FOTOGRAFIA AMATORSKA
Zbigniew Wójcik
   STRONA GŁÓWNA      DOLOMITY      Dolomity. Wycieczka na płaskowyż Puez.
 
Dolomity Trasa wycieczki: Przełęcz Gardena - Przełęcz Passo Cir - Przełęcz Passo di Crespeina -Jeziorko Crespeina - Przełęcz Ciampac - płaskowyż Puez - schronisko Puez - Dolina Lunga - miejscowość Wolkenstein.
                               Wycieczka z dnia 24 czerwca 2019 r.
Po małej aklimatyzacji w pierwszym dniu pobytu w Dolomitach w czasie którego odwiedziliśmy  dolinę Świętego Mikołaja i dolinę Cortnin przyszła kolej na bardziej wymagającą wycieczkę  tj. płaskowyż Puez.
 
 
Aby taką wycieczkę zrealizować po śniadaniu jedziemy autokarem z naszego hotelu w Vigo di Fassa na oddaloną o ok. 34 km  przełęcz Gardena. W czasie półgodzinnej jazdy zdołałem zrobić kilka zdjęć które mogły być zwiastunem dobrze zapowiadającego się dnia.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
W dzisiejszej fotorelacji postaram się pokazać zdjęcia z trasy wycieczki przez kilka przełęczy której ukoronowaniem jest dojście na Płaskowyż Puez do schroniska o tej samej nazwie.
 
Część I: Przełęcz Gardena - schronisko Puez. Trasa ok. 6,9 km.
 
Część I - Przełęcz Gardena - Schronisko Puez. 
 
Aby nie wracać tą samą trasą zejście od schroniska Puez  poprzez Doliną Lungo do miejscowości Sëlva (niem. Wolkenstein). Trasa ok.8,8 km. Całkowita długość wycieczki to: 6,9 + 8,8 = 15,7 km.  Mapkę i profil części II wycieczki załączam w dalszej fotorelacji.
 

0,0 km trasy – Przełęcz Gardena (wł.Passo Gardena, niem.Grodnerjoch) to przełęcz wysokogórska położona w Dolomitach Południowego Tyrolu w północnych Włoszech.
 
Przełęcz Gardena 2121 m n.p.m.
 

Przez przełęcz leżącą na wysokości 2121 m n.p.m. przechodzi droga asfaltowa łącząca miejscowość Sëlva w dolnie Val Gardena po zachodniej stronie z miejscowością Corvara w dolinie Val Badia po wschodniej stronie.

Po północnej stronie przełęczy doskonale widać pasmo górskie równoległe do przełęczy – Pizes de Cir z wybijającym się szczytem Gran Cir (2592 m n.p.m.).
 
Grań Cir widziana z parkingu zlokalizowanego na przełęczy Gardena. 
 
Zaś po południowej stronie przełęczy Gardena dominuje potężna grupa górska Sella - na dolnym zdjęciu pierwszy z lewej Sas de Lech 2936 m n.p.m.
 
Grupa Sella - w dole parking na przełęczy Gardena.
 
 
Z parkingu kierujemy się w kierunku północnym na szlak czerwony nr 620 który początkowo biegnie razem ze szlakiem rowerowym drogą doprowadzającą do Hotelu Cir. Mijamy hotel z lewej strony i idziemy drogą lekko pod górkę. Nabierając wysokości i oglądając się do tyłu otwiera się szerszy widok w kierunku południowo-zachodnim. Teraz oprócz grupy Sella można ujrzeć oddalone o ok. 6 km północne stoki Sassolungo 3181m n.p.m.
 
 
Grupa Sella i Sassolungo. 
 
 
Sassolungo widziane z nad przełęczy Gardena.
 
0,38 km trasy – szlak rowerowy odchodzi w lewo w kierunku miejscowości Selva – my skręcamy w prawo i za ok. 100 metrów przechodzimy pod kolejką Val Setus.
 
Grupa Sella z drogi na przełęcz Cir.
 
0,9 km trasy – na skrzyżowaniu szlaków, po lewej stronie restauracja Jimmy Hutle. Po prawej górna stacja kolejki linowej Frara. W tym miejscu grupa rozdziela się: główna grupa idzie zgodnie z planem przez płaskowyż Puez a kilka osób do wlotu doliny Val Lunga gdzie obie grupy się spotkają. W tej fotorelacji pokażę trasę grupy głównej ze zdjęciami mojej córki i kolegi Krzysztofa.
Natomiast na fotorelację grupki idącej ze mną do wlotu doliny Val Lunga zapraszam tu:  >Spacer Przełęcz Gardena - Selva - Dolina Val Lunga. 
 
