FOTOGRAFIA AMATORSKA
Zbigniew Wójcik
   STRONA GŁÓWNA      BAŁKANY      Chorwacja - Split miasto cesarza Dioklecjana.
 
Chorwacja - Split miasto cesarza Dioklecjana.
                                                                                                                            Wycieczka z dnia 25 maja 2016r.

    Widok na port w Splicie.Widok na port w Splicie.
 
Po zwiedzeniu Starówki Trogiru jedziemy do oddalonego o 25 km Splitu. Docieramy tu w godzinach po południowych  i wita nas przepiękna panorama miasta na tle pasma Gór Dynarskich (chor. Dinersko gorje). Wzdłuż nabrzeża główna promenada obsadzona palmami oraz dobrze widoczna ponad 60 m dzwonnica Katedry św.Dujama.
 
        Split - w tle Góry Dynarskie.Split - w tle Góry Dynarskie.

Split na tle Gór Dynarskich.

Split jest miastem i portem w Chorwacji leżącym nad Morzem Adriatyckim na niewielkim półwyspie. Jest to drugie co do wielkości miasto Chorwacji pod względem wielkości ludności - liczy ponad 210 tysięcy mieszkańców. Pełni rolę stolicy Dalmacji, jest ważnym ośrodkiem administracyjnym, gospodarczym i komunikacyjnym. 

Split dzięki swojemu położeniu oraz atrakcyjnego wybrzeża stwarzającego możliwości aktywnego wypoczynku jest bardza często odwiedzany przez turystów, szczególnie z Włoch.
 
 Położenie Splitu na wybrzeżu Adriatyku.

Jak widać na górnych mapkach ze Splitu wypływają promy do wszystkich ważniejszych wysp chorwackich, do Dubrownika, Starego Gradu, Rjeki a także płynących w poprzek Adriatyku do włoskich portów. Dojechać można również pociągiem i autobusem z Zagrzebia.

Cesarz Dioklecjan.W pobliżu znajduje się węzeł komunikacji drogowej tj. autostrada A1 Zagrzeb - Split, oraz trasa europejska E65 w ciągu Magistrali Adriatyckiej. Blisko Splitu znajdują się znane Polakom miejscowości Baśka Woda i Makarska.

Największą atrakcją turystyczną Splitu są pozostałości wielkiego pałacu rzymskiego cesarza Dioklecjana - obok zdjęcie znajdującej się w podziemiach pałacu rzeźby cesarza.

Uliczki którymi będziemy spacerować kiedyś były korytarzami pałacowymi a place które zobaczymy są najczęściej  dawnymi komnatami pałacowymi. 

Ruiny dawnego pałacu cesarza Dioklecjana z upływem lat wtopiły się w pobudowane nowsze budynki i stały się nierozerwalną częścią starego miasta. 

Stare zmieszane z nowym.

Jest to nieliczny na świecie przypadek, że dzisiejsze miasto mieści się w dawnym cesarskim pałacu.

Stare z nowym przy deptaku Riva.

Pierwotnie w miejscu dzisiejszego Splitu w VI wieku p.n.e. istniała osada grecka o nazwie Aspalathos którą w I wieku n.e.  podbili Rzymianie tworząc prowincję Ilircum, której stolicą była Salona. Najsłynniejszym  człowiekiem z tego okresu był cesarz Dioklecjan urodzony w Salonie w 243 roku n.e. Dioklecjan objął władze przy poparciu wojska w 284 roku i to dzięki niemu wybudowano pałac który dzisiaj jest wpisany na listę UNESCO.

Pałac Dioklecjana był ogromny, w formie prostokąta zwróconego krótszym bokiem ku morzu. W głąb lądu to 215 m długości zaś wzdłuż brzegu morskiego to 181 m szerokości. My dochodzimy do pałacu od strony morza główną promenadą  "Obala hrvatskog narodnog preporoda" potocznie nazywaną Rivą  - na załączonym w dalszej części relacji planie oznaczona nr 1.

