FOTOGRAFIA AMATORSKA
Zbigniew Wójcik
   STRONA GŁÓWNA      DOLOMITY      Dolomity. Tre Cime i jezioro Lago d'Antorno.
 
Dolomity - Tre Cime i jezioro Lago d'Antorno.         Czerwiec 2021

Głównym celem tej wycieczki było zobaczenie symbolu grupy górskiej Dolomiti di Sesto (niem.Sextner Dolomiten) jak i całych Dolomitów tj. szczytów Tre Cime di Lavaredo (niem. Dreizinnen).

 
       
 
Uwaga do fotorelacji - w Tyrolu Południowym, a praktycznie w całych Dolomitach nazwy na szlakach, mapach, nazwy miejscowości są przeważnie podawane w dwóch językach – niemieckim i włoskim, a czasami nawet w trzecim lokalnym dialekcie (ladyńskim) dlatego w fotorelacji postaram się się w miarę możliwości podawać nazwę w języku włoskim a w nawiasie w niemieckim.

Aby zacząć wycieczkę pieszą musimy najpierw dojechać ze swojej hotelu Tyrolhof w Terento (niem, Terenten) ok. 61 km poprzez długą dolinę Val Pusteria ( niem. Pustertal), następnie dolinę Valle di Sesto (niem. Sekstental) gdzie w odnodze tej ostatniej, dolinie Val Fiscalina (niem.Fischleintal) z parkingu w okolicy hoteli Dolomitenhof iPiano Fiscalino (niem. Fischleinbodenhütte) grupa ruszy na trasę. Trasę dojazdu obrazuje załączona niżej mapka.  Autokar z tego miejsca jedzie ok. 43 km na parking przy schronisku Auronzo, gdzie będzie czekał na grupę.
 
 
 

Trasa przejazdu autokarem dostarcza tak jak co dzień dużo wrażeń, gdyż mamy okazję popatrzyć na mijane miasteczka i wioski leżące w dolinach takie jak Brunico (niem.Bruneck), Monguelfo (niem.Wolsberg),Villabassa (niem.Niederdof), Dobbiaco (niem.Toblach, San Canido (niem.Innichen),Sesto (niem.Sexten) czy Moso (niem.Moos). A wszystkie te miejscowości otoczone  szczytami. Oto kilka zdjęć zrobionych z autokaru.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Tym razem grupa nie idzie w całości, gdyż ja i trzy inne osoby jadą autokarem na parking przy schronisku Auronzo gdzie autokar miał czekać na powrót grupy głównej. My natomiast mieliśmy zrealizować wycieczkę wokół Tre Cime - idąc po wschodniej stronie Tre Cime po ok. 5,2 km mielimy dojść do schroniska Tre Cime do którego podchodziła również grupa główna po przejściu 6,8 km.
 
Po połączeniu mieliśmy wszyscy razem zejść po zachodniej stronie Tre Cime do oczekującego autokaru.   Trasę tych dwóch grup pokazuję poniżej.
 
 
        
 
 

0,0 km trasy dla grupy głównej – parking płatny w okolicy hoteli górskich Dolomitenhof i Piano Fiscalino (niem. Fischleinbodenhütte) - położony na wysokości 1154 m n.p.m. w przepięknej dolinie Val Fiscalina (niem.Fischleintal). Dolina ma długość ok. 4,5 km i jest bocznym odgałęzieniem doliny Sesto.

Parking w okolicy hotelu Dolomitenhof z uwagi że dojeżdża w to miejsce autobus z San Candido,Sesto i Moso jest głównym punktem wyjścia dla większości turystów udających na wypady w wysokie góry północno-wschodnich Dolomitów.
 
       

 
... ostatnie przygotowania przed wyjściem na trasę.
Z tego parkingu rusza grupa główna w kierunku Tre Cime - my jedziemy dalej na parking Auronzo z zamiarem realizacji naszej trasy wokół Tre Cime.  Wydawało się, że plan podgrupy wędrówki wokół Tre Cime jest prosty i łatwy w wykonaniu a w rzeczywistości okazał się nie wykonywalny.
 
