FOTOGRAFIA AMATORSKA
Zbigniew Wójcik
   STRONA GŁÓWNA      BAŁKANY      Czarnogóra - wycieczka objazdowa cz.II (Perast)
Czarnogóra - Wycieczka objazdowa cz.II   (Perast)
                                                                                                                            Wycieczka z dnia 8 czerwca 2016r.

    Zatoka Kotorska w Czarnogórze.Zatoka Kotorska w Czarnogórze.
 
Będąc na wycieczce w miejscowości Budva odwiedziliśmy małe portowe miasteczko Perast rozlokowane na wybrzeżu Zatoki Kotorskiej w Czarnogórze.

Widok na Zatokę Kotorską z promu.
Zatoka Kotorska (Boka Kotorska) leży w południowej części Morza Adriatyckiego w Czarnogórze. Północno-zachodnie wybrzeże zatoki na niewielkim odcinku należy do Chorwacji.

 
 

Zatoka Kotorska głęboko wcina się w ląd i składa się z czterech mniejszych zatok. Od strony Adriatyku pierwszy jest Zalew Hercegowiński który przez Cieśninę Kumborską łączy się z pozostałymi trzema zalewami, mającymi kształt trójkątów: Zalewem Tiwatskim, Zalewem Risańskim i Zalewem Kotorskim. Wszystkie te trzy zalewy spotykają się ze sobą wierzchołkami w Cieśninie Verige. Obrazuje to mapka powyżej. 

    Zatoka Kotorska widoczna z drogi górskiej do Kotoru.Zatoka Kotorska widoczna z drogi górskiej do Kotoru.
Nazwa zatoki "boka" pochodzi z włoskiego słowa bocca oznaczającego usta, gdyż z lotu ptaka zatoka przypomina usta. Jak widać na zdjęciach krajobraz zatoki Kotorskiej przypomina fiordy Skandynawii, a piękno tego krajobrazu zostało docenione poprzez wpisanie w 1979 roku na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Poniżej jeszcze jedno zdjęcie zatoki zrobione z drogi górskiej doprowadzającej do Kotoru - na zdjęciu widać Zalew Tiwatski z pasem lotniska w miejscowości  Tivat.

   Zatoka Kotorska - Zalew Tiwatski.Zatoka Kotorska - Zalew Tiwatski.

Nad Zatoką Kotorską leżą między innymi średniowieczne miasta Kotor, Perast oraz pamiętający czasy antyczne Risan. My zatrzymaliśmy się w miejscowości Perast, leżącego u stóp wzgórza Kason (873 m n.p.m.), naprzeciwko cieśniny Verige. Miasteczko pomimo że jest małe, bo  liczące ok. 300 mieszkańców  jest ciekawe pod względem turystycznym.
Perast od strony Zatoki Kotorskiej.Miasto zostało założone przez iryjskie plemię Pirustów - stąd wywodzi się jego nazwa. Miejscowość od samego początku była związana z morzem, już w 1336 roku powstała w nim pierwsza stocznia funkcjonująca do roku 1813. 

Perast od strony Zatoki Kotorskiej.

W swojej historii Perast najechali piraci z Ulicinja, którzy go ograbili a wielu mieszkańców wzięli do niewoli. W latach 1420 - 1797 Perast tak jak cała zatoka Kotorska należał do Republiki Weneckiej. 

Swój największy rozkwit miasto przeżywało w XVII i XVIII wieku. Wtedy to wybudowano większość dzisiejszych budowli takie jak pałace,18 katolickich i prawosławnych kościołów. Miasta, w przeciwieństwie do innych w tym rejonie takich jak Kotor, Stary Bar, Budva, Ulicij nie chronił mur obronny a jedynie wybudowana w 1570 roku forteca św.Krzyża i kilka wież obronnych.

       Miejscowość Perast u stóp wzgórza Kason widok od strony cieśniny Verige.Miejscowość Perast u stóp wzgórza Kason widok od strony cieśniny Verige.
 
