FOTOGRAFIA AMATORSKA
Zbigniew Wójcik
   STRONA GŁÓWNA      BAŁKANY      Czarnogóra - miejscowość Ulcinj.
 
          
                          Czarnogóra - miejscowość Ulcinj
 
                                                   Wycieczka z dnia 9 czerwca 2016 r.
 
     

Pod koniec objazdowej wycieczki po Bałkanach zatrzymaliśmy się w Czarnogórze na trzy noclegi w hotelu Otrant Resort**** w miejscowości Ulcinj. Jest to kompleks hotelowy położony nad samym morzem, składający się z budynku głównego w którym byliśmy zakwaterowani oraz Villi Otrant.
 
  Hotel Otrant w Ulcinj.         Hotel Otrant w Ulcinj.
Kompleks hotelowy położony jest na samym początku tzw. Wielkiej Plaży ("Velika Plaża") długości prawie 12-13 km, ciągnącej się aż do granicy z Albanią. Warunki zakwaterowania w  hotelu, jak na wycieczkę objazdową bardzo dobre - śniadania i obiadokolacje w formie obfitego bufetu. W te trzy dni były organizowane wycieczki fakultatywne - kto nie jechał mógł przeznaczyć czas na odpoczynek  nad morzem.
 
        
 
 
             Hotel i plaża hotelu Otrant w Ulcinj.Hotel i plaża hotelu Otrant w Ulcinj.
 
W hotelu są pokoje dwu i czteroosobowe z łazienkami, z klimatyzacją, wyposażone w płaski telewizor. Istnieje taras, basen z leżankami za które nie pobierane są opłaty.

           Basen w hotelu Otrant.Basen w hotelu Otrant.
 
 
          Hotel Otrant - widok od strony plaży.Hotel Otrant - widok od strony plaży.
 
 
             
Ulcinj (wymawia się jak Ulcyń) jest najdalej wysuniętym na południe miastem Czarnogóry, znajdującym się przy ujściu rzeki Bojany, w pobliżu granicy z Albanią. Z uwagi na położenie przy piaszczystych plażach Adriatyku miejscowość stała się obecnie drugą miejscowością po Budvie najczęściej odwiedzaną przez turystów. Poniżej plan miejscowości z zaznaczonym hotelem Orant i plażami.
 
        
 
Jak widać, aby z hotelu Otrant położonego przy Wielkiej Plaży dojść do Starego Miasta Ulcyń trzeba pokonać ok. 5 km. Taksówką to koszt ok. 5 euro w jedną stronę. W sezonie można tą trasę przejechać mikrobusem za ok. 1,5 euro od osoby. Ja ruszam na piechotę by zobaczyć co jest po drodze. Szczerze mówiąc to na całych 4 km idzie się wzdłuż ruchliwej drogi przy której nie ma nic ciekawego. Trochę krótsza droga prowadzi klifem wzdłuż brzegu Adriatyku, ale jest to miejscami ścieżka, bardzo zarośnięta.
 
       Droga do centrum Ulcyń (na Małą Plażę)Droga do centrum Ulcyń (na Małą Plażę)
Jedynie przechodząc przez most na rzece Bojana na 0,25 km od hotelu zauważyć można ciekawe urządzenia. Wzdłuż brzegów, w nurcie rzeki wybudowane są na palach prowizoryczne domki z urządzeniami do zawieszania szerokich siatek którymi podrywa się ryby, sprzedawane w pobliskich restauracjach.
 
       Rzeka Bojana w Ulcyń.
Dopiero po przejściu ok. 3,9 km wzdłuż ruchliwej drogi i skręceniu przy dużym rondzie w lewo wchodzimy w uliczkę prowadzącą do małej plaży (Mala plaza) - tu robi się ciekawiej. Sporo sklepików, kawiarenek.
 
  Uliczka prowadząca do Małej plaży w Ulcyń.       Uliczka prowadząca do Małej plaży w Ulcyń.
 
 
 
 
Dojście do Małej plaży w Ulcyń. 
Po  ok. 4,7 km nareszcie dochodzę do promenady przy Małej plaży (Mala plaza) wciśniętej w malowniczą zatoczkę. Jest to właściwie 600 - 700 metrowa plaża miejska w najbardziej reprezentacyjnej części miasta, w pobliżu Starówki.    
 