W okolicy miejscowości Misurina z uwagi na przepełnienie parkingów Aurozo utworzył się korek a w konsekwencji autokar został zawrócony.  Moje trzy towarzyszki zdecydowały się podchodzić szlakiem co nie dawało żadnych szans zrealizowania planu - do miejsca spotkania w schronisku Tre Cime było 8 km z przewyższeniem ponad 600 metrów i czasem dojścia ok. 4 godz.  Grupa główna była już 2 godziny na szlaku i w tym czasie prawie dochodziła do miejsca planowanego spotkania.
 
Ja natomiast zostałem z kierowcą autokaru i zrobiłem sobie małą wycieczkę wokół ładnego jeziora Lago di Antorno, a o godzinie 16 kiedy obiecali nas wpuścić by zabrać grupę wjechałem autokarem. 
 
Tym sposobem zamiast fotorelecji  z okrążenia Tre Cime pokazuję zdjęcia z okolic jeziora Lago di Antorno. Jest to małe jezioro położone w bezpośrednim sąsiedztwie płatnej drogi prowadzącej do schroniska i parkingów Auronzo.  Dokładniej znajduje się ok. 2 km od bardziej znanego jeziora Misurina oraz miejscowości o tej samej nazwie. W roku 1956 w ramach zimowych igrzysk olimpijskich na jeziorze Lago di Misurina odbywały się zawody w łyżwiarstwie szybkim  na których pobito wiele rekordów krajowych i światowych.     
 
 
... niewielki fragment jeziora Lago di Misurina widziany z okolicy jeziora Lago di Antorno.

Z nad brzegu jeziora Lago di Antorno patrząc w kierunku północnym doskonale widoczne południowe zbocza Tre Cime Lavaredo (niem. Dreizinnen) z wyróżniającymi się szczytami: Cima Ovest (niem. Westliche Zinne, pol. zachodni szczyt - 2973 m n.p.m.) i Cima Grande (niem.Große Zinne, pol.wielki szczyt - 3003 m n.p.m.).  Po prawej widoczny Cima Cadini di Rinbianco (2402 m n.p.m.).
 
Widok  od strony jeziora Lago di Antorno, od lewej - Tre Cime oraz  Cima Cadini di Rinbianco.
 
Tre Cime Lavaredo (niem. Dreizinnen) z perspektywy jeziora Lago di Antorno ukazuje się jako jednolity blok skalny z dwoma szczytami. W rzeczywistości są to trzy główne osobno stojące wieże: 
Cima Ovest (niem. Westliche Zinne, pol. zachodni szczyt - 2973 m n.p.m.) 
Cima Grande (niem.Große Zinne, pol.wielki szczyt - 3003 m n.p.m.) 
Cima Piccola (niem. Kleine Zinne, pol.mały szczyt - 2857 m n.p.m.).     
Ponadto są jeszcze dwie mniejsze turnie: Piccolissima i Punta di Frida.
 
 
 
 
 
Jezioro Lago di Antorno leży na wysokości 1886 m n.p.m. i jest małym lecz bardzo uroczym akwenem wodnym pośród lasu. Wokół jeziora poprowadzona jest ścieżka o długości ok. 680 metrów nazwana "Antorno specchio lacustre dei cirmoli - Antorno jezioro lustro sosen"
 
 
 
Pomimo, że spacer wokół jeziorka zajmuje jedynie około 20 minut to z racji swego położenia w lesie i otoczenia szczytami Tre Cime di Lavaredo, Cadini di Misurina, Monte Popena jest bardzo widokowy i sprawia dużą przyjemność.
 
 
... widok w kierunku północnym - szczyt Torre dei Scarperi (niem. Schwabenalpenkopf - 2687 m n.p.m.) oraz Tre Cime Lavaredo (niem. Dreizinnen)
 
... widok w kierunku północnym - zbliżenie na pięknie prezentujący się  szczyt Torre dei Scarperi (niem. Schwabenalpenkopf - 2687 m n.p.m.)
 
