FOTOGRAFIA AMATORSKA
Zbigniew Wójcik
   STRONA GŁÓWNA      BAŁKANY      Chorwacja - Rejs promem Split - Vela Luka i wycieczka do twierdzy HUM.
 
Chorwacja - Rejs promem Split - Vela Luka. Wycieczka na  twierdzy na wzgórzu HUM  (376 m n.p.m.).
                                                                                                                            Wycieczka z dnia 26 maja 2016r.

    Miasteczko Vela Luka na wysoie Korczula.Miasteczko Vela Luka na wyspie Korczulap
 
W dniu 25 maja 2016 roku po zwiedzeniu Pałacu Dioklecjana w Splicie, w godzinach popołudniowych mamy dodatkową atrakcję w postaci trzy godzinnego rejsu promem ze Splitu na wyspę Korczula. Tam w miejscowości Vela Luka czekało nas zakwaterowanie w hotelu i późna obiadokolacja. W następny dzień zaplanowany objazd wyspy Korczula i zwiedzanie miejscowości o tej samej nazwie. Ja dodatkowo wybrałem się na wycieczkę pieszą do twierdzy na wzgórzu HUM w Vela Luce.
W tej fotorelacji postaram się pokazać zdjęcia właśnie z tej pieszej wycieczki. 

Przed rejsem promem, ostatni spacer piękną nabrzeżną promenadą Splitu zwaną "Riva", 0statnie z niej zdjęcia  w kierunku Adriatyku i wchodzimy na prom.

  Główna promenada Splitu - Riva.         Widok z nabrzeża Splitu w kierunku Zatoki Gradska luka.

        Port promowy w Splicie.Port promowy w Splicie.

Chorwacja posiada niezliczoną ilość wysp i wysepek, właściwie  nikt dokładnie nie wie ile. Jedni piszą, że 1100, inni że 1200 - około 50 z nich jest zamieszkałych. Do większości z nich można dopłynąć promami. Największym przewoźnikiem są  promy z napisem "JADROLINIJA"

Port promowy w Splicie.

Jak widać, można również skorzystać z wodnopłatów latających pomiędzy wyspami jako taksówki. My płyniemy na wyspę Korćula, będziemy zwiedzać miasto Korćula i całkiem przypadkowo trafiło się nam płynąć promem o nazwie Korcula.

Wsiadamy więc na prom - czeka nas 3 godzinny rejs do miejscowości Vela Luka na wyspie Korczula. 

     Port promowy w Splicie.  

Uwagi praktyczne:

Dla zainteresowanych rejsem promowym na trasie Split - Vela Luka na wyspie Korczula o długości ok. 76 km  koszt biletu to:
  • osoba dorosła - 60 kun
  • dzieci 0d 3 do 12 lat 30 kun
  • samochód osobowy do 2 m wysokości i maks.9 osób - 530 kun 
  • samochód osobowy powyżej 2 m wysokości i max. 9 osób - 970 kun
  • kamper w zależności od długości - 970 do 1540 kun
  • autokar 3880 kun (54 osoby)
  • motor - 147 kun
  • rower - 62 kun
  • cennik na wszystkie rejsy wzdłuż wybrzeży Chorwacji są na stronie:     http://www.jadrolinija.hr/cijene/lokalne-linije-(sezona)

Widok z pokładu promu na port w Splicie.

Już z pokładu promu żegnamy oddalający się port w Splicie. Jest to jeden z ważniejszych i największych portów w Chorwacji, który od czasu powstania stale się rozbudowuje i modernizuje. Jego naturalne położenie i nagromadzone w pobliżu atrakcyjne miejsca, zabytki zapewniają doskonałe warunki usług w ruchu pasażerskim. A że są one duże niech świadczy fakt, że w roku 2014 port obsłużył 4,5 miliona pasażerów i 650 tysięcy pojazdów.

       Widok z promu na oddalający się Split.Widok z promu na oddalający się Split.