      Mała plaża w Ulcyń.Mała plaża w Ulcyń.
 
 
Mała plaża w Ulcyń. 
Mała plaża jest bardzo ładnie położona, po lewej stronie wysoki skalisty cypel (na górnym zdjęciu), z tyłu panorama na miasteczko z górującym minaretem meczetu, zaś po lewej tronie wzgórze ze Starym Miastem. Wadą jest jak sama nazwa wskazuje jej wielkość - w pełni sezonu straszny tłok.
 
Ulcyń widziany z Małej Plaży. 
 
 
Ulcyń widziany z Małej Plaży. 
Nie dziwi obecność wysmukłego minaretu gdyż z uwagi na bliskość Albanii  w Ulcyń Albańczycy wyznający islam stanowią aż 61,5% ogółu ludności miasteczka, a w całej gminie to aż 72,1 %. Widać tu wyraźne wpływy muzułmańskie.Słychać rozmowy w języku albańskim i charakterystyczne nawoływania muezzina do modlitwy.
 
         Mała plaża na tle miasteczka.Mała plaża na tle miasteczka.
 
 
Widok z Małej plaży w kierunku Starego Miasta otoczonego murami. 
Widząc mury obronne udałem się nabrzeżem, po chwili byłem przy miejskiej przystani jachtowej i wejścia do hotelu "Palata Venezia". Na końcu kończącego skalistego cypla miałem okazję podziwiania małych "kaskaderów".
 
  Widok Ulcyń i Małej plaży z przystani jachtowej.       Przystań jachtowa w Ulcyń.
 
 
Wejście prowadzące do hotelu "Palata Venezia" 
Od strony przystani jachtowej doskonale prezentuje się koniec skalistego cypla wżynającego się w Adriatyk który równocześnie  zamyka od strony południa Małą Plażę.
 
       
Natomiast za przystanią jachtową, na cyplu północnym spotykam miejscowych chłopaków skaczących do wody  w rozbijające się  o skały fale Adriatyku. A skaczą w momencie kiedy nadchodzi największa fala, bo wtedy przykrywa wystające skały.
 
         
 
 
              
Do Starego Miasta otoczonego murami dotarłem od strony ulicy którą dochodziłem z Ulcyń, a początek tej uliczki znajduje się ok. 200 metrów od Małej Plaży ( na mapce będzie to ok. 4,5 km trasy). Na końcu uliczki potężne mury twierdzy i krótkie podejście do jednej z dwóch bram do niej prowadzących.
Twierdza Ulcyń. 
 
 
Wejście w obręb murów obronnych od strony lądu. 
Ulcyń ma bardzo bogatą historię zaczynającą się co najmniej 2000 lat temu.  Miasto zaliczane jest do jednego z najstarszych miast na wybrzeżu Adriatyku. Wg badań archeologicznych pierwsze ślady osady pochodzą z  V wieku p.n.e kiedy przybyli tu Ilirowie a miasto nosiło nazwę Colchinijum.
Brama wejściowa. Bramwejściowa widoczna po wjściu w obręb murów.
 
Na przestrzeni wieków było zdobywane przez Rzymian,Bizantyjczyków, Wenecjan, Serbów, Mongołów, Turków a nawet piratów z Tunezji i Algierii.
 
Ci ostatni  zagościli tu po roku 1571, kiedy miasto było częścią imperium osmańskiego. Po przegranej bitwie pod Lepanto w mieście panowali piraci mając tu swoją główną bazę, przechowalnię zdobytych skarbów oraz targ niewolnikami.
 
Dopiero w 1675 roku po zniszczeniu floty pirackiej w zatoce Valdanos ponownie miasto przeszło w ręce Turków. W  1878 roku po oblężeniu miasto zdobyli Czarnogórcy. Tuż za bramą wejściową, po jej lewej stronie znajduje się wejście do Muzeum Miejskiego.  Przed wejściem do muzeum stoi dom rodziny Hadzi Halil Skuraja a obok niego studnia z kranem zbudowana w XVII wieku dla potrzeb tej rodziny.
 
