FOTOGRAFIA AMATORSKA
Zbigniew Wójcik
   STRONA GŁÓWNA      BAŁKANY      Chorwacja-Spacer ulicami Dubrownika cz.II
 
Chorwacja - Spacer uliczkami  Starego Miasta w Dubrowniku część II.
                                                                                                                            Wycieczka z dnia 28 maja 2016r.

    

Zanim w części II ruszymy uliczkami i murami obronnymi miasta przedstawiam ponownie plan z naniesionymi ważniejszymi obiektami co pozwoli szybciej zaplanować trasę zwiedzania w zależności od indywidualnych upodobań i dysponowanego czasu na zwiedzanie.


 
 1. Obronne mury Dubrownika    2. Brama Pile    3. Kościół Zbawiciela    4. Klasztor św. Klary      5. Wielka Fontanna Onufrego       6. Klasztor Franciszkanów  
 7. Kościół Sigurata                     8. Wieża Minceta      9.Fontanna                        10. Główna ulica Stradum  11. Starożytne grafiti na murze     12. Fort Bokar
13.Fort Lovrijenac        14. Pałac Trifoni-Dordić  15.Dom Muzeum Drz'nicia  16.Kościół św.Józefa            17.Serbska Cerkiew                     18.Synagoga
19.Pałac Sponza            20.Kościół św.Błażeja      21.Mała fontanna Onufrego  22.Kolumna Rolanda     23.Wieża zegarowa                        24.Ratusz
25.Pałac Rektorów        26.Katedra                         27.Pałac Gundulica             28.Kościół św.Ignacego     29.Klasztor św. Katarzyny              30.Klasztor Jezuitów
31.Pałac Ranjina         32.Cerkiew                        33. Muzeum Morskie          34.Kościół św.Mikołaja     35.Kościół i Bractwo św.Różańca  36.Kościół św.Sebastiana 
37.Klasztor Dominianów    38.Kaplica Zwiastowania 39.Brama Ploce     40.Fort Rewelin         41.Dolna stacja na górę Srd             42.Muzeum etnograficzne
43. Brama Buze          
 
Następnym dużym obiektem przy Placu Luz'a, po jego wschodniej stronie jest Pałac Wielkiej Rady - Ratusz (Palaća velikog vijeća) oznaczony na mapce nr 24. Tuż za nim, również po wschodniej stronie placu stoi Pałac Rektorów (kneczer dvor) - oznaczony na mapce nr 25, a plac zamyka od strony południowej ogromna bryła Katedry Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (Stolna crkva Velike Gospe) - oznaczona na mapce nr 26.  To wszystko obrazuje dolne zdjęcie.Pałac Wielkiej Rady stojący naprzeciwko wschodniej strony kościoła św. Błażeja mieści Ratusz Miejski oraz kawiarnię i Teatr imienia Marina Dez'icia (kazalis'te Marina Drz'ica). Do Pałacu Wielkiej Rady  przylega Pałac Rektorów, który jest jednym z najczęściej odwiedzanych budynków Dubrownika.

Pałac Rektorów w Dubrowniku.

Na szczególną uwagę zasługuje fasada zewnętrzna z marmurowymi kolumnami i zdobionymi kapitelami, oraz dziedziniec wewnętrzny z krużgankami. Niestety ten ostatni niedostępny z powodu trwającego remontu.

Remontowany dziedziniec wewnętrzny Pałacu Rektorów w Dubrowniku.

Pałac Rektorów w Dubrowniku.Pałac Rektorów w Dubrowniku.

W XII - XIV wieku stał w tym miejscu zamek obronny który został zniszczony w 1435 roku po eksplozji prochu. Na jego miejscu wybudowano w XV wieku nowy zamek który również uległ zniszczeniu w wyniku wybuchu prochu w 1463 oraz trzęsieniu ziemi w 1667 roku.
Obecny budynek został odbudowany w stylu renesansowym, wzorowany na weneckim pałacu Dożów i stał się siedzibą rektora, czyli prezydenta miasta wybieranego dawniej co miesiąc przez mieszkańców Dubrownika  - z stąd jego nazwa Pałac Rektorów.
Taki rektor (knez) stał na czele tzw. władzy wykonawczej (Mała Rada - Consilium minus), zaś politykę zagraniczną prowadził Senat (Consilium Rogatorum). Władzę ustawodawczą stanowiła tzw. Wielka Rada składająca się z przedstawicieli szlacheckich rodów (Consilium Maius). W różnych okresach w Pałacu Rektorów mieściło się więzienie, arsenał i sala obrad Wielkiej Rady.
Z Pałacu Rektorów udajemy się do sąsiadującej w pobliżu Katedry Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (Stolna crkva Velike Gospe) - na planie oznaczona nr 26.
Katedra NMP w Dubrowniku.