        Split od strony Adriatyku -główna promenada Riva obsadzona palmami.Split od strony Adriatyku -główna promenada Riva obsadzona palmami.
 
Główna promenada Splitu - Riva.

Prostokątny pałac był podzielony na dwie części - w północnej znajdowały się magazyny  oraz pomieszczenia dla wojska i służby, a w południowej cesarskie apartamenty.

           Wejście od strony promenady Riva.                         Piwnice Pałacu Dioklecjana.

Całość przecinały dwie ulice prowadzące do czterech bram. Od południa znajdowała się Brama Brązowa a od północy Brama Złota - obie bramy łączyła dzisiejsza ulica Dioklecijanowa.
Rekonstrukcja Pałacu Dioklecjana.
Od wschodu znajdowała się Brama Srebrna a od zachodu Brama Żelazna - te bramy łączyła dzisiejsza ulica Kresimirova. 
 
Dla lepszego zorientowania załączam zdjęcie rekonstrukcji wyglądu pałacu z zaznaczonymi bramami.
Całość była otoczona murem obronnym z czterema narożnymi wieżami i dodatkowymi mniejszymi basztami po bokach. 

Południowa ściana budowli (ta od morza) odróżniała się od pozostałych trzech zbudowanych z surowych murów ozdobnym wykończeniem w postaci portyku z licznymi łukami.

Na rekonstrukcji widać wyraźny podział pałacu na część południową i północną.

W części Północnej widać dwie czworoboczne budowle w których kwaterowało wojsko, strażnicy i służba. Natomiast w części południowej znajdowały się apartamenty cesarza i jego rodziny.

Największą budowlą w pałacu było mauzoleum Dioklecjana zbudowane we wschodniej części.

Do budowy pałacu wykorzystano biały kamień z wyspy Brać i cegły wypalanej w pobliskiej Salonie. Do ozdobienia wnętrz pałacowych sprowadzono z Egiptu, Grecji marmury, kolumny i rzeźby. Woda do pałacu była transportowana wybudowanym akweduktem z rzeki Jadro.  Podziemia pałacowe służyły za magazyny oraz wyrabiano w nich wino, tkaniny. 

Fragment piwnic jeszcze nie odgruzowanych.Dzisiejsza górna część pałacu na skutek działalności pokoleń praktycznie nie jest zachowana. Natomiast piwnice pałacowe były całkowicie zasypane ziemią i kamieniami dzięki temu zachowały się tak jak je wybudowano 17 wieków temu.  

W 1956 roku zaczęto odgruzowywanie, a w roku 1976 udostępniono je dla zwiedzających - jest to o tyle istotne, że daje to nam wyobrażenia jak wyglądały komnaty cesarskie które były wierną kopią piwnic tyle że piętro wyżej. 

Piwnice pałacowe.

Zwiedzając w pierwszej kolejności piwnice mamy więc możliwość wyobrazić sobie jak wyglądał chociażby apartament cesarza Dioklecjana. A mieścił się w największym pomieszczeniu pałacu podobnym do do największej odgruzowanej piwnicy. 
Piwnice Pałacu Dioklecjana.
 
Piwnice Pałacu Dioklecjana.
 

Jedna z wielu piwnic w pałacu Dioklecjana.

Dzisiaj w piwnicach możemy oglądać plansze poglądowe dotyczące pałacu, drobne ekspozycje oryginalnej kamieniarki, przedmiotów użytkowych i wielowiekowych drewnianych belek wydobytych przy odgruzowaniu podziemi. W podziemnych przejściach prowadzących do bram urządzone są sklepiki z pamiątkami.

           
  

           

Piwnice Pałacu Dioklecjana.

Wychodzimy z piwnic by  podziwiać wąskie uliczki, pozostałości z budowli dawnego pałacu, zabytkowe bramy, świątynie. Poniżej plan obrębu pałacu Dioklecjana z zaznaczonymi ważniejszymi obiektami godnymi odwiedzenia.
 
