FOTOGRAFIA AMATORSKA
Zbigniew Wójcik
   STRONA GŁÓWNA      BAŁKANY      Chorwacja-Istria. Motovun - miasteczko na wzgórzu.
 
 
 
Motovun - ulica Borgo.

Chorwacja-Istria. Motovun - miasteczko na wzgórzu.                     

                                        Wycieczka z dnia 7 maja 2019 r.    

W czasie pobytu w Chorwacji na półwyspie Istria przemierzaliśmy wzdłuż zachodniego wybrzeża Adriatyku odwiedzając malownicze nadmorskie miejscowości pełne zabytków pamiętających czasy rzymskie, weneckie i bizantyjskie.
 
Oglądaliśmy je zarówno z lądu podczas spacerów jak i z morza podczas rejsu statkiem. Fotorelacje z takich miejscowości jak Pula, Fazana, Rovinj, Poreč oraz rejsu statkiem pomiędzy wyspami archipelagu Brijuni można obejrzeć tu:
 
 
 
 
 
 

Zdecydowana większość odwiedzających Istrię turystów zwiedza lub odpoczywa w miejscowościach położonych na wybrzeżu co nie świadczy, że w centralnej części półwyspu nie ma miejscowości wartych odwiedzenia. Wręcz przeciwnie, w centralnej części Istrii odnajdziemy również malownicze małe miejscowości z nie mniej starą przeszłością sięgającą czasów rzymskich niż te na wybrzeżu. Przykładem mogą być ciekawe lecz mniej odkryte dwie miejscowości położone na wzgórzach: Motovun oraz odległe od niego o ok. 14 km Grožnjan.

W tej fotorelacji podczas krótkiego spaceru po Motovun postaram się to udowodnić że warto go odwiedzić. Na mapce poniżej pokazana lokalizacja względem innych miejscowości na półwyspie Istria.

 

 
Jak widać miasteczko Motovun znajduje się w środkowej części półwyspu Istria w tzw. zielonej Istrii a odległości drogowe do miast nabrzeżnych tzw. błękitnej Istrii nie są duże i sprzyjają odwiedzeniu miasteczka po godzinach leniwego plażowania.
 
Niezwykłość tego miasteczka liczącego ok. 1000 mieszkańców wynika z jego usytuowaniu na szczycie wzgórza (277 m n.p.m.) u podnóża którego znajduje się dolina rzeki Mirna. Panorama z doliny w kierunku miasteczka jest jedna z najładniejszych na Istrii - widok średniowiecznych murów obronnych i tarasowa zabudowa.
 
 
 
 

Motovun został założony jako rzymski obóz wojskowy na miejscu dawnej iliryjskiej osady, a jego nazwa jest pochodzenia celtyckiego – wywodzi się od słowa Montona, czyli „miasto w górach”.
 
Najstarsza część miasta jest położona w najwyższym punkcie wzniesienia i jest otoczona murami obronnymi z z których najstarsza część pochodzi z XI i XII wieku.
 
Wschodnia część murów obronnych. 
 
Główny bastion został wzmocniony w XIV wieku, by na początku XV wieku miasto otrzymało kształt gotyckiej twierdzy z nową bramą miejską.
 
Korona murów obronnych wschodnich.


Widok z murów obronnych Motovun.
 
 
W wieku XVI mury zostały dodatkowo ufortyfikowane a do systemu obronnego włączono kościół i klasztor Serwitów obecnie znajdujący się poza murami obronnymi w dzielnicy Gradiziol po północno-wschodniej części wzgórza.
 
Poniżej planik miasteczka z podaną lokalizacją obiektów zgodną z opisem fotorelacji.
 
 

W najstarszej części Motovun jest zakaz wjazdu samochodami, tak więc zmotoryzowani turyści muszą zostawić samochód na dużych parkingach u podnóża wzgórza przy drodze głównej nr 5007 i ruszyć na piechotę pod górę – w zależności od wybranej trasy odległość na główny plac starego miasta wynosi od 800 do 1400 metrów. Można tą odległość skrócić nawet do 200 – 400 metrów zatrzymująć się na parkingach przy drodze dojazdowej na wzgórze przy ulicy Angelo Garbizza oraz Gradziziol (na mojej mapce parkingi oznaczone nr 20). Opłatę pobiera parkingowy na dolnym parkingu i można wjechać na górne parkingi.


Zakładając, że uda nam się zaparkować w dzielnicy Gradizol rozpoczynamy zwiedzanie od kościoła Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny zwanego również jako kościół Serwitów – od imienia klasztoru braci Serwitów. - na planie oznaczony nr 1.
 
Kościół, klasztor i cmentarz Serwitów widziane z murów wschodnich.

