FOTOGRAFIA AMATORSKA
Zbigniew Wójcik
   STRONA GŁÓWNA      DOLOMITY      Dolomity. Dobbiaco - szczyt Monte Serla - jezioro Lago do Dobbiaco.
 
 
Szlak w kier. szczytu Serla.Dolomity -  Dobbiaco - szczyt Serla - jezioro Dobbiaco.
                                             Wycieczka z dnia 28 czerwca 2021 r.

W tej fotorelacji pokażę trasę wycieczki która umożliwia wejście na szczyt Monte Serla.

 
        Szlak w kier. szczytu Serla.
 
Szczyt Monte Serla (niem. Sarlkofel – 2378 m n.p.m.) znajduje się w Dolomitach w Tyrolu Południowym w grupie górskiej Dolomiti di Braies (niem. Pragser Dolomiten). Od roku 1972 Tyrol Południowy uzyskał autonomię pozwalającą używać zarówno języka niemieckiego i włoskiego jako języków urzędowych. W mojej fotorelacji będę w pierwszej kolejności używał nazw włoskich a w nawiasie podawał w miarę możliwości  nazwy niemieckie.
 
Wejście na szlak nr 27.Wycieczkę rozpoczynamy w Dobbiaco (niem.Toblach), niewielkim miasteczku zwanym „Bramą Dolomitów” położonym w wielkiej dolinie Alta Pusteria (niem. Hochpustertal). Dobbiaco (niem.Toblach) składa się z dwóch części: starej północnej oraz nowej południowej z hotelami i pensjonatami.
 
My ruszamy z części południowej Dobbiaco Nuovo (niem. Neutoblach) z okolicy parkingu przy stacji benzynowej AGIP zlokalizowanej przy drodze głównej Postertaler Staße.  

0,0 km trasy - parking przy stacji benzynowej AGIP. Obok stacji benzynowej przebiega szlak pieszy nr 27 oraz pokrywający się z nim szlak rowerowy - nimi rozpoczynamy wędrówkę.
 
       Wejście na szlak nr 27.
 
Droga szlakowa żwirowa doprowadza do drogi asfaltowej którą przechodzimy pod torami kolejowymi. Zaczyna się szlak pieszy oznaczony nr 16.     
 
 
Szlak nr 27.
 
Już na początku wędrówki od strony południowej widać potężne wrota skalne wprowadzające do doliny Valle Landro (niem.Hohlensteintal)  pomiędzy masywami skalnymi Croda Dell`acqua i Ebenkofel (od wschodu) oraz Monte Casamuzza i Salkofel (od zachodu).              
 
 
 
 
... wrota skalne wprowadzające do doliny Valle Landro (niem.Hohlensteintal
 
 
Naszą grupę najbardziej interesuje górujący po zachodniej stronie wystający szczyt Monte Serla (niem. Sarlkofel – 2378 m n.p.m.) - nasz główny cel wycieczki.
 
 
 
... nasz cel - szczyt Monte Serla (niem. Sarlkofel – 2378 m n.p.m.) 
 
Z tej perspektywy wydaje się wielki i niedostępny, a na dodatek żeby osiągnąć szczyt trzeba pokonać ponad 6 km i przewyższenie ponad 1100 metrów.   Trasę całej wycieczki pokazuje mapka poniżej na której podano kilometraż ważniejszych punktów trasy.
 
 
 

0,5 km trasy - charakterystyczny punkt trasy. Droga żużlowa skręca w prawo pod most kolejowy. Przechodzimy pod mostem, zaczyna się droga asfaltowa którą idziemy prosto do mostu na rzece Rienz.
 
 
 

0,66 km trasy - drewniany most nad rzeką Rienza (niem.Rienz). Przechodzimy za most i od tej pory maszerujemy zgodnie za znakami szlaku pieszego nr 16 wprowadzający w wąską uliczkę obok nieczynnego budynku fabrycznego.
 
 
Teraz już bez żadnych trudności idziemy mijając coraz to  rzadszą zabudowę aż do granicy lasu. Przed lasem w prawo odchodzi uliczka przy której stoi przydrożna figurka. My idziemy dalej na wprost w wąską ścieżkę szlaku nr 16 - od tego momentu zaczynamy długie zdobywanie wysokości.
 
 

Szlak nr 16 wchodzi w jodłowy las gdzie zaczynamy bardziej strome podejście. Ścieżka szlakowa jest miejscami dosyć wąska, ale zawsze dobrze widoczna i oznaczona drogowskazami turystycznymi.

 
Ścieżka szlaku nr 16 prowadzącego w kier. szczytu Serla.
 