Oznaczenie obiektów:
 1. Główna promenada - Riva
 2. Złota Brama (północna)
 3. Statua Grgur Ninski (pomnik biskupa chorwac.)
 4. Kościół św.Eufemi - dzwonnica
 5. Kaplica św. Arnira
 6. Park i akwedukt
 7. Srebrna Brama (wschodnia)
 8. Muzeum Miasta Split
 9. Westibul
 10. Peristil
 11. Pałac rodziny Grisogono
 12. Świątynia Jupitera
 13. Katedra św. Dujama
 14. Informacja turystyczna na Peristilu
 15. Żelazna Brama (zachodnia)
 16. Narodni trg - plac miejski Pjaca
 17. Pałac Ciprani
 18. Ratusz
 19. Dom w stylu wiedeńskiej secesji
 20. Plac Braci Radić
 21. Pałac rodziny Milesi
 22. Pomnik poety chorw. Marka Marulcia
 23. Wieża obronna przy Riva
 24. Brązowa Brama (południowa)
 
 
 
Pierwszym obiektem w murach obronnych od strony północnej jest tzw. Złota Brama (Porta Aurea) - na planie oznaczona nr 2. Brama była kiedyś główną bramą pałacową, gdyż tutaj zaczynała się droga prowadząca do Salony. 
Złota Brama - widok od wewnątrz.Niegdyś zrobiona ze złota, więc nazwa była adekwatna. Dzisiaj po złotej bramie ani śladu, ale od strony zewnętrznej murów widoczne są  wnęki w których między innymi stały pomniki - cesarza Dioklecjana i współrządzącego z nim Maksymiana. 

Złota Brama - widok od zewnątrz.

W tym miejscu wypada przypomnieć, że cesarz Dioklecjan doszedł do wniosku, że imperium rzymskie jest zbyt wielkie by rządziła nim jedna osoba. 
Podzielił więc państwo na dwie części:  Zachodnią rządził Maksymian mianowany na cezara  a następnie na augusta, zaś wschodnią kierował sam Dioklecjan. Po kilku latach Dioklecjan powołał dwóch zastępców dla siebie i Maksymiana i w ten sposób powstała tzw. tetrarchia czyli system rządów polegający na panowaniu czterech osób.

Złota Brama Pałacu Dioklecjana strzeżona przez gwardzistów.

Będąc przed Złotą Bramą nie sposób nie zauważyć ogromnej postaci (na planie oznaczonej nr 3) stojącej nad schodami prowadzącymi do pobliskiego parku o nazwie Strossmayerov perivoj (na planie oznaczony nr 6).  Jest to pomnik Grzegorza z Ninu (Kip Grgura Ninskog) który żył w X wieku w Ninie, w której to miejscowości założono pierwsze chorwackie biskupstwo. W 900-929 roku biskupem był Grzegorz, słynący z walki o zachowanie najstarszego pisma słowiańskiego używanego w czasie liturgii tzw.glagolicy. 
Uważny obserwator zauważy wypolerowany wielki palec u lewej nogi. Nic dziwnego, gdyż wielu turystów go dotyka w nadziei że przyniesie im szczęście i pozwoli powrócić do Splitu.
Pomnik Grzegorza z Ninu.
 
Ruiny kościoła św.Eufemii z XI w.
Tuż za pomnikiem widać samotną dzwonnicę, pozostałość po kościele św.Eufemii z XI wieku (na planie oznaczone nr 4) oraz kaplicę św. Arnira z 1445 roku wzniesioną przez samego Juraja Dalmatinca, który również wykonał ołtarz i sarkofag wewnątrz - na planie  zaznaczona nr 5

Kaplica św.Arnira z 1445 r.

