FOTOGRAFIA AMATORSKA
Zbigniew Wójcik
   STRONA GŁÓWNA      BAŁKANY      Chorwacja-Istria. Miejscowość Fazana.
 

 
Po stadzie mew krążących nad statkiem widać że był na nim rybny piknik dla turystów.

Chorwacja-Istria.Miejscowość Fazana.                       Wycieczka z dnia 7 maja 2019 r.     

Po przedpołudniowym zwiedzaniu Puli i rejsie pomiędzy wyspami archipelagu Brijuni leżącego w obrębie Chorwackiego Parku Narodowego dotarliśmy do niewielkiej miejscowości Fazana.
    
 
 Fotorelacje z części przedpołudniowej tej części można obejrzeć tu:  >Chorwacja-Istria. Spacer po starówce Puli. 

                                                                                                     >Chorwacja-Istria. Rejs statkiem Pula-Fazana. 
 
Fazana jest małym miasteczkiem położonym w południowo-zachodniej części wybrzeża półwyspu Istria, w Cieśninie Fazana – około 8 km na północny zachód od Puli. Fazana jest małym miasteczkiem położonym w południowo-zachodniej części wybrzeża półwyspu Istria, w Cieśninie Fazana – około 8 km na północny zachód od Puli. Od strony morza wygląda bardzo malowniczo.
 
Fazana widziana z pokładu statku.

Miejscowość ma bardzo bogatą historię sięgającą czasów rzymskich kiedy to było ważnym ośrodkiem gospodarczym słynącym z produkcji naczyń ceramicznych, głównie amfor do przechowywania wina i oliwy.

Kościół Św.Kosmy i Damiana w Fazanie - widok z pokładu statku.W starych dokumentach Fazana jest wymieniana w 1150 roku jako parafia, która została darowana przez biskupów Puli na początku XI wieku z woli cesarskiej.
 
W dokumentach wspominana jest również w1379 roku, kiedy to na okolicznych wodach rozegrała się bitwa morska z udziałem 250 łodzi bojowych pomiędzy dwiema republikami tj. Wenecją i Genuą.

W swojej historii była pod panowaniem różnych rządów – po upadku Wenecjan w 1797 roku krótko była pod dominacją rządów austriackich i Napoleona, następnie nastąpiła ponad stuletnia monarchia austro-węgierska.
 
Po I wojnie światowej Fazana tak jak i cały Półwysep Istria przeszły pod rządy Włoch, natomiast po II wojnie światowej była w części Chorwacji w Królestwie Jugosławii i dopiero we wczesnych latach dziewięćdziesiątych po chorwackiej wojnie domowej i przemianach demokratycznych weszła w obręb Republiki Chorwacji.
 
W celach orientacyjnych poniżej przedstawiam oraz planik miejscowości Fazana z zaznaczonymi obiektami.

W Fazanie spędzimy kilka godzin na zwiedzaniu i plażowaniu. Dzisiaj Fazana to małe miasteczko rybackie które dzięki śródziemnomorskiemu klimatowi oraz bliskości archipelagu wysp Brijuni stało się doskonałym miejscem odpoczynku dla ludzi starszych, rodzin z dziećmi oraz smakoszy dań rybnych.
 

Kawiarnie i restauracje przy nabrzeżu portowym.

Plaże Fazany osłonięte przed wiatrem przez największą wyspę archipelagu Brijuni zwaną Veli Brijun doskonale nadają się dla spragnionych kąpieli morskich i plażowania - na planie oznaczone nr 6, 7 i 8.
 
 
 
 
 
Również turyści znajdą tu kilka obiektów godnych zobaczenia – jednak są to jedynie zabytki zdominowane przez budowle kościelne. Poniżej planik Fazany z zaznaczonymi obiektami.
 
 
Oznaczenie:
 
1. Kościół św.Kosmy i Damiana z XV wieku
 2. Kościół Matki Bożej z Góry Karmel  z XIV wieku
 3. Cmentarz i kościółek św. Jana Chrzciciela z XVI wieku
 4. Kościółek św. Elizeusza "w polu" z VI wieku
 5. Port Fazana
 6. Plaża Pincia
 7. Plaża San Lorenzo
 8. Plaża w Valbandon
 9. Wyspy Brijun
 
 
        
 
 
 
Dzwonnica kościoła Św.Kosmy i Damiana w Fazanie.Najbardziej rzucającym się w oczy jest skromnie wyglądający kościół parafialny św. Kosmy i Damiana którego fragmenty pochodzą z przełomu III i IV wieku - na planie oznaczony nr 1.
 
