FOTOGRAFIA AMATORSKA
Zbigniew Wójcik
   STRONA GŁÓWNA      DOLOMITY      Dolomity. Krótki spacer po miejscowości Vigo di Fassa.
 
Na wschód od Figo di Fassa widoczne szczyty: Sas da Le Doudesc (2446); Sas Aut (2555); Valacia (2637).
Dolomity Krótki spacer po miejscowości Figo di Fassa.
      Wycieczka z dnia 25 czerwca 2019 r.
Na zakończenie pobytu w Dolomitach pokażę ostatnią fotorelację z krótkiego spaceru po miejscowości Figo di Fassa która była bazą wypadową na dłuższe wycieczki odbyte w ciągu 6-ciu kolejnych dni.
 

Nasze ambitne plany trekkingowe wycieczek zostały w 100% zrealizowane a w poszczególnych dniach odwiedziliśmy:
 
Dzień 1 -  Miejscowość Alba - dolina Contrin schronisko Contrin - schronisko św. Mikołaja - dolina św. Mikołaja.
 
Dzień 2 (grupa Puez) -  Przełęcz Gardena - płaskowyż Puez - schronisko Puez - dolina Val Lunga - miejscowość Selva Gardena (I grupa)
Przełęcz Gardena - dolina Val Lunga (II grupa)
 
Dzień 3 - Przełęcz Pordoi - grań Padon - schronisko Pana - jezioro Fedaia.
 
Dzień 4 (grupa Sassolungo) - Przełęcz Sella - wokół grupy Sassolungo - Przełęcz Sella
 
Dzień 5 (grupa Sella) - przełęcz  Pordoi – Forcella Pordoi – Piz Boe – Rifugio Boe - przełęcz Pordoi.

Dzień 6 ( Catinaccio) - Ciampedie - Hala Gardeciia - schronisko Vajolet - Ciampedie.
 
Odnośniki do wszystkich fotorelacji z w/w wycieczek podałem na końcu tej fotorelacji - zapraszam do obejrzenia.
 
Dla lepszej orientacji załączam mapkę z zaznaczonymi grupami górskimi i lokalizacją naszych wycieczek. Jak widać z miejscowości Figo di Fassa w której kwaterujemy doskonale nadaje się do wypadów w okoliczne pasma górskie Dolomitów.
 
 

Przebieg doliny Val di Fassa wyznacza środkowy przebieg potoku Avisto zasilanego wodami z lodowca Marmolada, a sama dolina składa się jakby z trzech części - część południowa przed miejscowością Moena nosi nazwę doliny Val di Fiemme, następnie aż do miejscowości Canazei to właściwa dolina Val di Fassa, zaś za miejscowością Canazei nosi nazwę doliny Val de Sóra.
 
Miejscowość Alba w dolinie Val de Sóra.

W środkowej części doliny ulokowane są najważniejsze ośrodki turystyczne zaczynając od południa w kierunku północnym: Moena, Soraga, Vigo di Fassa, Pozza di Fassa, Mazzin, Campitello di Fassa oraz Canazei.
 
Vigo di Fassa.Wszystkie te miejscowości są ważnymi centrami wypadowymi w otaczające grupy górskie takie jak: Latemar, Catinaccio, Alpe di Susi, Sassolungo, Marmoladę, Sella.
 

We wszystkich miejscowościach w dolinie Val di Fassa z zasady turysta nie znajdzie dużej ilości zabytków gdyż są to wybitnie miejscowości wypoczynkowe z dobrą infrastrukturą w postaci wyciągów, szlaków pieszych, rowerowych, wspinaczkowych, luksusowych hoteli i pensjonatów, restauracji i kawiarni.


Nie świadczy to wcale, że uważny turysta nie znajdzie tu obiektów godnych obejrzenia i liczących wiele setek lat – będą to jednak przeważnie obiekty sakralne w postaci kościołów, kapliczek przydrożnych oraz pamiątek z okresu I wojny światowej pozostawionych w dolinie i wysokich graniach.

 

Dobrym przykładem że można tu zorganizować spacer podczas którego znajdzie się kilka obiektów które warto odwiedzić może być miejscowość Vigo di Fassa gdzie mieliśmy swoją bazę wypadową - zaprasza na krótki spacer. Dla zainteresowanych załączam trasę spaceru.
Zaczynamy z okolicy naszego hotelu „Dolomiti” - bardzo przyzwoity obiekt prowadzony przez rodzinę, słynący z domowej kuchni. Do dyspozycji gości restauracja, czytelnia, centrum SPA, siłownia, sauna, łaźnia turecka,winda.
 
