FOTOGRAFIA AMATORSKA
Zbigniew Wójcik
   STRONA GŁÓWNA      BAŁKANY      Czarnogóra - Wycieczka objazdowa cz.III (Budva)
 
Czarnogóra - Wycieczka objazdowa cz.III  (Budva)
                                                                                                                            Wycieczka z dnia 8 czerwca 2016r.

    
 
 
Po zwiedzeniu Perastu wracamy przez Kotor w drogę powrotną do naszego hotelu w Ulcinj. Po drodze pomiędzy Kotorem a Budvą z magistrali Adriatyckiej widać ciekawą wysepkę.
Wyspa św. Stefan.
 
Wyspa św. Stefan.Jest to wyspa św. Stefan (Sveti Stefan) położona jest w centralnej części adriatyckiego wybrzeża Czarnogóry, na południe od Budvy, pomiędzy miejscowościami: Przno oraz Sveti Stefan.

Wyspa połączona jest z lądem kamienną groblą. Do 1950 roku była to umocniona wioska rybacka, której mieszkańcy trudnili się łowieniem ryb, ich przetwórstwem oraz tłoczeniem oliwy. 

W latach 50 ubiegłego wieku mieszkańcy zostali przesiedleni w głąb lądu i w 2008 roku powstał ekskluzywny kompleks wypoczynkowy sieci Aman Resorts, popularny zwłaszcza wśród międzynarodowych bogatych gości. 

Wyspę odwiedzali między innymi  Marilyn Monroe, Claudia Schiffer, Kirk Douglas, Sophia Loren, Elizabeth Taylor, Sylvester Stallone, Willy Brandt, czy Bobby Fischer i Ingemar Stenmark.
 
W 2010 obiekt otrzymał nagrodę Hotel Roku w plebiscycie Gallivanter’s Guide. W lipcu 2014 w kompleksie odbyło się wesele Novaka Djokovicia (serbski tenisista zwycięzca 12 turniejów wielkoszlemowych)  i Jeleny Ristić. Nazwiska nie dziwią bo ceny za pobyt sięgają nawet kilku tysięcy euro. Najtańszy nocleg kosztuje ok. 750 euro. Wstęp na wysepkę płatny 6 euro - bogacze przyjadą, płacą grube tysiące euro i są oglądani przez ciekawskich jak zamknięte zwierzaki w zoo.
 
My oglądamy wysepkę jedynie z jadącego autokaru. Jednak to nie koniec zwiedzania - po ok. 24 km od Kotoru zatrzymujemy się w miejscowości Budva by zobaczyć Stare Miasto otoczone w całości murami. Tu nie trzeba nic płacić, a jest wiele ciekawych obiektów wartych obejrzenia.
 
Mury obronne Budvy.

Budva jest uważana za najstarsze miasto na wschodnim wybrzeżu morza Adriatyckiego. Było założone w V wieku przed naszą erą, a według legendy założycielem był Kadmos - fenicki heros wydalony z Teb. Wchodzimy przez jedną z bram w obręb murów Starego Miasta, w ciasne urocze uliczki.
Uliczka na Starym Mieście w Budvie.Jedna z bram prowadząca w obręb murów Starego Miasta Budvy.

W całym miasteczku mieszka ok.15 tysięcy mieszkańców. Po minięciu bramy jesteśmy w najstarszej części Budvy w której obecnie mieszka około 200 osób. 

Budva jest jedną z ważniejszych miejscowości turystycznych w Czarnogórze, ciągle się rozbudowuje. W okresie letnim z uwagi na przybywających tu turystów liczba osób wzrasta nawet dziesięciokrotnie. 

Tu odbywają się liczne wydarzenia kulturalne jak festiwale teatralne trwające 40 dni, koncerty. Małe placyki na Starym Mieście zamieniają się wtedy w małe sceny. Stare Miasto otoczone jest murem, a poza nim,na zewnątrz zlokalizowane są małe plaże.