 
Idąc lasem jedynie w kilku miejscach po lewej stronie, w prześwitach drzew można dostrzec  widoki na okoliczne szczyty lub w dolinę z miejscowością Dobbiaco (niem.Toblach).
 
 
 
 
2,2 km trasy - węzeł szlaków na wysokości 1437m n.p.m.  przy chacie Maso Troge (niem. Trogerhef) położonej na wysokości 1437 m n.p.m. Znajduje się tu dobry punkt widokowy co daje możliwość krótkiego odpoczynku przed dalszym zdobywaniem wysokości. Z prostego wyliczenia wynika że pozostało nam jeszcze do szczytu: (2378 m - 1437 m) = 941 m przewyższenia. Obrazuje to wykres profilu wysokościowego tego fragmentu trasy.
 
 
 
Z tego punktu najlepiej widać nasz cel - szczyt Monte Serla (niem. Sarlkofel – 2378 m n.p.m.). Zdecydowana większość naszej grupy ten cel osiągnie po następnych 2 godzinach podejścia.
 
... pozostaje jedynie na ten pagórek wejść. 
 
 
 
Chata Maso Troge (niem. Trogerhef) na tle szczytu Monte Serla (niem. Sarlkofel – 2378 m n.p.m.)
 
Od strony chaty Troge, w kierunku południowym doskonale widać wrota skalne wprowadzające do doliny Valle Landro (niem.Hohlensteintal)  pomiędzy masywami skalnymi Croda Dell`acqua i Ebenkofel (od wschodu) oraz Monte Casamuzza i Salkofel (od zachodu) oraz jezioro Lago di Dobbiaco (niem. Toblacher See) do którego dojdziemy po zejściu ze szczytu Monte Serla.
 
 
 
 
 
 
Po chwili odpoczynku ruszamy dalej szlakiem nr 16 odchodzącym w tym miejscu na prawo w las - będziemy podchodzić kilka kilometrów w kierunku przełęczy Passo Sues (niem.Suesriedl) położonej na wysokości 1953 m n.p.m.
 
 
Szlak nr 16 odchodzący w prawo przy farmie Trogerów.


Jeżeli ktoś przeoczy wąską ścieżkę szlaku nr 16 i pójdzie drogą na wprost, to przejdzie obok farmy Trogerów i po przejściu ok. 590 metrów dojdzie do właściwej ścieżki szlaku nr 16 (nakładając ok. 240 metrów).
 
 
Właściwa ścieżka szlaku nr 16 ponad farmą Rogerów.
 
 
       

Cały czas ścieżka mało urozmaicona, bez widoków – prowadzi lasem i dopiero osiągając wysokość ok. 1800 metrów jodły ustępują modrzewiom zaczynają ukazywać się pastwiska łąki i miejscami widać ponad drzewami szczyty.
 
 
 
Widok ze szlaku nr 16 w kier. szczytu Monte Serla (niem. Sarlkofel – 2378 m n.p.m.)
 
 
Szlak nr 16 w kierunku szczytu Monte Serla (niem. Sarlkofel – 2378 m n.p.m.)
 
Pomimo że brak szerszych widoków wędrówka przez leśne pastwiska dostarcza dla oczu dużych przeżyć estetycznych. Ukwiecone łąki, mnogość gatunków z których niektóre są naprawdę wyjątkowe  zarówno pod względem kształtu, koloru powoduje odczucie naturalnego piękna i wewnętrznego spokoju.
 
 
 
 
 
         
 
 
 
 
 
 
Chwila odpoczynku na ścieżce szlaku nr 16.
 
3,0 km trasy - ze ścieżki szlakowej po lewej stronie widać ostatnią fermę Malga Fontana na Trogeralm leżącą na wysokości 1801 m n.p.m.- w tle Monte Serla (niem. Sarlkofel – 2378 m n.p.m.)
 
Widoczne dachy Malga Fontana.3,2 km trasy - szlak wychodzi na większą polanę-pastwisko i skręca lekko w lewo.
 
3,4 km trasy - Trogeralp. Charakterystyczny punkt szlaku - źródło zbierające wodę do wanny.
 
      Polana Trogeralp ze źródełkiem.
 
Szczyt wydaje się coraz bliższy, ale żeby na niego wejść trzeba z tego miejsca pokonać ok. 3,3 km oraz ok. 570 m przewyższenia. Grupa uzupełnia zapasy wody i rusza pod górę.
 
 
 
 
Za źródełkiem wchodzimy w las i małymi zakosami przez ponad 1200 metrów podchodzimy w kierunku przełęczy Passa Suis leżącej na wysokości 2003 m n.p.m.. Po przejściu ok. 100 metrów oglądając się do tyłu szeroki w kierunku wschodnio-południowym z kilkoma szczytami sięgającymi prawie 3000 m n.p.m..
 