Dla zobrazowania trasy rejsu Split - Vela Luka załączam mapkę z naniesioną trasą przebiegającą między pięknymi chorwackim wyspami na Morzu Adriatyckim 

Trasa rejsu Split - Vela Luka

Wszystkie chorwackie  wyspy i wysepki mają charakterystyczny przebieg zachodnio-wschodni.  Po przepłynięciu ok. 20 km przeciskamy się pomiędzy wyspą Solta i Brać. Wyspę Brać zamieszkuje ok. 14 tys. ludności a słynie głównie z tego, że z białego kamienia wydobywanego na wyspie budowano pałac cesarski Dioklecjana w Splicie a także wykorzystywano go do budowy Białego Domu w Waszyngtonie. Część pasażerów obserwuje mijane wyspy, część odpoczywa przy piwku.Po przepłynięciu ok. 42 km mijamy  jedną z ciekawszych wysp o nazwie Hvar.  Jest długa na 68 km i wąska od 4 do 10 km - zamieszkuje ją ok. 11,5 tys. mieszkańców. Od północy od wyspy Brać oddziela ją kanał Hvarski, natomiast od południa od wyspy Korczula oddzielają ją kanały Śćedrovski, Korczulański i Neretvanski. 

Miasteczko Hvar na wyspie o tej samej nazwie.Po północnej stronie wyspy występują półwyspy, zatoczki i plaże, natomiast południowy brzeg jest bardziej skalisty i stromy.

Wyspa słynie z uprawy lawendy, dlatego znana jest również jako "lawendowa wyspa" a przez Chorwatów Wyspą Słońca z uwagi że słońce świeci tu przez 274 dni w roku.

       Miasteczko Hvar na wyspie o tej samej nazwie.

Większość zabudowy średniowiecznej miejscowości Hvar obok której przepływamy uległa zniszczeniu po inwazji tureckiej w 1571 roku i eksplozji fortecy w 1579 roku.  

Pierwszą twierdzę zaczęto budować w 1278 roku, w czasie panowania wenecjan. Twierdza była wielokrotnie przebudowywana a ostatnie zmiany przeprowadzono w 1775 roku kiedy to zostały dobudowane pomieszczenia dla żołnierzy. W czasie budowy twierdzy powstały również mury obronne, które zostały w obecnej postaci ukończone w połowie XV wieku. Ludność Hvaru żyje z uprawy lawendy,oliwek, fig i winorośli, a główne źródło utrzymanie to turystyka.

        Miasteczko Hvar na wyspie o tej samej nazwie.Miasteczko Hvar na wyspie o tej samej nazwie.

Około 2, 1 km drogą morską, na wschód od miejscowości Hvar leży malutka wysepka Pokonji Dol z budynkiem latarni morskiej. Należy do jednej z wysp archipelagu Paklińskiego. Latarnia zbudowana  w  1872 roku - widać była potrzebna dla bezpiecznej żeglugi gdyż archipelag małych wysepek nazywany był również "Piekło".

Wysepka Pokonji Pol w pobliżu miejscowości Hvar.
 
Ukazuje się wyspa Korczula - wpływamy do zatoki Vela Luka a konkretnie do miejscowości o tej samej nazwie co zatoka. Wyspa Korczula uznawana jest za miejsce urodzenia średniowiecznego weneckiego podróżnika Marca Polo, a w miejscowości Vela Luka urodził się znany chorwacki piosenkarz pop  - Oliver Dragojević. 

Przystań promowa w Vela Luka na wyspie Korczula.

Po wyokrętowaniu, zjadamy obiadokolację i z okien hotelu Posejdon podziwiamy miejscowość . Po całodziennym zwiedzaniu Trogiru i Splitu, rejsu promem zasłużony odpoczynek - następny dzień to objazd wyspy i zwiedzanie miejscowości Korczula.

Miejscowość Vela Luka - widok z okna hotelowego na zatokę.