Hotel Dolomity w Figo di Fassa - nasza baza wypadowa.
 
Pokoje wyposażone w łazienkę z prysznicem, suszarkę do włosów, telefon, telewizję SAT, bezpłatne Wi-Fi w pokojach i bezpłatny sejf. Część pokoi posiada balkony. Śniadania w formie bufetu, zaś obiadokolacje serwowane do stolika – wybór z trzech pozycji menu.
 
   Hotel Dolomiti - recepcja.      Hotel Dolomiti - jadalnia
 
Hotel Dolomiti - kawiarnia. 
 
Ciekawostką może być fakt, że w hotelu Dolomiti znajduje się ładnie urządzona kaplica a w pomieszczeniu recepcji znajduje się jako wystrój wnętrza zabytkowy ołtarz z 1605 roku.
 
Hotel Dolomiti - kaplica. 
 
 
Zabytkowy ołtarz z 1605 roku. 
 
0,0 km trasy - ruszamy z pod hotelu Dolomiti w kierunku znajdującego za nim kościoła parafialnego św. Jana Chrzciciela. Za hotelem skręcamy w lewo i idziemy lekko pod górkę wzdłuż ogrodzenia cmentarnego.
 
0,2 km trasy - dochodzimy do jednego z licznych w Figo di Fassa źródełek. To zlokalizowane jest przy wejściu na plac cmentarny i kościelny.
 
Grupa wycieczkowa przy źródełko w okolicy kościała parafialnego.
 
 
... jak zawsze ciekawe opowieści snuje nasz przewodnik. 
 

Tuż obok znajduje się kościół parafialny konsekrowany w 1489 roku w stylu gotyckim Trentino pw. Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela (Chiesa di San Giovanni Battista) z charakterystyczną smukłą wieżą.
 
Kościół parafialny św.Jana Crzciciela w Figo di Fassa.Został zbudowany na miejscu dawnego kościoła romańskiego którego fragmenty można zauważyć w absydzie kościoła.
 
W środku na uwagę zasługują: drewniany ołtarz, drewniany chór, ambona i piękna chrzcielnica oraz freski z XV wieku, rzeźby i drewniane stacje drogi krzyżowej. 
 
            
 
Obok kościoła dobrze zachowany cmentarz.
 
0,3 km trasy - budynek plebanii kościoła parafialnego w Figo di Fassa.
 
 
Plebania kościoła parafialnego w Figo di Fassa.
 
Przechodzimy szeroką ulicą obok plebanii.  0,4 km trasy -  w prawo ulica Strada di Pre de Gejia. My  idziemy dalej prosto ulicą zamkniętą dla ruchu samochodowego. Warto jednak na moment podejść 50 metrów w prawo gdzie na górce znajduje się dobry punkt widokowy w kierunku gór - dobrze widać grupę Sassolungo.
 
Punkt widokowy w okolicy kościoła parafialnego. 
 
 
 
0,71 km trasy - dochodzimy do ulicy Strada Neva, przechodzimy obok kapliczki i po kilkudziesięciu metrach dochodzimy do ulicy Strada Roma w którą skręcamy w lewo. Prowadzi ona do centrum Figo di Fassa.
 
Kapliczka przy ul. Strada Roma.Za nami, w kierunku wschodnim pozostaje niedawno mijany kościół parafialny na tle szczytów: od lewej - Sas da Le Doudesc 2446 m n.p.m; Sas Aut 2555 m n.p.m; Valacia 2637 m n.p.m; Sasso di Croce 2200 m n.p.m.
 
   
 
Na w/w szczyty prowadzi kilka szlaków wychodzących z miejscowości Moena (szlak nr 620, 616), Soroga (szlak nr 639), Vigo di Fassa (szlak nr 630), Pozza di Fassa (szlak nr 636).
 
Zaś przez grań przebiega ferrata Gadotti poświęcona pamięci Franco Gadottimu, 21 letniemu wspinaczowi z Trydentu, który zginął w czasie wspinaczki w 1976 roku.

