FOTOGRAFIA AMATORSKA
Zbigniew Wójcik
   STRONA GŁÓWNA      BAŁKANY      Chorwacja-Istria. Poreć - spacer po starówce. Część I.

Poreć - przystań.Chorwacja-Istria. Poreč  - spacer po starówce.   Część I.

                                                   Wycieczka z dnia 8 maja 2019 r.     

Dzień powitał nas słońcem i po śniadaniu ruszamy na zwiedzanie dwóch miasteczek położonych na zachodnim wybrzeżu półwyspu Istia.
 
 
Plan całodniowej wycieczki to odwiedzenie w pierwszej kolejności Poreča, a następnie przejazd do Rovinj z krótkim zatrzymaniem na punkcie widokowym przy Kanale Limskim.
 
Historia miasta Poreč jest bardzo podobna jak wszystkich miast na Istrii - zostało założone prawdopodobnie w V wieku p.n.e. przez starożytny lud Ilirów i na przestrzeni wieków rządzili tu Rzymianie, Wenecjanie, po pierwszej wojnie światowej Włosi, po drugiej wojnie światowej Jugosłowianie. Po rozpadzie Jugosławii należy do Chorwacji.
 
 
 
 

Większość odwiedzających miasto turystów rozpoczyna swój spacer z jednego z dwóch ogromnych parkingów przy ulicy Partyzantów (Partizanska) - do starówki jest ok. 350 metrów.

Ja w części 1 proponuję spacer uliczkami który pozwoli obejrzeć najważniejsze zabytki starówki. Poniżej przedstawiam plan starówki Poreč z zaznaczonymi obiektami wartymi zobaczenia.

 


Ci którzy zaczynają spacer z parkingu mijają Plac Joakima Rakovca (Trg Joakima Rakovca) z jego pomnikiem stojącym na skwerze. Joakim Rakovca był głównym organizatorem "Ludowej walki wyzwoleńczej" na Istrii, członkiem tymczasowego rządu Chorwacji i jednej z najważniejszych osób w historii Chorwacji – został zabity w zasadzce niemieckiej 18 stycznia 1945 roku w wiosce Korenici.
 

Kościół św. Marii widziany z dzwonnicy Bazyliki.
Następnie dochodzą ulicą Zagrebacką do placu Wolności (Trg Slobode) – na planie oznaczony nr 1. Pełno tu kawiarni i turystów – można powiedzieć, że od tego placu zaczyna się prawdziwa starówka, kiedyś otoczona murami obronnymi. 
 
Na placu Wolności wyróżnia się późno barokowa budowla – kościół św. Marii (sv, Marije) – na planie oznaczony nr 2. Kościół św. Marii pochodzi z XVIII wieku.
 
Kościół św.Marii na Placu Wolności.
 
 
Ulica Decumanus - widok w kierunku kościoła św.Marii.

Na placu przed kościołem ciekawa rzeźba kobiety z brązu w kostiumie kąpielowym ustawiona pośrodku małej fontanny oraz monumentalny pomnik. Te oba obiekty to częsty motyw na fotografiach turystów którzy odwiedzą ten plac od którego zaczyna się właściwe stare miasto.
 
Fragment Placu Wolności - widoczny monumentalny pomnik i kościół św. Marii.

Do starego miasta Poreč wprowadza ulica Decumanus - na planie oznaczona nr 3. Ulica Decumanus jest jakby kręgosłupem starówki kończącym się aż na placu Marafor (Trg Marafor)- na planie oznaczony nr 14. Jest to główna trasa turystyczna zawsze pełna turystów co nie dziwi – piękna zabudowa z wieloma budynkami w stylu weneckim oraz duża ilość sklepików, kawiarni, restauracji.
 
 
 
 

Ulica była kiedyś traktem wytyczonym jeszcze za Rzymian i na wzór rzymskim miast od niej odbiegały prostopadłe uliczki – ten układ zachował się do dnia dzisiejszego. Kiedyś całe stare miasto było otoczone murami obronnymi z których zachowały się pozostałości.
 

Poreć - pozostałości murów obronnych.

Do nich zaliczyć można bastion z XV wieku Kula Pietra de Mula w kształcie okrągłej wieży obronnej przy placu Narodni trg – na planie oznaczona nr 5. Obecnie w wieży mieści się kawiarnia.

Obronna wieża "Kula Pietra de Mula"Drugą pozostałością średniowiecznych murów jest dobrze zachowana wysoka pięciokątna baszta w okolicy ulicy Decumanus tzw. Peterokutna kula wybudowana na fundamentach wcześniejszej średniowiecznej wieży, a ta z kolei była stawiana na fundamentach starożytnego kościoła.
 