Poranek powitał nas słońcem, po wczesnym śniadaniu ruszamy na drugi koniec wyspy do miejscowości Korczula.  Na fotorelację z tej wycieczki zapraszam  na podstronę:  >Chorwacja - zwiedzanie miejscowości Korczula.    (Na końcu powtórzę jescze raz odsyłacz)
 
Ja po powrocie o godz. 14 z wycieczki zwiedzania Korczuli postanowiłem wykonać kilkugodzinną wycieczkę pieszą podczas której obszedłem głównym deptakiem nabrzeżnym zatokę i powędrowałem na szczyt wzniesienia HUM do  ruin twierdzy.  Mało kto wie, że taka atrakcja jest w Vela Luka.  Po obejrzeniu zdjęć, może ktoś się skusi odwiedzić to miejsce więc załączam plan z kilometrażem - nie będzie musiał błądzić i pytać o drogę tak jak ja.


Zakwaterowanie mieliśmy w jednym z większych hoteli w Vela Luce i jednym z niewielu który ma własną dostępną plażę. Ci co kwaterują po drugiej stronie zatoki właściwie nie mają się gdzie kąpać, za to mają gęstą część kawiarni, restauracji, klubów.  Z okolicy hotelu Posejdon kursuje za drobną opłatą łódź przewożąca leniwych. Docentrum miastaeczka jest ok. 1 km, a do  przystani promowej ok. 1,8 km.

Widok na Vela Lukę od strony podejścia do twierdzy HUM.

Na górnym zdjęciu widać na lewym brzegu kompleks hotelowy Posejdon i całą zatokę którą trzeba obejść. Na dole zdjęcia, za drzewami przystań promowa. Sama przyjemność wykonać taki spacer nabrzeżem.  Ruszamy więc z hotelu w lewo, we wcięcie zatoki - 0,0 km trasy.

Hotel Posejdon widok od strony zatoki

Idziemy ulicą jednokierunkową Obala 1, wzdłuż nabrzeża, przy której pełno zacumowanych motorówek, żaglówek i łodzi rybackich. Tu mała ciekawostka - wszystkie ulice w Vela Luka nie mają nazw a są oznaczone liczbami. Bardzo praktyczne - w razie zmian politycznych, wymiany rządzących nie trzeba zmieniać nazw ulic, dowodów osobistych i nie ma głupich wielogodzinnych dyskusji radnych jakim patronem nazwać ulicę. Numer raz nadany nikomu nie przeszkadza. 

Ulica Obala 1

 Nabrzeże przy Obala 1.          Nabrzeże przy Obala 1.

o,25 km trasy - dochodzimy do łuku zatoki, do asfaltowej drogi głównej. Po lewej stronie budynek Bistro Beppo , my skręcamy w prawo. Teraz otwiera się widok na zatokę w kierunku południowym.

        Widok na Zatokę Vela Luka w kierunku południowym.Widok na Zatokę Vela Luka w kierunku południowym.

o,41 km trasy - w lewo odchodzi ulica, my skręcamy wzdłuż nabrzeża w ulicę Obala 2.  Przy tej ulicy pierwszym obiektem jest kościół -kaplica Crkva Gospe od Zaceva.
Kościół-kaplica Crkva Gospe od Zaceva.

Kościółek został zbudowany przez rodzinę Tabain w 1885 roku. W środku znajduje się kamienny ołtarz z obrazem Matki Bożej Niepokalanego Poczęcia namalowany przez malarza Vinka Droganje na zlecenie Zaceva.

W ramce propozycja dodatkowej wycieczki pieszej lub rowerowej.
Jeżeli skręcimy obok kościółka w asfaltową drogę prowadzącą na północ, to po ok. 2,7 km znajdziemy się przy ciekawym obiekcie tzw. Jaskini Wielkiej  (Vela Spila) znajdującej się na stoku Mount Pin na wysokości 130 m n.p.m. W jaskini znajduje się jedno z ważniejszych w Europie stanowisko archeologiczne. Tu znaleziono odłamki ceramiczne mające 15000 do 17500 lat, a więc pozostałości wielu pokoleń społeczności ludzkiej korzystających z jaskini do życia codziennego oraz do grzebania zmarłych.

Podchodząc na wzgórze widać wspaniałe wychodnie skalne ciągnące się na przestrzeni ok. 1 km oraz piękne widoki na miasteczko i zatokę Vela Luka - oto dwa zdjęcia z tego podejścia  (na zakrętach trasa oznaczona tablicami z napisem "Vela Spila")

Wychodnie skalne w Vela Luka.