 
 
 
 
 
Na ścieżce szlakowej w lesie miła niespodzianka - pomimo że idziemy gęstym lasem przy ścieżce całe kobierce kwiatów.
 
 
 
 
                
 
 
 
 
 
 
 
 
 
4,6 km trasy - przełączka Passa Suis leżąca na wysokości 2003 m n.p.m. Tu chwila przerwy na odpoczynek, zebranie się całej grupy oraz czas na fotki szczytu który ukazał się pomiędzy drzewami.

 
 
 
 
... chwila odpoczynku na przełęczy  Passa Suis.
 
 
 
Widoczny krzyż na szczycie Monte Serla (niem. Sarlkofel – 2378 m n.p.m.)
 
 
 
... a tak wygląda na zbliżeniu nasz cel.
 
 
 
 
 
... zbliżenie na szczyt Platta Alta (niem. Hochebenkofel - 2905 m n.p.m.)
 
 
Ruszamy dalej, a następnym celem jest przełęcz Forcela Serla (niem. Sarisattel leżąca na wysokości 2223 m n.p.m.). Ruszamy szlakiem nr 16 i 33. Wkrótce szlak nr 16 odbija na prawo w w kierunku Pulzzalm. Od tego miejsca pilnujemy szlaku nr 33.
 
... grupa na szlaku w kier. przełęczy Forcela Serla (niem. Sarisattel)
 
 
To trudniejszy fragment trasy  o długości ok. 1,2 km gdzie trzeba pokonać przewyższenie ok. 290 metrów wspinając się między górskimi sosnami i skalnymi rampami. Miejscami nieduże płaty śniegu.
 
... szlak nr 33 w kier. przełęczy Forcela Serla (niem. Sarisattel)
 
 
 
... szlak nr 33 w kier. przełęczy Forcela Serla (niem. Sarisattel)
 
 
      
       ... końcowe podejście na przełęcz Forcela Serla (niem. Sarisattel)                             ... przełęcz Forcela Serla (niem. Sarisattel)
 

5,8 km trasy - przełęcz Sarlsattel położona na wysokości 2223m n.p.m. Właściwie to dopiero z tego punktu po raz pierwszy w czasie tej wycieczki rozpościera się wspaniały widok na okoliczne szczyty i pastwiska.

Od początku pokonaliśmy ponad 1000 metrów przewyższenia i w tym miejscu należy podjąć decyzję czy zamykać pętlę wycieczki schodząc z przełęczy na południową stronę w kierunku widocznych pastwisk czy decydować się na dodatkowe kilometry i dodatkowe przewyższenie. Z tego miejsca mamy trzy możliwości:

  1. Dla ambitnych turystów z przełęczy odchodzi na lewo szlak pieszy nr 33 którym wejście na szczyt Monte Serla (niem.Sarlkofel-2378m n.p.m.) oraz powrót na przełęcz to dodatkowe ok. 1,7 km z przewyższeniem ok. 150 metrów i czasem w obie strony ok. 1 godz.
   
   
  ... widok od strony południowej - od lewej: przełęcz Forcela Serla (niem. Sarlsattel - 2223m n.p.m);  szczyt Monte Serla (niem. Sarlkofel - 2378m n.p.m.)
   
   
  2. Dla bardzo ambitnych turystów to wejście i zejście na Monte Serla (niem.Sarlkofel) oraz wejście i zejście na drugi szczyt znajdujący się po prawej stronie przełęczy tj. Monte Lungo (niem.Lungkofel- 2282m n.p.m.). Dodatkowe ok. 1,6 km z przewyższeniem ok 60 metrów i czasem ok.50 minut.
   
   
  Szczyt Monte Lungo (niem.Lungkofel- 2282m n.p.m.)
   
   
  1. Dla tych którzy z różnych względów nie wchodzą wyżej pozostaje dłuższy odpoczynek i dalsza wędrówka w kierunku południowym szlakiem nr 33. Z uwagi na wiek właśnie do tej grupy i ja się zaliczam.


   

  Większość naszej grupy wybiera propozycję dla ambitnych i robi podejście na Monte Serla (niem.Sarlkofel - 2378m n.p.m.). Szczyt widziany od strony podejścia z Dobbiaco (północne zbocza) wydawał się ze swoimi 800 metrowymi , pionowymi ścianami dosyć nieprzystępny dla przeciętnego turysty. Jednak z przełęczy Sarlsattel okazał się bardziej przyjazny dzięki łagodniejszym zboczom opadającym w kierunku zielonych łąk które tworzą Alpe Serla.