Kościół jest częścią klasztoru zbudowanego w XVI wieku przez „Zakon Służebników Najświętszej Marii Panny” tzw. braci Serwitów. W zbudowanym w 1595 roku klasztorze zakonnicy przebywali do roku 1790. 15-metrowa wieża kościelna pochodzi z 1749 roku.
 
Kościół Serwitów poza murami obronnymi Motovun.W grobowcach kościelnych pochowanych jest wiele bogatych rodzin Motovunów. Ok. 100 metrów od kościoła (w kierunku wschodnim) znajduje się mały cmentarz należący kiedyś do kościoła Serwitów na którym można wypatrzeć starożytne nagrobki. Cmentaż na planie oznaczony nr 2.
 
 
Widok z murów obronnych w kierunku cmentarza Serwitów.

Od kościoła Serwitów podążamy w kierunku starego miasta ulicą Gradiziol będącą przedmieściem Motovun – na planie oznaczone nr 3. Odległość od kościoła Serwitów do bramy wprowadzającej do starego miasta to ok. 300 metrów.
 
Ulica Gradiziol w Motovun.Przedmieście Gradiziol powstało między XIV a XV wiekiem, wejście do niego było możliwe przez bramę, która znajdowała się na początku ulicy.
 
      Ulica Gradiziol w Motovun.
 
Północny dostęp do przedmieścia spełniał wysokie doby częściowo ufortyfikowane, zaś południową część chroniły mury z fosą. Dzisiejszy wygląd przedmieścia ukształtował się w XVIII i XIX wieku.
 
Ulica Gradiziol w Motovun widziana od strony bramy miejskiej..
 
Na starówkę wprowadza brama Nova vrata inaczej nazywana Porta Nuova wybudowana za rządów burmistrza Marco Pasqualagii w XVI wieku – na planie oznaczona nr 4.
 
Brama Nowa vrata wprowadzająca w obręb murów obronnych.
 
 
Górna część Bramy Miejskiej widziana od strony Placu Josef Ressela.
 
 
Brama Nowa vrata widziana od strony Placu Josef Ressela.
 
Znajduje się ona w wieży połączonej z Pałacem Miejskim. Przechodząc przez bramę warto zwrócić uwagę na „lapidarium” ukazujące średniowieczne kamienne inskrypcje oraz kamienne herby.
 
Lapidarium w Bramie Miejskiej.
 
Po przejściu bramy znajdujemy się na tarasowym, brukowany placu Josef Ressel – na planie oznaczony nr 5.
Taras został usypany pomiędzy budynkiem pałacu miejskiego (ratusz) – na planie oznaczonego nr 6 a ścianą drugiego kręgu murów obronnych. W tym miejscu był ważny punkt systemu fortyfikacyjnego miasta który łączył tzw. barbakan z przedmieściem Borgo i najważniejszymi bramami miasta.
 
 
Plac Ressela widziany od strony loggi.
 
Dzisiaj na placu Ressel ustawione liczne stoliki z parasolami z których przy kawie można podziwiać piękne widoki w kierunku wschodnim – jeden z lepszych punktów widokowych miasta.
 
 
Widokw kierunku zachodnim z Placu Ressela.

Zachodnią pierzeję placu Ressela zamyka miejski pałac zbudowany w XIII wieku kiedy to pełnił funkcję ratusza, ale również był ważnym obiektem systemu obronnego miasta – na planie oznaczony nr 6 (na dolnym zdjęciu po lewej stronie). Jest to najlepiej zachowany romański budynek publiczny na Istrii. Pomimo licznych przebudów zachowały się oryginalne romańskie podwójne okna.
 
 
Plac Josef Ressela.
 
Na końcu placu, w okolicy wlotu ulicy Borga od strony murów obronnych znajduje się loggia w starożytności zwana Lobia Maior – na planie oznaczona nr 7.
 
Loggia zamykająca od południa Plac Ressela.
 
 
 
 
 
 

Jest to budynek otwarty z trzech stron z kolumnami przez co oferuje wspaniałe widoki panoramiczne. Kiedyś tu były podejmowane ważne decyzje rady miejskiej miasta, a sędziowie przekazywali swoje wyroki.
 
Brama Castellana.Po raz pierwszy w dokumentach loggia była wzmiankowana jako obiekt publiczny w 1331 roku. Nie jest stwierdzone czy tamten obiekt stał w miejscu dzisiejszej zbudowanej w XVII wieku.
 
    Brama Castellana.
 

Z placu Ressela, naprzeciwko logii przechodzimy bramą Porta Castellana (na planie oznaczona nr 8) na główny plac miasta Adrei Antico (Trg Andrea Antico) – na planie oznaczony nr 9.