Pozostałości murów obronnych.
 
Wieża pięciokątna została wybudowana za czasów burmistrza Nicolo Lyona w 1448 roku – na planie oznaczona nr 4. Na szczycie wieży, na zewnętrznym murze dojrzeć można płaskorzeźbę przedstawiającą św. Marka oraz imiona budowniczych wieży: Ivan i Lazar de Pari.
 
Wieża pięciokątna przy ul. Decumanus.
 
Obecnie w wieży funkcjonuje kawiarnio-restauracja z tarasem na górze – zwiedzanie jest udostępnione dla turystów. Warto wejść i spojrzeć na miasto z góry.
 
Po minięciu prostokątnej baszty, główna ulica Decumanus krzyżuje się z ulicą Glavinica. Jeżeli pójdziemy w lewo dojdziemy po ok. 40 metrach do budynku Akwarium-Terrarium – na planie oznaczone nr 6. 

Wieża północna.Natomiast jeżeli pójdziemy na prawo po ok. 100 metrach dojdziemy do jeszcze jednej pozostałości umocnień miasta tj. północnej wieży – na planie oznaczona nr 7.
 
Pozostałości murów obronnych przy wieży północnej.
 
Z pobliskiego nabrzeża bardzo dobrze jest widoczny ciąg murów obronnych. Zaś kto nie przeoczy małego wejścia w murze obronnym i przejdzie nim zostanie nagrodzony najładniejszym zakątkiem na starówce - na planie oznaczony nr 8.
 
Pozostałości murów obronnych przy wieży północnej. 
 
 
Pozostałości murów obronnych przy wieży północnej. 
 
 
Zakątek starówki z zachowanymi fragmentami murów obronnych.
 

Pozostałości murów i bramy możemy obejrzeć jeszcze przy ulicy Eufrazijewa – na planie oznaczone nr 17.
 
Fragmenty murów obronnych przy ul. Eufrazjewa. 

 

My kontynuujemy dalszy spacer ulicą Decumanus wybrukowaną prostokątnymi, wygładzonymi kamieniami podziwiając piękne kamienice patrycjuszy i pałace dawnych bogaczy.
 
Wenecki pałac Lion przy ul. Decumannus 5.Jednym z ładniejszych budynków w stylu weneckim jest na pewno gotycki pałac (Goticka kuča) z 1473 roku zwany Lion przy ulicy Decumanus 5 – na planie oznaczony nr 9.
 
Wenecki pałac Lion przy ul. Decumannus 5.
 
Wybudowany w 1473 roku, w weneckim stylu, gotycki pałac zwany pałacem Lion należał do jednej z zamożnych rodzin Poreča. Posiada on dwa potrójne okna wykonane w stylu weneckim.
 

Nieopodal pod nr Decumanus 9 stoi piękny czteropiętrowy pałac barokowy Sinčić – na planie oznaczony nr 10. Obecnie mieści się w nim najstarsze muzeum w Istrii (Zavičajni muzej Poreštine) założone w 1884 roku.
 
 
Barokowy pałac Sincić przy ul. Decumanus 9 - muzeum. 
Pałac Sinčić jest najważniejszym i największym barokowym pałacem w Porecu wybudowanym w XVIII wieku. Został zbudowany przez Antonio Sincicha, który był członkiem jednej z najbardziej wpływowych rodzin Poreč tamtych czasów. Charakteryzuje się specjalną aranżacją pomieszczeń, typową dla baroku, gdzie na każdym piętrze znajduje się centralny salon otoczony czterema pokojami. Widać to na fasadzie budynku, który pośrodku podkreślają balkony, a prawa i lewa część fasady to okna w ramie. Obecnie w pałacu znajduje się Muzeum Prowincji Poreština, najstarsze muzeum na Istrii. Muzeum gromadzi, bada i zachowuje cenne obiekty kulturalne Poreč i Poreč, i zawiera ponad 15 000 pozycji rozmieszczonych w pięciu departamentach.

