FOTOGRAFIA AMATORSKA
Zbigniew Wójcik
   STRONA GŁÓWNA      DOLOMITY      Dolomity. Wycieczka Przełęcz Pordoi-Sas Pordoi-Schronisko Forcella Pordoi-szczyt Piz Boe-schronisko Boe.
 
 
Na szlaku Piz Boe.
Dolomity Przełęcz Pordoi (2239 m) - Sas Pordoi (2950 m) - schronisko forcela Pordoi (2849 m) - szczyt Piz Boe (3152 m) - schronisko Boe (2871 m).
      Wycieczka z dnia 27 czerwca 2019 r.
 Głównym celem tej wycieczki było poznanie największej grupy skalnej Dolomitów jaką jest grupa Sella.
 
Aby to zrealizować tradycyjnie po śniadaniu jedziemy z hotelu w Figo di Fassa autokarem na  interesującą nas w tym dniu przełęcz. W tym dniu jest to przełęcz Pordoi leżącą na wysokości 2239 m n.p.m.
 
Czas na pokonanie ok. 24 km nie jest stracony, gdyż pokonanie przewyższenia ponad 800 metrów krętą górską drogą dostarcza na całym odcinku ogromnych wrażeń estetycznych – oto kilka zdjęć z tego przejazdu, które mówią same za siebie.
 
 
 
Szczyt Golac (2715 m n.p.m.) widziany z ok. Canazei. 
 
 
Po prawej Golac, w głebi grupa Marmolada. 
 
 
Widok z podjazdu serpentynami - od lewej grupa Sassolungo, po prawej grupa Sella. 
 
 
Grupa Sassolungo - widok z podjazdu serpentynami. 
 
 
Podjazd serpentynami - w głrbi grupa Marmolada. 
 
Przełęcz Pordoi (.Passo Pordoi) jest położona na wysokości 2239 m n.p.m.  Leży w północnych Włoszech, na granicy prowincji Trydent i Belluno. Łączy miejscowość Canazei na zachodzie z miejscowością Rabba na wschodzie. Na zdjęciu dolnym przełęcz Pordoi na tle grupy górskiej Sella.
 
 
Centralne położenie przełęczy Pordoi czyni ją istotną turystycznie i komunikacyjnie przełęczą Dolomitów. Są tu duże parkingi, kilka hoteli, pensjonatów i restauracji.
 
Jeden z parkingów na przełęczy Pordoi.
 
Na przełęczy Pordoi, w pobliżu dolnej stacji kolejki na Sas Pordoi stoi pomnik upamiętniający słynnego kolarza Fausto Coppiego. Fausto Coppi, znany jako "li Campionissimo”, był jednym z najbardziej utytułowanych i popularnych kolarzy włoskich w historii kolarstwa.
 
Pomnik Fausto Coppiego na przeW swojej karierze dwa razy wygrał Tour de France oraz pięć razy Giro d`Italia.  Swój pierwszy duży sukces Coppi odniósł w 1940, kiedy to w wieku 21 lat wygrał po raz pierwszy Giro d’Italia.
 
Pomnik Fausto Coppiego na prze
 
W 1942 ustanowił nowy rekord świata w jeździe godzinnej (45,871 km), który był niepobity przez 14 lat. W tamtych czasach Copii jako pierwszy kolarz w historii wygrał dwa wielkie toury w jednym roku – Giro d’Italia i Tour de France w 1949 i w 1952 roku.
 
 
Dolna stacja kolejki linowej i pomnik Coppiego na tle Selli. 
 
Z przełęczy Pardoi turyści ruszają w kierunku północnym na szlaki grupy Sella, lub na południe na grań Padón. Większość turystów udających się w kierunku grupy Sella pokonuje pierwszy odcinek na szczyt Sasso Pordoi (2950m n.p.m.) kolejką kabinową.
 
Przełączka Pordoi widziana z Przełęczy Pordoi.Taki wariant pozwala uniknąć żmudnego 2,4 km podejścia z przełęczy Pordoi na Przełączkę Pordoi o przewyższeniu ok. 700 metrów i czasem przejścia tego odcinka ok. 2 godzin.
 
Fragment podejścia na przełączkę Pordoi. 
 
Szczególnie ciężkie jest końcowe podejście na przełączkę Pordoi po piaszczystych piargach - zdjęcie dolne ukazuje ten odcinek szlku nr 627. W dniu naszej wycieczki w końcówce zalegał jeszcze śnieg.
 
