FOTOGRAFIA AMATORSKA
Zbigniew Wójcik
   STRONA GŁÓWNA      TATRY POLSKIE      Doliną Małej Łąki na Kopę Kondracką

Wycieczka po trasie: Dolina Małej Łąki (930m n.p.m.) - Wielka Polana (1150-1190m n.p.m.) - Świstówka (1450-1570) -Przełęcz Kondracka (1725m n.p.m.) - Kopa Kondracka (2005m n.p.m.)

                                                                        wycieczka z dnia 13 września 2014r. 
 
         
 
Zapraszam do obejrzenia fotorelacji z wycieczki Doliną Małej Łąki na Przełęcz Kondracką i dalej na Kopę Kondracką. Dolina jest często odwiedzana przez turystów z racji niedalekiej odległości od Zakopanego, oraz że prowadzi nią szlak żółty którym turyści wędrują w kierunku Giewontu i Czerwonych Wierchów.

Do Doliny Małej Łąki łatwo dojechać autobusem lub mikrobusem kursującym z Zakopanego w kierunku Doliny Kościeliskiej lub Doliny Chochołowskiej.
 
Należy wysiadać na przystanku Gronik - przed Doliną Kościeliską.
 
Turyści zmotoryzowani mają do dyspozycji płatne parkingi na starej drodze przy wlocie Doliny i na prywatnej posesji bezpośrednio przed tą drogą.
 
Od wlotu  Doliny Małej Łąki znajdującego się na wysokości ok.930m n.p.m. mamy możliwość rozpoczynania wycieczek:
 • szlakiem żółtym na Przełęcz Kondracką i Kopę Kondracką, pośrednio również na Giewont
 • szlakiem niebieskim na Czerwone Wierchy, a konkretnie na Małołączniak
 • szlakiem czarnym drogą nad Reglami i drogą pod Reglami
Ja ruszam szlakiem żółtym na Kopę Kondracką, a z drogowskazu wynika  że potrzebuję ok. 3 godz. 30 minut aby tam dotrzeć.
 
Poniżej trasa szlakowa, odległości poszczególnych odcinków i wysokości do pokonania opracowane na podstawie kalkulatora czasu przejścia szlaków:  http://www.szlaki.net.pl/
 
 
 
 
 
 
 
Z parkingu na starej drodze ruszam szlakiem żółtym krótką aleją, by przed wejściem do Doliny Małej Łąki wykupić bilet wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego.
 
           
 
Bez biletu można wędrować z tego miejsca pieszo lub na rowerze tzw. drogą pod Reglami. Kierując się w prawo dotrzemy do wlotu Doliny Kościeliskiej, natomiast kierując się w stronę Zakopanego dotrzemy po 45 minutach do wlotu Doliny Strążyskiej, lub po 75 minutach do Doliny Białego.
 
            
 
          
 
Pierwszy odcinek drogi szlakowej prowadzi lekko pod górkę lasem świerkowo-jodłowym, wzdłuż płynącego Małołąckiego Potoku. Ostatnio dostałem dwa maile z pytaniem jak fotografuję potoki aby woda była rozmyta - "w ruchu". Radę praktyczną podam na przykładzie zdjęć:
 
         

Zdjęcie górne zrobione z przysłoną f/4. Chcąc osiągnąć rozmycie wody należy wydłużyć czas naświetlania lub jedynie zmienić wielkość otworu przysłony. Ja do zdjęcia dolnego  wykorzystałem jedynie piorytet przysłony. Nastawiłem f/9 i robiąc jedynie taką zmianę osiągnąłem efekt jak niżej.
 
         
 
Nastawiając różne przysłony osiągamy różne rozmycia wody w zależności od swoich upodobań. Oto jeszcze inne zdjęcie Potoku Małołąckiego robione z różną przysłoną.
 
                    
                                                   przysłona f/4                                                                                                                             przysłona f/10
 
Wracamy do wycieczki. Droga wzdłuż płynącego Potoku Małołąckiego to dolna część Doliny Małej Łąki od wlotu do Wielkiej Polany, biegnie w całości lasem. Po naszej prawej stronie widok raczej nieciekawy - na stoku Hruby Rygiel masę powalonych przez wichurę drzew.
 
 
 
 
 
Po kilkunastu minutach dochodzimy do rozstaju szlaków pod Szatrą. Do tej pory szliśmy wspólnie biegnącym szlakiem żółtym i niebieskim.
 
           
 
Szlak niebieski odbija w prawo na Przystop Miętusi i Czerwone Wierchy (Małołączniak), my skręcamy w lewo na szlak żółty prowadzący na Kopę Kondracką.
 
  
 
        
 
Od rozwidlenia szlaków nasza droga szlakowa robi się bardziej stroma, a po naszej lewej stronie widać koryto suchego potoku. Woda płynie tu jedynie okresowo.
 
