FOTOGRAFIA AMATORSKA
Zbigniew Wójcik
   STRONA GŁÓWNA      DOLOMITY      Dolomity. Wycieczka Vall di Brailes Vecchia - schronisko Malga Cavallo-jezioro Lago di Braies.
 
 
Szlak nr 30 w kier. jeziora Braies.Dolomity - Wycieczka dolina Vall di Braies Vecchia - schronisko Malga Cavallo - jezioro Lago di Braies.           Wycieczka czerwiec 2021

Przejeżdżając przez Tyrol Południowy inaczej Górna Adyga (niem. Südtirol, wł. Alto Adige) będący autonomicznym regionem północnych Włoch warto odwiedzić jezioro Lago di Braies (niemiecka nazwa Pragser Wildsee - dzikie jezioro).

 
        Szlak nr 30 w kier. jeziora Braies.
 
W tym rejonie Włoch nie dziwi używanie przez większość mieszkańców języka niemieckiego gdyż przed I wojną światową obszar należał do austriackiego kraju koronnego Tyrolu przydzielonego po wojnie do Włoch. Pomimo przymusowej italianizacji dzisiaj język niemiecki stał się oficjalnym drugim językiem w tej części Włoch.
 
W swojej relacji będę starał się używać nazw włoskich podając w nawiasie nazwę niemiecką. Aby zrealizować pieszą wycieczkę grupa jak zwykle wyrusza po śniadaniu autokarem drogą dolomicką - tym razem jedziemy do doliny Valle di Braies Vecchia na parking przy hotelu Ponticello (niem.Brückele) skąd ruszymy na spacer w kierunku Lago di Braies (niem.Pragser Wildsee).  Trasa pokonana autokarem poniżej.
 
 
 
Jadąc drogami dolomickimi przez ok. 1 godzinę jak zwykle podziwiamy mijane miejscowości, grupy górskie -  w tym dniu większość spowita chmurami.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Moja fotorelacja obrazuje trasę wędrówki pieszej z doliny Valle di Braies Vecchia (niem. Alt Pragser Tal) poprzez schronisko Malga Cavallo (niem. Rossalmhütte)  i zielony płaskowyż pomiędzy szczytem Croda del Becco (niem. Seekofel - 2810 m n.p.m.) a Campo Cavallo (niem. Rosskopf - 2559 m n.p.m.) do jeziora Lago di Braies (niem. Pragser Wildsee). Trasa wycieczki z podaniem profilu oraz orientacyjnego kilometrażu poniżej.
 
 
 
 


Jak widać trasa wycieczki to ok. 11,7 km z sumą podejść ok. 900 metrów, oraz taką samą sumą zejść. Przejście trasy wg wskazań szlakowych to ok. 5 godzin, z odpoczynkami ok. 7 godzin. Można przyjąć, że do połowy trasy nabiera się wysokości by następnie ją stracić.
 
... parking Bruckele - gotowi do wędrówki. 
 
 
... widok z parkingu Bruckele. 
 
0,0 km trasy - naszą wędrówkę zaczynamy w dolinie Valle di Braies Vecchia (niem. Alt Pragser Tal) z parkingu znajdującego się przy hotelu Ponticello (niem. Brückele) na wysokości 1491 m n.p.m.
 
 
Hotel Bruckele. 
 
Jest to doskonałe miejsce na rozpoczęcie wędrówki w kierunku jeziora Lago di Braies a również wysoki płaskowyż Altopiano Prato (niem. Plätzwiese) położony pomiędzy szczytami Piccolo Divallandro (niem. Dürrenstein - 2838 m n.p.m.) a Croda Rossa (niem. Hohen Gaisl - 3146 m n.p.m.) w parku przyrody Fanes-Senes-Braies w Południowym Tyrolu.

Dojście do naszego celu wycieczki czyli do jeziora Braies umożliwiają trzy szlaki:

 • szlak nr 29 poprowadzony przez halę Posta (niem.Postmeisteralm)

 • szlak nr 30 poprowadzony przez dolinę potoku Rio della Casera (niem. Kaserbach)

 • szlak nr 4 poprzez schronisko Malga Cavallo (niem. Rossalmhütte) – nasz wycieczka będzie przebiegała tym szlakiem.

Pierwszy fragment trasy od parkingu przebiega asfaltową drogą główną którą poprowadzony jest szlak oznaczony na mapie nr 18 oraz 37 – po prawej stronie pastwisko za którym trzeba zejść w prawo z asfaltowej drogi na szlak nr 30.
 