Widok od strony skałek na miasteczko i zatokę Vela Luka.
    
 
Wracamy do naszej wycieczki - maszerujemy cały czas wzdłuż nabrzeża ul. Obama 2.  Na km 0,676 mijamy odchodzącą w lewo ulicę nr 8, a na km 0,99 odchodzącą w lewo ulicę nr 16. 

      Przystań jachtowa przy głównym skrzyżowaniu w Vela Luka.Przystań jachtowa przy głównym skrzyżowaniu w Vela Luka.

1,05 km trasy - skręt w prawo, zaczyna się ulica Obala 3, to prawie centrum miasteczka - najwięcej sklepów, kawiarni i restauracji.

  1,05 trasywycieczki pieszej.          

Vela Luka jest największym miastem na wyspie Korczula - liczy 4.500 mieszkańców.

Jest położone w głębokiej i dużej zatoce, otoczone wzgórzami pokrytymi winnicami, sadami oliwnymi, figowcami.

Miasteczko zasłynęło z dużych stoczni i znanych artystów tu mieszkających takich jak rzeźbiarz, malarz i poeta Izvor Oreba. Urodził się tu znany chorwacki piosenkarz pop  - Oliver Dragojević. 

Dzisiaj miasteczko nastawione jest na turystów chcących odpocząć zdala od zgiełku dużych miast.

Wzdłuż całego nabrzeża zatoki, którą teraz przemierzamy jest sporo sklepów, kawiarenek, restauracji i barów oferujących miejscowe specjały.

Znajduje się tu również dyskoteka, a w sezonie odbywają się koncerty popularnych piosenkarzy, zespołów krajowych i zagranicznych. Sama miejscowość jest cicha i spokojna, ma jednak dużą wadę - z zasady brak w centrum plaż dla turystów za wyjątkiem małych plaż w okolicy hotelu Posejdon. Turyści chcący spędzić czas na kąpieli i plażowaniu muszą płynąć taksówkami wodnymi na pobliskie bardzo urokliwe wysepki Osjak lub Proizd.

W ramce trzy zdjęcia z wysepki do której zięć popłynął wypożyczoną łodzią z silnikiem.


A ja głupi zamiast zażywać kąpieli w wodzie jak kryształ, zasuwam 10 km samotnie na wzgórze z ruinami jakiejś twierdzy o której nikt nie umie nic powiedzieć.
 
 
1,2 km trasy -  główne skrzyżowanie w centrum miejscowości na którym skręcamy w prawo i ulicą Obala 3,  idziemy dalej wzdłuż nabrzeża. 
 
1,8 km trasy - po lewej kościółek Gospe od Zdravija, po prawej przystań promowa, przystań hydroplanów. W tym miejscu cumują promy linii Jadrolinia.

Kościół Gospe od Zdravija

Na górnym zdjęciu na szczycie widać maszt, a po jego lewej stronie prawie niewidoczne wieżyczki - to tam postanowiłem dojść. Według moich wyliczeń z tego miejsca jest ok. 3,1 km.

 Przystań promowa w Vela Luka.         Widok z przystani promowej w kierunku wylotu zatoki. Widoczna wyspa Osjak.

Po minięciu przystani, dochodzimy do przystanku autobusowego - jest to 1,95 km trasy.  Kto nie idzie na wzgórze ma planik miejscowości Vela Luka z podanym kilometrażem od hotelu Posejdon. Kto jednak zdecyduje się zobaczyć twierdzę niech korzysta z załączonej trasy pokazanej niżej.Na odcinku ok. 300 m idziemy teraz szeroką drogą asfaltową- po lewej stronie zabudowa mieszkalna, zaś po prawej tereny stoczni. Vela Luka ma bardzo bogate tradycje w budowie jednostek pływających.   2,26 km trasy - kończy się ogrodzenie stoczni, skręcamy w uliczkę na prawo i wzdłuż ogrodzenia podążamy lekko w dół. Przy drodze głównej ten skręt jest sygnalizowany drogowskazem turystycznym z napisem " HUM 1,15 godz." i idziemy do 2,4 km trasy gdzie skręcamy w lewo i przechodzimy pod wiaduktem drogowym.

 skręt w prawo z drogi głównej.          Skręcamy pod ten wiadukt.