Wracamy wzdłuż północnych murów obronnych i skręcamy w prawo w ulicę Hrvojeva prowadzącą wzdłuż wschodnich murów obronnych. Wzdłuż tej uliczki ciągle jest gwarno gdyż jest to  miejsce miejskiego bazaru.

  Uliczka Hrvojeva prowadząca do Srebrnej Bramy.         Uliczka Hrvojeva prowadząca do Srebrnej Bramy.

W połowie uliczki Hrvojeva znajduje się Srebrna Brama (na planie oznaczona nr 7),  wprowadzająca w obręb murów pałacu Djoklecjana, niemal na plac katedralny.
Srebrna Brama do pałacu Dioklecjana.
Srebrna Brama do pałacu Dioklecjana.

W VI wieku bramę zamurowano i przekształcono w jedną ze ścian wybudowanego wówczas kościoła, który istniał w tym miejscu aż do II wojny światowej.
W latach 50 zeszłego wieku Srebrną Bramę odrestaurowano i przywrócono jej pierwotną funkcję tj. wprowadza do dawnego pałacu Dioklecjana, na obecną ulicę Poljana kraljice Jelene
Po wejściu w obręb murów skręcamy na prawo w ulicę Nepotova, a następnie po przejściu ok. 40 metrów w odchodzącą na lewo uliczkę Papaliceva. 
Wejście do Muzeum Miejskiego w Splicie.
Po ok. 30 metrach, po prawej stronie budowla Pałacu Papalić (Velika Papaliceva palaca) - na planie oznaczony nr 8.
Obecnie w pałacu mieści się Muzeum Miejskie (Muzej grada Splita)Pałac Papalić w stylu gotyckim zaprojektował Juraj Dalmatinac. 
Na jego dziedziniec wchodzimy wejściem ozdobionym pięknym gotyckim portalem z herbem rodziny Papalić.

Dziedziniec Pałacu Papalić.

Dziedziniec Pałacu Papalić.
Z dziedzińca na piętro prowadzą gotyckie schody, a od strony zachodniej znajduje się również gotycka loggia z dwoma łukami.W Muzeum Miejskim działającym w tym miejscu od 1950 roku prezentowane są zbiory związane z bogatą historią miasta Split i pałacu Dioklecjana
Obejrzeć można przedmioty ceramiczne mające ponad 3 tysiące lat, antyczne freski ozdabiające kiedyś komnaty cesarskie, monety z podobizną cesarza, fragmenty kamieniarki ocalałe z pałacu Dioklecjana.  Muzeum Miejskie znajduje się przy ulicy Papalećeva 1 i jest czynne codziennie w godz. od 9 do 16 (w zimie), oraz od 9 do 21 (w lecie). Przez Plac Grgura Ninskog powracamy w okolice srebrnej Bramy. W jedną stronę widok na Srebrną Bramę, w drugą na plac katedralny i katedrę św. Dujama.

Widok od strony Srebrnej ramy na katedrę św. Dujama Widok Srebrnej Bramy od strony Katedry św. Dujama.

Od Srebrnej Bramy aż do placu przed katedrą, w uliczce   Poljana kraljice Jelene rozlokowały się liczne kawiarenki i restauracje. Można chwilę odpocząć przy kawie w cieniu parasoli.
Na dolnym zdjęciu najlepiej widać jak w stare mury pałacu Dioklecjana wbudowywana jest nowa zabudowa. W tym przypadku po prawej stronie dolepiono nowoczesny budynek hotelu. Stare z nowym.

"Stare i nowe"
 
 


Dochodzimy do najstarszej i najbardziej oryginalnej części pałacu Dioklecjana z takimi zabytkami jak Perystyl, Katedra św. Dujama, Westybul, Świątynia Jupitera, Muzeum Etnograficzne.
Najlepiej zachowany fragment pałacu Dioklecjana. Po lewej Perystyl, na wprost Westybul.

