FOTOGRAFIA AMATORSKA
Zbigniew Wójcik
   STRONA GŁÓWNA      BAŁKANY      Chorwacja-Istria. Rejs statkiem Pula-Fazana.
 
 

Pula - Amfiteatr-Arena.Chorwacja-Istria. Rejs statkiem Pula - Wyspy Brijuni - Fazana.                        Wycieczka z dnia 7 maja 2019 r.     

Przedpołudnie spędziliśmy na zwiedzaniu Puli a fotorelację ze spaceru po historycznym centrum można zobaczyć tu:  >Chorwacja-Istria. Spacer po starówce Puli.
 
    Pula - Amfiteatr-Arena.
 
Po intensywnym spacerze starego miasta w Puli przyszła pora odpoczynku w czasie trwania rejsu z Puli wzdłuż wysp archipelagu wysepek Brijuni do rybackiej miejscowości Fazana.
 
Przystań w Puli.
 
Rejs zaczyna się z przystani w Puli z której wypływa wiele promów i mniejszych statków wycieczkowych między innymi do Wenecji (koszt ok. 260 – 300 zł w zależności od przewoźnika, czas rejsu ok. 3,5 godz.) oraz do Triestu (koszt ok. 200 zł , czas rejsu ok. 2 godz.15 min.).
 
Nabrzeże przystani w Puli.
 
Są też rejsy krótsze np. rejs do Fazany trwający ok. 90 minut to koszt  ok. 70 zł (120 kun). My płyniemy rejsem tam i z powrotem z poczęstunkiem, to koszt ok. 130 zł (220 kun) a czas ok. 5 godz. 
 

Przystań w Puli.

Pierwszy fragment rejsu to wypłynięcie z głębokiej zatoki Pula mijając po drodze dwie małe wysepki. Wypływając z przystani mamy okazję obejrzenia panoramy Puli rozlokowanej na siedmiu wzgórzach: Monte Zaro, Monte Serpente, Monte Ghiro, Monte Magno, Monte Paradiso, Monte Rizzi i Monte Vidal .

Miasto Pula dzięki znajdującemu się w tej miejscowości antycznego teatru (arenie) nazywane jest niekiedy istryjskim Rzymem.
 
Fragment amfiteatru widziany z pokładu statku. 
 
 
Amfiteatr i kościół św. Antoniego widziany z pokładu statku.
 
 
Amfiteatr i kościół św. Antoniego widziany z pokładu statku..
 
Odpływając od brzegu doskonale widać Grand Hotel "Riviera" zwany również "Palasthotel Riviera" wybudowany w 1908 roku dla wysokich rangą oficerów armii austro-węgierskiej. Oddany do użytku w 1909 roku był przez długi czas największym  i najbardziej luksusowym hotelem w Puli.
 
 
   Hotel Riviera widziany z pokładu statku.            Hotel Riviera widziany z Amfiteatru.
 
Od tamtej pory nigdy nie był właściwie odnawiany, teraz pokazuje swój wiek, ale pod względem strukturalnym jest imponujący i wygląda świetnie z zewnątrz. Pokoje są obecnie ozdobione wyposażeniem z lat 60. i 70.
 
 
Hotel Rivieraw Puli widziany z pokładu statku. 
 
Pula to nie tylko zabytki, to również duże centrum przemysłu stoczniowego i port morski o czym możemy się przekonać płynąc statkiem. Doskonale widać mijany a lewej strony stocznię gdzie buduje się ogromne tankowce o wyporności do 250 tys. BRT oraz platformy wiertnicze.
 
Stocznia w Puli.

Stocznia w Puli Uljanik została wybudowana w 1856 roku i jest to jedna z najstarszych, wciąż pracujących stoczni w Chorwacji.
 
Niestety koniunktura na na wyroby stoczniowe w ostatnich latach jest mała i stocznia przeżywa poważny kryzys.
Wiele statków i innych wyrobów jest niedokończonych i zalegają na brzegach i dokach. Nie widać kontynuacji prac.
 
  
 
 
Składowane elementy statków.
 
Ciekawostką turystyczną związaną z tą stocznią jest fakt, że od roku 2015 stare potężne żurawie portowe zostały podświetlone w ramach projektu „Świetlne Olbrzymy” stworzonego przez projektanta oświetlenia Deana Skira.
 
Żuraw w stoczni Pula.Obecnie grupa żurawi portowych w godzinach wieczornych jest podświetlana reflektorami LED które mają możliwość nieograniczonej ilości kolorów w rytm podkładu muzycznego.
 
   Żurawie w stoczni Pula.
 
Oświetlenie jest włączane w godzinach wieczornych aż do północy przez pierwsze 15 minut każdej godziny – wtedy to żurawie wyglądają jak ogromni tancerze w balecie, stanowiąc ogromną atrakcję dla turystów spacerujących nabrzeżem Puli.
 
 
Żurawie w stoczni Pula.
 
 
Żurawie w stoczni Pula. 
 