Po przejściu na drugą stronę droga na wzgórze jest już b. prosta. Idziemy cały czas na wprost trzymając się drogi. Wchodząc na moment na górę wiaduktu otwiera się ładny widok na zatokę, stocznię i przystań promową.

            Widok z wiaduktu drogowego.

Specjalnie pokazałem lewe górne zdjęcie - widoczne wejście schodami na skarpę to początek oznakowanego szlaku prowadzącego do twierdzy na wzgórzu HUM. Ja na mapce oznaczyłem powrót w to miejsce linią kreskowaną koloru niebieskiego. Kto chce może zacząć podchodzenie dobrze oznakowanym szlakiem.  Ja po zrobieniu zdjęć idę drogą którą zaznaczyłem kreskami czarnymi i dopiero w pewnym miejscu dojdę do szlaku oznaczonego którego wejście jest schodami.

Widok z wiaduktu drogowego na zatokę Vela Luka. Widać hotel Posejdon.

Od przejścia pod wiaduktem droga prowadzi przez tereny zalesione, właściwie nie ma widoków - po prostu żmudne podchodzenie dla samego podchodzenia.  3,14 km trasy - droga skręca w prawo prawie o 180 stopni, a na 3,35 km dochodzi do oznakowanego szlaku na który wchodzi się po wcześniej pokazywanych schodach - skręcamy w lewo i do końca trzymamy się szlaku.

  Oznaczenie szlaku - na każdym skręcie są takie strzałki wskazujące kierunek.        Ścieżka szlakowa

Jak widać na zdjęciach, żadnych dalszych widoków, jedynie w dwóch miejscach ukazuje się mały fragment zatoki Vela Luka, na całej trasie ani jednego turysty - pozostało mi robić zdjęcia napotkanych roślinek, kwiatów, drzew oliwkowych, krzewów liści laurowych których tu pełno rośnie.

Czasami ze ścieżki szlakowej ukazuję się fragment zatoki Vela Luka.

Liście laurowe.

          
 
Gdzieś na ścieżce szlakowej.

   
 
      

4,06 km trasy - zaczyna się stroma ścieżka szlakowa prowadząca małymi zakosami - jest to znak że po jej pokonaniu dochodziemy do celu. 
4,9  km trasy - jesteśmy przy bramie prowadzącej do twierdzy. 

Cel osiągnięty - twierdza HUM.
 
Wejście do twierdzy.Podróżując po Chorwacji, Bośni, Hercegowinie czy Czarnogórze nie należy się dziwić, że wiele wzgórz, szczytów a nawet miejscowości nosi nazwę Hum. Wynika to z tego, że w średniowieczu Serbów mieszkających w Bośni i Hercegowinie nazywano Zahumljanami, czyli mieszkańcami terenu położonego za górami (górą) Hum. 

Nazwa Hum pochodzi od słowa oznaczającego strome wzgórze lub kopiec. Po chorwacku słowa humak oznacza kopiec i używane jest w konteksie grabni humak tj. kurhan.

Dawna wieża dowodzenia, dzisiaj stanowisko obserwacyjne przeciwpożarowe.

Właśnie takie wzgórze górujące nad  południowo-zachodnią częścią miasteczka Vela Luka nosi nazwę HUM. Wzgórze ma wysokość 376 m n.p.m., więc wniosek jest prosty - ponieważ zaczynamy podchodzenie z poziomu morza trzeba pokonać przewyższenie 376 metrów.
Kiedyś ze wzgórza była bardzo dobra widoczność we wszystkich kierunkach, nawet obecnie pomimo że większość wzgórza pokrywają wysokie sosnowe lasy i gęsta roślinność śródziemnomorska  widoczność jest niezła.

        Twierdza na wzgórzu HUM - widoczne druiny dwóch wież armatnich.Twierdza na wzgórzu HUM - widoczne ruiny dwóch wież armatnich.