Jedno z wyjść na małą plażę .Mała plaża poza murami obronnymi Budvy.

Czarnogórskie wybrzeże liczy ok. 300 km ładnych plaż, ok. 70 km to naturalne piaszczyste plaże. Za najładniejsze uważane są te na riwierze Budvańskiej.

Najładniejsza plaża w okolicy Budvy to plaża na znajdującej się ok. 1,5 km od miasta  największej wyspie Czarnogóry - Wyspie św. Mikołaja, zwanej przez miejscowych Skolij od slowa Skolijka czyli muszla. 

Jej oficjalna nazwa wywodzi się od znajdującego się na wyspie kościoła św. Mikołaja, którego powstanie datuje się na XVII wiek. Badacze jednak twierdzą, że obecny kościół został zbudowany na ruinach świątyni dużo starszej, prawdopodobnie z okresu wypraw krzyżowców. Na wyspę można dostać się łódką, znajduje się tu restauracja i kawiarnia oraz kilka dzikich plaż.

       Wyspa św. Mikołaja w pobliżu Budvy.Wyspa św.Mikołaja w pobliżu Budvy.

Bardzo charakterystyczną cechą Starego Miasta Budvy, w odróżnieniu od innych starówek miejskich Czarnogóry otoczonych murami obronnymi  jest to, że tu w murach znajduje się duża ilość wejść - można powiedzieć, że tu prawie każda uliczka ma większy lub mniejszy otwór w murze obronnym.

Jedno z wielu wejśc - wyjść w murach obronnych Budvy.
 

Jedno z wielu wejśc - wyjść w murach obronnych Budvy.
 

Jedno z wielu wejśc - wyjść w murach obronnych Budvy.


 
  W ramce mała ciekawostka.
Spacerując po Budvie napotkaliśmy korowód rozkrzyczanych, wesołych, ładnie ubranych szkrabów. Byliśmy trochę zdziwieni - okazało się że w dniu naszej wycieczki jest właśnie ostatni dzień pobytu w przedszkolu a w następny rok idą do szkoły. Jest taki zwyczaj, że w ten dzień dostają świadectwa ukończenia przedszkola i idą na Stare Miasto zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Więc ja im też zrobiłem.

Ostatni dzień w przedszkolu.         

My spacerujemy po uliczkach Starego Miasta, które do dzisiaj zachowały swoją autentyczność. Na parterach kamieniczek znajdują się sklepiki z pamiątkami,odzieżą, a od piętra funkcjonują przeważnie normalne mieszkania prywatne.
 
                                                       
    

                            

Jak widać w całej Starej Budvie jest zachowany duch starego miasta - wąskie uliczki, okna z okiennicami, szyldy, brukowane chodniki, dużo akcentów zieleni i kwiatów. Ze wszystkich knajpek, barów słychać cichą muzyczkę. Tu naprawdę w przeciwieństwie do nowej Budvy można chwilę zwolnić, odpocząć.W obrębie murów znajduje się kilka obiektów wartych zobaczenia, między innymi: cytadela, muzeum archeologiczne, katedra św.Jana Chrzciciela, kościół  Santa Marija in Punta, cerkiew św.Sawy, cerkiew św. Trójcy. Oto mapka z zaznaczonymi obiektami.Cytadela  - na planie oznaczona nr 1.  Znajduje się w południowej części starówki jako część murów miejskich.  W XV wieku kiedy miasto na cyplu otoczono murami wybudowano również cytadelę, którą w XVII wieku rozbudowali Austriacy. 
Początki fortyfikacji w tym miejscu sięgają V w. p.n.e., kiedy panowali tu Grecy. Od tamtego czasu budowla była oczywiście wielokrotnie niszczona w wyniku licznych wojen i trzęsień ziemi, a następnie systematycznie odbudowywana. Niedawno udało się zakończyć prace nad rekonstrukcją Cytadeli, dzięki czemu obiekt wygląda bardzo okazale i jest licznie odwiedzany

Cytadela w Budvie.

