FOTOGRAFIA AMATORSKA
Zbigniew Wójcik
   STRONA GŁÓWNA      BAŁKANY      Chorwacja-Spacer ulicami Dubrownika cz. I
 
Chorwacja - Spacer uliczkami  Starego Miasta w Dubrowniku część I.
                                                                                                                            Wycieczka z dnia 28 maja 2016r.

    
 
Kolejny dzień wycieczki. Po śniadaniu ruszamy ze Splitu w kierunku Dubrownika. Trasa do pokonania jest dosyć długa bo aż 230 km - na szczęście bardzo widokowa. Przebiega wzdłuż malowniczego wybrzeża  Adriatyku tzw. magistralą Adriatycką (chor. Jadranska Magistrala) czyli fragmentem drogi E65.Po drodze mijamy wciśnięte w zatoczki i wzgórza miejscowości Omiś, Baśka Voda, Makarska,Ploce, Raba,Neum, Ston i wiele innych. Na zamglonym Adriatyku duże wyspy Brać, Hvar, Korcula oraz dziesiątki innych mniejszych.

            

Dubrownik (chor. Dubrovnik, wł. Ragusa) który będziemy zwiedzać jest najczęściej odwiedzanym chorwackim miastem przez turystów w południowej Dalmacji. Kiedyś z racji swojego położenia na jednym z ważniejszych szlaków handlowych, prowadzących ze wschodu na zachód był dużym i ważnym ośrodkiem handlu w tej części Europy. Dzisiaj jest przede wszystkim ośrodkiem turystycznym słynącym ze Starego Miasta otoczonego dobrze zachowanymi murami obronnymi. Przed wjazdem do Dubrownika podziwiamy go z punktu widokowego znajdującego się na wzgórzu. 

       Didok na Dubrownik z punktu widokowego. Po lewej wyspa Lokrum.Widok na Dubrownik z punktu widokowego.

Widok na Dubrownik z punktu widokowego.
 
Ten zespół miejski z racji swych walorów architektonicznych, przyrodniczych i historycznych w całości wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Zanim jednak ruszymy uliczkami i murami obronnymi miasta przedstawiam plan z naniesionymi ważniejszymi obiektami co pozwoli szybciej zaplanować trasę zwiedzania w zależności od indywidualnych upodobań i dysponowanego czasu na zwiedzanie.


 
 1. Obronne mury Dubrownika    2. Brama Pile    3. Kościół Zbawiciela     4. Klasztor św. Klary        5. Wielka Fontanna Onufrego       6. Klasztor Franciszkanów  
 7. Kościół Sigurata                        8. Wieża Minceta      9.Fontanna      10. Główna ulica Stradum    11. Starożytne grafiti na murze       12. Fort Bokar
13.Fort Lovrijenac       14. Pałac Trifoni-Dordić   15.Dom Muzeum Drz'nicia      16.Kościół św.Józefa            17.Serbska Cerkiew             18.Synagoga
19.Pałac Sponza                     20.Kościół św.Błażeja      21.Mała fontanna Onufrego  22.Kolumna Rolanda     23.Wieża zegarowa                          24.Ratusz
25.Pałac Rektorów       26.Katedra         27.Pałac Gundulica      28.Kościół św.Ignacego     29.Klasztor św. Katarzyny            30.Klasztor Jezuitów
31.Pałac Ranjina         32.Cerkiew           33. Muzeum Morskie       34.Kościół św.Mikołaja     35.Kościół i Bractwo św.Różańca      36.Kościół św.Sebastiana
37.Klasztor Dominianów    38.Kaplica Zwiastowania     39.Brama Ploce      40.Fort Rewelin            41.Dolna stacja na górę Srd      42.Muzeum etnograficzne
43. Brama Buze                    

My zaczynamy przygodę ze Starym Dubrownikiem wchodząc za jego mury obronne od strony zachodniej tj.przez Bramę Pile (Vrata Pile) nazywanej również Bramą Słupów (na planie oznaczona nr 2)
Brama zachodnia - PileTak jak dla nas, tak dla większości turystów jest to pierwsze spotkanie ze starówką. Brama Pile była częścią nieistniejącej już twierdzy z X wieku a nazwa wywodzi się od sąsiadującej z nią dzielnicy Dubrownika - Pile.