  Zdobywając wysokość okazuje się że Monte Serla ma trzy wierzchołki, z których wschodni jest najwyższy - 2378 m n.p.m.

  Po wejściu na szczyt, z uwagi na swoje samotne położenie jest doskonałym punktem widokowym, oferującym widoki we wszystkie strony. Patrząc w kierunku wschodnim podziwiać można największą grupę Dolomitów tj. grupę Dolomiti di Sesto, w kierunku zachodnim grupę Dolomiti di Braies, w kierunku południowym na pierwszym planie rozległe pastwiska zamknięte szczytem Picco di Vallandro (2839 m n.p.m. - niemiecki Dürrenstein), zaś od północy widać dolinę Pusteria, miejscowość Dobbiaco a w tle Wysokie Taury (niem.Hohe Taurn).
   
   
  Na zdjęciu dolnym widok w kierunku wschodnim na piękną grupę skalną Dolomiti di Sesto (niem. Sextner Dolomiten) której najwyższym szczytem jest Punta dei Tre Scarperi  (niem. Dreischusterspitze - 3142 m np.p.m.). Na zdjęciu zbliżenie na fragment tej grupy ze szczytami o wysokości ok. 2800 m n.p.m. - nazwy szczytów na profilu.
   
   
   
   
   
   
   
  Poniżej zbliżenie  na grupę Dolomiti di Sesto (niem. Sextner Dolomiten) od szczytu Rautkofel bardziej w kierunku południowym. Na zdjęciu od lewej: Monte Rudo (niem.Rautkofel - 2826 m n.p.m.);  Cima Grande (niem.Grosser Grande); Cima Ovest (niem. Westlovest) oraz Sasso di Landro  (niem. Zinnenkoft - 2731 m n.p.m.).
   
   
   
   
  Patrząc z przełęczy  Forcela Serla (niem. Sarisattel) w kierunku południowym na pierwszym planie widać szczyt Picco di Vallandro (niem. Dürrenstein - 2839 m n.p.m.) oraz zielone pastwiska Sarlwald i Sarlwiesen z widoczną ścieżką szlakową nr 14 którą będziemy wkrótce wracać do autokaru oczekującego przy jeziorze Lago di Dobbiaco ( niem. Tobtacher See).
   
   
   
   
   
   
   
   
  7,4 km trasy - przełęcz SarlsattelPo powrocie grupy z wypadu na szczyt Monte Serla wszyscy ruszamy dalej szlakiem nr 33 trawersując południowe zbocze Monte Serla w kierunku doskonale widocznych pastwisk Sarlwald i Sarlwiesen.
   
   
   
  ... początkowy odcinek zejścia z przełęczy  Forcela Serla (niem. Sarisattel) - widoczny szczyt Monte Lungo (niem.Lungkofel- 2282m n.p.m.)

   
   
   
   
   
   
   

  Zaczynamy wędrówkę lekko opadającym zboczem w kierunku przełączkiSarlriedl. Z płaskowyżu ładny widok na Monte Serla na której byliśmy, a w przeciwnym kierunku na zamykające nam drogę: Picco di Vallandro (niem. Dürrenstein – 2839 m n.p.m.) i jego mniejszego brat Punta di Serla (niem. Saflkof - 2314m n.p.m.).

   
   
  ... za nami  pozostaje Monte Serla (niem.Sarlkofel - 2378 m n.p.m.).
   
   
   
  ... przed nami  rosnący w oczach masyw Picco di Vallandro (niem. Dürrenstein - 2839 m n.p.m.)
   
   
  ... na pierwszym planie pochyła grań Monte Casamuzza (niem. Kasamutz - 2333 m n.p.m.), w głębi piramidalny Helltaler Schechte (Große Pyramide - 2711 m n.p.m.)
   
   
   
  9,4 km trasy - przełączka Sarlriedl położona na wysokości 2073 m n.p.n..  Z prawej strony dochodzi szlak nr 14 z doliny Val di Braies Vecchia (niem. Altpragstal). My dalej szlakiem nr 33 (i towarzyszącej nam krótko na tym odcinku ścieżki nr 14) w kierunku pobliskiej przełęczy Flodige Sattel.
   
  9,6 km trasy – rozgałęzienie szlaków. Na wprost szlak nr 33 na przełęcz Flodige Sattel położoną na wysokości 2166 m n,p,m.. My skręcamy na lewo w lewo na ścieżkę szlakowa nr 14 która sprowadzi nas do  schronienia Sarlhutte położonego na wysokości 1720m n.p.m., a dalej doliny Val di Landro (niem. Hohlensteintal) w okolicy jeziora Lago di Dobbiaco (niem.Toblacher See - 1251m n.p.m.). Za nami pozostaje szczyt Punta di Serla (niem. Saflkopf - 2314m n.p.m.).

