadziła nas bezpośrednio na parking gdzie czekał autokar.
 
 
... Lokomotywa i wieże Selli widziane na wyjściu ze skalnego miasta. 
 
 
... widok z parkingu w kierunku Selli. 
 
16,4 km trasy - parking na Passo Sella. Tyle traba było przejść aby okrążyć całą grupęn Sassolungo i pokonać ogółem 695 m przewyższeń  oraz 691 obniżeń terenu. Najniższy punkt wycieczki to 1905 m n.p.m, zaś najwyższy to 2361 m n.p.m. Zarówno pogoda, jak również wrażenia estetyczne i humory uczestników doskonałe.
 
Jak zawsze pozostał powrót do hotelu, obiadokolacja, odpoczynek  i planowanie wycieczki na następny dzień - wybór padł na zdobycie najwyższego szczytu grupy Selli - Piz Boe 3152 m n.p.m. Fotorelację z tej wycieczki można obejrzeć tu:  >Dolomity. Wycieczka Przełęcz Pordoi-Sas Pordoi-Schronisko Forcella Pordoi-szczyt Piz Boe-schronisko Boe. 
 
 
 
Powrót do strony głównej: STRONA GŁÓWNA 
 
 
https://www.friedrichaugust.it/chi-siamo