 
Plac nazwany na cześć Andrea Antico, tutaj urodzonego w 1480 roku – znany jako pierwszy wydawca muzyczny. To on drukował jako pierwszy partytury muzyczne i publikował za zezwoleniem papieża muzykę w Rzymie.
 
Głównym budynkiem placu jest oglądany tym razem od frontu pałac miejski (dawny ratusz) na planie oznaczony nr 6.
 
Plac Adrea Antico - Ratusz od frontu.
 
Tu również znajdują się najważniejsze zabytki miasta takie jak miejski kościół św. Stefana (sv.Stjepana) , dzwonnica , pałac Polesini w którym dzisiaj jest hotel Kastel.
 
Kościół i dzwonnca św. Stefana.Naprzeciwko Ratusza znajduje się kościół św. Stefana (sv.Stjepana) – na planie oznaczony nr 10.
 
     Plac Adrea Antico - Ratusz, kościół i dzwonnica św.Stefana.
 
Kościół został wybudowany w latach 1580-1614 na fundamentach starszego kościoła, który z kolei został wzniesiony najprawdopodobniej na fundamentach jeszcze starszej bazyliki. Dzisiejszy kształt kościół uzyskał pod koniec XVIII wieku.

We wnętrzu trzynawowego kościoła można podziwiać witraże Chrystusa i Marii Panny znajdujące się w prezbiterium, krzyż procesyjny w złoconym srebrze, ołtarz przenośny z połowy XIV wieku oraz marmurowe rzeźby weneckiego rzeźbiarza Francesco Bonanza przedstawiające świętych Stefano i Lorenzo.

Obok kościoła od jego północnej strony stoi górująca nad całyn Motovun 27 metrowa dzwonnica z XIII wieku – na planie oznaczona nr 11.
 
Dzwonnica kościoła św. Stefana.Pełniła w przeszłości funkcję głównej wieży miasta jako punkt obserwacyjny. Na przestrzeni lat wieża była wielokrotnie przebudowywana by ostatecznie przekształcić się w romańsko-gotycką dzwonnicę zwieńczoną krenelażem.
 
Na górę dzwonnicy można za opłatą wejść na własną odpowiedzialność i podziwiać wspaniałe widoki na otaczające Motovun winnice i las Motovun w którym zbierane jest złoto Istrii – trufle.
 
     Zabytkowa studnia na placu Adrea Antico.
 
W pobliżu dzwonnicy stoi zabytkowa studnia - na planie oznaczona nr 12, zaś w południowej części placu znajduje się XVII-wieczny pałac Polesini - na planie oznaczony nr 14 oraz na tarasie kawiarnianym pałacu Polesini zobaczyć można drugą zabytkową studnią - na planie oznaczona nr 13.

Pałac Polesini jest najbardziej znanym pałacem bogatej starożytnej rodziny zarządzającej kiedyś znaczną częścią terenów sięgającą aż po Porec i odegrała ważną rolę w życiu politycznym, gospodarczym i kulturalnym Istrii. Rodzina pod koniec II wojny światowej przeniosła się do Włoch, gdzie obecnie żyją jej potomkowie. Obecnie w pałacu funkcjonuje

rodzinny hotel „Kaštel) – na planie oznaczony nr 14.
 

Hotel "Kastel" w Motovun.

Zmęczeni zwiedzaniem mogą odpocząć na zewnętrznym tarasie w cieniu stuletnich kasztanów popijając kawę lub racząc się smakołykami serwowanymi przez kuchnię restauracji hotelowej.

 
Kawiarnia przy hotelu "Kastel" w Motovun. 
 
 
Zabytkowa studnia na tarasie kawiarni "Kastel". 
 
Obok loggii którą wcześniej odwiedziliśmy schodzimy ulicą Borgo (na planie oznaczona nr 15) do położonego niżej dolnego miasta - przedmieścia Borgo.
 
Ulica Borgo - widok od strony loggiUlica wyłożona nierównym brukiem wije się pomiędzy nieprzerwanym rzędem budynków ustawionych po obu stronach.
 
   Ulica Borgo.  
 
Ta ulica jest dosyć istotna, gdyż właśnie nią można dojść od parkingu usytuowanego na dole w samo centrum położone na najwyższym  tarasie miasteczka - dokładnie przy loggi. Z parkingu jest to ok. 750 metrów podchodzenia, ale jest warto gdyż na każdym kroku spotyka się piękne stare obiekty, zaułki co spróbuję pokazać na kilku zdjęciach.

 
Ulica Borgo.
 