   
  Punta di Serla (niem. Saflkopf - 2314m n.p.m.).
   
   
  Szczyt Punta di Serla (niem. Saflkopf - 2314m n.p.m.) składa się z trzech wierzchołków przy czym najwyższym jest wierzchołek wschodni. Teren jest pofałdowany, ale cały czas tracimy wysokość.

   
   
   
   
  ... turystów jak na lekarstwo, ale na szlaku zrobiło się tłoczniej.
   
  11,2 km trasy - większe pastwisko z widokiem na szczyty skłania do zatrzymania się i odpoczynku.
   
   
   
   
   
   
  ... pamiątkowe zdjęcie całej grupy ( oczywiście jak zwykle brak jedynie fotografa) na tle  Picco di Vallandro (niem. Dürrenstein - 2839 m n.p.m.)
   
  W takim otoczeniu chciałoby się pozostać dłużej, ale przed nami jeszcze ok. 5 km schodzenia więc z dużymi oporami ruszamy dalej. Scieżka szlakowa nr 14 staje się szersza i wprowadza z pastwisk w rzadki las modrzewiowy.
   
   
        
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
  12,0 km trasy - chata Sarlhütte. Położona na wysokości 1720 m n.p.m. na pagórkowatym pastwisku. Schodząc do niej dosyć stromą drogą szlaku nr 14 ładny widok na Croda dei Baranci (niem.Birkebkofel - 2922 m n.p.m.)
   
   
  ... przed nami chata Sarlhütte,  po prawej Croda dei Baranci (niem.Birkebkofel - 2922 m n.p.m.)
   
   
  Chata Sarlhütte jest zamieszkała ale nie przyjmuje turystów na noclegi.Istnieje tu pewna ciekawostka.
   
      
   
  Przechodząc obok niej turysta może jedynie liczyć na zimne piwo wyjęte ze źródlanej wody. Pełna samoobsługa bez dozoru sprzedającego - przechodząc bierze się z  koryta ze źródlaną wodą piwo, wrzuca określoną kwotę do stojącej skarbonki. Obok skarbonki jest nawet otwieracz do butelek.  Jak widać na zdjęciu lewym górnym przy źródełku z piwem dość duże zainteresowanie naszej grupy. Schodząc otwiera się szerszy widok na dwa duże szczyty.
   
   
    ... po lewej:  Cina Nove  (niem. Neuner Kofel - 2581 m n.p.m.),    po  prawej Croda dei Baranci  (niem. Birkebkofel - 2922 m n.p.m.)
   
   
   
   
            
   
  13,8 km trasy - skrzyżowanie szlaków. Nasz szlak nr 14 skręca w lewo  i biegnie żwirowatą drogą wspólnie ze ścieżką Sentiero Natura Lago di Dobbiaco po zachodniej stronie jeziora Lago di Dobbiaco
   
            
              ... Sentiero Natura Lago di Dobbiaco                                                                          ...  Sentiero Natura Lago di Dobbiaco
   
   
  15,11 km trasy - punkt widokowy nad jeziorem Lago di Dobbiaco.
   
  Jezioro Lago di Dobbiaco (niem. Toblacher See)  leży na wysokości 1259 m n.p.m. w Parku Przyrody Fanes-Senes-Braies, a bardziej dokładniej w dolinie Val di Landro (niem. Hohlensteintal) łączącej miejscowość Dobbiaco z Cortina d'Ampezzo. Jezioro jest ostoją dla wielu wędrownych ptaków wodnych które na nim odpoczywają i rozmnażają.
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
  16,2 km trasy -  koniec wycieczki przy hotelu Baur zlokalizowanym przy brzegu jeziora Lago di Dobbiaco (niem. Toblacher See). Bardzo ładna wycieczka dająca nacieszyć oko pięknymi górskim panoramami, oraz bujną i różnorodną roślinnością którą starałem się pokazać. Wycieczka nie jest trudna technicznie ale wymaga dobrej kondycji z uwagi na swoją długość (16,2 km) i długie podejście o przewyższeniu ok. 1100 metrów.
   


  https://pl.wikipedia.org/wiki/Terenten
  https://www.pustertal.org/de/pustertal/kronplatz/terenten/
   

   
  Powrót do strony głównej:  STRONA GŁÓWNA 
  Powrót do podstrony Dolomity:  DOLOMITY