Brama zachodnia - Pile

Pierwotnie dojście do Bramy Pile prowadziło przez jednoprzęsłowy drewniany most wybudowany w 1397 roku, który przy poszerzaniu fosy w roku 1471 został rozebrany a w jego miejsce wybudowano kamienny o trzech przęsłach. 

W latach 1533 - 1537 przęsło od strony bramy zostało zastąpione drewnianym mostem zwodzonym. Brama Pile składa się z bramy zewnętrznej i wewnętrznej. Nad bramą wewnętrzną stała baszta Pile którą w roku 1818 rozebrali Austriacy.

Brama Pile w Dubrowniku widziana od strony Starego Miasta.Zewnętrza fasada bramy została zbudowana w 1573 roku i zawiera nad wejściem figurę św. Błażeja, patrona miasta wykonaną przez słynnego XX-wiecznego chorwackiego rzeźbiarza Ivana Mestrowicia.

Wchodząc zachodnią bramą Pile,  z kamiennego mostu doskonale widać fosę i potężny zachodni mur obronny ze swoimi umocnieniami.  Patrząc na lewo widać potężną wieżę północno-zachodnią noszącą nazwę Minceta (na planie oznaczona nr 8).
          Północno-zachodnia wieża obronna Minceta.   

Pierwsza Minćeta została wzniesiona w średniowieczu przez lokalnego budowniczego Nićifora Ranjinę w 1319 roku. W wieku XV i XVI miejski system obronny został rozbudowany, by zapewnić ochronę nie tylko przed najazdami tureckimi i weneckimi. Wtedy to baszta Minceta została rozbudowana w stylu renesansowy przez florenckiego architekta Michelozzo di Bartolomeo. 

Baszta Minceta w całej okazałości.
 
Całość założenia architektonicznego baszty została ukończona w 1464 roku przez lokalnego budowniczego Juraja Matiejewa Dalmatinca. Nazwa baszty  pochodzi od nazwiska arystokratycznego rodu Menćetić - właściciela działki na której wybudowano basztę.
Z mostu prowadzącego do Bramy Pile warto również spojrzeć w prawo. W dole fosa zamieniona na tereny zielone z których wyrastają wysokie mury obronne. Na pierwszym planie widać prostokątną wieżę Puncela a w głębi południowo-zachodni Fort Bokar (na planie oznaczony nr 12).

Zachodnia część murów obronnych Dubrownika - wieża Puncela i Fort Bokar.

Wchodzimy przez Bramę Pile do Starego Dubrownika. W/g badań archeologicznych, pierwsi mieszkańcy pojawili się w tych okolicach ok. VI w n.e.  zakładając na niewielkiej  skalnej wysepce osadę Laus  (laus po grecku - skała). W następnym stuleciu na stałym lądzie osiedlili się Słowianie nadając własnej osadzie nazwę Dubrawa wywodzącą się od rosnących tam dębów skalnych.
Wejście namury obronne Dubrownika przy Bramie Pile.Pod koniec XII wieku obie osady (Laus i Dubrawa), po zasypaniu wąskiego paska wody  dzielącej stały ląd od wysepki, połączyły się tworząc jedno miasto słowiańsko-romańskie nazwane Ragusą. W miejscu dawnego zasypanego przesmyku przebiega obecnie główna ulica Dubrownika - Stradun (na planie oznaczona nr 10). Właśnie na nią wchodzimy. 
Tuż za bramą znajduje się mały placyk z którego głównym akcentem jest stojąca pośrodku Wielka Fontanna Onufrego (na planie oznaczona nr 5).