Grupa główna skręca w lewo na dobrze oznakowanym szlak nr 2.
 
 
Restauracja Jimmy Hutle przy szlaku na przełęcz Cir.
 
 
Restauracja Jimmy Hutle przy szlaku na przełęcz Cir. 
 
 
Od restauracji czeka ok. 1,1 km odcinek trasy bardziej pod górkę - na przełęcz Passo Cir. Restauracja znajduje się na wysokości 2204 m n.p.m., zaś przełęcz Passo Cir leży na wysokości 2469 m n.p.m. Pokonać trzeba więc przewyższenie ok. 265 metrów.
 
 
               
 
 
 
 
Za restauracją szlak dotychczas biegnący ukwieconą halą wchodzi w kosówki i lekko zakręca w lewo ku wyraźnie widocznej luce pomiędzy dwoma szczytami. Wkrótce kosówki się kończą i resztę szlaku ku przełęczy Cir pokonuje się po piargach.
 
Podejście na przełęcz Cir. 
 
 
Podejście na przełęcz Cir. 
 
 
Końcowe podejście na przełęcz Cir. 
 

Właśnie ten pierwszy odcinek podejściowy jest najbardziej męczący, ale wynagradza ładnymi widokami na grupę skalną Sella, Sassolungo oraz na pasmo górskie Pizes de Cir z wybijającym się szczytem Wielki Cyrk (Gran Cir 2592 m n.p.m.) oraz Mały Cyrk (Piccolo Cir 2520 m n.p.m.). Oba te szczyty są popularnymi celami wspinaczy i turystów. Na Mały Cyrk prowadzi krótka ferrata którą po 1,5 godz. można dotrzeć na szczyt i podziwiać szerokie widoki 360 stopni.
 
 
 
 
Widok z podejścia na przełęcz Cir z podejścia na przełęcz Cir. 
 
 
Widok w kier. grupy Sella z podejścia na przełęcz Cir. 
 
2,0 km trasy – przełęcz Passo Cir (2469 m n.p.m.). Najgorsze za nami co widać na załączonym obok wykresie wysokości.
 
 
 
Na przełęczy Cir. 
 
 
        Na przełęczy Cir.        
 
Teraz będzie już łatwiej. Patrząc do tyłu robimy zdjęcia doliny którą podchodziliśmy, grań Cir oraz grupy Sella po jej lewej stronie.
 
 
Fragment grani Cir. 
 
 
Sella z przełęczy Cir. 
 
 
Sella z przełęczy Cir. 
 

Po minięciu przełęczy Cir wchodzimy w dolinę Chedul i trawersując zbocze podążamy w kierunku następnej przełączki którą osiągamy po ok. 750 metrach. Około 150 m przed nią dochodzi z lewej szlak nr 12 z Selvy przebiegający równolegle do naszego podejścia na przełęcz lecz doliną Chedul po północnej stronie pasma Pizes de Cir.

Na szlaku pomiędzy przełęczą Cir a przełęczą do której zdążamy tj. Passo di Crespeina następna zmiana krajobrazu– miejscami pomiędzy dużymi skałami o różnorodnych kształtach, miejscami dużymi zakosami trawersując skalne zbocze z widokiem na zbliżającą się przełęcz. Krajobraz trochę księżycowy.
 
... widać krzyż - świadczy to że wkrótce będzie przełęcz Passo di Crespeina.
 
2,8 km trasy – przełęcz Passo di Crespeina (2528 m n.p.m.). Przełęcz charakteryzuje piękny drewniany krzyż, oraz wspaniałe widoki na grupę Cir i dolinę Chedul.
 
Krzyż na przełęczy Crespeina.
Z przełęczy są dwie drogi – obie prowadzą w to samo miejsce tj. na przełęcz Ciamppei, z tym że szlak na prawo przechodzi przez szczyt Sas da Ciampac 2667 m n.p.m. zaś szlak na lewo go omija.
 
    ... nawet na wysokości ponad 2000 m n.p.m. są rośliny.
 
Grupa idzie szlakiem na lewo w kierunku zagłębienia w którym na wysokości 2337 m n.p.m. znajduje się jeziorko Crespeina.
 
Widok z przełęczy Crespeina na grań Cir
 
 
            Widok z przełęczy Crespeina.
 
 
W jeziorku nie żyją ryby, a woda przybiera zielonkawy kolor od porastających dno glonów. W przeszłości jeziorko nazywane było przez miejscowych Lech de Lietres - „Jezioro schodów” od licznych drabin linowych po których tubylcy wspinali się na okoliczne szczyty. 
 
 
 
 
 
 
 
... koniec czerwca, a trasa w kierunku jeziorka Crespeina nie rozpieszcza. 
 