Końcowe podejście na przełączkę Pordoi - szlak nr 627. 
 
My również wybraliśmy wariant wjazdu kolejką – w okresie letnim czynna od 10 maja do 29 października w godzinach od 9.00 do 17.00
Oczywiście czynna w okresie zimowym - tylko w innych godzinach.
Bilet w obie  strony:               normalny - 19,50 euro,   ulgowy - 11,00  euro,    grupowy min.20 osób - 16,60 euro.
Bilet w jedną stronę w górę:   normalny - 12,00 euro,   ulgowy  -  7,00 euro,     grupowy min. 20 osób - 10,20 euro
Bilet w jedną stronę w dół:     normalny -   9,00 euro,   ulgowy  -  5,50 euro,    grupowy min. 20 osób -  7,70 euro 


      Dolna stacja kolejki linowej na przełęczy Passo Pordoi.       Dolna stacja kolejki linowej na przełęczy Passo Pordoi.

Kolejka została zbudowana w 1962 roku, ma ok. 1,3 km długości, zabiera 65 osób i pokonuje trasę w ok. 4 minuty. Była to jedna z pierwszych kolejek tego typu w Dolomitach – została unowocześniona w latach 1994-1995.
 
 
 
Górna stacja kolejki linowej na szczycie Sas Pordoi (2950 m n.p.m.) 
 
 
Górna stacja kolejki linowej na szczycie Sas Pordoi (2950 m n.p.m.) - zbliżenie. 
 
W czasie wjazdu po prawej stronie widać szlak pieszy długodystansowy Alta Via delle Dolomiti 2 i tą samą trasą przebiegający szlak nr 627 wspinający się zakosami na przełączkę Forcella Pordoi.
 
Szlak nr 627 na przełączkę Pordoi.Ja osobiście byłem bardzo zadowolony, że minęła mnie wątpliwa w tym wieku wspinaczka po piaszczystych piargach i stromym źlebem.
 
... piargi Selli.
 
 
... szlak nr 627 widoczny na piargach. 
 
W czasie jazdy można zaobserwować charakterystyczne dla szczytów w Dolomitach cechy tj. od strony doliny zbocza tworzą strome urwiska, zaś od strony płaskowyżu łagodne stoki porośnięte trawą.
 
 
Sella. 
 
Doskonale to widać w ostatniej fazie wjazdu kolejką oraz z tarasu po wyjściu z kolejki. Ogromne wrażenie robi widok potężnego, obłego szczytu Piz Boe, który jest naszym celem głównym oraz widok tarasowatego urwiska opadającego w dolinę w formie przypominającej amfiteatr.
 
Piz Boe (3152 m n.p.m.) - widziany z wagonika kolejki linowej.
 
 
... wspaniały skalny amfiteatrna szczycie Sas de Pordoi. 
 
Po wjechaniu wszyscy rzucają się na panoramiczny taras i podziwiając fotografują wspaniałe widoki. W kierunku zachodnim widoczne są Alpe di Siusi oraz Catinacicio, na południu dolina Val di Fassa i grupa Marmolada z najwyższym szczytem Dolomitów - Punta Penia (3343 m n.p.m.).
 
 
Grupa Marmolada. 
 
 
Widok w kier.południowo-wschodnim. Na pierwszym planie zielona grań Padonu, na drugim planie masyw Marmolada.
 
 
Przełęcz Pordoi - widoczna ścieżka szlakowa na grań Padonu. 
 
W kierunku północno-zachodnim najmniejsza grupa górska Dolomitów - Sassolungo z najwyższym w tej grupie szczytem Sassolungo (3181 m n.p.m.).
 
Grupa Sassolungo. 
 
 
 
Zbliżenie ne szczyt Sassolungo - 3181 m n.p.m. 
 
W kierunku wschodnim grupa Sella i jej najwyższy szczyt  - Piz Boe (3152 m n.p.m.)  blokujący widoczność na inne grupy górskie  - Cristallo, Sorapiss i Tofane.
 
Widok w kierunku wschodnim - Piz Boe (3152 m n.p.m.). 
 