Kilka zdań o miejscowości przez którą idziemy. Miejscowość Vigo di Fassa położone jest w centralnej części doliny, przy trasie SS 241 biegnącej z Val d'Ega przez przełęcz Costalunga do Bolzano.

Z uwagi na swoje położenie, w starożytności miejscowość pełniła rolę ośrodka administracyjnego i religijnego w centralnej dolinie. Pierwsze historyczne informacje o miejscowości pochodzą z czasów średniowiecza, chociaż pierwsze ludzkie ślady na tym obszarze pochodzą z okresu paleolitu, kiedy wędrowni łowcy pojawili się nad potokiem Avisio.
 
 
Miejscowość Figo di Fassa.
 

Pierwsi turyści pojawili się w tej okolicy ok. roku 1860 – dzisiaj miejscowość jest dużym ośrodkiem narciarskim należącym do tzw. Dolomiti Superski w skład którego wchodzi 1200 km tras narciarskich o różnej skali trudności, przeszło 460 wyciągów narciarskich o różnym charakterze, oraz zespołu 12 ośrodków narciarskich takich jak: Cortina d'Ampezzo, Alta Badia, Val Gardena, Val di Fassa i innych. W sezonie letnim wyciągi pomagają zyskiwać w szybkim tempie wysokości przed ruszeniem na dziesiątki szlaków których jest tu setki kilometrów.
 
Miejscowość Figo di Fassa.
 
 
Miejscowość Figo di Fassa.
 
 
Miejscowość Figo di Fassa.
 
 
Miejscowość Figo di Fassa. 
 
 
Miejscowość Figo di Fassa.
 
0,9 km trasy - ulicami Strada Roma i Via Dolomiti dochodzimy do centrum Vigo di Fassa którym jest główny plac - Piaz de Vich. Tu koncentruje się życie towarzyskie tej małej miejscowości.
 
Centrum Figo di Fassa - plac Piaz de Vich.
 
Po minięciu placu Piaz de Vich skręcamy w prawo przy budynku apteki zlokalizowanej na rogu ulicy Strada de Piz i Strada de Soraporta. W tym miejscu zaczyna się szlak pieszy w kierunku górnej stacji kolejki linowej Cacinaccio (2.9 km ok. 2,0 godz. - 600 m przewyższenia).
 
Uliczka prowadząca do kościółka św.Juliana. 

Idziemy brukiem uliczki Via Piz mijając typową zabudowę tej miejscowości – domy z dużą ilością elementów drewnianych, balkony z kwiatami.
 
 
1,1 km trasy - bardzo charakterystyczne miejsce. Po prawej stronie zadaszone ujęcie wody, ławeczka oraz obudowany drewniany krzyż. Drogowskazy turystyczne kierują nas w brukowaną uliczkę na lewo.
 
 
 
 
 
 
1,2 km trasy - w lewo odchodzi uliczka doprowadzająca do budynku dolnej stacji kolejki linowej na Catinaccio, gdzie do wyboru kilka szlaków prowadzących w wyższe partie gór. Między innymi wygodny szlak nr 540 przez halę Gardeccia do schroniska Vajolet. (patrz nasza wycieczka:  >Dolomity.Wycieczka Vigo di Fassa-wzgórze Ciampedie-Gardeccia-schronisko Vajolet-Vigo di Fassa. 
 
1,3 km trasy - z drogi brukowej skręcamy na lewo w polną dróżkę prowadzącą do cmentarza wojennego. Ścieżka prowadzi ukwieconą łąką. Po lewej mijamy dolną stację kolejki linowej na Catinaccio, po prawej widok w kierunku Catinaccio.

 
        Dolna stacja kolejki na Catinacio.       ... widok w kierunku Catinaccio.
 
 
Widok ze ścieżki w kier.południowo-wschodnim. Góry, lasy i kwiaty.
 
Nie byłbym sobą aby w tym miejscu nie wstawić kilku zdjęć napotkanych kwiatów.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
1,9 km trasy - wejście na cmentarz wojenny w Figo di Fassa.
 

Na cmentarzu znajdują się ciała 663 żołnierzy poległych podczas I wojny światowej, pochodzących ze wszystkich krajów należących do ówczesnego imperium austro-węgierskiego.
 
 
 
 
Poniżej oznaczenie szczytów widocznych na zdjęciu górnym, oraz jako ciekawostka ich odległość od miejsca zrobienia zdjęcia.
 