Na górnym zdjęciu, na wprost tzw. Westybul (Vestibule) - na mapce oznaczony nr 9.  Pod nim widać wejście do piwnic, gdzie pokazywanym wcześniej korytarzem piwnicznym ze sklepikami można dojść do Południowej Bramy Brązowej przy deptaku Riva - oznaczonej na planie nr 24.

Westybul w pałacu Dioklecjana.

Przez Westybul wchodziło się do mieszkalnej części pałacu. Okrągła wewnętrzna część tej budowli była kiedyś przykryta kopułą ozdobioną mozaikami. Dziś nad pomieszczeniem  można oglądać jedynie niebo.
 
 W ścianach pozostały jedynie nisze - prawdopodobnie stały w nich posągi cesarzy. Dzięki doskonałej akustyce odbywają się tu koncerty dla turystów wykonywanych przez chorwackie zespoły śpiewające bez instrumentów i podkładów muzycznych.      

  Westybul w pałacu Dioklecjana.        Westybul w pałacu Dioklecjana.
 
Opuszczamy Westybul i ze schodów do niego prowadzących widzimy w Perystyl (Peristil) - oznaczony na planie nr 10. Na uwagę zasługuje jego fragment w postaci rzędu sześciu granitowych kolumn połączonych arkadami.

Perystyl w pałacu Dioklecjana.

Jest to największy zachowany fragment całego pałacu Dioklecjana. W tym miejscu cesarz przyjmował swoich poddanych, którzy oddawali mu cześć. Dzisiaj odbywają się tu koncerty i przedstawienia teatralne. Naprzeciwko stoją potężne pałace, między innymi pałac z XIII wieku zbudowany przez rodzinę Grisogono - oznaczony na planie nr 11. Pierwsza wzmianka o tej rodzinie pochodzi z 1006 roku.

Pałac Grisogono.

Wchodząc w niezabudowane arkadowe przejście obok pałacu Grisogono, po kilkudziesięciu  metrach dochodzi się do Świątyni Jupitera (Jupiterov hram) - na planie oznaczona nr 12.
Świątynia Jupitera.
Została zbudowana pod koniec III wieku ku czci Jupitera, uważanego za ojca cesarza Dioklecjana. Świątynię przekształcono w katedralne baptysterium gdzie przyjmowano nowych członków do chrześcijańskiej wspólnoty. Świątynia posiada ładny półokrągły kasetonowy strop.We wnętrzu, w dwóch kamiennych sarkofagach przechowywane są szczątki spiskich arcybiskupów, a na ścianie znajduje się rzeźba z brązu przedstawiająca św. Jana Chrzciciela.

    Kamienny sarkofag arcybiskupa splickiego w Świątyni Jupitera w Splicie.        Rzeźba Jana Chrzciciela w Świątyni Jupitera.

Wracamy na plac katedralny i wchodzimy do katedry św. Dujama (katedrala sv. Dujma) - na planie oznaczona nr 13. Stoi ona w miejscu dawnego mauzoleum cesarza Dioklecjana.
Katedra św.Dujama w Pałacu Dioklecjana.Katedra św.Dujama w Pałacu Dioklecjana.

Katedra jest poświęcona św. Dujamowi, który był jednym z pierwszych chrześcijańskich męczenników który zginął za czasów Dioklecjana w dniu 7 maja 304 roku.

Katedra ma kształt niskiej ośmiokątnej rotundy z wysoką, smukłą dzwonnicą. Pierwotnie było to mauzoleum Dioklecjana, otoczone 24 kolumnami które podtrzymywały dach.

Przebudowa mauzoleum w katedrę miała miejsce pod koniec VIII wieku. Katedra była wielokrotnie przebudowywana i jest uznawana za najstarszą katedrą na świecie z uwagi na wiek budynku z IV wieku w którym się mieści. Całość bryły katedry jest najlepiej widoczna od strony morza, kiedy to wspaniale prezentuje się wysoka na 61 metrów dzwonnica budowana przez trzysta lat (XIII-XVI w.). 
Katedra św.Dujama widziana od strony morza.