Dzień wcześniej odwiedziliśmy najmniejszą grupę Dolomitów - Sassolungo, dzisiaj powędrujemy największą grupą jaką jest Sella. Dla porównania tych grup załączam mapkę z zaznaczonymi grupami i zaznaczonym szlakiem dzisiejszej wycieczki.
 
 

Jak widać całą grupę Sella otacza droga górska poprowadzona przez cztery główne przełęcze rozmieszczone zgodnie ze stronami świata:

 • od wschodu Przełęcz Campolongo 1875 m n.p.m.

 • od zachodu przełęcz Sella 2240 m.n.p.m.

 • od północy przełęcz Gardena 2121 m n.p.m.

 • od południa przełęcz Pordoi 2950 m n.p.m.

Po opanowaniu pierwszego wrażenia na płaskowyżu pora ruszać na właściwy spacer by poznać dalsze uroki tej grupy górskiej. Dla lepszej orientacji poniżej dokładniejsza mapka trasy pieszej wycieczki z podaniem obiektów, orientacyjnego kilometrażu i profilu wysokości.
 
Trasa wycieczki
 
 
0,0 km trasy – Górna stacja kolejki na szczycie Sasso Pordoi. Ruszamy ścieżką szlakową nr 627A w kierunku północno-wschodnim.
 
      Górna stacja kolejki linowej na Sas de Pordoi.         Górna stacja kolejki linowej na szczycie Sas Pordoi (2950 m n.p.m.)
 
Pomimo, że jest koniec czerwca to na wysokości 2800 - 2900 m n.p.m. znajduje się sporo śniegu co spowodowało że nasze pierwotne plany przejścia przez szczyt Piz Boe, schronisko Boe, schronisko Franco Carazza do przełęczy Gardena nie bylo w tym dniu do zrealizowania.
 
... pierwsze , ale nie ostatnie płaty śniagu.Na miejscu zapadła decyzja wejścia jedynie na Piz Boe i zejścia do schroniska Boe oraz powrót do kolejki i zjazd na przełęcz Pordoi.
 
 
Trasę szlaku wyznaczają stożki i piramidy z ułożonych kamieni, a główny cel wycieczki Piz Boe złowrogo wyrasta z płaskowyżu na wysokość 3152 m n.p.m. i wydaje się nie do wejścia dla zwykłego turysty.
 
              ... oddalone o ok. 6 km Sassolungo odwiedzone przez nas dzień wcześniej.
 
 
... groźny masyw Piz Boe.
 
Całe wnętrze grupy Sella zajmuje płaskowyż stworzony przez naturę, a widoki z niego są naprawdę bajkowe - oto kilka z nich uchwycone obiektywem w pobliżu górnej stacji kolejki na Sas de Pordoi.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
... wspaniała grań szczytu Sassolungo - 3181 m n.p.m. 
 
 
... nie mniej okazały od prawej: II Dente i po lewej Sassopiattio 2958 m n.p.m. 
 
 
 
 
 
Piz Clavaces (2831 mn.p.m.) 
 
 
... widok w kierunku południowym. 
 
A wszystkie te zdjęcia zrobione na odcinku pierwszych 300 metrów od górnej stacji kolejki. Ścieżka prowadzi płaskowyżem lekko w dół, by po ok. 380-400 metrach gwałtownie zmienić kierunek na południowy i dosyć stromo opaść na przełączkę Farcella Pordoi.
 
... w kier.przełączki Foecella Pordoi (2848 m n.p.m.)Jest dużo śniegu, więc niektórym zejście po miękkim śniegu sprawia sporo kłopotów.
 
 
 
 

0,61 km trasy – Przełączka i schronisko Forcella Pordoi (2848 m n.p.m.). Stoi tu prywatne schronisko Forcella Pordoi z sześcioma miejscami noclegowymi pełniące głównie rolę bufetu - jak widać na zdjęciu dolnym, nie tylko dla turystów.
 
 
 
 
 
Schronisko Foecella Pordoi - 2848 m n.p.m.)Stromym źlebem od strony dolnej stacji kolejki dochodzi potrójnie oznaczony szlak tj.: nr 2 tzw. Alta Via delle Dolomiti, TMV tzw. szlak marzeń Monachium-Wenecja oraz szlak nr 627.
 
... ostatni fragment podejścia źlebem do schroniska Forcella Pordoi.
 
Kto nie wjeżdża kolejką właśnie w tym miejscu przychodzi źlebem z dołu - po ok. 2 godzinach marszu.
 