Obecnie w cytadeli znajduje się galeria ze zbiorem fotografii przedstawiających Budvę, biblioteka oraz wystawa modeli żaglowców. Co roku odbywa się w niej Międzynarodowy Festiwal Teatralny.  Przed cytadelą odkryte ruiny dawnych term rzymskich - na planie oznaczone nr 2.   

Na pierwszym planie ruiny rzymskich term,na drugim planie cytadela.

Tuż obok cytadeli stoi Cerkiew św. Trójcy (Crkva sv. Trojice) - na planie oznaczona nr 3. Została wybudowana w 1804 r., udekorowana malowidłami mistrza Nicholaosa Aspioti z Korfu.  Jest budowlą jednonawową z półkolistą absydą . Ściany są obłożone naprzemiennie ułożonymi białymi i czerwonymi kamieniami z ozdobnymi elementami.
Cerkiew św. Trójcy.

Wstęp do cerkwi św. Trójcy jest bezpłatny, ale jest całkowity zakaz fotografowania. Gdy poprosiłem pilnującego, pozwolił mi zrobić jedno zdjęcie bez lampy błyskowej - oto ono.

Wnętrze cerkwi św.Trójcy w Budvie.

Jednak największą budowlą sakralną miasta jest stojąca w pobliżu rzymskokatolicka konkatedra św.Jana Chrzciciela (Konkatedrala Svetog Ivana Kestitelja) - oznaczona na planie nr 4.

Konkatedra św. Jana Chrzciciela w Budvie.Konkatedra św. Jana Chrzciciela w Budvie.

Konkatedra i siedziba Dekanatu Budvy znajduje się przy otoczonym kilkoma świątyniami placu zwanym Trg Starogradskih Crkava.

Została wybudowana w VIII - IX wieku, ale była wielokrotnie przebudowywana. Jest to budowla trójnawowa, z dobudowaną w 1867 r. od północy neogotycką  dzwonnicą.

Wewnątrz świątyni znajdują się ikony i obrazy mistrzów szkoły weneckiej z XV - XVII wieku między innymi obraz "Matki Boskiej Budvańskiej osadzony w srebrnej ramie, uważany za cudowny.

Wnętrze konkadedry św. Jana Chrzciciela w Budvie.

Przy samych murach, bezpośrednio przy zatoce stoją dwie sakralne budowle: najstarszy kościół w mieście zbudowany w 840 roku - Santa Maria in Punta - na planie oznaczony nr 6, oraz cerkiew św. Sawy z XII wieku w stylu romańskim - na planie zaznaczona nr 5.

Cerkiew św. Sawy i kościół św.Marii in Punta.

  Cerkiew św. Sawy w Budvie.       Budynki kościoła św.Marii in Punta.

W części północnej starówki, w byłym kościele przyklasztornym mieści się Muzeum Archeologiczne - na planie oznaczone nr 7. Zgromadzono w nim eksponaty z grecko-rzymskiej nekropolii odkrytej na terenie Budvy.

Muzeum Archeologiczne w Budvie.

Od strony północnej , bramą lądową wychodzimy w okolice portu jachtowego z ładnym widokiem na okoliczne góry.

       

Kończymy spacer po starówce Budvy, przy porcie jachtowym dziwny dzwon - trochę za duży żeby był z jakiegoś żaglowca. Przewodniczka wyjaśnia nam, że wyglądający jak z brązu dzwon w rzeczywistości jest wykonany z drzewa i jest to "Dzwon Wikingów" zrobiony dla potrzeb kręconego w Budvie filmu.
          
                                          
 
Na koniec ostatnie cztery zdjęcia pięknych zakątków Starego Miasta napotkanych podczas krótkiego spaceru.


 

                                      
 Powrót do strony głównej:  STRONA GŁÓWNA
 
https://pl.wikipedia.org/wiki/Czarnog%C3%B3ra
https://pl.wikipedia.org/wiki/Sveti_Stefan
https://pl.wikipedia.org/wiki/Budva