          Wielka Fontanna Onufrego.
 
Pomiędzy maleńkim kościołem Zbawiciela a murami obronnymi znajduje się jedno z trzech wejść na koronę murów obronnych. Pozostałe dwa wejścia prowadzące na mury znajdują się w okolicy Bastionu św. Jana i przy ul. Świętego Dominika. W roku 2016 wejście na mury płatne  120 kun od osoby dorosłej. 

Wielka Fontanna Onufrego w remoncie.

Niestety w czasie naszej obecności Wielka Fontanna, budząca zazwyczaj największe zainteresowanie turystów była w remoncie dlatego też poniżej zdjęcie z internetu (https://pl.wikipedia.org/wiki/Wielka_Studnia_Onofria)

Wielka Fontanna Onufrego.

Projektantem tej Wielkiej jak również Małej Fontanny znajdującej się na przeciwległym końcu ulicy Stradun jest Włoch Onofrio della Cava. Zostały wybudowane w 1428 roku, jako część dubrownickiego systemu wodociągowego. Pierwotnie Wielka Fontanna była   bogato zdobiona, po trzęsieniu ziemi jakie miało miejsce w XVII  wieku zachowały się jedynie kamienne maski maszkarony  z których płynie woda. Legenda głosi, że kto napije się wody ze wszystkich szesnastu maszkaronów to spełni się jego życzenie. My nie sprawdziliśmy tego, gdyż nie było dostępu do remontowanej fontanny. 
Naprzeciwko fontanny, po jej północnej stronie dwa zabytkowe obiekty tj. Kościół Zbawiciela (oznaczony na planie nr 3) oraz Klasztor Franciszkanów (oznaczony na planie nr 6).
 
Kościół Zbawiciela i Kościół i klasztor Franciszkanów w Dubrowniku.

Jednonawowy kościół Zbawiciela w stylu renesansu lombardzkiego  został zbudowany przez Petra Andrijicia w 1528 roku z wdzięczności za uratowanie miasta przed trzęsieniem ziemi które nawiedziło ten region w 1520 roku. Jako nieliczna budowla budynek przetrwał również silne trzęsienie ziemi w 1667 roku. Na uwagę zasługuje zewnętrzna fasada kościoła, a wewnątrz kościoła obraz "Wniebowstąpienie" autorstwa Piotra z Urbino, namalowany w 1527 roku.

         Fasada kościoła Zbawiciela w Dubrowniku.              Fasada kościoła Zbawiciela w Dubrowniku.

Fasada kościoła Zbawiciela w Dubrowniku.

Tuż obok kościoła Zbawiciela znajduje się wybudowany w 1317 roku kompleks klasztorny Franciszkanów (oznaczony na planie nr 6)  składający się z jednonawowego kościoła romańsko-gotyckiego przylegającego do głównej ulicy Stradun, oraz zabudowań klasztornych przyległych do północnej strony kościoła.

      Kościół Franciszkanów - widok od strony ulicy Stradum.                 Portal wejściowy do kościoła Franciszkanów w Dubrowniku.

Uwagę przykuwa piękny portal wejściowy od strony ulicy Stradun z pietą autorstwa miejscowych artystów: Petara i Leonarda Adrijiciów z 1498 roku. Sam klasztor pochodzi z połowy XIV wieku.
 
Fragment portalu wejściowego do kościoła Franciszkanów w Dubrowniku.
 
 Wchodzimy do kościoła Franciszkanów.W oczy rzuca się wspaniały barokowy wystrój ołtarzy, ambony. Na ścianach freski ukazujące sceny z życia Chrystusa oraz świętych franciszkańskich.
 
Wnętrze kościoła Franciszkanów w Dubrowniku.
 