... początek wędrówki.
 
 
0,26 km trasy – rozgałęzienie szlaków. Od tego miejsca droga asfaltowa ze szlakiem nr 37 do Plätzwiese jest płatna. My natomiast skręcamy na prawo na szlak nr 30. Po ok. 80 metrach przechodzimy przez mostek na strumieniu.
 
... wejście na szlak nr 30. 
 
 
 
Uwaga: profile szczytów pod zdjęciami  (tak jak ten powyżej)  są tworzone automatycznie przez generator profili i służą do dość dokładnego określenia nazwy widzianego na zdjęciu szczytu. Niestety wysokości szczytów wielokrotnie różnią się o kilka metrów z nowymi pomiarami podawanymi na nowych mapach. Ja staram się w opisie relacji podawać wysokości z map i nowych przewodników - proszę więc profile szczytów traktować jako pomoc jaki szczyt widzimy na zdjęciu.
 
 
 
 
 
 
 
0,67 km trasy – w prawo odchodzi szlak nr 29 przez halę Posta (niem. Postmeisteralm). Jest to stromy szlak który prowadzi przez Malga Posta (niem.Postmeisteralm), przełęcz Törl (2361 m n.pm.), przełęcz Gamssattel (2443 m n.p.m.), przełęcz Weißlahnscharte(2194 m n.p.m.) do jeziora Braies. Idąc tą trasą należy pokonać przewyższenie ok. 1200 metrów i tyleż samo zejść.
 
 
 
 
W okolicy odejścia szlaku nr 29 znajduje się kapliczka upamiętnienia śmierć siedmiu żołnierzy włoskich Alpini.
 
 
 
 
 
 
 
 
... na szlaku nr 30 w kier. schroniska Malga Cavallo.My idziemy dalej prosto szlakiem nr 30. Na razie szlak nr 30 przebiega prawie płaskim terenem wzdłuż doliny górskiego potoku Rio della Casera. Wkrótce się to zmieni - będzie bardziej stromo.
 
       
 
1,3 km trasy – rozgałęzienie szlaków. W prawo skręca nasz dotychczasowy szlak nr 30 który w pewnym miejscu połączy się ze szlakiem nr 29 i dalej przez przełęcz Gamssattel (2443 m n.p.m.), przełęcz Weißlahnscharte (2194 m n.p.m.) do jeziora Braies.
 
Ta trasa jest trochę mniej uciążliwa od poprzedniej z odgałęzienia na 0,67 km (szlak nr 29) bo trzeba pokonać ok. 1100 metrów przewyższenia i tyleż samo zejść. My skręcamy na lewo i szlakiem nr 4, podążamy w kierunku schroniska Malga Cavallo (niem.Rossalmhütte). Nasz wariant to pokonanie jedynie ok. 900 przewyższenia.

... żmudne, ale wygodne podejście do schroniska Rossalm.


Szlak turystyczny prowadzi wygodną drogą używaną jedynie do zaopatrywania schroniska Malga Cavallo (niem.Rossalmhütte). Czeka nas żmudne ponad 2-godzinne zdobywanie wysokości na odcinku ok 3,6 km wynoszące ok. 630 metrów.
 
Droga poprowadzona po zalesionym stoku więc widoki raczej ograniczone, ale od czasu do czasu otwiera się szerszy widok pomiędzy drzewami wynagradzający trudy podejścia.  Oto kilka zdjęć z podejścia do schroniska Malga Cavallo (niem.Rossalmhütte).
 
 
Widok ze ścieżki szlakowej na Croda Rossa Piccada (niem. Kleine Gaisl -  2860 m n.p.m.) 
 
 
 
Zbliżenie od lewej:    Croda Rossa Piccada (niem. Kleine Gaisl -  2860 m n.p.m.),        Rote Turn,           Remeda Rossa (niem. Rote Wand - 2605 m n.p.m.)
 
 
 
Zbliżenie na Croda Rossa Piccada (niem. Kleine Gaisl -  2860 m n.p.m.)
 
 
 
Zbliżenie od lewej:      Remeda Rossa (niem. Rote Wand - 2605 m n.p.m.)       Rote Turn (2553 m n.p.m.),       
 
 
 
Widok na szczyt Picco di Vallandro (niem.Dürrenstein - 2838 m n.p.m.)  z podejścia do schroniska Malga Cavallo (niem.Rossalmhütte).
 