 
 
 
 
Na początku trasy pogoda nas nie rozpieszcza - pada drobny deszczyk i kamienie są b.śliskie. Jednak padający deszczyk powoduje że otaczające ścieżkę głazy nabierają szczególnego wyglądu.
 
 
 
 
 
 
 
Przerzedzanie się lasu zwiastuje że zbliżamy się do Wielkiej Małołąckiej Polany położonej na wysokości 1150 -1190m n.p.m. - za moment zaczną się szersze widoki na okoliczne góry.
 
 
           
 
Czas przejścia od wlotu doliny do Wielkiej Polany Małołąckiej zajmuje od 40 do 55 minut w zależności od kondycji i zainteresowań. Mój zawsze jest ten dłuższy z uwagi na robienie zdjęć.
 
         
 
Jesteśmy na Wielkiej Polanie Małołąckiej, a przymiotnik odróżnia ją od Wielkiej Polany Ornaczyńskiej leżącej również w Tatrach Zachodnich nazywanej popularnie Ornakiem lub Szałasiskami.
 
Przy wlocie naszej polany znajduje się jedyne na tej trasie miejsce odpoczynkowe ze stołami i ławeczkami. Doskonałe na odpoczynek  i podziwianie po raz pierwszy w czasie tej wycieczki wysokich szczytów.
 
 
 
Widać od lewej Mały Giewont, Siodłową Turnię, Kopę Kondracką z niżej od niej położonymi Mnichowymi Turniami, Kopę Kondracką, podejście na Małołączniak oraz po prawej stronie zbocze Wielkiej Turni.   Szczegółowy opis na zdjęciu niżej.
 
 
 
Na  wlocie Wielkiej Polany Małołąckiej szlak żółty którym idziemy przecina szlak czarny tzw."Ścieżka nad Reglami". My ruszamy dalej przez podmokłą polanę szlakiem żółtym.
 
           
 
A tak pisze Wikipedia o polanie:
 
"Wielka Polana Małołącka – polana reglowa znajdująca się w Dolinie Małej Łąki w Tatrach Zachodnich. Położona jest na wysokości 1150–1200 m n.p.m.
Powstała na terenie dawnego jeziora polodowcowego, które z czasem zostało zapełnione osadami denudacyjnymi zniesionymi z gór przez spływające wody. Można znaleźć jeszcze po wschodniej stronie polany dobrze zachowane moreny boczne. Jezioro było dość głębokie, gdyż jego denne osady mają miąższość ok. 65 m.
Polana posiada żyzną, jak na tatrzańskie warunki glebę. Wchodziła w skład Hali Mała Łąka. Górale otrzymali ją do wypasu w 1593 r. od Jana Pieniążka. Polana była koszona, a obrzeża były wypasane do lat 1961–1964, kiedy to TPN wykupił lub przejął poprzez wywłaszczenia polanę od górali. Na polanie stało wówczas kilkanaście szałasów. Wodę niezbędna dla trzód i pasterzy zapewniało jedyne w okolicy źródło znajdujące się ponad południowo-wschodnim końcem polany w tzw. Stawkach. Nadmierny wypas owiec doprowadził do erozji stromych stoków Skoruśniaka i Grzybowca oraz znacznego zniszczenia roślinności alpejskiej. W 1955 polana miała powierzchnię ok. 28 ha, ale w 2004 w wyniku zarośnięcia jej powierzchnia zmniejszyła się o ok. 49% i nadal zmniejsza się w wyniku zarastania lasem[1]."
Zarastanie polany najlepiej obrazuje moje zdjęcie poniżej.
 
 
 
 
 
Im dalej zagłębiamy się w dolinę, tym szersze widoki na okoliczne szczyty. Poniżej charakterystyczna wapienna Siodłowa Turnia oraz po prawej grupa Mnichowych Turni. W Mnichowych Turniach usadowionych na zboczach Niżniej Świstówki kilka nazw nadali pasterze wypasający bydło w Dolinie Małej Łąki np. Mnich, Dziadek, Babka.
 
... od lewej Siodłowa Turnia, po prawej Mnichowe Turnie.
 
 
         
Widok na Mnichowe Turnie od strony północnej. Od lewej Dziadek, w środku cztery Mniszki, z prawej Mnich Małołącki.
 
         
... od lewej Giewont, w środku grań Małego Giewontu, Przełęcz Siodło i Siodłowa Turnia.
 
Mozolnie podchodzimy do góry mając po lewej stronie wapienne zbocza Siodłowej Turni, a po prawej Wielkiej Turni.Wkrótce dojdziemy do Głazistego Żlebu.
 