Wg najnowszych badań archeologicznych już w VII wieku w tym miejscu stał pierwszy kościół romański. W XII wieku w jego miejscu została wybudowana katedra romańska ufundowana przez angielskiego króla Ryszarda Lwie Serce - w dowód wdzięczności za uratowanie z katastrofy morskiej.
Wejście boczne do Katedry NMP w Dubrowniku.Świątynia uległa całkowitemu zniszczeniu podczas trzęsienia ziemi w 1667 roku, a w jej miejsce powstała obecna budowla romańska, której budowę zakończono w 1713 roku.

Katedra NMP w Dubrowniku.

Największą atrakcją obecnej katedry jest skarbiec z reliktami św. Błażeja, kolekcją 138 złotych i srebrnych relikwiarzy z XI - XVII wieku. Skarbiec czynny codziennie od 9 do 17. W skarbcu całkowity zakaz fotografowania.
 
Wchodzimy do wnętrza Katedry Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.We wnętrzu Katedry warto zwrócić uwagę na ołtarz główny z poliptykiem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, stworzony  przez Tycjana i jego uczniów.

Wejście frontowe do Katedry NMP w Dubrowniku.

Nawa główna katedry NMP w Dubrowniku.

Ołtarz główny z poliptykiem Najświętszej Matki Panny podpisanym na odwrocie przez Tycjana.

Będąc we wnętrzu Katedry NMP w Dubrowniku wypada zobaczyć również boczne ołtarze, między innymi ołtarz św. Nepomucena wykonanego z fioletowego marmuru, oraz liczne obrazy i malowidła w tym obraz Matki Boskiej Portowej (Gospa od porta) - kopię renesansowego malowidła które spłonęło w 1706 roku.

    Ołtarz boczny św. Jana Niepomucena w katedrze NMP w Dubrowniku.            Chór i organy w Katedrze NMP w Dubrowniku               Ołtarz boczny w katedrze NMP w Dubrowniku.

Od strony wejścia głównego do Katedry dochodzimy do  placu Gundulicia (Gundulićeva poljana) - na planie zaznaczony nr 27. Na tym placu w godzinach porannych funkcjonuje targowisko miejskie, natomiast po południu jego miejsce zajmują rozstawione stoliki z parasolami kawiarni i restauracji.

Plac Gundulicia w Dubrowniku.

Pośrodku placu wyróżnia się masywny posąg Ivana Gundulicia - słynnego poety dubrownickiego, autora poematu OSMAN. Postument zdobią cztery płaskorzeźby przedstawiające sceny z poematu. Wnikliwi doszukają się na jednej z nich podobizny polskiego królewicza Władysława Wazy na koniu z pokonanymi u stóp Turkami. 

  Relet na pomniku Ivana Gundulicia.         Reliet na pomniku Ivana Gundulicia.

 Reliet na pomniku Ivana Gundulicia.          Reliet na pomniku Ivana Gundulicia.

Z placu Gundulicia ruszamy bardziej na południe i krótką uliczką "Uz Jezuite" dochodzimy na wzniesienie z kościołem św.Ignacego (crkva sv. Ignacija) - na planie oznaczony nr 28. Świątynia stoi na placu zwanym Poljana Rogera Josepha Bocscovicha, a dochodzi się na niego monumentalnymi schodami wybudowanymi w 1738 roku wzorowanymi na słynnych schodach hiszpańskich w Rzymie.

Uliczka prowadząca z placu Gundulicia do kościoła św. Ignacego.Schody wzorowane na schodach  hiszpańskich z Rzymu prowadzące do kościoła św. Ignacego w Dubrowniku.

Budowę tego barokowego kościoła św. Ignacego ukończono w 1725 roku, a pierwowzorem była rzymska świątynia pod tym samym wezwaniem. Do głównego wejścia prowadzą szerokie schody z których podziwiamy fasadę świątyni z ozdobnym portalem. 

Fasada kościoła św.Ignacego w Dubrowniku.
 