 
 
 
W jednej trzeciej podejścia ze zbocza po lewej stronie drogi spływa strumień z zimną, krystaliczną wodą - jedyne miejsce na podejściu z możliwością uzupełnienia zapasów wody.
 
 
 
 
 
 
Droga do schroniska Malga Cavallo (niem. Rossalmhütte) - szlak nr 4. Od lewej: Croda Rossa Piccada (niem.Kleine Gaisl)-2860 m n.p.m.,  Remeda Rossa (niem. Rote Wand - 2605 m n.p.m.,     Rote Turn (2553 m n.p.m.) 
 
 
             
            Przy drodze do schroniska Malga Cavallo (niem. Rossalmhütte) - szlak nr 4.                    Przy drodze do schroniska Malga Cavallo (niem. Rossalmhütte) - szlak nr 4.
 
 
 
Przy drodze do schroniska Malga Cavallo (niem. Rossalmhütte) - szlak nr 4. 
 
 
Przy drodze do schroniska Malga Cavallo (niem. Rossalmhütte) - szlak nr 4.
 
 
Widok z drogi do schroniska Malga Cavallo (niem. Rossalmhütte) - szlak nr 4.   W głębi szczyt Picco di Vallandro (niem.Dürrenstein - 2838 m n.p.m.)
 
 
Widok z drogi do schroniska Malga Cavallo (niem. Rossalmhütte) - szlak nr 4.  W głębi Croda Rossa Piccada (niem. Kleine Gaisl -  2860 m n.p.m.)


Dochodzimy do małego wypłaszczenia na Rossalpe-tour gdzie ukazuje się schronisko Malga Cavallo (niem. Rossalmhütte). Po prawej stronie mały pagórek ziemny - dobry punkt widokowy.

... dojście do schroniska Malga Cavallo (Rossalmhutte)


4,9 km trasy - schroniska Malga Cavallo (niem. Rossalmhütte) usytuowane w niecce łąkowej północno-zachodniego stoku grupy Croda Rossa na wysokości ok. 2142 m n.p.m..
 
 Malga Cavallo (Rossalmhutte)Podaję wysokość „około” gdyż znajduje się tu kompleks trzech budynków, m.innymi stare schronisko wybudowane w 1939 roku oraz nowe schronisko z tarasem widokowym co powoduje że różne źródła podają rozbieżne wysokości ich lokalizacji.
 
        Malga Cavallo (Rossalmhutte)
 
Na nowym budynku jest nazwa "RossaLm" - inna niż podają mapy i przewodniki a napisana wysokość na nowym budynku to 2164 m n.p.m. Jak go zwał, tak go zwał dla turysty nie ma to większego znaczenia. Ważne że jest taras, ławki i stoły - można odpocząć, zjeść drugie śniadanie i spokojnie delektować się widokami.
 
Malga Cavallo (Rossalmhutte)
 
Z nad schroniska ładny widok w kierunku południowo-wschodnim - widać grupę górską Gaisl tj. Croda Rossa d’Ampezzo (niem. Höhe Gaisl) - 3146 m n.p.m.,  Crodaccia (niem. Höhe Schlecht Gaisl) - 3015 m n.p.m., Croda Rossa Piccada (niem.Kleine Gaisl)  -  2860 m n.p.m. - patrz zdjęcie i profil niżej.


 
... widok w kier. południowo-wschodnim - szczyty Gaisl. 
 
 
 
 
W czasie trwania naszego spaceru szczyt Croda Rossa Piccada (niem.Kleine Gaisl)  -  2860 m n.p.m. wielokrotnie ukazywał się z różnych stron i zawsze budził zaciekawienie z uwagi na swój głęboko pomarańczowo-czerwony kolor. Główna skała składająca się z dolomitu ma dużą obecność wapienia jurajskiego oraz margla kredowego które nadają jej ten charakterystyczny kolor.

Skały tego typu są bardzo kruche i narażone na częste osuwiska. Na zdjęciu dolnym widać potężne osuwisko jakie nastąpiło w dniach 19-20 sierpnia 2016 roku podczas którego od szczytu Croda Rossa Piccada (niem.Kleine Gaisl) oderwało się zbocze szerokości ok. 200 metrów i grubości  20 metrów. Eksperci wyliczyli,że w dolinę osunęło się od 500 d0 700 tysięcy metrów sześciennych skał.