Schodząc z przełęczy w kierunku jeziorka otwiera się duża panorama z niesamowitym płaskowyżem Puez. W oddali na niektórych zakosach  można wypatrzyć nasz główny cel wycieczki – schronisko Puez.
 
 
Płaskowyż Puez. 
 
 
--- zejście do jeziorka Crespeina. 
 
 
... zejście do jeziorka Crespeina. 
 
3,4 km trasy - od szlaku w lewo odchodzi ok. 300 metrowa ścieżka na brzeg jeziorka.  3.8 km trasy – do szlaku powraca ścieżka znad brzegu jeziorka. Grupa nie schodziła do jeziorka - z góry ładniejszy widok.
 
... chwila odpoczynku i czas na zdjęcia i życiowe przemyślenia. 
 
Z początku szlak prowadzi lekko w dół, zaś po minięciu jeziorka zaczyna się strome i dość długie podejście na przełęcz, by po ok 1,3 km osiągnąć przełęcz Ciampac.
 
Mijając jeziorko wspaniały widok na jeziorko i płaskowyż z dziwnymi wzgórzami w kształcie stożków. Na podejściu na kolejną przełęcz, co chwila nowe, niezapomniane widoki.
 
 
 
 
Szczyt Col dia Pieres 2747 m n.p.m przeglądający się w wodach jeziorka Crespeina
 
 
 

4,9 km trasy – przełęcz Ciampac 2366 m n.p.m.. W lewo, stromym źlebem  odchodzi szlak nr 14A w dolinę Val Lunga - brak ubezpieczeń. Gorzej przygotowani mogą mogą mieć kłopoty - co przydarzyło się jakiemuś młodzieńcowi, który utknął w skałkach źlebu.

                    
 
 
... akcja ratownicza powiodła się.
 
Grupa idzie dalej szlakiem nr 2 który prowadzi przez krótki kanion utworzony przez skały, a następnie lekko pod górkę w pobliżu urwiska schodzącego z lewej strony w dolinę Val Lunga.
 
 
 
 
 
 
 
 
Na jednym z zakrętów w dole wspaniale widać całą dolinę Val Lunga mającą z tego miejsca wygląd dużego kanionu o o płaskiej podstawie i wysokich pionowych ścianach.  Właśnie tą doliną będzie powrót do autokaru.
 
Widok w dolinę Val Lunga.
 
 
Za następnym zakrętem ukazuje się w dole schronisko Rifugio Puez leżące na wysokości 2475 m n.p.m. z górującym nad nim szczytem Col de Puez  (Puezkofel) 2725 m n.p.m.
 
Schronisko Puez.
 
 
Schronisko Puez 
 
6,9 km trasy - schronisko Puez. Znajduje się na wysokości 2475 m n.p.m. a pierwszy budynek w tym miejscu powstał w 1889 roku . W roku 1982 otwarto nowe schronisko na 100 miejsc noclegowych – stary budynek istnieje do dnia dzisiejszego.

Ceny: 29 euro/noc, młodzież do 25 lat – 16 euro, Potrzebny śpiwór, płatne jedynie gotówką

śniadanie 8,5 euro, śniadanie alpejskie – 10 euro
 

Samo schronisko znajduje się w samym sercu parku Puez-Odle, gdzie zbiega się kilka szlaków z pobliskich miejscowości takich jak:

  1. z Selva di Val Gardena (1563 m n.p.m.) dla ścieżek n. 14, 16 i 2

  2. z da Pedràces (1330 m n.p.m.) dla ścieżki n

  3. z Longiarù (1898 m n.p.m.) dla ścieżek n. 9 i 6

  4. z Colfosco (1645 mn.p.m.) dla ścieżek n. 4 i 2

  5. z Passo Gardena (2.298 m) do ścieżek n. 12 i 4

 
Od schroniska można dotrzeć na szczyty:
  • Piz de Puez (2,913 m n.p.m.) w około 1 godzinę Val Lungo.

  • Piz Duledes (2,908 m n.pm.), w 1,5 godziny;

  • Sassongher (2665 m n.p.m.), w ciągu 2 godzin;

  • Sas de Ciampac, (2,677 m n.p.m,), w ciągu 2 godzin

 
Część II– Schronisko Puez – Dolina Val Lunga Langental – miejscowość Selva.

W pierwszej części wycieczki pokazałem ok. 6,9 km trasę z Przełęczy Gardena poprzez Przełęcze Passo Cir i Ciampac do schroniska Puez. Na spokojne przejście tego odcinka trasy potrzeba ok. 2,5 – 3,0 godziny w czasie których należy pokonać przewyższenie ok 600 metrów.