Szczyt rozwoju miasta przypada na XVIII wiek, kiedy w mieście funkcjonuje aż cztery stocznie i miasto posiada flotę z ok. 100 statków. Liczba ludności osiąga wtedy 1600 osób.Po upadku Republiki Weneckiej Perast stał się częścią Monarchii Habsburgów a podczas epoki napoleońskiej miasto zajmowały wojska francuskie, później rosyjskie i austriackie. 
Zatoczka w Perast.
 
Po I wojnie światowej stał się częścią nowego Państwa Słoweńców, Chorwatów i Serbów, przekształconego w 1929 roku w Królestwo Jugosławii. Po zakończeniu II wojny światowej Perest wszedł w skład Socjalistycznej Republiki Czarnogóry będącej składową tzw. drugiej Jugosławii. 
 
W latach 1992 - 2003 wchodzi w sklad Federacyjnej Republiki Jugosławi, a w latach 2003 - 2006 w skład Serbii i Czarnogóry. 

Ostatecznie w dniu 21 maja 2006 roku w wyniku referendum zostano dotychczasową fedarację z Serbią i w dniu 3 czerwca proklamowano niepodległość Czarnogóry. 

Podczas trzęsienia ziemi z kwietnia 1979 roku, Perast został poważnie zniszczony i do dnia dzisiejszego nie zdołano go całkowicie odbudować. 

W 1979 roku Perast wraz z Kotorem został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako część tzw. Przyrodniczego i Kulturowo-Historycznego Regionu Kotoru.

W zatoce Kotorskiej, w pobliżu Perestu znajdują się dwie malownicze wysepki.

 Jedna z nich to sztucznie usypana Our Lady of the Rocks (Gospa od Škrpjela - Wyspa Matki Boskiej na Skale). Jest to jedyna sztucznie usypana wysepka na Adriatyku. Pierwotnie w tym miejscu wystawała jedynie samotna skała.

Wysepka Matki Boskiej na skale.

Jak głosi podanie przekazywane z pokolenia na pokolenie 22 lipca 1452 roku dwaj rybacy, bracia Mortesić w czasie połowu ryb znaleźli na wystającej skale obraz Matki Boskiej.Mimo trzykrotnego przenoszenia go do kościoła św. Mikołaja w Pereście, obraz w tajemniczych okolicznościach powracał na skałę. To stało się powodem, że mieszkańcy Perastu postanowili z głazów i wraków statków wybudować sztuczną wyspę.

Kościół Matki Boskiej na Skale na sztucznej wyspie  na Zatoce Kotorskiej.
Tylko w roku 1630 zatopiono w tym miejscu 160 wraków wypełnionych kamieniami. Obecnie ta sztuczna wyspa  zajmuje ok. 3000 m2,  zgodnie z coroczną tradycją w dniu 22 lipca mieszkańcy okolicznych miejscowości przypływają na ozdobionych łodziach przywożąc kamienie w celu umacniania wyspy.
Płyniemy na wysepkę.
My wsiadamy na stateczek i za 5 euro (w obie strony) płyniemy z miejscowym przewoźnikiem w kierunku wysepki.
Na wysepce znajduje się barokowy kościół Matki Boskiej na Skale dzięki któremu wyspa stała się istotną atrakcją turystyczną w tym rejonie.

Kościół  Matki Boskiej na Skale w Zatoce Kotorskiej.

Pierwszy mały kościółek na wysepce powstał już w XV wieku. Wraz z powiększaniem wyspy w roku 1630 wybudowano obecny kościół pod wezwaniem Matki Boskiej na Skale - Gospa od Škrpjela. Škrpio w lokalnym dialekcie oznacza skałę.  Okrągła dzwonnica została dobudowana w  pierwszej połowie XVIII wieku. 
 
Kościół MAtki Boskiej na Skale w Zatocr Kotorskiej.

Z wysepki ładny, szeroki widok we wszystkich kierunkach: na Zatokę Kotorską, Perast, Cieśninę Verige, położoną w pobliżu drugą wysepkę oraz okoliczne góry tworzące fiordy. 
Widok z wyspy Matki Boskiej na Skale w kier. Perast.

Widok z wyspy Matki Boskiej na Skale w kier. Zatoki Risańskiej.