 

 
Zbliżenie na szczyt  Croda Rossa Piccada (niem.Kleine Gaisl)  -  2860 m n.p.m. - wielkie osuwisko skalne.


Od schroniska, w kierunku południowym odchodzi szlak nr 3 sprowadzający na płaskowyż Altopiano Prado (Plätzwiese Prado), my zaś po odpoczynku ruszamy dalej szlakiem nr 4 na ostatni w tym dniu odcinek prowadzący pod górę.
 
             Ostatnie podejście za schroniskiem Malga Cavallo.             Ostatnie podejście za schroniskiem Malga Cavallo.
 
Podchodzimy ścieżką pośród pastwisk jeszcze ok. 800 metrów południowo-wschodnim stokiem Giavo Piccolo (niem. Kleiner Jaufen 2375 m) aż do osiągnięcia rozgałęzienia szlaków. W czasie podejścia jest kilka punktów widokowych z panoramą na wszystkie strony.
 
 
... jeden z punktów widokowych. 
 
 
 
Zbliżenie od lewej: stok Croda Rossa Piccada (niem.Kleine Gaisl)-2860 m n.p.m.,  Remeda Rossa (niem. Rote Wand - 2605 m n.p.m.,     Rote Turn (2553 m n.p.m.)  
 
 
 
Zbliżenie na szczyt Remeda Rossa (niem. Rote Wand - 2605 m n.p.m. 
 
 
Zbliżenie na szczyt Rote Turn  - 2553 m n.p.m.  
 
 
 Zbliżenie na szczyt Picco di Vallandro (niem.Dürrenstein - 2838 m n.p.m.) 
 
 
Na drugim planie słynne turnie Tre Cime di Lavaredo (niem. Dreizinnen) - zdjęcie robione ok. 300 m za schroniskiem. Odległość do nich w linii prostej ok. 15 km.
 
 
... ostatnie podejście 
 
 
. grupa na ostatnim znaczącym podejściu. 
 
 
... jeden z punktów widokowych. 
W tle szczyt  Croda del Becco (niem. Seekofel  - 2810 m n.p.m.)
 
 
Od lewej:   Croda del Becco (niem. Seekofel  - 2810 m n.p.m.,      Munt de Fora - 2561 m n.p.m.    Hochalpenkoft - 2535 m n.p.m.,      Großer Jaufen - 2472 m n.p.m. 
 
 
 
5,7 km trasy – od naszego szlaku nr 4 odchodzi szlak nr 28A który doprowadza do szlaku nr 28 prowadzącego w kierunku jeziora Braies przez Rossalpe (Alpe Cavallo). Na tym kilometrze trasy osiągamy najwyższe przewyższenie tj. ok.. 2288 m n.p.m i kontynuujemy wędrówkę na wprost, szakiem nr 4. Od tej pory aż do samego końca czyli na następnych ok. 6 km trasy mamy z górki. Cały czas po lewej stronie będzą nam towarzyszyły stoki Croda del Becco (niem. Seekofel  - 2810 m n.p.m..
 
 
... od tego momentu cały czas z górki. 


6,1 km trasy – rozgałęzienie szlaków. My dalej idziemy prosto szlakiem nr 4. W prawo i lewo odchodzi szlak nr 28.
 
       
 
Natomiast wprawo szlak nr 28 w kierunku jeziora Braies przez przez Rossalpe (Alpe Cavallo), zaś w lewo szlak nr 28 przez przełęcz Fossesser Ridl - Forcella Cocodain do schroniskaBiella (niem. Seekofelhütte). My dalej prosto w dół u podnóża potężnego masywu  Croda del Becco (niem. Seekofel  - 2810 m n.p.m.)
 
 
 
 
 


7,4 km trasy – ścieżka szlakowa nr 4 prowadząca teraz cały czas w dół doprowadza nas do małego wysychającego jeziorka Seebel Laghetto del Glave na wysokości 2142 m n.p.m. które mijamy po prawej stronie.
 
 
 
 
Bezpośrednio po minięciu jeziorka są dwie możliwości dalszej drogi:
- bardziej dogodna, łatwiejsza ale dłuższa bo mająca ok. 750 metrów nieznakowana ścieżka bliżej brzegu jeziorka
 
- właściwa ścieżka szlaku nr 4 odchodząca na wprost krótsza bo mająca ok. 430 metrów ale bardziej zniszczona i z kilkoma małymi przeszkodami. Ten właściwy szlak jest bardziej ciekawy - oto kilka zdjęć to obrazujących.
 