 

Patrząc od strony cmentarza pięknie prezentuje się na tle lasu kościół św. Juliana oraz z przeciwnej strony zabudowa Vigo di Fassa. Ścieżka od bramy cmentarnej doprowadza nas wzdłuż ściany lasu do kościółka św. Juliana.

 

... na drodze polnej do kościółka św.Juliana.Oglądany na początku kościół parafialny jest godny obejrzenia, ale prawdziwą perełką doliny Val di Fassa i miejscowości Vigo di Fassa jest kościółek ladynowski św. Juliana położony na zielonym wzgórzu za dolną stacją kolejki na Catinaccio i cmentarzem wojennym.
 
             Kościól św. Juliana w Vigo di Fassa.
 
Jego wspaniałe położenie na wysokości 1531 m n.p.m. w naturalnym otoczeniu na tle wysokich szczytów Catinaccio i Sassolungo zachęca do odwiedzenia go.
 
1,9 km trasy – kościól św. Juliana (Chiesa di Santa Giuliana). Jest to jeden z najstarszych kościołów w dolinie Val di Fassa poświęcony św. Julianowi (Chiesa di Santa Giuliana) którego istnienie wspominają dokumenty z 1237 roku. Dzisiejszy wygląd pochodzi z XV wieku kiedy to został gruntownie przebudowany.
 
 
 

Mając trochę szczęścia można zwiedzić wnętrze kościoła – latem w każdą sobotę po kościele oprowadza przewodnik, trzy razy w tygodniu ale tylko przez dwie godziny można zwiedzać indywidualnie – więcej informacji o godzinach otwarcia kościoła św. Giuliana można uzyskać w informacji turystycznej w centrum Vigo di Fassa.
 

Z zewnątrz smukłą bryłę kościoła uzupełnia piękna 67 metrowa wieża z dzwonami – najstarszy z nich pochodzi z 1496 roku. Z zewnątrz, u podstawy wieży można zauważyć pozostałości fresku przedstawiające San Cristoforo, opiekuna podróżników, którzy kiedyś wędrowali starożytną drogę Val di Fassa.

 
We wnętrzu kościoła na uwagę zasługują cenne dzieła sztuki kościelnej, a takimi na pewno są piękne freski w absydzie przedstawiające sceny z życia św.Juliana prawdopodobnie namalowane przez artystów szkoły Brixenów z XV wieku, oraz drewniany tryptyk ołtarza głównego autorstwa Giorgio Artza z Bolzano datowany na 1517 rok.
 
            
 
Z kościelnego placu leżącego na wysokości 1513 m n.p.m. bardzo szeroki widok na leżącą w dole miejscowość Vigo di Fassa oraz znajdujący się u stóp kościółka cmentarz wojenny.
 
 
 
 
 
Aby nie wracać tą samą trasą co przyszliśmy wracamy spacerową drogą leśną - wychodząc z placu kościelnego skręcamy przy kaplicy leśnej w prawo.
 
2,0 km trasy - rozwidlenie ścieżek. Skręcamy na lewo i kontynuujemy spacer.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2,8 km trasy - dochodzimy do szerszej drogi na wzgórzu Pontac 1480 m n.p.m. Skręcamy w lewo i drogą wzdłuż potoku,  cały czas lekko z górki zbliżamy się do centrum Figo di Fassa.
 

 
 
 
 
 
 
 
3,4 km trasy - droga główna asfaltowa wprowadzająca do centrum Vigo di Fasa. Skręcamy w lewo i dochodzimy do głównego placu Vigo di Fasa gdzie na km 0,9 skręcaliśmy w kierunku kościółka św. Juliana - teraz jest to 3,8 km trasy.
 
 
 
 
Pozostało nam ok. 0,9 km przejścia do hotelu tą samą trasą co zaczynaliśmy spacer. Tak więc cały spacer przed obiadokolacją to 3,4 km + 0,9 km = 4,3 km.
 
4,3 km trasy - koniec spaceru przy hotelu Dolomiti - czas na zasłużoną obiadokolację i odpoczynek.

 

https://www.bergfex.pl/sommer/vigo-di-fassa/highlights/6409-saint-giuliana-church/

 
https://www.vieferrate.it/pag-relazioni/trentino-alto-adige/65-marmolada/8-franco-gadotti.html