 
Przełączka Forcella Pordoi - widok w kier. grupy Marmolada.
 
Chwila odpoczynku przy schronisku i kto idzie dalej rusza zaśnieżonym szlakiem nr 2 (627) w kierunku Piz Boe. Następny charakterystyczny punkt za ok. 500 metrów - rozwidlenie szlaków.
 
      Jak muwi przysłowie - "Komu w drogę, temu czas"         Ścieżka szlakowa w kier. Piz Boe.
 
 
... na szlaku nr 627.
 
Zaraz za schroniskiem trawers ścieżki prowadzi na wschód, a po lewej stronie ładnie widać kocioł małej dolinki Vallon del Foss będącej odgałęzieniem dużej doliny Val Lasties.
 
Widok w kier.dolinki Vallon del Foss. 
 
 
 
... na szlaku nr 627. 
 
 
... za nami pozostaje górna stacja kolejki i schronisko na przełączce. 
 
1,1 km trasy – rozwidlenie szlaku. W lewo odchodzi nasz dotychczasowy szlak nr 2 (627), natomiast w prawo zaczyna się szlak nr 638 lub jak kto woli Via ferrata del Piz Boe. Oba te szlaki tj. 627 i 638 prowadzą w to samo miejsce tj. do schroniska Boe. Z tym, że szlak 638 (ferrata) przebiega przez szczyt Piz Boe - szlak jest dłuższy i trudniejszy.
 
 
 
 
Rozgałęzienie szlaków. W lewo pod urwiskami szlak nr 627 do schr.Boe, zaś bulą do góry szlak nr 638 na szczyt Piz Boe.
 
Idący na Piz Boe skręcają w prawo. Pomimo, że na mapie ścieżka jest oznaczona jako ferrata podejście na szczyt od strony przełączki Forcellla Pordoi jest uważane za najłatwiejsze.
 
... tłok na podejściu na Piz Boe.Przy normalnych warunkach nie sprawiające trudności nawet zwykłym turystom – stąd zawsze dość duża ilość wchodzących.
 
Podejście na Piz Boe.
 
Ścieżka małymi zakosami pnie się cały czas do góry – trawersujemy rozległe zbocze znajdującego się po prawej stronie szczytu Punta di Soel (2945 m n.p.m.). Gdy staje się bardziej stromo trasa częściowo zabezpieczona stalowymi linami.
 
 
 
 
2,6 km trasy – szczyt Piz Boe 3152 m n.p.m. Po małych trudnościach można chwilę odpocząć przy małej chacie górskiej Capana Fassa – 10 miejsc noclegowych, czynne od czerwca do września.
 
      Schronisko Rifugio Capana Fassa na szczycie Piz Boe.         
 
Szczyt Piz Boe jest najwyższym szczytem grupy Sella który od strony południowej, którą rano jechaliśmy robił na nas wrażenie nie do wejścia. Jednak od strony płaskowyżu nie jest tak trudno. Na szczyt istnieje jeszcze kilka innych dróg wejścia, a dla bardzo ambitnych zalecana jest Cesare Piazzetta Via Ferrata zbudowana w 1982 roku która jest jednym z najtrudniejszych szlaków ferratowych poprowadzonym poprzez pionowe urwiska z mostem łańcuchowym włącznie.
 
... rekord wysokości ustanowiony przez córkę. Teraz to już tylko Himalaje.
 
Z uwagi na swoją wysokość ze szczytu Piz Boe wspaniałe panoramiczne widoki we wszystkie strony. Oto kilka zdjęć.
 
... w kierunku na grupę Marmolada
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Odpoczynek i małe co nieco kończy sielankę – schodzimy ścieżką szlakową nr 638 północnym stokiem - tym razem jest cały czas z górki – można powiedzieć że nawet bardzo z górki.
 
 
 
 
... początek zejścia z Piz Boe w kierunku schroniska Rifugio Piz Boe. 
 
 
               
 
W dolnej części zejścia z Piz Boe, przed wyjściem na płaskowyż znajdują się małe skałki w których zastosowano udogodnienia w formie drewnianych schodów i stalowych lin.
 
 
 
 
 
 
 
W dole widoczne schronisko Rifugio Piz Boe. 
 