 
           
 
 
 
Oglądając się do tyłu ładnie widać Wielką Polanę Małołącką na której byliśmy kilkanaście minut wcześniej, oraz Wielką Turnię z charakterystycznym trawiastym żlebem zwanym "Zagonem".
 
        
 
 
Wielka Turnia - po prawej trawiasty Żleb Zagon
 
Wielka Turnia  lub Wielka Turnia Małołącka (1847m n.p.m.) wraz ze Skrajną i Pośrednią Małołącką Turnią tworzą zakończenie grani Małołączniaka. W swej końcowej części pomiędzy Zagonną Turnią, a Zębem Zagonnym w dół opada trawiasty żleb Zagon.
 
 
 
 
 
 
... Mnich Małołącki  widziany ze ścieżki szlaku żółtego.
 
Podchodząc Głazistym Żlebem ładnie widać przekrój geologiczny skałek przybierający fantastyczne formy - nie znam się na geologii, ale z uwagi na ich rzeźbę zamieszczam zdjęcia.
 
 
 
  
 
 
 

 
W tej okolicy spotkałem również samotny egzemplarz roślinki, a w domu stwierdziłem że jest to Goryczuszka Wczesna.
 
 
Jest rośliną dwuletnią, a więc jest byliną. Rośnie do wysokości 2000m n.p.m.
 
 
Ten egzemplarz spotkałem w górnej części podejścia na Przełęcz Kondracką od strony Doliny Małej Łąki - konkretnie w Głazistym Żlebie.
 
 
W Polsce najwyższe znane stanowisko znajduje się na Małołączniaku, a więc niedaleko miejsca gdzie ta sobie rosła.
 
 
Goryczuszka Wczesna jest objęta ochroną częściową.
 
 
Rośnie przeważnie na glebach wapiennych. Kwitnie od czerwca do października.
 
 
Kwiaty w kolorach od białoróżowych do fioletowych, są zebrane w kwiatostan.
 
 
Charakterystyczną cechą jest kwiat złożony z pięciu zrośniętych płatków, oraz długie włoski w gardzieli korony. Te cechy doskonale widać na zdjęciu.
 
 
 
Należy do rodziny goryczkowatych. Występuje w Karpatach, Sudetach, Górach Kruszcowych oraz w Bośni i Czarnogórze. W Polsce występuje w Sudetach i Karpatach.
 
 
Roślina dość rzadka.
 
 
 
 
 
Jesteśmy już bardzo blisko naszego pierwszego celu wycieczki tj. Przełęczy Kondrackiej - jeszcze tylko fragment ścieżki przez gęste kosówki. Wychodząc z kosówek ukazuje się widownia jak w amfiteatrze.
 
          
 
 
... jak widać na ostrzejszym podejściu wszystkie chwyty dozwolone.
 
 
Kondracka Przełęcz znajduje się na wysokości 1725m n.p.m. pomiędzy Kopą Kondracką (2005m n.p.m.), a właściwie pomiędzy Kondracką Kopką (1770m n.p.m.) i Giewontem. Znajduje się na niej skrzyżowanie szlaków turystycznych. Od wschodu dochodzi szlak niebieski z Kuźnic przez Halę Kondracką na Giewont.
 
 
... widok w kierunku wschodnim - widać ścieżkę szlaku niebieskiego z Kuźnic
 
          
  ...widok w kierunku wschodnim - widać ścieżkę szlaku niebieskiego z Kuźnic
   
  W kierunku południowym z Przełęczy Kondrackiej prowadzi szlak żółty (którym przyszliśmy z Gronika)  na Kopę Kondracką na którą po małym odpoczynku pójdziemy.
   
   
   
          
  ... widok z Przełęczy Kondrackiej w kierunku południowym. Widoczna ścieżka szlaku żółtego przez Kondracką Kopkę na Kopę Kondracką
   
  Patrząc na zachód zaglądamy w Dolinę Małej Łąki którą niedawno podchodziliśmy szlakiem żółtym.
   
   
   
  Natomiast w kierunku północnym oglądamy  z Przełęczy Kondrackiej  szlak niebieski prowadzący na Giewont - zawsze zatłoczony co widać na zdjęciach.
   
   
   
   
  Ruszamy na Kopę Kondracką - czeka nas żmudne podejście. W połowie drogi, już po przejściu kosówek dochodzimy do Kondrackiej Kopki której najwyższy punkt leży na wysokości  1770m n.p.m. Wielu turystów dochodząc w to miejsce myśli że to już Kopa Kondracka - są niemile zaskoczeni, gdyż po osiągnięciu szczytu okazuje się że do szczytu Kopy Kondrackiej  2005m n.p.m.  jest jeszcze dosyć daleko.
   