       Widok z wyspy Matki Boskiej na Skale w kier. Zatoki Kotorskiej (m.Dobrota).Widok z wyspy Matki Boskiej na Skale w kier. Zatoki Kotorskiej (m.Dobrota).
Na południe od Wyspy Matki Boskiej na Skale jest podobna wielkością wyspa Saint George (Sveti Djordje - św. Jerzego) - jest to jednak wyspa naturalna. Znajdują się na niej charakterystyczne wysokie drzewa cyprysowe oraz zabudowa kompleksu klasztornego  benedyktynów - kaplica św. Jerzego oraz cmentarz dla mnichów i żeglarzy. Wysepka nie jest udostępniona dla turystów.
 
Wysepka św. Jerzego w Zatoce Kotorskiej.

Wysepka św. Jerzego w Zatoce Kotorskiej.

Wnętrze kościoła Matki Boskiej na Skale jest wzorowane na barokowej architekturze włoskich pałaców - jest bardzo bogato zdobione.  Ołtarz główny został wykonany z marmuru w roku 1765 przez artystów z Genui - ojca Antoniego i syna Gerolamo Capellano na zlecenie mieszkańców Perastu.
Ołtarz główny w kościele Matki Boskiej na Skale.

Plany ołtarza powstały w Wenecji, wykonano go w Genui a następnie w  1796 roku został przywieziony do Perastu statkiem Corriere di Soria.

Wnętrze kościoła Matki Boskiej na Skale.

Pośrodku ołtarza znajduje się tabernakulum z zielonymi marmurowymi kolumnami, zwieńczonymi baldachimem. Wyżej cudowny gotycki obraz  Matki Boskiej z Dzieciątkiem.
Po bokach obrazu stoją dwie figury:  św. Jana Chrzciciela z orłem i Biblią  oraz  św. Rocha z psem i laską.

Ołtarz główny w kościele Matki Boskiej na Skale.

We wnętrzu kościoła na szczególną uwagę zasługują ściany i sufit pokryte  68 barokowymi obrazami autorstwa Tripa Kokolji mieszkańca Perastu. Przedstawiają sceny z życia Matki Boskiej i Chrystusa, ewangelistów, aniołów oraz motywy kwiatowe umieszczone na drewnianych płytach.

Sufit w kościele Matki Boskiej na Skale.


Wnętrze kościoła Matki Boskiej na Skale.


Wnętrze kościoła Matki Boskiej na Skale.

Szczególnie piękne i doskonale prezentują się srebrne płytki wotywne zawieszone na ścianach kościoła z wygrawerowanymi statkami Boki Kotorskiej oddanymi pod opiekę Matki Boskiej na Skale. Jest również statek "Sobjeski" na cześć wiktorii wiedeńskiej. Tradycja składania z różnych okazji  wotywnych srebrnych płytek jest kontynuowana do dnia dzisiejszego. 

Srebrne płytki wotywne w kościele Matki Boskiej na Skale.

Przy kościele znajduje się małe muzeum w którym zgromadzono różne cenne pamiątki jak obrazy, kamienne fragmenty z neolitu, ceramikę, kamienne narzędzia, krzyż wykuty w skale. Są również przedmioty pochodzące z okresu baroku kiedy Perast przeżywał największy rozkwit. 

          
 
W osobnym pomieszczeniu, przez kratę można podziwiać zbiory codziennego użytku z tego regionu: porcelanę, żelazka, zegarki, gramofony, parasole, maszyny do szycia. 
Znajdziemy tu również interesujący zbiór średniowiecznych  kluczy i zamków.  W osobnej sali bocznej znajduje się wystawa obrazów współczesnych miejscowych artystów. 
 
       
 
 
Natomiast w małej wnęce w korytarzu prowadzącym do korytarza głównego znajdują się pozostałości greckich i rzymskich amfor wydobytych z morza w pobliżu wyspy - świadczy to o dużym ruchu morskim w czasach starożytnych. 
 


Ciekawostką może być fakt, że podczas trzęsienia ziemi które nawiedziło Zatokę Kotorską w 1979 roku kościół oraz inne budynki znajdujące się na wyspie nie uległy najmniejszemu zniszczeniu - sztuczne podłoże z kamieni zamortyzowało wstrząsy dna morskiego.