Katedra św.Dujama widziana od strony morza.

Na przełomie wieków XIX-XX dzwonnicy groziło zawalenia, dlatego też w 1908 roku dzwonnicę rozebrano i wybudowano od nowa. Na dzwonnicę można wejść w ramach wykupionego biletu wstępu do katedry.
 
Orzechowe drzwi w Katedrze św. Dujama.
Wielowiekowym zabytkiem są orzechowe drzwi z 1214 roku przedstawiające 28 scen z życia Chrystusa autorstwa miejscowego mistrza Andrije Buvina.

          Fragment orzechowych drzwi w Katedrze św. Dujama.


Wrażenie robi osiem potężnych granitowych kolumn zakończonych korynckimi kapitelami. Nad tymi pierwszymi znajdują się mniejsze również zakończone kapitelami.  
     Wnętrze Katedry św. Dujama z charakterystycznymi podwójnymi kolumnami.                Wnętrze Katedry św. Dujama z charakterystycznymi podwójnymi kolumnami.
 
 
Kopuła w Katedrze św. Dujama.

We wnętrzu katedry gotycki ołtarz główny wykonany w XVII wieku, a nad nim kasetonowy strop z malowidłami o tematyce eucharystycznej autorstwa Matej Ponćuna. Po lewej stronie od wejścia potężna kamienna ambona wykonana z czerwonego i zielonego porfiru (magmowych skał wulkanicznych). Prawdopodobnie porfir pochodzi ze zniszczonego grobowca Dioklecjana zniszczonego podczas przebudowy mauzoleum na katedrę pod koniec VIII wieku.

          Ołtarz główny w Katedrze św.Dujama.                         Ambona w Katedrze św.Dujama.

Po obu stronach ołtarza głównego w niszach znajdują się dwa boczne kamienne ołtarze. Po lewej stronie ołtarz św. Anastazego, drugiego patrona Splitu wyrzeźbiony w 1448 roku przez Juraja Dalmatinaca. Po prawej stronie ołtarz  z sarkofagiem św. Dujama wyrzeźbiony w 1427 roku przez Bonina z Mediolanu.

 Ołtarz boczny św.Anastazego        Ołtarz boczny św. Dujama.

Opuszczamy katedrę i ruszamy na dalsze zwiedzanie. P o wyjściu z katedry idziemy na prawo - po drodze w perystylu znajduje się główny punkt informacji turystycznej w którym można uzyskać informacje odnośnie noclegów, imprez kulturalnych, wycieczek itp. - na planie oznaczony nr 14.
  W głębi budynek głównego punktu informacji turystycznej.        Głowna Informacja Turystyczna na perystylu.

Skręcamy na zachód w uliczkę Kreśimirowa, która kiedyś dzieliła pałac na część północną i południową. Dochodzimy do mało widocznej, wtopionej w nowszą zabudowę Żelaznej Bramy (Porta Ferrea) - na planie oznaczona nr 15
 
         Żelazna Brama w pałacu Dioklecjana.            Żelazna Brama w pałacu Dioklecjana.

Przechodząc przez Żelazną Bramę znajdziemy się poza dawnymi murami obronnymi pałacu Dioklecjana tj. w średniowiecznym centrum gospodarczym Splitu na głównym placu miejskim zwanym Narodni trg, popularnie zwany Pjacą - na planie oznaczony nr 16.

Plac Miejski Narodni trg - w Splicie.

Plac powstał na początku XIII wieku, wtedy wybudowano również część otaczających go kamienic - od początku swojego istnienia plac pełnił wyłącznie funkcję świeckiej przestrzeni publicznej. Jak widać na zdjęciach, dzisiaj również się to sprawdza - pełno kawiarni, restauracji.

Kawiarnia na placu Narodni trg w Splicie.