My nie mieliśmy okazji być tam w godzinach wieczornych, więc załączam zdjęcie z internetu ze strony:http://metropolitanka.ikm.gda.pl/stoczniowe-zurawie-jak-tancerze-w-pula-uljanik/
 
 
ortowe żurawie w Puli nocą.


Pula od wieków była ważnym portem morskim i wojennym. Stacjonowały tu wojska rzymskie, Habsburgów, Napoleońskie a w czasie I wojny światowej wojska austriackie. Płynąc z portu Pula, po prawej stronie widać liczne umocnienia służące do obrony miasta – między innymi fort Munida, fort Monte Groso oraz najlepiej zachowany fort Punta Christo znajdujący się u wylotu zatoki Pula i cieśniny Fazana. W tym ostatnim latem odbywają się imprezy kulturalne, festiwale, wystawy i warsztaty tematyczne.
 
     Umocnienia wojskowe dawnych fortów.           Opuszczone koszary wojskowe.
 
 
Jeden z fortów przybrzeżnych. 
 
Mijając fort Punta Christo wpływamy na wody Cieśniny Fazana i ukazują się wyspy archipelagu wysp Briońskich składającego się z dwóch większych wysp tj. Veliki Brijun (7 km2) i Mali Brijun (1,7 km2), oraz dwunastu mniejszych wysepek: Sv. Marko, Gaz, Obljak lub Okrugljak, Supin, Supinić, Galija, Grunj, Vanga lub Krasnica, Madona lub Pusti, Kozada i Sv. Jerolim. Cały archipelag poniżej na załączonej mapce.
 

Archipelag leży przy zachodnim wybrzeżu półwyspu Istria około 2 km od miejscowości Fazana i 6 km od miasta Pula - należy w całości do Chorwacji. Wyspy archipelagu Brijuni nie mają stałych zamieszkałych osad i służą jedynie do rekreacji.

Płynąc w kierunku Fazany przepływamy pomiędzy wyspami Jerolim i Kazada z prawej burty oraz największą z wysp archipelagu Velikim Brijun z lewej burty. Po lewej burcie widoczna latarnia morska na południowym cyplu największej wyspy archipelagu.
 
 
Latarnia morska na wyspie Wielki Brijun

Linia brzegowa wszystkich wysp archipelagu jest bardzo urozmaicona, a teren wysp jest raczej płaski z jedynie z małymi wzniesieniami. Obecne wyspy archipelagu jeszcze ok. 10 tysięcy lat temu były nierozłączną częścią lądu stałego tj. półwyspu Istria – obecnie od lądu stałego oddziela je cieśnina Fazańska o średniej głębokości wody 12 metrów.
 
Wyspa Sv.Jerolima widziana z pokładu statku.Jak widać na zdjęciach brzegi wysp są skaliste i trudno dostępne dla jednostek pływających. Z uwagi na swoją wyjątkowość, łagodny klimat, bogatą roślinność śródziemnomorską i liczną faunę same wyspy o łącznej powierzchni 7,42 km2 od 1983 roku uznane zostały za Park Narodowy Brijuni. Obecne granice granice Parku liczące 33,9 km2 zostały ustalone w 1999 roku po włączeniu do niego okolicznych wód.
 
 
Historia zamieszkania wysp Briońskich sięga okresu neolitu tj. ok 3 tys. lat p.n.e. kiedy to pojawili się na nich pierwsi ludzie. Pierwszymi były przybyłe z Istrii plemiona Protoijirów, następnie byli Rzymianie którzy wznieśli tu pierwsze budowle obronne. Od XVI wieku Wyspy należały do Republiki Weneckiej, a po upadku Republiki Weneckiej w 1797 roku weszły w panowanie Austrii.
 
.... niektórzy byli szybsi od nas.
 
W roku 1893 Wyspy zostały kupione przez wiedeńskiego przemysłowca Paula Kupelwieser który postanowił zbudować na nich ośrodek wczasowy. Powstały hotele, pola golfowe, korty tenisowe, baseny. Po zakończeniu I wojny światowej Wyspy należały do Włoch. Po śmierci właściciela interes prowadzili dwaj jego synowie Karol i Leopold. Jednak interesy nie szły dobrze – w 1934 roku wszystko przejął bank z Werony, a rok później konsorcjum bankowe z Puli, by w 1936 roku włoskie Ministerstwo Finansów.
 


Ponieważ płyniemy rejsem obejmującym poczęstunek z napojami od początku trwania do samego końca możemy korzystać bez ograniczeń z napojów: rakiji, wina białego, wina czerwonego, wody mineralnej i soków.  Przepływając wzdłuż brzegów największej wyspy archipelagu obsługa statku serwuje do wyboru makrelę z grilla lub stek z grilla plus sałatkę. Większość wybiera makrelę.
 
 
 
Tego typu rejs z poczęstunkiem trwa ok. 5 godzin z przerwą w Fazanie na zwiedzanie lub plażowanie. Po skonsumowaniu resztki się nie marnują ogromne mewy nadlatują i jak w filmie "Ptaki" Alfreda Hutchcocka krążą nad pokładem będąc dodatkową atrakcją dla turystów.
 