Kościół św. Ignacego i Biskupie Gimnazjum Klasyczne
 
Wewnątrz na uwagę zasługują freski nad ołtarzem głównym wykonane w latach 1735 - 1739 przedstawiające życie patrona świątyni, oraz znajdująca się po prawej stronie od wejścia jedna z najstarszych w Europie imitacja groty w Lourdes. Na zewnątrz znajduje się dzwonnica z najstarszym w Dubrowniku dzwonem odlanym w roku 1355.
Obok kościoła św. Ignacego stoi barokowy kompleks klasztoru jezuitów z 1735 roku w którym kiedyś funkcjonowało słynne jezuickie kolegium tzw. "Collegium Ragusinum" , a obecnie Biskupie Gimnazjum Klasyczne imienia Rogera Josepha Boscovicha - na planie oznaczone nr 30. Na zdjęciu zrobionym z murów obronnych doskonale widać oba wyżej opisane obiekty tj. kościół św. Ignacego oraz Biskupie Gimnazjum  Klasyczne.

Kościół św.Ignacego i Biskupie Gimnazjum Klasyczne w Dubrowniku.

Za kościołem św. Ignacego, w uliczce Strossmaverowa znajduje się kompleks klasztorny św. Katarzyny - na mapce zaznaczony nr 29. Będąc w pobliżu kościoła św. Ignacego warto przejść w kierunku wschodnio-południowym w kierunku murów obronnych i od strony uliczki "Od Margante" znaleźć mało widoczne przejście za mury obronne. 
 
  Urocza uliczka Strossmaverowa prowadząca do skalnej kawiarenki za murami obronnymi.        Przejście w murze obronnym prowadzące do kawiarenki skalnej. 
 
Gdy odnajdziemy to wejście znajdziemy się w uroczej kawiarence zawieszonej  na zboczu skalnym z widokiem na wyspę Lokrum i Adriatyk. Schodkami można zejść nad samą wodę i odpocząć.

  Widok z kawiarenki skalnej  na wyspę Lokrum.         Kawiarenka skalna poza murami obronnymi Dubrownika.

  "Plaża" przy kawiarence skalnej.        Widok na Adriatyk

My wypiliśmy po jednym piwie - niestety dwa razy droższe niż w centrum Dubrownika. Od strony Adriatyku są dwie takie kawiarenki i aby zachęcić do odnalezienia tych miejsc poniżej zamieszczam dwa zdjęcia zrobione od strony wyspy Lokrum. Można nawet popływać w Adriatyku.
 
Widok od strony wyspy Lokrum.
 
Widok od strony wyspy Lokrum.

My po krótkim odpoczynku wracamy urokliwymi uliczkami w kierunku głównej ulicy Stradun. Oto kilka z takich uliczek i zakątków które spotykamy tu na każdym kroku.
 


         

Wracamy na plac Luz'a w okolice gotycko-renesansowego Pałacu Sponza. Tuż obok, na lewo od Pałacu Sponza stoi Miejska Dzwonnica i Luza (stara dzwonnica) - na mapce zaznaczona nr 23. Miejska dzwonnica (Gradski zvonik) o wysokości 31 metrów została wybudowana w 1444 roku.

Miejska Dzwonnica i Stara Dzwonnica (Luza)Widok na Miejską Dzwonnicę od strony Pałacu Rektorów.

Jak widać na zdjęciu z lewej strony do Miejskiej Dzwonnicy, po jej lewej stronie znajduje się Brama Celna (Vrata od Ponte) prowadząca do portu. Pod zadaszeniem Bramy Celnej widać zawieszone dzwony - to właśnie jest stara dzwonnica zwana Luz'ą.  Na Miejskiej Dzwonnicy duży okrągły zegar ze wskazówkami w postaci promieni słonecznych. Trochę niżej kula z brązu wskazująca fazy księżyca.
 
     Stara dzwonnica (Luza) Miejska Dzwonnica w Dubrowniku.
 
Pozostawiamy po swojej lewej stronie Pałac Sponza z jego wspaniałymi arkadami i Bramą Celną (Vrata od Ponte) - na mapce oznaczona nr 56 idziemy do miejskiego portu.

  Brama Celna w Dubrowniku prowadząca do Portu.            Widok na Port Miejski w Dubrowniku. 