Przyszła pora żegnać się z tą sztuczną wysepką i wracać na stały ląd. Do Perast wracamy małym  stateczkiem. Z zasady nie mają one rozkłady jazdy - kursują jak są chętni.  A turystów jak widać na dolnym zdjęciu jest sporo - ruch różnego rodzaju łódek jest duży.
 
       

Małe jednostki pływające kursują pomiędzy pobliskimi osadami a wysepką Matki Boskiej na Skale, ale od czasu do czasu przepływają ogromne wycieczkowce płynące fiordami do Kotoru.


W miasteczku Perast, wzdłuż głównej ulicy (Strada Maestra) na ok. 1 km znajduje się wiele zabytkowych kamienic, pałaców, kościołów wśród  nich kościół św. Mikołaja (sv.Nikola).
 
Głowna ulica Perastu wzdłuż Zatoki Kotorskiej (Strada Maestra) 


Kościół św. Mikołaja (sv.Nikola) w m. Perast, obok  dzwonnica.Wnętrze kościoła św.Mikołaja w m. Perast.

Kościół św. Mikołaja zbudowany w XVII - XVIII wieku w okresie największego rozkwitu miasteczka. Ze stojącej obok kościoła 60-cio metrowej dzwonnicy wspaniałe widoki na miasteczko i Zatokę Kotorską.     
 
W kościele znajduje się muzeum - wejście bezpłatne, natomiast wejście na dzwonnicę płatne 2 euro.  
Całe miasteczko położone jest pomiędzy drogą M2 (Jadranska magistrala) a ulicą-promenadą biegnącą wzdłuż Zatoki Kotorskiej. W tym wąskim pasku znajdują wszystkie budowle - poza drogą M2 są jedynie ruiny dawnego fortu  św. Krzyża. 


Pałac braci Bujović - Muzeum Morskie.
W gęstej zabudowie miasteczka jest kilka zabytkowych pałaców możnych rodów m.in: 
  • pałac rodu Zmajević, zwany również pałacem biskupim gdyż ostateczny kształt budowli nadał w 1664 r. arcybiskup barski Andrija Zmjević.
  • trzypiętrowy pałac rodu Smekija, zwany potocznie Smeća,wybudowany w 1764 r. 
  • barokowy pałac braci Bujović wybudowany w 1649 r. Po trzęsieniu ziemi z 1979 r. pałac uległ poważnemu zniszczeniu i został odbudowany na specjalną prośbę sekretarza generalnego UNESCO.
Obecnie w tym ostatnim pałacu znajduje się Muzeum Morskie  z racji dawnych zasług Perastu w dziedzinie rozwoju przemysłu stoczniowego.

W miasteczku już w XVI wieku otwarto pierwszą stocznię a w w 1512 roku Perast posiadał flotę 60 statków a w następnych wiekach nawet 100.

Tu również otworzono pierwszą w Czarnogórze szkołę morską w której naukę pobierali m.in. komendanci floty morskiej cara Piotra Wielkiego.

Perest mając stocznie, szkołę morską, dużą flotę statków konkurował w Zatoce Kotorskiej z większym Kotorem. Jednak później stracił na znaczeniu i miasto zaczęło się wyludniać. Dzisiaj liczy ok. 300 mieszkańców żyjących głównie z turystyki.
 
Kończymy krótką przygodę w tym malowniczo położonym nad Zatoką Kotorską miasteczkiem. Na koniec ostatnie kilka zdjęć zachęcających do odwiedzenia Perastu.
                                     

     
 
 
   Wracamy przez Kotor w kierunku naszego hotelu w Ulcinj. Po drodze zatrzymujemy się w miejscowości Budva aby zwiedzić Stare Miasto otoczone murami. Na fotorelację zapraszam do cz.III:    >Czarnogóra - Wycieczka objazdowa cz.III (Budva)
 


Powrót do strony głównej:     STRONA GŁÓWNA
 
 
 
https://pl.wikipedia.org/wiki/Zatoka_Kotorska
https://pl.wikipedia.org/wiki/Czarnog%C3%B3ra
https://pl.wikipedia.org/wiki/Perast