Po dotarciu do schroniska Puez spora część turystów w nim odpoczywa, posila się i podziwia okoliczne szczyty a następnie powraca tą samą drogą co przyszła do pozostawionych samochodów na Przełęcz Gardena. Można jednak urozmaicić wycieczkę i zejść inną ciekawą trasą – przez piękną dolinę Val Lunga – Długa Dolina, doprowadzającą do miejscowości Selva.
 
 
 
Tak więc cała trasa wycieczki wynosi: 6,9 km + 8,8 km  = 15,7 km
 

Od schroniska Puez w dolinę Val Lunga można zejść na dwa sposoby co pokazuje załączony fragment mapy z zaznaczonym wariantem zejścia.
 
 
Szlak zasadniczy o nr 14 odchodzący na południe od schroniska Puez i w początkowej fazie poprowadzi ostro w dół wzdłuż urwisk skalnych. Po ok. 30 minutach i przejściu ok. 1,6 km w lewo od szlaku nr 14 odchodzi szlak nr 14a wspinający się stromym żlebem na przełęcz Ciampei którą szliśmy w drodze do schroniska Puez (w tym źlebie była akcja ratownicza). Aby dojść do Selvy należy skręcić ostro w prawo i wędrować dalej szlakiem nr 14. Całość wariantu zejścia w dolinę szlakiem nr 14 zaznaczyłem na mapce kolorem niebieskim. Kto pójdzie tym wariantem ma okazję podziwiać wodospad spadający ze skalnej półki. 
 

 
Natomiast idąc początkowo od schroniska Puez w kierunku zachodnim szlakiem nr 2 po ok. 30 minutach i pokonaniu ok. 1,2 km dochodzimy do odgałęzienia szlaków. Na wprost biegnie dalej szlak nr 2, a my skręcamy w lewo na szlak nr 16. Schodzi on ostro w dół żwirowatym żlebem do dol. Val Lunga – ten wariant trasy zaznaczyłem na mapce kolorem czarnym.
 
 
 
 
 
Ta trasa dostarcza ładne widoki na drugą stronę urwisk otaczających dolinę. Po o. 50 minutach i pokonaniu ok. 2,8 km dochodzi się do polany Pra da Ri.

Oba opisane zejścia od schroniska Puez nie nastręczają większych trudności technicznych, a po zejściu w dolinę na polanie o nazwie Pra da Ri łączą się i dalej prowadzą do wyjścia z doliny jako szlak nr 14.

Od połączenia dwóch szlaków zejściowych nr 14 i 16 pozostaje nam jedynie spokojny spacer doliną i podziwianie jej polodowcowego charakteru, otaczających ją szczytów i urwisk licznych polanek.
 
 
 
 
 
Gdy po ok. 40 – 50 minutach dojdziemy do znajdującej się na skrzyżowaniu szlaków kaplicy św. Sylwestra znaczy to, że od połączenia szlaków zejściowych nr 14 i 16 pokonaliśmy dalsze 2,4 km trasy.
 
 
Kapliczka św. Sylwestra u wlotu do dol. Vallunga.
 
Nie jest znana dokładna data kiedy została zbudowana kaplica św. Sylwestra , przypuszcza się że nastąpiło to XIII lub XIV wieku, kiedy to hrabiowie Wolkenstein mieszkali w pobliskim zamku z którego do dnia dzisiejszego pozostała malownicza ruina.
 
Natomiast faktem jest, że podczas prac konserwatorskich przeprowadzonych w latach 1992 – 1993 odkryto różne malowidła naścienne ze scenami z życia Jezusa, czterech ewangelistów, Adama i Ewy oraz liczne datowania z lat 1723, 1754, 1792 a nawet z 1638.
 
Od kapliczki św. Sylwestra do ruin zamku Selva (Wolkenstein) prowadzi szlak nr 26. Po ok. 15 minutach dochodzi się do ruin.
 
Po tak długiej wycieczce odpocząć można w znajdującej się u wlotu restauracji Laciajota lub Ciampac. Z tej pierwszej podziwiać można wspaniały wlot do doliny Vallunga.
 
Bar-restauracja La Ciajota u wlotu dol Lunga. 
 
 
Dolina Vallunga 
 
Wycieczka przy wspaniałej pogodzie dobiegła końca, pozostał nam jedynie spacer z widokiem na Sassolungo do oczekującego w Selvi autokaru. 
 
... powrót do autokaru z widokiem na Sassolungo. 

 

 
Powrót do strony głównej: STRONA GŁÓWNA 
 
 
 
 
 
 

http://www.rifugiopuez.it/it/

http://www.pluaniaselva.it/parrochia-s-maria-assunta-selva-val-gardena/benvenuti/viacrucis/