  Z Kopki Kondrackiej patrząc w kierunku południowo-wschodnim doskonale widać Przełęcz pod Kondracką Kopą . Z dołu zakosy szlaku zielonego od schroniska na Kondrackiej Hali na Przełęcz pod Kondracką Kopą.   W lewo ścieżka szlaku czerwonego w kierunku Kasprowego Wierchu, zaś w prawo ścieżka szlaku czerwonego na Kopę Kondracką na którą my podchodzimy szlakiem żółtym od strony Giewontu.
   
            
   
  Z naszego żółtego szlaku patrząc w kierunku południowo-zachodnim widzimy Czerwone Wierchy. Od lewej trawiasty stok Kondrackiej Kopy, w dole Małołącka Przełęcz (1863m n.p.m.) z której  w górę biegnie ścieżka szlaku czerwonego na czubek Małołączniaka (2096m n.p.m.). W tle widać następny szczyt Czerwonych Wierchów - Krzesanicę (2122mn.p.m.)
   
           
   
  Zbliżamy się do wierzchołka Kopy Kondrackiej leżącego na wysokości 2005m n.p.m.. Należy do Tatr Zachodnich i jest najniższym szczytem Czerwonych Wierchów. Przez wierzchołek przebiega granica polsko-słowacka. Czas podejścia z Przełęczy Kondrackiej na Kopę Kondracką to ok. 40 minut.
   
   
   
   
   
  Z Kopy Kondrackiej ładne widoki na Tatry Wysokie i Zachodnie, niestety podczas naszej wizyty zalegały nisko wiszące chmury więc trudno było uchwycić dalsze widoki. Pomimo dłuższego przebywania nam szczycie udało się jedynie kilka takich ujęć  - oto one.
   
   
             
  ... widok w kierunku Przełęczy pod Kopą Kondracką.
   
            
  ... widok w kierunku południowo-wschodnim. Grań Granatów, Świnica, Kasprowy Wierch. Szczegółowszy opis poniżej.
   
                    
   
   
   
   
   
   
   
    
   
   
   

   
   
   
  ... Świnica w całej swej okazałości raczyła na moment wyjść z chmur.Niżej szczegółowszy opis.
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   


   
  W tym samym kierunku południowo-wschodnim udało mi się złapać  Dolinę
  Walentkową oświetloną promieniami słońca przebijającymi się przez chmury.
   
  Zdjęcie robione z Kopy Kondrackiej, a więc z odległości około 6 km w linii prostej.
   
  Dolina Walentkowa (słow.Valentkova dolina) leży na wysokości 1400 - 1900m n.p.m.
   
  Po prawej stronie we mgle zbocze Świnicy.
   
  Na zdjęciu ładnie widać po prawej stronie grań Walentkowego Wierchu oddzielającego Dolinę Walentkową od Doliny Wierchickiej (słow.Zadnia Ticha dolina).
   
  Na wprost zamyka Dolinę Walentkową Walentkowa Grań opadająca ze Świnicy. Walentkowa Grań oddziela Dolinę Walentkową od Doliny Pięciu Stawów Polskich.
   
  Po lewej stronie grań oddzielająca Dolinę Walentkową od Doliny Gąsiennicowej.  Kiedyś przez Dolinę Walentkową prowadził szlak turystyczny Zawory - Liliowe, dzisiaj zamknięty.  Za moment wszystko spowite chmurami.
   
           
   
   
          
   
  Z Kopy Kondrackiej bardzo ładny widok w kierunku północnym tj. w kierunku  Kondrackiej Przełęczy, Giewontu oraz Długiego Giewontu.
   
           
   
  Nam nie pozostało nic innego jak powrót. Wracamy na Przełęcz Kondracką i aby nie wracać tą samą drogą podążamy na Wyżnią Przełęcz Kondracką by szlakiem czerwonym zejść na Przełęcz w Grzybowcu, a następnie szlakiem czarnym (ścieżka nad Reglami) powrócić na Wielką Polanę w Dolinie Małej Łąki.
   
   
  ... początkowy odcinek szlaku czerwonego z Wyżniej Kondrackiej Przełęczy wzdłuż Małego Giewontu.
   
        
   
         
   
  Po drodze mijamy małą przełączkę w skałach wyglądającą dosyć groźnie, ale nie sprawiającą żadnych trudności technicznych - po wejściu na nią ścieżka szlakowa skręca w prawo.
   
   
   
  .... widoki w Dolinę Małej Łąki zakrywa mgła.
   
  Docieramy do Wielkiej Polany, ostatni raz zerkamy w Dolinę Małej Łąki na spowite okoliczne szczyty i wracamy na parking. Wycieczka pomimo kapryśnej pogody bardzo udana.
   
   
   
   
  Powrót do strony głównej:  STRONA GŁÓWNA 
   
   
   
   
   
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Wielka_Polana_Ma%C5%82o%C5%82%C4%85cka
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Goryczuszka_wczesna
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Kondracka_Prze%C5%82%C4%99cz