       Portal wejściowy kościoła Kosmy i Damiana w Fazanie.
 
Z zewnątrz kościoła, po jego prawej stronie znajduje się kamienna dzwonnica poświęcona patronom kościoła która w czasach zagrożenia służyła mieszkańcom Fazany jako schronienie.

Ten barokowo-gotycki kościół z prostokątnym sanktuarium i zakrystią znajduje się na placu, niedaleko przystani. Ciekawostką może być fakt, że kościół ten jest najniżej usytuowanym kościołem na półwyspie Istria tj. 1 m n.p.m.

Wnętrze kościoła zdobi pięć ołtarzy: ołtarz Matki Boskiej Różańcowej. Ołtarz św. Kosmy i Damiana., ołtarz św. Andrzeja i Małgorzaty, ołtarz Wielkanoc Chrystusa oraz ołtarz Świętego Krzyża.

Na północnej ścianie zachował się obraz Ostatniej Wieczerzy słynnego malarza Zadar Zorzi Venture z 1598 roku, zaś główny ołtarz zdobi olejny Zmartwychwstałego Chrystusa i świętych malarza Leonarda Corony – namalowany ok. 1590 roku. Na ścianach zakrystii można zobaczyć pozostałości renesansowych fresków z XVI wieku.
 

Kościół Kosmy i Damiana w Fazanie.
 
 
              
 
 
 
 
Od kościoła św. Kosmy i Damiana idziemy malowniczymi uliczkami na Plac Żupni trg przy którym znajduje się ciekawy kościółek św. Marii z Karmelu (sw. Marije od Karmela) datowany na XIV wiek - na planie oznaczony nr 2.
 
Wejście do ganku kościólka św.Marii z Karmelu w Fazanie.Kościółek został zbudowany w XIV wieku prawdopodobnie w miejscu starszego niezachowanego pochodzącego z IX wieku.
 
Wnętrze kryje prosty prosty gotycki strop zdobiony freskami nieznanych malarzy z XV wieku.
 
      Pozostałości fresków na stropie kościółka św.Marii z Góry Karmel.
 
Również na ścianach można wypatrzeć namalowane sceny postaci zakonnych. Niestety freski są w dosyć słabym stanie.
 
 
Wnętrze kościólka św.Marii w Fazanie. 
 
Od strony fasady wejściowej znajduje się ganek (otwarty hol wejściowy) zwany tu jako narteks lub porticus – dosyć charakterystyczny dla budowli kościelnych na półwyspie Istria.
 
 
Piękny ganek (narteks) kościółka św.Marii w Fazanie.
 
Ten ganek jest ogólnie dostępny i służy jako mała galeria i sklep artystyczny. W pobliżu kościoła znajduje się informacja turystyczna. 
 
Naprzeciwko kościółka św. Marii punkt informacji turystycznej. 
 
 
Piękny ganek (narteks) kościółka św.Marii w Fazanie. 

Jeżeli ktoś ma zacięcie do odwiedzania budowli kościelnych, to w Fazanie może spotkać jeszcze dwie takie budowle – można powiedzieć, że znajdują się na tej samej ulicy, ale w odległości ok. 600 metrów od siebie.
 
Kościół św.Jana Chrzciciela w Fazanie.Na początku ulicy Put Sv.Elizeja znajduje się niewielki cmentarz na którym wypatrzyć można prosty jednonawowy kościół pod wezwaniem świętego Jana Chrzciciela. Został zbudowany w XVI wieku i jest nazywany również jako kościół Apostoła Jana - na planie oznaczony nr 3.
 
     Ganek (narteks) kościoła św.Jana Chrzciciela w Fazanie.
 
Jak widać na zdjęciach również on ma charakterystyczny na Istrii wejściowy ganek. Kościół został gruntownie przebudowany na początku ubiegłego wieku i obecny wygląd nie obrazuje pierwotnego kościoła. Jednak z uwagi na jego usytuowanie na starym cmentarzu jest wart zobaczenia.
 
 
Kościół św.Jana Chrzciciela w Fazanie.
 
 
Uliczka prowadząca do kościółka Sv.Elize.
 

Uliczka prowadząca do kościółka Sv.Elize.Idąc ok. 10 minut ulicą Put Sv.Elizeja dochodzimy do rozdroża przy którym znajduje się ostatni kościół Fazany, a jest nim kościół Sv. Elizeusza - na planie oznaczony nr 4.
 
    

 
Jest to budowla jednonawowa z wieloboczną apsydą typu bizantyjskiego – powstał na ruinach dawnej budowli z drugiej połowy VI wieku.
 