             

W roku 1947, gdy Wyspy Briońskie weszły w skład Jugosławii jej komunistyczny przywódca Josip Broz Tito zbudował na największej wyspie swoją rezydencję składającą się z kilku wilii. Powstała również willa na wyspie Vanga w której mieszkała jego rodzina i byli przyjmowani z wizytami jego przyjaciele.


W całej swojej historii Wysp Briońskich uroki tych miejsc doceniali i tu gościli znani i cenieni przedstawiciele świata – artyści, pisarze, przywódcy świata. Bywali tu Tomasz Mann, Sofia Loren, Elizabeth Taylor, Fidel Castro, Królowa Rlżbieta II, Richard Burton, cesarz Wilhelm, Arcyksiążę Franciszek Ferdynand oraz wielu innych.


Oczywiście podczas rządów Broz Tito od roku 1949 aż do roku 1980 Wyspy były niedostępne dla turystów, a on sam spędzał na nich średnio sześć miesięcy w roku – tu przyjmował większość delegacji z innych państw.

Za rządów Tito powstał na największej wyspie 7-ha park safari, a zwierzęta do niego przywozili przywódcy państw których gościł. Z tamtych zwierząt do dzisiaj można zobaczyć słonicę Lankę darowaną przez przez rodzinę Nehru z Indii. Park safari istnieje do dnia dzisiejszego w północnej części największej wyspy w okolicy zatoki Verige – można ujrzeć na wolności żyrafy, osły, święte krowy, owce somalijskie, muflony, strusie, jelenie szlachetne, zebry, lamy potomków zwierząt darowanych przez przywódców państw odwiedzających kiedyś przywódcę komunistycznego.
 
Wyspa Wielki Brijun. 
Praktycznie dla turystów jest dostępna największa z wysp tj. Veliki Brijun oraz Mali Brijun. Na Mali Brijuni znajduje się fort Minor zbudowany przez Austrię pod koniec XIX wieku który jest obecnie wykorzystywany w sezonie letnim jako scena teatru Ulysses. Cena biletu ok. 150 kn – w cenę wliczony rejs z Fazany na Mali Brijuni.
 
Hotel Neptun na wyspie Wielki Brijun - widok z pokładu statku.

Najbardziej dostępna jest wyspa Veliki Brijuni na którą można dostać zorganizowaną grupą statkami kursującymi z różnych portów Istrii. Najczęściej są to rejsy z Puli i Fazany. Rejs z Fazany trwa zaledwie ok. 15-20 minut a cena biletu to ok. 210 kun. Po przypłynięciu do wyspy grupy z przydzielonymi przewodnikami różnojęzycznymi ruszają specjalną kolejką turystyczną na grupowe zwiedzanie wyspy.
 
Hotel Karmen na wyspie Wielki Brijun widziany z pokładu statku.
 
 
Jedna z willi na wyspie Wielki Brijun. 


W czasie 1,5 godzinnego objazdu pokazywane są takie obiekty jak: park safari, kościół św. Germana z freskami, Kastrum będące ogromną osadą z czasów Cesarstwa Rzymskiego, Muzeum Josipa Braza-Tita, Villę Verige będącą jedną z trzech najbardziej luksusowych rezydencji w Cesarstwie Rzymskim, fort Tegotthoff. Poniżej mapka największej wyspy archipelagu z zaznaczonymi obiektami wartymi zobaczenia.
 

Odwiedzający Veli Brijun mają możliwość odbyć interesującą przygodę podwodną – w zatoce Verige istnieje 500 metrowy edukacyjny podwodny szlak gdzie przy pomocy maski do nurkowania i fajki można podziwiać podwodny świat flory i fauny oraz pozostałości rzymskiej willi z I wieku zanurzonej pod wodą z uwagi na podniesienie się poziomu morza. Powyższa trasa podwodna oznaczona na planie nr 3.
 
My mogliśmy jedynie oglądać wyspę z pokładu statku, gdyż było za mało czasu aby ją zwiedzić. Dla zobrazowania pokazuję zdjęcia czterech obiektów wziętych z internetu - może kogoś zachęci do jej odwiedzenia.
 
   Bizantyjskie Kastrum (na planie oznaczone nr 14)         Bazylika Sv.Maryje (na planie oznaczona nr 13)
 
 
   Kościół Sv,Germana (na planie oznaczony nr 6)         Latarnia Morska (na planie oznaczona nr 19)


Wpływając do przystani Fazana jest okazja zobaczyć tą rybacką miejscowość z perspektywy od strony morza. W oczy rzuca się górująca nad dachami dzwonnica i przybrzeżna promenada pełna tawern i kawiarni.
 
Miejscowość Fazana widziana z pokładu statku.
 

Miejscowość Fazana widziana z pokładu statku.

Na spacer po Fazanie zapraszam do osobnej fotorelacji:  >Chorwacja-Istria. Miejscowość Fazana. 
 
 
Powrót do strony głównej:  STRONA GŁÓWNA 


 

 

 

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wyspy_Brio%C5%84skie

http://metropolitanka.ikm.gda.pl/stoczniowe-zurawie-jak-tancerze-w-pula-uljanik/