Nie dziwi więc fakt, że dowodzący flotą austriacki admirał Wilhelm von Tegetthoff analizujący punkty obrony na okolicznych wyspach Vis, Hvar, Korczula i Lastowo dostrzegł słaby punkt tj. brak posterunku w Vela Luca. Doszedł do wniosku, żeby wybudować nad Vela Luka , zwanej w tamtych czasach Valle Grande twierdzę na wzgórzu Hum. Budowę twierdzy rozpoczęto w 1890 roku, główne prace zostały wykonane w 1898 roku, a budowę zakończono w 1902 roku. Twierdza została dodatkowo zmodernizowana i wyposażona w 1912 roku. Dzisiaj oglądamy twierdzę, a raczej jej pozostałości. 

  Pozostałości twierdzy - pomieszczenia dla wojska i wieża dowodzenia.          Pozostałości twierdzy - umywalki dla wojska.

W przeszłości twierdza miała trzy wieże o grubości murów 1 metr z umieszczonymi na nich działami. Poszczególne wieże były tak usytuowane, że wieża od strony południowo-wschodniej była zorientowana na wyspę Lastowo, południowo-zachodnia na wyspę Susas i Palagruzy, a północna wieża była głównym punktem obserwacji i wydawania rozkazów. Dzisiaj wieża, w okresie letnim służy jako punkt obserwacyjny wykrywania pożarów lasów porastających okoliczne wzgórza..  
 
Dzisiejsza wieża przeciwpożarowa.


 
Jedna z wież, w głebi od prawej wyspa Priznjak Mali, Prznjak Veli i Lukovac.

Jedynie z wieży obserwacyjnej rozległy widok we wszystkie strony - szczególnie ładny na oddalone o trzy  kilometry miasteczko Vela Luka i wcinającą się w głąb wyspy zatokę o tej samej nazwie. 

        Widok z wieży obserwacyjnej w kierunku miejscowości Vela Luka.Widok z wieży obserwacyjnej w kierunku miejscowości Vela Luka. 

W większym zbliżeniu widać doskonale miejsca którymi niedawno wędrowaliśmy w kierunku twierdzy - hotel Posejdon początek spaceru, nabrzeże zatoki, przystań promową itd.
Po lewej hotel Posejdon - początek spaceru.
 

Fragment promenady nabrzeżnej w Vela Luka.

Pora wracać, wycieczka łatwa technicznie, trasa wzgórzem przebiega pomiędzy gajami oliwnymi i lasami, dużo cienia, dla osób lubiących długie spacery - nagrodą są ładne widoki po osiągnięciu celu. Wracamy do km 3,35 - w tym miejscu jest wariant powrotu który pokazałem na mapce. Albo wracamy tą samą trasą co podchodziliśmy - wtedy skręcamy w prawo, lub idziemy prosto szlakiem i po 50 metrach skręcamy w prawo - oznaczenie na planie  kreskami niebieskimi. Jak kto woli.

Ja osobiście po tych 50 metrach skręciłem w lewo i drogą poszedłem jeszcze ok. 2 km by zobaczyć co tam jest ciekawego i dopiero wróciłem by zejść do zatoki. Warto było gdyż na tych dwóch kilometrach otwierają się widoki na stronę północną wyspy. Nie będę tu się rozpisywał, pokażę kilka zdjęć które może zachęcą do spaceru.

Miejscowość i zatoczka Gabrica.

Od lewej wyspa Osjak, na wprost miasteczko Tudorovica, obok w lewo wyspa Świętego Iwana,na horyzoncie wyspa Proizd.

Wyspa Sv. Ivan
 


Wspaniała zatoczka do kąpieli.

        Wyspa OsjakWyspa Osjak

Wyspa Osjak, w głebi wyspa Proizd.

Zmęczony, ale zadowolony wracam do hotelu na obiadokolację i zasłużony odpoczynek. Jutro następny dzień, trzeba nabrać sił.
 


Powrót do strony głównej:  STRONA GŁÓWNA
 
Wycieczka zwiedzanie miasteczka Korczula:  >Chorwacja - zwiedzanie miejscowości Korczula.