  Dom rodziny Hadzi Halil Skuraja.        Studnia z XVII w.
Wchodzimy do Muzeum -  wstęp w 2016 roku wynosił 2 euro. Po  wejściu znajdujemy się na dużym placu na którym piraci dokonywali sprzedaży niewolników.
         
Po lewej stronie placu znajdują się pomieszczeni do przetrzymywania załóg zdobytych okrętów do czasu wykupienia ich przez członków rodzin. Dzisiaj w tych pomieszczeniach znajdują się ocalałe fragmenty detali architektonicznych.
 
          
 
 
                        
 
Najcenniejszym  zabytkiem na tym placu jest kościół-meczet. Został zbudowany podczas panowania Wenecjan w roku 1510 jako kościół katolicki pod wezwaniem św. Marii.
 
Kościół - meczet.
Kościołem katolickim pozostał do roku 1571 kiedy to Turcy zdobyli Ulcyń.
 
Wtedy został przekształcony w meczet sułtana Selima II. W roku 1693 Hadzi Halil Skura dobudował minaret z wyszlifowanego kamienia. minaret miał podstawę prostokątną i wysmukłą okrągłą górę.
 
W internecie natknąłem się na ciekawe zdjęcie z 1935 roku ukazujące wejście do meczetu - oto on0.
 
Zdjęcie wejścia do minaretu z 1935 r. 
 
W 1880 roku po odzyskaniu miasta przez Czarnogórców budowla przestała pełnić funkcje religijne.
 
Obecnie w budynku mieści się Muzeum Archeologiczne.
 
                   
 
 
... a po całym terenie oprowadza przewodnik - pies przybłęda. 
 
Z placu, poprzez wypatrzone przejście można się przedostać na duży taras znajdujący się nad dawnymi celami niewolników. Po wejściu rozległy widok na Adriatyk.
 
Przejście na taras. 
 
 
  Przejście na taras nad celami.        Widok z tarasu.
 
 
Wieża Balsica.
Muzeum Archeologiczne i Wieża Balsica.
 
Doskonale widoczny jest również kościół-meczet, dzisiejsze Muzeum Archeologiczne oraz stojąca tuż obok niego tzw. Wieża Bašlića.
 
Jest to budowla wybudowana w 1867 roku w formie czworobocznej kamiennej wieży. Obecnie znajduje się w niej galeria.
 
Wejście do galerii po schodach z tyłu budynku.
 
Galeria w Wieży Balsica. 
 
Chodząc po zakamarkach twierdzy, w pewnym miejscu  natknąłem się napotkanego niżej jegomościa. Był tak jak i ja trochę zdziwiony, co nie przeszkodziło mu potraktować mnie z rogów. 
 
Zakątki twierdzy.
 
 
                          
 
Dobrze że była krata, więc spokojnie mogłem się wycofać. Na terenie muzeum jest jeszcze jeden budynek w którym przechowywane są zbiory etnograficzne. Oczywiście oprowadza po nim poznany już wcześniej przewodnik-pies.
 
Budynek zbiorów etnograficznych. 
 
 
 
 
 
         
W czasie II wojny światowej Ulcyń poniósł duże straty materialne, był okupowany najpierw przez Włochów, a później przez Niemców. Wyzwolony przez wojska partyzanckie Broz Tito. Jednak największe szkody poniosła Starówka podczas silnego trzęsienia ziemi w 1979 roku.
 
       
Przechodząc uliczkami Starego Miasta widać to do dnia dzisiejszego. Mimo tych zniszczeń odbudowana część w której mieszkają mieszkańcy stwarza niezapomniany orientalny charakter - bardzo bałkański.        
 
        
 
 
 
 
                   
 
              
Kończę krótki spacer po Starym Mieście i wracam tą samą drogą co przyszedłem. Po wyjściu przez bramę ładny widok na Ulcyń, kościół św. Mikołaja z 1890 roku zbudowany na miejscu XV wiecznego klasztoru Michała Archanioła. Naprzeciwko kościoła cmentarz muzułmański.
 
   
 
       Widok z bramy w kierunku cerkwi św.Mikołaja.
 
 
                  Cerkiew św.Mikołaja i cmentarz muzułmański.Cerkiew św.Mikołaja i cmentarz muzułmański.
 
 
 
Powrót do strony głównej:   STRONA GŁÓWNA