 
... widok w kierunku północnym - zbliżenie na południowe stoki Tre Cime Lavaredo (niem. Dreizinnen). Od prawej: Cima Grande, Cima Ovest, Sasso di Landro oraz Torre Lavaredo

 
Wejście na ścieżkę prowadzącą wokół jeziora Lago di Antorno znajduje się naprzeciwko bezpłatnego parkingu przy schronisku Rifugio Antorno - na tym parkingu udało nam się zatrzymać na przymusowy kilkugodzinny postój.
 
Z okolicy schroniska  Rifugio Antorno  oglądając się w kierunku południowym podziwiać można zwartą grupę skalną Dolomitów Ampezzo w formie otwartego amfiteatru (Circo del Sorapiss) - Sorapiss. Pośrodku najwyższy szczyt grupy wyrastający z dość równej grani - Punta del Sorapiss  3205 m n.p.m.  W grupie Sorapiss do dzisiaj można zobaczyć pozostałości trzech lodowców: zachodniego (Occidentale), centralnego (Centrale) oraz wschodniego (Orientale).
 
 
 
 
 
 
 
 
... najwyższy szczyt grupy Sorapiss - Punta del Sorapiss 3205 m n.p.m.                 Po prawej La Cesta
 
 
 
... zbliżenie na szczyty grupy Sorapiss - z lewej Col del Fuoco;                                         z prawej Punte Tre Sorelle (trzy siostry - 3005 m n.p.m.)
 
Poniżej zdjęcie zrobione od strony brzegu jeziora Lago di Antorno w kierunku grupy górskiej Sorapiss. Od prawej widoczne szczyty: Col Siro, postrzępiony Punta Nero, Cime del Laudo, La Cesta.
 
 
 
Ze wschodniego brzegu jeziora Lago di Antorno patrząc w kierunku zachodnim ładny widok na małą grupę górską Cristallo. Grupa mała, ale w jej grani głównej znajdują się  aż cztery szczyty mające ponad 3000 metrów wysokości:
  • Monte Cristallo  - 3221 m n.p.m.
  • Cima di Mezzo  - 3154 m n.p.m.
  • Piz Popena  - 3153 m n.p.m.
  • Cristallino d’Ampezzo  - 3008 m n.p.m.
 
 
... grupa górska Cristallo
 
 
 
.... grupa górska Cristallo widziana z parkingu przy schronisku Antorno (początek nartostrady)
 
 
... widok na parking przy jeziorze Lago di Antorno - na pierwszym planie nasz autokar, w tle grupa górska Cristallo.
 
... schronisko Antorno - w tle grupa górska Cristallo.
 
 
Największą formacją skalną widzianą podczas spaceru wokół jeziora Lago di Antorno jest grupa Cadini di Misurina położona pomiędzy turystyczną miejscowością Misurina a grupą górską Tre Cime di Lavaredo.     Poniżej kilka zdjęć grupy Cadini di Misurina.
 
 
...  początek ścieżki widokowej wokół jeziora Lago si Antorno - w tle fragment grupy górskiej  Cadini di Misurina
 
 
... jezioro Lago si Antorno - na tle grupy górskiej  Cadini di Misurina. 
 
 
... jezioro Lago si Antorno - na tle grupy górskiej  Cadini di Misurina.  
 
 
1 - Cima Cadin Nord Est (2788)      2 - Cima Cadin di San Lucano (2825)     3 - Cima Cadin Nord Ovest (2724)       4 - Tore delDiavolo (2596)
  5 - Cima Cadin della Neve (2757)            6 - Cima Cadin Misurina (2658)
 
 
... zbliżenie od prawej - Cima Cadin di Misurina (2658 m n.p.m.);   Cima Cadin della Neve (2757 m n.p.m.)
 
 
... zbliżenie - Cima Cadin di Misurina (2658 m n.p.m.) 
 