Po zakonu o autorskom pravu Republike Hrvatske, pri preuzimanju teksta sa stranice triprabbits.com obavezno morate dodati i izvor preuzimanja.
Preuzeto s:https://translate.googleusercontent.com/translate_c?depth=1&hl=pl&rurl=translate.google.com&sl=auto&sp=nmt4&tl=pl&u=https://triprabbits.com/hr/palaca-sincic-porec-hrvatska-znamenitosti-atrakcije/&xid=17259,15700023,15700186,15700191,15700253,15700256,15700259&usg=ALkJrhicSMahIYa6YF87-iG7Hn4Ecb_JpQ
Pałac Sincica Pałac Sinčić jest najważniejszym i największym barokowym pałacem w Porecu wybudowanym w XVIII wieku. Został zbudowany przez Antonio Sincicha, który był członkiem jednej z najbardziej wpływowych rodzin Poreč tamtych czasów. Charakteryzuje się specjalną aranżacją pomieszczeń, typową dla baroku, gdzie na każdym piętrze znajduje się centralny salon otoczony czterema pokojami. Widać to na fasadzie budynku, który pośrodku podkreślają balkony, a prawa i lewa część fasady to okna w ramie. Obecnie w pałacu znajduje się Muzeum Prowincji Poreština, najstarsze muzeum na Istrii. Muzeum gromadzi, bada i zachowuje cenne obiekty kulturalne Poreč i Poreč, i zawiera ponad 15 000 pozycji rozmieszczonych w pięciu departamentach.

Po zakonu o autorskom pravu Republike Hrvatske, pri preuzimanju teksta sa stranice triprabbits.com obavezno morate dodati i izvor preuzimanja.
Preuzeto s:https://translate.googleusercontent.com/translate_c?depth=1&hl=pl&rurl=translate.google.com&sl=auto&sp=nmt4&tl=pl&u=https://triprabbits.com/hr/palaca-sincic-porec-hrvatska-znamenitosti-atrakcije/&xid=17259,15700023,15700186,15700191,15700253,15700256,15700259&usg=ALkJrhicSMahIYa6YF87-iG7Hn4Ecb_JpQ
 

Ciekawostką może być znajdujący się od tyłu pałacu dziedziniec z kawiarnią muzeum „Lapidarium” – na planie oznaczony nr 11. Obejrzeć tam można starożytne artefakty, studnię oraz historyczne fragmenty znalezisk archeologicznych.
 
             
 

Tuż obok przy ulicy sv. Maura 16 stoi romański dom pod dwoma świętymi (Kuca dwaju svetaca) – oznaczony na planie nr 12. Jest to dwupiętrowy dom z XIV i XV w. Nazwa pochodzi od dwóch kamiennych płaskorzeźb przedstawiających dwóch świętych znajdujących się na fasadzie domu.

 

Idąc ulicą Decumanus dochodzimy do małego parku Matije Gupca sąsiadującego wg mnie z jednym z najbardziej malowniczym budynkiem na starówce tzw. domem romańskim (Romanicka kuca) – na planie oznaczony nr 13.
 
Dom romański - widok od strony ulicy Decumanus.

Jest to jeden z najstarszych zachowanych domów romańskich datowany na XIII wiek. Wybudowany z kamienia, charakteryzuje się drewnianym przejściem balkonowym na poziomie drugiego piętra. Kamienne zewnętrzne schody prowadzą na piętro.
 
Dom romański - widok od strony ulicy Decumanus.Pierwotnie był częścią większego budynku który został zbombardowany podczas II wojny światowej – odrestaurowany obecnie stoi jako niezależny budynek.
 
Zabytkowa studnia w okolic domu romańskiego.
 
Z pewnością drewniany balkon nadaje mu malowniczości – jest udostępniony dla turystów. Na dole znajduje się galeria, natomiast na górze sale zawierające kolekcje etnograficzne. 
 
 
Dom romański - widok od strony zachodniej.
Balkony domu romańskego od strony północno-zachodniej.
 
 

Park Matije Gupca i ulica Documanus w okolicy domu romańskiego.

 

Park Matije Gupca od strony ulicy Documanus (w okolicy domu romańskiego)

Za domem romańskim ulicę Decumanus zamyka od zachodu plac Marafor (Trg Marafor) – na planie oznaczony nr 14. W czasach starożytnych był centralnym placem, forum z ważnymi budynkami administracyjnymi i świątyniami będącymi centrum życia publicznego i religijnego oraz handlowego.


Ulica Decumanus - widok w kierunku Placu Marafor.Obecnie plac Marafor pełni podobne funkcje społeczne np. znajduje się przy nim budynek biblioteki Miejskiej, a na parterach innych budynków mieszczą się lokale handlowe i gastronomiczne.
 
Jedna z kawiarenek przy ul.Decumanus w okolicy Placu Marafor.
 