Ołtarz główny w postaci czterech marmurowych kolumn, pomiędzy którymi umieszczono XVIII wieczną marmurową rzeźbę  przedstawiającą Chrystusa Zmartwychwstałego. 
 
     Ołtarz główny w kościele Franciszkanów w Dubrowniku.                 Ambona w kościele Franciszkanów w Dubrowniku.
 
Pomiędzy kościołem Zbawiciela a kościołem Franciszkanów jest wąskie przejście prowadzące do zabudowań klasztornych. Klasztor pochodzi z połowy XIV wieku, posiada wspaniały dziedziniec z ulokowaną  pośrodku XV wieczną studnią.
 
Wejście do klasztoru Franciszkanów.     Dziedziniec klasztoru Franciszkanów w Dubrowniku.
 
 
Uwagi praktyczne:
 • Obecnie w kompleksie klasztornym znajduje się Muzeum Małych Braci (Muzej Mele braće)
 • Muzeum czynne codziennie od godziny 9 do 18, poza sezonem od 9 do 14
 • Muzeum płatne. Bilet normalny 40 kun.
 • Cena wstępu obejmuje zwiedzanie całego kompleksu tj. klasztoru, biblioteki i apteki.
 
Kolumny otaczające dziedziniec zwieńczone są kapitelami przedstawiającymi ludzkie głowy, motywy zwierzęce oraz ornamenty roślinne wykonane przez Mihoja Brajkova, Leonarda Stjepana, Miljana Radomisticia i Ratka Brajkovicia.
Klasztor Franciszkanów w Dubrowniku - ozdobne kapitele kolumn otaczających dziedziniec klasztorny.
Klasztor Franciszkanów w Dubrowniku - ozdobne kapitele kolumn otaczających dziedziniec klasztorny.

       Zabytkowa studnia na dziedzińcu klasztornym.                        Dziedziniec klasztoru Franciszkanów w Dubrowniku. 

Dużą atrakcją w kompleksie klasztornym jest mała apteka, która od 1317 roku działa w tym samym miejscu i jest uważana za najstarszą aptekę w Europie. Początkowo służyła jedynie dla potrzeb mnichów a od roku 1391 udostępniono ją również dla ludności Dubrownika.

  Apteka w klasztorze Franciszkanów w Dubrowniku.         Apteka w klasztorze Franciszkanów w Dubrowniku.

W klasztorze znajduje się biblioteka z dużym zbiorem zachowanych dzieł, rękopisów. Słynie ona z rękopisów muzycznych z około dziesiątkami tysięcy kompozycji, co czyni ją jedną z największych w Europie. Naprzeciwko wejścia do Muzeum Małych Braci, za Wielką Fontanną Onufrego zobaczyć można  dawny budynek żeńskiego klasztoru św. Klary (na planie oznaczony nr 5).  Został wybudowany na przełomie XIII i XIV wieku. To w nim w 1434 roku powstał jeden z pierwszych na świecie sierocińców. W 1806 roku, po wkroczeniu do Dubrownika wojsk napoleońskich klasztor został zlikwidowany, a w jego pomieszczeniach urządzono zbrojownię i stajnie. Obecnie znajduje się tu restauracja i płatne toalety.
 
   Budynek dawnego żeńskiego klasztoru św.Klary w Dubrowniku.        Kawiarenka przy budynku dawnego żeńskiego klasztoru św.Klary w Dubrowniku.

Widom z murów obronnych Dubrownika na dziedziniec dawnego klasztoru św. Klary.

Po zwiedzeniu obiektów znajdujących się wokół Wielkiej Fontanny Onufrego ruszamy główną ulicą Dubrownika której nazwę nadali Wenecjanie  - Stradun (na planie oznaczona nr 10).
Główna ulica Starego Dubrownika - Stradum.
Główna ulica Starego Dubrownika - Stradum. 