 
 
 
 
 

3,4 km trasy - dochodzimy do szlaku nr 2 (627) który opuściliśmy na km 1,1 przed wejściem na Piz Boe i nim kontynuujemy dalszą wycieczkę w kierunku schroniska Rifugio Boe. Po 200 metrach schronisko.
 
 
 
3,6 km trasy – schronisko Boe 2873 m n.p.m. Schronisko otwarte od 20 czerwca do 20 września dysponuje 67 miejscami noclegowymi. Cena za nocleg 26 euro – wymagany własny śpiwór.
 
Schronisko Piz Boe. 
 
 
Schronisko Piz Boe.Schronisko Boe zbudowane w 1894 roku znajduje się w centrum grupy Sella, na szerokim płaskowyżu o iście księżycowym wyglądzie. Pierwotnie zwane było jako Bamberg Hut al Boe.
 
Schronisko Piz Boe.
 
 
W czasie pierwszej wojny światowej zostało zniszczone – odbudowane, od 1924 roku funkcjonuje pod nazwą Rifugio Boe i jest jednym z najwyżej położonych schronisk w Dolomitach.
 
Jest najczęściej odwiedzanym przez turystów z uwagi że można się do niego dostać z wielu lokalizacji:
 • ze schroniska Pisciadu ( 2585 m n.p.m.) - 2 godziny

 • z przełęczy Pordoi ( 2239 m n.p.m. ): - 2½ godziny

 • z Franz-Kostneri Hutte (2536 m n.p.m. ) - przez Piz Boè 2½-3 godziny

 • od schroniska Rifugio Monte Pallidi, Pian de Schiavaneis ( 1850 m n.p.m. ): przez Val Lasties 2½-3 godzin

 • z przełęczy Gardena (2121 m n.p.m. ) - nad Pisciadù hütte 3½ godziny

 • z Kolfuschg (1640 m n.p.m. ) - przez Mittagstal 4 godziny

 • od Passo Sella (2249 m n.p.m ) - przez Pößnecker via ferrata ( D ) 4½-5 godzin

 • z Sass Pordoi (górska stacja kolejki linowej,- 2950m n.p.m.) - 1 godz. szlakiem Alta Via Dolomiti nr 2.

 
Powrót szlakiem nr 627 biegnącym u podnóża Piz Boe.Ze schroniska Boe wracamy szlakiem nr 627 w kierunku schroniska Forcella Pordoi, czyli do miejsca w którym już byliśmy na km 0,61 naszej wycieczki.
 
Piargi szlaku nr 627.
 
 
Szlak nr 627. 
 
 
Szlak nr 627 u podnóża Piz Boe. 
 
 
 
 
Szlak nr 627 u podnóża Piz Boe. 
 
5,5 km trasy - rozgałęzienie szlaków. W tym miejscu w lewo odchodzi szlak nr 638 który na km 1,1 trasy wprowadzał na szczyt Piz Boe.  Od tego miejsca znanym nam już szlakiem nr 627 idziemy do schroniska Forcella Pordoi i dalej do górnej stacji kolejki na Sass Pordoi.
 
6,0 km trasy - Schronisko Forcella Pordoi na wysokości 2848 m n.p.m. - jeszcze tylko małe podejście do górnej stacji kolejki linowej.
 
 
 
 
 
 
 
6,6 km trasy - górna stacja kolejki linowej na Sass Pordoi. Pozostaje zjazd na przełęcz Pordoi i przejazd do hotelu na obiadokolację i odpoczynek.
 
 
 
Następny dzień to wycieczka w piękną dolinę Vaiolet - fotorelację z tej wycieczki można obejrzeć tu:  >Dolomity.Wycieczka Vigo di Fassa-wzgórze Ciampedie-Gardeccia-schronisko Vajolet-Vigo di Fassa. 
 
 
Powrót do strony głównej:  STRONA GŁÓWNA 
 

Wejście na szczyt Piz Boe - zdjęcia kolegi Krzyśka.

https://de.wikipedia.org/wiki/Pisciad%C3%B9h%C3%BCtte

https://pl.wikipedia.org/wiki/Prze%C5%82%C4%99cz_Pordoi
 
https://www.valgardena-groeden.com/en/highlights/the-dolomites/sella-group/piz-boe/

https://cs.wikipedia.org/wiki/Sass_Pordoi

https://de.wikipedia.org/wiki/Bo%C3%A8h%C3%BCtte