Należy zwrócić uwagę na dobrze zachowany starożytny bruk. W północno-zachodniej części placu zachowały się części muru i fundamenty starożytnej świątyni z początku I wieku zwanej jako Wielka Świątynia - na planie oznaczona nr 15.
 
 
Fragmenty Wielkiej Świątyni. 
 
 
Fragmenty Wielkiej Świątyni. 
 
Świątynia jest uważana za największą tego typu świątynią na Istrii - nie jest dokładnie ustalone jakiemu bogowi była poświęcona. Mówi się, że może to być Mars, Jowisz lub Triada Kapitolińska (Jupiter,Juno, Minerwa).
 
Fragmenty Wielkiej Świątyni.Sama świątynia była dużych rozmiarów - 30 x 15,5 metra). Stała na najwyższym punkcie półwyspu i prowadziły do niej z forum kamienne schody.
 
Do dnia dzisiejszego zachowały się jedynie niewielkie fragmenty szczytów, kolumn które można oglądać na niewielkim terenie.
 
Fragmenty Wielkiej Świątyni. 
 
Dosłownie naprzeciwko Wielkiej Świątyni stała kiedyś świątynia poświęcona Neptunowi – na planie oznaczone nr 16. Niestety do dnia dzisiejszego zachowały się niewielkie jej fragmenty. Zwiedzanie pozostałości obu świątyń jest bezpłatne.
 
Pozostałości Świątyni Neptuna.
 
Pomimo że starówka Poreca jest bardzo mała widać na jej planie zachowany do dzisiaj, bardzo charakterystyczny dla starych miast układ ulic. Środkiem biegnie główna ulica  Decumanus, a z nią prostopadle krzyżują się pozostałe. Warto pochodzić nimi - pełno ciekawych zakamarków, sklepików i niezliczona ilość kawiarni i restauracji. Oto kilka zdjęć to obrazujących.
 
                
 
 
 
 
 
 
Całą starówkę otacza promenada nabrzeżna długości ok. 1,2 km którą spacerkiem można obejść w ok. 20 minut - są to dwie ulice zwane przez miejscowych "Obala" czyli ulica przybrzeżna: od strony północnej Obala Matka Laginje, zaś od południa Obala maršala Tita. Poniżej planik z zaznaczoną trasą promenady.
 
 
 
Spacerując po stronie północnej możemy podziwiać fragmenty zachowanych murów obronnych - na tym odcinku nie ma żadnej kawiarenki ani innego punktu gastronomicznego.
 
  Promenada północna (Obala Matka Laginje)         Promenada północna (Obala Matka Laginje)
 
Od strony południowej z promenady otwiera się widok w kierunku wysepki św. Mikołaja (Sveti Nikola). Nazwa wysepki wywodzi się od założonego przez Benedyktynów w IX wieku klasztoru. Benedyktyni przybyli tu z oddalonej o ok. 70 km Wenecji a założony klasztor św. Mikołaja  był patronem dzieci i marynarzy. Utrzymanie klasztoru było finansowane z pobieranych przez zakonników opłat - każdy wpływający i wypływający statek dostawał błogosławieństwo, oczywiście za stosowną opłatą.
 
Widok z promenady południowej w kierunku wysepki św. Mikołaja.
 
Obecnie na wysepce św.Mikołaja nie ma śladu po klasztorze (zachowały się jedynie pozostałości fundamentów), a na wysepce znajduje się duży hotel i pałacyk wybudowany w 1888 roku przez hrabiowską rodzinę Polesini. Pałacyk "Isabella" Polesini podarował swojej narzeczonej Isabelii jako prezent zaręczynowy. Obecnie na parterze znajduje się małe rodzinne muzeum, zaś na górze luksusowe apartamenty.
 
Widok z promenady południowej w kierunku wysepki św. Mikołaja. 
 

W północnej części starego miasta znajduje się najważniejszy zabytek pochodzący z okresu bizantyjskiego tzw. kompleks Eufrazjana (sv. Eufrazija) – na planie oznaczona nr 18. Składa się on z kilku budynków z których najważniejszym jest Bazylika Eufrazjana - do obejrzenia osobnej fotorelacji zapraszam do części II.      Chorwacja - Istria. Spacer po starówce. Część II. 
 
 
Powrót do strony głównej:  STRONA GŁÓWNA 
 

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kana%C5%82_Limski

http://histrica.com/hr/istra/blue/porec/

https://www.adriagate.com/Chorwacja-pl/Dziedzictwo-UNESCO-Bazylika-Eufrazjana-Porec-Chorwacja