Po przejściu od loggii ok. 150 metrów dochodzimy do rozgałęzienia ulic – w lewo odchodzi ulica Barbakan. Jeżeli nią pójdziemy ok. 100 metrów, dojdziemy do dobrego punktu widokowego z widokiem na potężne mury starego miasta i dobrym widokiem w dolinę – punkt widokowy oznaczony na planie nr 16.
 
Mury obronne Motovun.


Widok z murów obronnych Motovun.
 

Widok z murów obronnych Motovun.

Przy rozgałęzieniu wspomnianych wyżej ulic stoi kościół św. Antoniego – na planie oznaczony nr 17. Kościół św. Antoniego z Padwy (Sv. Antonio da Panowa), dawniej kościół San Cipriano wzmiankowany w źródłach w roku 1454 - został przebudowany w XIX wieku podczas panowania epidemii dżumy.
 
Kościół św. Antoniego z Padwy przy ul. Borgo w Motovun.
 
 
Kościół św. Antoniego widziany z murów obronnych. 

Pięknie położony kościółek ale zamknięty. Nie mniej urocza jest dalsza część ulicy Borgo oraz dochodzące do niej inne uliczki i zakątki dzielnicy Borgo.
 
     Jedna z uliczek dochodzących do Borgo.            Boczna uliczka.
 
 
Zakątek w okolicy ulicy Borgo.
 
 
   Dolny odcinek ulicy Borgo biegnący w juerunku parkingu autokarowego.              Jeden z wielu zakamarków Borgo.
 
Przedmieście Borgo powstało w XIV wieku, a do XVII wieku było już otoczone murami obronnymi które do dnia dzisiejszego zachowały się w dolnym mieście jedynie szczątkowo.
 
Uliczka Borgo tuż przed Bramą Gotycką.Schodząc niżej ulicą Borgo można zobaczyć pozostałości tych murów w okolicy Bramy Gotyckiej i kościoła św. Jana Chrzciciela.
 
     Brama Gotycka zamykająca ulicę Borgo.
 
Ta zachowana brama była wejściem do tzw. dolnego miasta otoczonego w całości murami obronnymi. Brama Gotycka oznaczona na planie nr 19.
 
 
Brama Gotycka - wejście w obręb tzw. dolnego miasta.
 
W sąsiedztwie Bramy Gotyckiej, ale już poza murami dolnego miasta stoi dobrze zachowany kościół św. Jana Chrzciciela z 1521 roku - na planie oznaczony nr 18.
 
Kościół św.Jana Chrzciciela w Motovun.Kościół Jana Chrzciciela (sv.Giovani Battista) jest również zwany przez miejscowych jako kościół Madonny della Porte.
 
          Kościół św.Jana Chrzciciela widziany od strony Bramy Gotyckiej.
 
Kościół został wybudowany w 1521 roku. W roku 1898 dobudowano przy nim 15 metrową dzwonnicę. Właściwie w tym miejscu można by zakończyć spacer po Motovun, ale kto ma więcej czasu polecam nabycie biletu wstępu w górnym mieście (na parterze Ratusza) który pozwali obejść koroną murów starego miasta. Bilet kosztuje 25 kn - można płacić kartą. 
 
Z korony murów wspaniałe widoki na wszystkie strony - dla zobrazowania kilka zdjęć. Na pierwszym z nich widok z góry w kierunku kościóła św. Jana Chrzciciela który przed chwilą pokazałem z dołu.
 
Widok z korony murów w kier. kościoła św. Jana Chrzciciela.
 
 
Kościół św.Jana Chrzciciela w Motovun z góry. 
 
 
Jeden z widoków z korony murów obronnych .
 
 
Widok z murów obronnych w kierunku parkingu autokarowego.
 
Na górnym zdjęciu parking z którego rozpoczyna się podchodzenie do górnego miasta. Wspaniały widok na czerwoną ziemię tutejszych winnic.
 
Widok z murów obronnych.
 
Osobiście mieliśmy okazję zjechania mikrobusem do autokaru, ale kilka osób w tym i ja zeszliśmy na piechotę - mieliśmy okazję poznania kilku pięknych zakątków które są na zdjęciach dolnych (bez komentarza).
 
               
 
 
 
 
 
 
 
 
              
 
 
 
 
 
 
 
 

Kończąc fotorelację, zachęcam do odwiedzenia Motovun, które położone na wysokim wzgórzu zapewnia na małej przestrzeni zobaczenia wielu zabytków sprzed setek lat, wspaniałych panoramicznych widoków w dolinę rzeki Mirny oraz doskonałej lokalnej kuchni serwującej dania przyrządzane z najświeższych lokalnych składników.


Powrót do strony głównej:  STRONA GŁÓWNA