Miejscowi nazywają ją po prostu Placa - z łac. i grec. Platea - ulica. Kiedyś w jej miejscu istniał przesmyk wodny który w XI wieku zasypano łącząc dwie osady.
Nowo powstałe miasto otoczono murami które dotrwały do dzisiejszych czasów a wzdłuż ulicy powstałej po zasypaniu kanału wodnego pobudowano okazałe kamienice.
 
Po trzęsieniu ziemi w 1667 roku większość z nich uległa zniszczeniu, a odbudowa w stylu barokowym nadała im dzisiejszy wygląd. Bardzo charakterystyczną cechą dzisiejszej ulicy Stradum są kamienne płyty którymi w 1901 roku wyłożono ten 290 metrowy deptak. Płyty polerowane przez  przechodzących codziennie tysięcy turystów są bardzo śliskie, szczególnie po deszczu.

Główna ulica Starego Dubrownika - Stradum.

Przy ulicy Stradun znajduje się większość sklepów, kawiarni i restauracji w tej części Dubrownika - między innymi sklep z wyśmienitymi lodami (1 gałka w cenie 1,5 euro).
Główna ulica Starego Dubrownika - Stradum.

Ulicą Stradum, uważając aby się nie poślizgnąć dochodzimy do małego rynku (Trg Luz'a) wokół którego  znajduje się duża ilość godnych zobaczenia obiektów turystycznych: 
Mały Rynek w Dubrowniku - Trg Luz'a)
 • Pałac Sponza  - na planie oznaczony nr 19
 • Kościół św. Błażeja -  na planie oznaczony nr 20
 • Mała Fontanna Onufrego - na planie oznaczona nr 21
 • Kolumna Rolanda - na planie oznaczona nr 22
 • Miejska Dzwonnica - na planie nr 23
 • Ratusz - na plaie oznaczony nr 24
 • Synagoga przy ul. Żydowskiej - na planie oznaczona nr 18
Dochodząc do rynku, po jego lewej stronie, czyli po stronie północnej znajduje się okazały pałac Sponza (palac'a Sponza) - na planie oznaczony nr 19.

W czasie wielkiego trzęsienia ziemi w 1667 roku pałac nie uległ większemu zniszczeniu i dzisiaj możemy ten piękny budynek gotycko-renesansowy oglądać w niezmienionym stanie z czasów jego budowy, czyli z lat 1516 - 1522.

W czasie swojego istnienia budynek pełnił różne funkcje. Między innymi mieścił się w nim urząd celny, skarbiec, mennica, urząd miar, Akademia Dubrownicka a nawet Muzeum Rewolucji Socjalistycznej.

Z czasów kiedy pałac był urzędem celnym i urzędem miar pozostał łaciński napis w przedsionku: "Nasze odważniki nie dadzą się oszukać i nie uszukują. Kiedy ważę towar, ze mną to samo robi sam Bóg"

Obecnie w Pałacu Sponza mieści się Archiwum Republiki Dubrownickiej (Arhiva Dubrovaćke Republike) z bogatymi dokumentami dotyczącymi Dubrownika i rejonu.

Pałac Sponza w Dubrowniku.

Pałac Sponza w Dubrowniku.

Na parterze można bezpłatnie zwiedzać salę poświęconą obrońcom Dubrownika w czasie wojny ojczyźnianej z lat 1991 - 1995 w postaci dokumentów, zdjęć i filmu obrazujących zniszczenia wojenne z czasów oblężenia przez armię serbską i czarnogórską. 


  Pałac Sponza w Dubrowniku - wystawa         Pałac Sponza w Dubrowniku - wystawa

W Pałacu Sponza warto również zwrócić uwagę na przepiękny dziedziniec wewnętrzny pełniący funkcje wystawiennicze oraz odbywają się na nim koncerty muzyczne i imprezy okolicznościowe.
 
Dziedziniec wewnętrzny w Pałacu Sponza w Dubrowniku.
 

Dziedziniec wewnętrzny w Pałacu Sponza w Dubrowniku.