Port swój obecny wygląd uzyskał w XV wieku podczas rozbudowy Wielkiego Arsenału a wejście do portu chronią dwa falochrony: pierwszy, centralny bez dostępu do lądu (Kas'e) i drugi połączony z lądem, służący dzisiaj jako deptak z ławkami (Porporela).  Oba widoczne na dolnym zdjęciu).
W  przeszłości w miejscu dzisiejszych falochronów był rozciągany na noc pomiędzy twierdzą św. Jana a Wieżą św. Łukasza łańcuch chroniący port i miasto przed niechcianymi intruzami od strony morza. 

Port w Dubrowniku zabezpieczony dwoma falochronami.

Z portu odpływają różne stateczki, motorówki do okolicznych wysepek. Co pół godziny odbywają się rejsy do najbliższej z nich tj. Lokrum, innym stateczkiem można tą wyspę opłynąć dookoła. My skorzystaliśmy z tej drugiej oferty - pokażę w osobnej fotorelacji. Z falochronu od strony Muzeum Morskiego (na planie oznaczone nr 33) ładnie widać dwie charakterystyczne budowle portowe tj. Wielki Arsenał (Arsenal) z trzema wielkimi łukami - na planie oznaczony nr 54, oraz Mały Arsenał(Mali arsenal) z trzema małymi łukami - na planie oznaczony nr 55.
 
Wielki i Mały Arsenał w Dubrowniku.

Kiedyś w Wielkim Arsenale budowano większe jednostki pływające, zaś w Małym Arsenale remontowano mniejsze. Dzisiaj mieszczą się w nich kawiarnie i restauracje. My wychodzimy z powrotem w obręb murów obronnych, a po minięciu bramy skręcamy w uliczkę w prawo prowadzącą na północny-wschód do lądowej  bramy Ploc^e
Po drodze kompleks klasztorny Dominikanów do którego prowadzą długie schody z kamienną balustradą - na mapce oznaczony nr 37.

Zespół klasztorny Dominikanów w Dubrowniku.

Budowę klasztoru Dominikanów rozpoczęto w 1228 roku i nadano mu charakter obronny aby współgrał architektonicznie z przebiegającymi w pobliżu murami obronnymi. Po trzęsieniu ziemi w 1667 roku klasztor został przebudowany przez co powstała mieszanina różnych stylów z przewagą gotyku i wczesnego renesansu.

    Klasztor Dominikanów w Dubrowniku.        Krużganki na dziedzińcu Klasztoru Dominikanów.

Dziedziniec klasztorny otoczony jest gotyckimi krużgankami. Obecnie w klasztorze znajduje się Muzeum Klasztoru Dominikanów (Muzej dominikanskog samostana sv. Dominika) z dużą kolekcją obrazów miejscowych artystów.  A z murów obronnych klasztor jest widoczny jak na zdjęciu poniżej. 

Klasztor Dominikanów w Dubrowniku.

Idąc do Bramy Ploce, naprzeciwko Klasztoru Dominikanów znajduje się kaplica Zwiastowania Najświętszej Marii Panny i bezpośrednio za nią kościół św. Łukasza który jest datowany na XV wiek (na mapce obiekty oznaczone nr 38).  Ostatnia przebudowa zakończyła się w roku 1787. Są to dwie bardzo urokliwe budowle. 

Kaplica Zwiastowania i kościół św. Łukasza w Dubrowniku. 

Tuż za nimi znajduje się Brama Ploce (vrata od Ploca) dawniej nazywana Bramą św. Łukasza (Vrata sv. Luke)  prowadząca do Fortu Revelin. Brama znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Klasztoru Dominikanów. Prowadzi do niej kamienny most.Przed bramą znajduje się jeszcze wieża Asimowa a fosa z kolei oddziela bramę i twierdzę Revelin. Brama na mapie oznaczona nr 39.

  Kamienny most przed Bramą Ploce.       Widok od Bramy Ploce w kierunku portu.

Twierdza Revelin - na mapie oznaczona nr 40. Została zaprojektowana w 1538 roku jako jedna z ostatnich budowli obronnych otaczających Dubrownik. Jej grube mury są wybudowane na planie pięcioboku i zawierają trzy duże sale i taras.   W trakcie większych zagrożeń do twierdzy Revelin przenoszono kosztowności i dzieła sztuki - spełniała więc rolę skarbca a wnętrza służyły również jako ratusz. 

Widok od strony portu na klasztor Dominikanów, Bramę Ploce. kamienny most i twierdzę Revelin.