 
     
 
 
 
 
 
... mała przeszkoda na ścieżce szlaku nr 4.
 
 
... ścieżka szlaku nr 4. 
 
 
... ścieżka szlaku nr 4. 
 
7,9 km trasy – ścieżka szlakowa nr 4 która nam towarzyszy już od kilometra 1,2 w tym miejscu dochodzi do szlaku długodystansowego Alta via nr 1 delle Dolomiti.
 
Szlak do którego doszliśmy ma ok. 125 km, jest podzielony na 12 odcinków łączących jezioro Lago Braies z Belluno. Na przejście całego szlaku długodystansowego potrzeba od 12 dni, a w tym czasie odwiedzimy 15 schronisk, 1 biwak i 6 bufetów pokonując pod górę ok. 7300 metrów oraz w dół ok. 8400 metrów.
 
Czas przejścia całego szlaku nr 1 to ok. 54 godzin. W miejscu w którym my wchodzimy na szlak długodystansowy jesteśmy na jego odcinku nr I prowadzącym znad jeziora Braies do schroniska w Bieli w Croda del Becco. My skręcamy zgodnie ze szlakiem  na prawo (na północ) w kierunku jeziora Braies. Po raz pierwszy ukazuje się jezioro Lago di Braies (niem.Pragser Wildsee).
 
Widok ze ścieżki szlaku nr 4 w kier. jeziora Braies 
 
 
Zejście szlaku nr 1 w kierunku jeziora Braies. 
 
 
 
Zejście szlaku nr 1 w kierunku jeziora Braies.
 

Zejście szlaku nr 1 w kierunku jeziora Braies.
 
 
10,2 km trasy - nareszcie dochodzimy do południowo-wschodniego narożnika bajkowego i najczęściej fotografowanego przez turystów jeziora w Dolomitach tj. Lago di Braies (niem.Pragser Wildsee).
 

--- końcowe zejście do jeziora Braies (szlak nr 1)
Na pierwszym planie Monte Negro (niem. Schwarzberg - 2147 m n.p.m.
 

Samo jezioro Lago di Braies (niem.Pragser Wildsee) położone jest na wysokości 1494 m n.p.m. i jest największym naturalnym jeziorem w Dolomitach – ma ok. 31 hektarów. Jego długość to 1,2 km, szerokość waha się od 300 do 400 metrów, maksymalna głębokość – 36 metrów, długość linii brzegowej – 3,5 km. Wokół jeziora prowadzi łatwa, ogólnodostępna ścieżka spacerowa z doskonałymi widokami.

Na 10,2 km trasy mamy możliwość wyboru dwóch wariantowego dojścia w to samo miejsce tj.na parking gdzie zakończymy wycieczkę:

 1. skręcić w lewo i szlakiem długodystansowym Alta via nr 1 delle Dolomiti po ok. 1,7 km dochodzimy zachodnim brzegiem jeziora na parking w okolicy Hotelu Lago di Braies (niem. Pragser Wildsee).

 2. skręcić w prawo i widokową ścieżką po wschodniej stronie jeziora, okrążając go po ok. 2 km dochodzimy również na parking w okolicy Hotelu Lago di Braies (niem. Pragser Wildsee). Idąc tym dłuższym wariantem mamy możliwość odwiedzenia dwóch doskonałych punktów widokowych tj.

  - po ok. 600 metrach mijamy strumyk i skręcamy na wydeptaną ścieżkę którą można wejść na pobliskie skały i podziwiać z góry widok na jezioro.

- drugi punkt widokowy znajduje się ok. 300 metrów dalej i jest usytuowany nad samym skalistym brzegiem jeziora z doskonałym widokiem na Seekofela del Beco o wysokości 2810 m n.p.m.

Dla lepszej orientacji załączam dokładniejszą mapkę jeziora Breies z naniesionym wariantem dotarcia z 10,2 km trasy na parking w okolicy Hotelu Lago di Braies (niem. Pragser Wildsee).

Jezioro z racji swojego wspaniałego położenia w dolinie Valle di Braies (niem.Pragser Tal) otoczone wysokimi szczytami, oraz mające doskonały dojazd dosłownie nad sam brzeg jest bardzo licznie odwiedzane przez turystów. Z nad jeziora prowadzą liczne szlaki na otaczające go szczyty między innymi:

 • w kierunku wschodnim (szlak nr 58) prowadzi przez przełęcz Sella della Lavina Bianka (niem.Weisslahsattel – 2194 m n.p.m.) i dalej szlakiem nr 28 na szczyt Campo Cavallo (niem.Gr.Rosskopf –2559 m n.p.m.). Idąc jeszcze dalej szlakiem nr 29 lub 30 można dojść do parkingu przy hotelu Ponicello (niem.Bruckele – 1491 m n.p.m.), a więc do punktu z którego my zaczęliśmy wycieczkę.