Na przeciwko Pałacu Sponza, po stronie południowej rynku Luz'a stoi kościół z charakterystyczną owalną kopułą pod wezwaniem św.Błażeja - patrona miasta Dubrownik (crkva sv. Vlaha) - na planie oznaczony nr 20.

Kościół św. Błażeja w Dubrowniku.

Ołtarz główny w kościele św. Błaźeja w Dubrowniku.

Z zewnątrz warto zwrócić uwagę na bardzo ozdobną fasadę kościoła św. Błażeja i marmurowe schody otoczone balustradą. Kopuła kościoła jest mało widoczna z perspektywy placu - dopiero z murów obronnych można lepiej jej się przyjrzeć.

  Fasada kościoła św. Błaźeja w Dubrowniku.         Fasada kościoła św. Błaźeja w Dubrowniku.

Kopuła kościoła św. Błażeja w Dubrowniku widziana z murów obronnych

Pierwotnie w miejscu dzisiejszego kościoła św. Błażeja stał romański kościół zbudowany w XIV wieku, który uległ zniszczeniu na skutek pożaru. Obecny barokowy kościół z pięknie zdobioną fasadą został wybudowany w latach 1706 - 1714 wg projektu Marino Gropellego, który wzorował się na kościele św. Maurycego w Wenecji. Z pierwszego kościoła przetrwała jedynie złoto srebrna figura św. Błaźeja z XV wieku trzymająca w prawej dłoni paschał, a w lewej makietę miasta Dubrownik sprzed trzęsienia ziemi.

Ołtarz boczny w kościele św. Błażeja w Dubrowniku.Ambona w kościele św. Błażeja w Dubrowniku.

Na placu przed kościołem znajduje się kilka kawiarni w których można chwilę odpocząć i coś skonsumować. Przed kościołem w dniu świętego Błażeja (3 lutego) odbywa się odpust zwany "Błażejkami" który jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.  Tu też w dniach od 10 lipca do 25 sierpnia każdego roku odbywa się Letni Festiwal Tańca,Muzyki i Teatru z różnego rodzaju występami. 
Kolumna Rolanda w Dubrowniku.W centralnej części placu, przed kościołem św. Błażeja stoi Kolumna Rolanda (Orlandov stup) - oznaczona na mapce nr 22. Jak widać na zdjęciu dolnym kolumna jest oblegana przez turystów - trudno zrobić zdjęcie.


Kolumna Rolanda w Dubrowniku.

Kolumna przedstawia rzeźbę średniowiecznego rycerza Rolanda wykonaną w 1418 roku przez Antuna Dubrovćanina. Kolumna była w tamtych czasach symbolem wolności - przy niej odbywały się ważne zgromadzenia narodowe, obwieszczano ważne wiadomości, karano publicznie przestępców. Ciekawostką jest, że za czasów Republiki Dubrownickiej długość prawego przedramienia rycerza Orlanda była oficjalną miarą. Był to tzw. łokieć dubrownicki mający 51,2 cm.
Tuż obok kolumny Orlanda, po wschodniej stronie placu, na przedłużeniu głównej ulicy Stradun ustawiona tzw. Mała Fontanna Onufrego ( Mała Onofrijeva ćesma) - oznaczona na planie nr 21Jest ona "małą siostrą" oglądanej wcześniej przy bramie Pile Dużej Fontanny Onufrego. Mała fontanna doprowadzała kiedyś wodę znającemu się w tym miejscu targowisku, dzisiaj służy spragnionym turystom (woda zdatna do picia).

Mała Fontanna Onufrego w Dubrowniku.

Mała Fontanna Onufrego w Dubrowniku.

Ponieważ załączam dużo zdjęć na dalszą część fotorelacji zapraszam do części II:   >Chorwacja-Spacer ulicami Dubrownika cz.II
 

Powrót do strony głównej:   STRONA GŁÓWNA