Patrząc z placu w kierunku wschodnim, a więc w kierunku Żelaznej Bramy widać wieżę z ciekawym zegarem słonecznym. A ciekawym dlatego, że na tarczy ma pełne 24 godziny - co przy zegarach słonecznych jest rzadkością. 

  Widok z placu Narodni trg w kierunku Żelaznej Bramy.         Zegar słoneczny przy Żelaznej Bramie.

Tuż przy wieży z zegarem słonecznym, po drugiej stronie ulicy znajduje się późnoromański pałac  Ciprani z XIV wieku  (Palaća Ciprian de Ciprianis) - na planie oznaczony nr 17. W narożniku pałacu wbudowana figura św. Antoniego Pustelnika z 1394 roku.

Pałac Ciprian de Ciprianis.

Jednak najciekawszym obiektem na placu jest późnogotycki Ratusz (Vijećnica) - na planie oznaczony nr 18. Wybudowany w 1443 roku, posiada na parterze loggię. Zniszczone w 1820 roku piętro odbudowano w stylu neogotyckim. 

Budynek Ratusza na placu Narodni trg.

Zachodnią stronę placu Narodni trg zamyka tzw. Nakićevom dom wybudowany w stylu wiedeńskiej secesji  - na planie oznaczony nr 19. Przed tym domem skręcamy w lewo w uliczkę Subićeva,  by dojść do następnego placu Trg braće Radić.Plac Braci Radić (Trg braće Radić) -  na planie oznaczony nr 20. To na tym placu do roku 1960 odbywały się duże targi owoców i warzyw, dlatego też niektórzy nazywają go Radic Brothes Square - rynek owocowy braci Radić.

Plac braci Radić w Splicie.

Plac Braci Radić jest jednym z ładniejszych placów Splitu. Dawniej tętnił  kolorytem wiejskich jarmarków - tu mieszkańcy okolicznych wiosek sprzedawali owoce i warzywa. Dzisiaj również ma swój koloryt w postaci kawiarni, restauracji, barów i ekskluzywnych sklepów.

  Plac braci Radić w Splicie.          Plac braci Radić w Splicie.

Plac braci Radić w Splicie- wyjście na główny deptak nadmorski.

Przy tym placu stoi wspaniały barokowy pałac  rodziny Milesi (Pałaca Milesi) - na planie oznaczony nr 21. Na parterze posiada charakterystyczne półokrągłe witryny sklepowe.
Pałac Milesi na Placu Braci Radić.

Obecnie w pałacu Milesi mieści się splicki oddział Chorwackiej Akademii Nauki i Sztuki. Przed budynkiem stoi pomnik Marka Marulicia, poety pochodzącego ze Splitu - na mapce oznaczony nr 22, a naprzeciwko niego niemal w całości zachowana  jedna z wież murów obronnych - na planie oznaczona nr 23.

             Pomnik Marka Marulicia.                     Wieża murów obronnych przy placu braci Radić.

Obok wieży wychodzimy  na główny deptak nadmorski zwany Riva - tu w cieniu palm można odpocząć i podziwiać widoki na morze, port. W okolicy Brązowej Bramy duże zainteresowanie wzbudza makieta pałacu Dioklecjana.

  Riva - widok na port.        Makieta pałacu Dioklecjana.

Na tym kończymy zwiedzanie Pałacu Dioklecjana i jego najbliższych okolic - na koniec jeszcze kilka zdjęć ze spaceru uliczkami które pokazują klimat tego fragmentu Splitu.
Jeden z wielu sklepików.

Mały łowca gołebi.

Większe pranie.

Mniejsze pranie.


Targ staroci.


Uroczy zakątek.
My wsiadamy na prom i płyniemy w 3,5 godzinny rejs na wyspę Korculę do hotelu w miejscowości Vela Luka - ale to pokażę w następnej fotorelacji. 

 

Powrót do strony głównej:   STRONA GŁÓWNA