 • W kierunku południowym prowadzi szlak długodystansowym Alta via nr 1 delle Dolomiti którym my doszliśmy do jeziora, a który umożliwia wędrówkę na długości ok. 125 km. Pierwszy z odcinków tego szlaku doprowadza do schroniska Biela (niem. Seekofelhutte – 2327 m n.p.m.) oraz na jeden z najczęściej odwiedzanych szczytów otaczających jezioro tj. Croda del Becco (niem.Seekofel – 2810 m n.p.m.).

 • w kierunku zachodnim szlak nr 19 przez dolinę Val di Foresta (niem.Grünwaldtal) na przełęcz Passo Croce (niem.Kreuzjoch – 2283 m n.p.m.) do doliny Val Fossedura i dalej do miejscowości San Vigilio położonej na wysokości 1200 m n.p.

 
Południowa część jeziora Braies
 
 
Ta południowa strona jeziora zwana jest Sass di Porta z racji legendy która głosi że istniało tu kiedyś podziemne królestwo Fanes do którego w tym miejscu prowadziła brama. Tu, na brzegu jeziora istnieje tradycja układania przez turystów kompozycji z kamieni która co dzień zmienia swój kształt. Co jedni ułożą to inni rozbierają i układają po swojemu.
 
 
 
 
 
 
Nasza grupa skręcając przy jeziorze na lewo po pół godzinie znajdzie się przy hotelu gdzie będzie zasłużony odpoczynek - po drodze widoki na jezioro i otaczające go szczyty.
 
 
 
Jezioro Lago di Braies (niem. Pragser Wildsee) - w głębi szczyt Croda de Becco (niem. Seekofel - 2810 m n.p.m.n.)
 
 
 
Jezioro Lago di Braies (niem. Pragser Wildsee)  
 
 
 
 
 
 
Droga szlaku nr 1 wzdłuż jeziora Braies.
 
 
 
Droga szlaku nr 1 wzdłuż jeziora Braies.
 
 
10,5 km trasy - po prawej stronie drogi szlakowej nr 1 kaplica Matki Bożej Bolesnej.
 
 
Kaplica Matki Bożej Bolesnej nad jeziorem Braies. 
 
Jezioro Braies..10,6 km trasy - hotel Braies. W jego okolicy sklepy, kawiarnie, Kąpielisko i plaża, wypożyczalnie łódek.
 
Ta ostatnia przyjemność jest dostępna od maja do października w godzinach od 10 do 18 ale jest dosyć kosztowna gdyż za 30 minut pływania należy zapłacić 19 euro, a za godzinę 29 euro.
 
            Hotel Braies.
 
10,7 km trasy - koniec wycieczki w okolicy płatnego parkingu. Aby dojechać samochodem na jeden z dwóch parkingów należy jadąc doliną Pusteria pomiędzy miejscowościami Magnelfo-Tesido a Dobiaco w miejscowości Vilabassa skręcić na południe i drogą do doliny Valle di Braies po ok. 10 km dojeżdżamy do parkingów przy jeziorze Lago di Braies.
 

Reasumując cała wycieczka zarówno pod względem trasy, widoków jak i pogody bardzo udana, a zielonkawa woda jeziora Braies robi duże wrażenie.
 
 
 

Powrót do strony głównej:    STRONA GŁÓWNA 
 
Powrót do podstrony:  DOLOMITY 
 
 
 
 
 
 

http://translate.google.com/translate?hl=pl&sl=auto&tl=pl&u=https%3A%2F%2Fit.wikipedia.org%2Fwiki%2FCroda_Rossa_d%2527Ampezzo

https://it.wikipedia.org/wiki/Croda_Rossa_d%27Ampezzo
https://www.drei-zinnen.info/en/braies/braies/experiencing-braies/lake-lago-di-braies.html
https://pl.wikipedia.org/wiki/Tyrol_Po%C5%82udniowy
Przewodnik Dariusza Tkaczyka "Dolomity tom I - wschód. Wydanie 2018.