 
Kościółek Sv.Elize w Fazanie. 
Przed kościołem odkryto kilka grobowców w których znaleziono cenne archeologicznie przedmioty w postaci naczyń szklanych i glinianych oraz przedmioty z żelaza.
 
 Kościółek Sv.Elize w Fazanie.         Kościółek Sv.Elize w Fazanie.

Nam pozostał powrót wąskimi uliczkami w kierunku przystani – po drodze duża liczba restauracji, pizzerii, barów i cukierni oraz sklepów a pamiątkami.
 
            
 
 

We wszystkich punktach gastronomicznych oferowane są istryjskie sardynki które od wieków są tradycyjnie łowione na okolicznych wodach. Ta mała rybka ma kilka pomników przy tzw. drodze sardynek.
 
 

               
 
Właściwie to całe życie w Fazanie kręci się wokół morza, poru rybackiego i sardynek, a mieszkańcy szczycą się podawaniem ich na sto sposobów.

Dowodem tego mogą być organizowane imprezy kulturalne związane z sardynkami takie jak:
  • „Święto Sardynki” będące tradycyjną ucztą rybacką z potrawami rybnymi oraz organizowanymi zawodami związanymi z połowem sardynek (przenoszenie skrzyń z rybami, ciągnięciem liny, zawodami wioślarskimi itp.)

  • „Więcej na stole” – uczta wędkarska, dania rybne, przysmaki morza

  • „Taniec Fazany” - festiwal folklorystyczny zespołów z Istrii

  • „Gwiazdy, świece i latarnie” - festiwal który prezentuje biżuterię morską, muzykę ulicznych grajkówZmęczeni zwiedzaniem obiektów kościelnych oraz uroczych uliczek Fazany mogą odpocząć w przytulnych kawiarenkach lub na plażach znajdujących się po obu stronach portu – oznaczonego na planie nr 5.
 
 
Widok na port w Fazanie.

Oddalając się od portu w kierunku północnym rozciąga się plaża Pincia w Murcji (na planie oznaczona nr 6) z której najchętniej korzystają zatrzymujący się na autokempingu. Plaża oferuje dużo atrakcji zarówno dla dla dzieci jak i dorosłych – minigolf, trampoliny, zjeżdżalnie, rowery i skutery wodne oraz punkty gastronomiczne.

Natomiast oddalając się od portu w kierunku południowym po ok. 10 minutowym spacerze dojdziemy do plaży San Lorenzo (na planie oznaczona nr 7) położonej przy lesie sosnowym. Również tu można wypożyczyć kajak, leżaki lub skorzystać z barów i restauracji.
 
Plaże w kierunku na południe od portu (kier.Valbandon)

Dla rodzin z dziećmi najbardziej polecana jest oddalona od Fazany o ok. 2 6 km plaża znajdująca się na południe od Fazany plaża przy ośrodku turystycznym w miejscowości Valbandon - na planie oznaczona nr 8. Plaża znajduje się w okolicy kempingu Bi Viiage posiadającego trzy baseny – dostępne są boiska do piłki nożnej, siatkówki a nawet tereny do gry w golfa. W zatoce ustawione nadmuchiwane zjeżdżalnie.
 
Nabrzeże rybackie w Fazanie.

Komu nie odpowiada leniuchowanie na plaży może skorzystać z kursujących z Fazany stateczków i wykonać rejs na oddaloną o ok. 3 km wyspę Veliki Brijun należącą do archipelagu wysp Brijuni będącego Parkiem Narodowym.

Tam można zobaczyć pozostałości archeologiczne z czasów rzymskich i bizantyjskich, willę w której mieszkał Broz Tito (obecnie muzeum) oraz lokalny park safari z egzotycznymi zwierzętami.

 
Po całodniowym zwiedzaniu Puli, rejsie statkiem przez archipelag wysp Briońskich, zwiedzaniu Fazany pozostał nam powrót na kwaterę gdzie czekała wieczorna obiadokolacja.


Powrót do strony głównej:  STRONA GŁÓWNA 
 
                                  >Chorwacja-Istria. Rejs statkiem Pula-Fazana. 

 

 

 

https://www.adriagate.com/Chorwacja-pl/Fazana

https://www.infofazana.hr/istrazite/kulturna-bastina/sakralna-bastina/crkve-na-podrucju-fazane-i-valbandona/

https://www.adriagate.com/Chorwacja-pl/Fazana

https://www.novalja.sk/chorvatsko/letoviska/letovisko-fazana/

https://ubytovanichorvatsko.cz/pruvodce/fazana