 
Zbliżenie na:  Cima Cadin Nord Est (2788)     Cima Cadin di San Lucano (2825)     Cima Cadin Nord Ovest (2724)       Tore del Diavolo (2596)  
 
 
 
zbliżenie od lewej:    Cima Ciadim dei Toce  oraz Torre Wundt (2517 m n.p.m.)
 
W środku grupy Cadini di Misurina, a dokładniej w górnej części doliny Val d'Ansiei na przełęczy Passo dei Tocci stoi schronisko Rifugio Fonda Savio. Położone jest na wysokości 2367 m n.p.m.  Otwarte od 15 czerwca do 30 września. Dojście szlakiem nr 115 z Pian degli nad Misurina - trasa ok 6,9 km z przewyższeniem ok. 550 metrów.
 
... schronisko Rifugio Fonda Savio na przełęczy Passo dei Toci w grupie górskiej Cadini di Misurina
 
 
Z nad brzegu jeziora Lago di Antorno patrząc w kierunku południowo-zachodnim widok od lewej na:  Cime del Laudo, La Cesta, Punta Nara Col Sira oraz Monte Casa di Dio.
 
Widok od strony jeziora Lago di Antorno w kierunku południowo-zachodnim.
 
... zbliżenie na szczyty od lewej:  Cime del LaudoLa Cesta oraz po prawej  Punta Nera
 
 
... zbliżenie na szczyt  Cime del Laudo ( 2670 m n.p.m.)  oraz La Cesta
 
Kilka zdjęć ze ścieżki opasującej jezioro Lago di Antorno.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
       
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Po godzinie 16 pozwolono nam wjechać na górny parking Auronzo by zabrać grupę - wjazd prywatną płatną drogą to wydatek: autokar
powyżej 30 miejsc - 120 euro, do 30 miejsc - 60 euro, motor - 20 euro, samochód osobowy - 30 euro, kamper - 45 euro (ceny czerwiec 2021 r.)
 
Na zdjęciu dolnym na pierwszym planie szczyt Croda dell`Arghena  - zachodnia część grupy górskiej  Tre Cime di Lavaredo. Natomiast na drugim planie grupa górska Rondoi-Baranci ze szczytem Monta Rudo (niem. Rautkofel - 2826 m n.p.m.). 
 
W skład grupy wchodzi  kilka szczytów, w tym: Teston di Rudo (Schwalbenalpenkopf - 2607 m n.p.m.), Mount Rudo-west (Westlicher Rautkofel - 2737 m n.p.m.), Mount Rudo di Mezzo (Mittlerer Rautkofel - 2608 m n.p.m.), Mount Rudo-grande (Großer Rautkofel - 2826 m n.p.m.).
 

... punkt poboru opłat zlokalizowany  po minięciu jeziora Lago di Antorno.
 
 
Po wjechaniu na górę kilka zdjęć okolicznych szczytów, pamiątkowe zdjęcie całej grupy i powrót do hotelu na obiadokolację. Pomimo niezrealizowania swojego planu obejścia wokół Tre Cime dzień bardzo udany w okolicy jeziora Lago di Antorno.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Uwaga: profile szczytów pod zdjęciami  (tak jak ten powyżej)  są tworzone automatycznie przez generator profili i służą do dość dokładnego określenia nazwy widzianego na zdjęciu szczytu. Niestety wysokości szczytów wielokrotnie różnią się o kilka metrów z nowymi pomiarami podawanymi na nowych mapach. Ja staram się w opisie relacji podawać wysokości z map i nowych przewodników - proszę więc profile szczytów traktować jako pomoc jaki szczyt widzimy na zdjęciu.
 
Powrót do strony głównej: STRONA GŁÓWNA 
 
Powrót do podstrony:  DOLOMITY 

 
 
https://pl.wikipedia.org/wiki/Tre_Cime_di_Lavaredo
https://pl.wikipedia.org/wiki/Cristallo
https://dolomitynaferratach-przewodnik.pl/baza-ferrat/gruppo-del-sorapiss/
https://it.wikipedia.org/wiki/Rifugio_Fonda-Savio
https://it.wikipedia.org/wiki/Monte_Rudo