Forteca-Fort Revelin w całej swej okazałości.

Przed twierdzą istnieje duży taras z którego rozpościera się wspaniały widok w kierunku Adriatyku i portu. Istnieją dogodne warunki aby w cieniu chwilę odpocząć i skorzystać z licznych kawiarenek przy szklaneczce zimnego napoju.

  Taras przy twierdzy Revelin w Dubrowniku.        Taras przy twierdzy Revelin w Dubrowniku.

        Widok na port z tarasu przy twierdzy Revelin.Widok na port z tarasu przy twierdzy Revelin.

        Widok z tarasu twierdzy Revelin na wyspę Lokrum i Stary Dubrownik.Widok z tarasu twierdzy Revelin na wyspę Lokrum i Stary Dubrownik.

Wracamy na główną ulicę Starego Dubrownika - Stradun.  Kto zachował trochę sił i chęci może przed wyjściem Bramą Pile zboczyć w lewo by obejrzeć jeszcze kilka ciekawych zabytkowych obiektów. 
Mniej więcej w pośrodku kościoła Franciszkanów skręcamy w lewo w ulicę Dominika Zlatarićeva i po minięciu ulicy "od Puca" na murze dawnego kościoła św. Rocha uważny obserwator zauważy wyryte w kilku miejscach napisy - są to takie średniowieczne graffiti z roku 1597. (na mapie oznaczone nr 11)
 
Uliczka ze średniowiecznymi graffiti
Średniowieczne graffiti w Dubrowniku.

"PAX VOBIS MEMENTO MORI QVI LVDETIS PILA 1597" co w przetłumaczeniu znaczy: "Pokój z Wami, pamiętajcie że umrzecie, wy grający piłką".

 Średniowieczne graffiti w Dubrowniku.       Średniowieczne graffiti w Dubrowniku.         

W tej też okolicy naszliśmy na kościół św. Dominika - oznaczony na mapce nr 15. Jest to jeden z najstarszych gotyckich zabytków Dubrownika, bardzo ciekawy architektonicznie Został wybudowany w 1452 roku, w wyniku trzęsienia ziemi w 1667 roku został przebudowany w stylu barokowym. Kościół był zamknięty, więc nie mam zdjęć wnętrza. Kościół przylega do Domu Marina Drżicia  w którym znajduje się muzeum poświęcone pracy i życiu tego znakomitego dramaturga Dubrownickiego.

       Kościół św. Dominika w Dubrowniku.                         Portal wejściowy kościoła św. Dominika w Dubrowniku.

Idąc ulicą "od Puca" mijamy Pałac Trifoni-Dordić - na mapce oznaczony nr 14, kościół św. Józefa - na mapce oznaczony nr 16.

      Kościół św. Józefa w Dubrowniku.                       Wnętrze kościoła św. Józefa w Dubrowniu.

Dochodzimy do ostatniego celu jaki chcemy obejrzeć tj. Cerkiew Serbską - na mapce oznaczona nr 17.  Zlokalizowana jest przy ulicy Od Puc'a 8. Została wybudowana w 1887 roku w stylu serbsko-bizantyjskim.

         Cerkiew Serbska w Dubrowniku.                      

Obok Cerkwi budynek w którym znajduje się Muzeum Ikon namalowanych w różnych stylach od XV do XIX wieku. Znajdują się tu ikony namalowane w Dubrowniku, Kotorze, Risanie i na Krecie. W samej Cerkwi piękny ikonostas.

Ikonostas w Cerkwi Serbskiej w Dubrowniku.
 

Wieże Cerkwi Serbskiej w Dubrowniku.

Tym widokiem pięknych wież Cerkwi Serbskiej kończymy spacer uliczkami Dubrownika. Na koniec jeszcze kilka fotek takich uliczek i zaułków Dubrownika. 

            

W fotorelacjach "Spacer uliczkami Dubrownika " cz.I i II pokazałem obiekty z perspektywy chodzącego tymi uliczkami, odwiedzającego spotykane zabytkowe obiekty. W następnej fotorelacji zaproszę na spacer oglądania tych obiektów z perspektywy murów obronnych Dubrownika.


Powrót do strony głównej:  STRONA GŁÓWNA
 
Powrót do strony Spacer uliczkami Dubrownika cz. 1:   >Chorwacja-Spacer ulicami Dubrownika cz. I