FOTOGRAFIA AMATORSKA
Zbigniew Wójcik
   STRONA GŁÓWNA      BAŁKANY      Chorwacja - Park Narodowy Jeziora Plitwickie.
 
Chorwacja - Park Narodowy Jeziora Plitwickie.
                                                                                                                            Wycieczka z dnia 29 maja 2016r.

    Park Narodowy Jeziora Plitwickie w Chorwacji.Park Narodowy Jeziora Plitwickie w Chorwacji.
 
Większość Polaków spędzających urlopy w Chorwacji wybiera odpoczynek na plażach Adriatyku lub okolicznych wyspach, watro jednak wygospodarować trochę czasu aby odwiedzić któryś z ośmiu Parków Narodowych Chorwacji. Wszystkie znajdują się w pobliżu wybrzeża Adriatyku za wyjątkiem jednego - jest nim Park Narodowy Jezior  Plitwickich (Nacionalni Park Plitvićka jezera). Znajduje się on ok. 200 km od Adriatyku przy drodze prowadzącej z Zagrzebia do Dalmacji. Właśnie ten park odwiedziliśmy - czy warto, proszę ocenić samemu.
 
 Parking przy Jeziorach Plitwickich w Chorwacji.        Kasy biletowe przed wejściem na teren Parku Jezior Plitwickich w Chorwacji.

Park Narodowy Jezior Plitwickich jest pierwszym i zarazem największym parkiem narodowym w Chorwacji, został założony w 1949 roku. Jego największą atrakcją jest 16 jezior krasowych połączonych ze sobą licznymi wodospadami. Przy Parku znajdują się  duże płatne parkingi. Bilety są ładne i praktyczne. Z jednej strony mała mapka jezior z datą ważności, godziną  i ceną a z drugiej zdjęcie jeziora i wodospad -może być pamiątką odwiedzenia tego miejsca.
 
          

Uwagi praktyczne:
Park Narodowy Jeziora Plitwickie jest otwarty codziennie przez cały rok ale w różnych okresach roku o innych godzinach, również ceny biletów są zróżnicowane od okresów roku tj:
  • 1 stycznia - 31 marca,  1 listopada - 31 grudnia       dorośli  55 Kun  (grupa 50 Kun),    studenci  45 Kun (grupa 40 Kun),   dzieci 7-18 lat  35 Kun  (grupa 30 Kun)
  • 1 kwietnia - 30 czerwca, 1 września-31 paźdz.        dorośli 110 Kun (grupa 100Kun),   studenci  80 Kun  (grupa 70 Kun),   dzieci 7-18 lat  55 Kun  (grupa 50 Kun)
  • 1 lipiec - 31 sierpień                                                        dorośli 180 Kun (grupa 160Kun),  studenci 110 Kun (grupa 100Kun),   dzieci 7-18 lat  80 Kun  (grupa 70 Kun)
  • za grupę uznaje się minimum 15 osób
  • dzieci do 7 lat i inwalidzi z niepełnosprawnością 50%  - wejście bezpłatne
  • w okresie letnim Park czynny w godzinach 7 - 20, w okresie zimowym w godzinach 8 - 16.
  • parkingi płatne: samochód osobowy - 7 Kun/godz,       kamper lub autokar - 70 Kun/dzień,     motocykl - bezpłatnie.
  • Ceny i godziny aktualne na 2016 rok. 
Dojście z parkingu do jezior.Dojście z parkingu do jezior.

Park Narodowy zajmuje obszar ok. 20 tysięcy hektarów i leży na wysokości od 400 do 1280 m nad poziomem morza. Do pierwszego jeziora trzeba wykonać ponad kilometrowy spacer ładnym parkiem, cały czas z górki. 
 
W tym miejscu należy zaznaczyć, że zwiedzając Park Jezior Plitwickich mamy niezliczoną ilość wariantów do wyboru w zależności od czasu jaki chcemy poświęcić, i kondycji. 

Najlepiej zaopatrzyć się w okolicy parkingów w płatną dokładną mapę na której są zaznaczone wszystkie ścieżki, kładki nad wodą, mostki i dopiero ruszać na wędrówkę. Pierwszy etap to dojście z parkingu przy wejściu nr 2 do przeprawy P1 na Jeziorze Kozjak gdzie rozpoczniemy naszą przygodę z jeziorami. Oto mapka z naniesioną trasą dojścia i kilometrażem. Do przejścia ok. 1,1 km. Z parkingu przy wejściu nr 2 dochodzimy do drogi głównej i skręcamy w lewo w kierunku widocznego przejścia estakadą nad asfaltową drogą. Po przejściu nad drogą alejką  parkową schodzimy lekko w dól do następnej drogi asfaltowej w którą skręcamy w prawo. Drogą asfaltową idziemy aż do rozwidlenia dróg. Bezpośrednio za rozwidleniem skręcamy w lewo na dróżkę parkową która doprowadza nas do przystani na jeziorze Kozjak oznaczonej P1.  

Przed przystanią oznaczoną P1.

Przeprawa przez jezioro Kozjak wliczona jest w cenę biletu - jednak wejście na elektryczny stateczek odbywa się za okazaniem biletu sprawdzanego elektronicznie. Stateczki pomiędzy przystanią P1 a przystanią P2 kursują bez rozkładu jazdy wg potrzeby. A że odległość do przepłynięcia to tylko 160 metrów, więc nawet jak jest dużo turystów nie ma żadnych problemów.
Wejście na przystań P1 na jeziorze Kozjak.
Jezioro Kozjak - przeprawa pomiędzy dwoma przystaniami P1 a P2.
 
Mając  krótki czas (0k. 3  - 4 godz.) wybraliśmy wariant początku trasy z punktu P1 tj. przeprawy przez jezioro Kozjak do punktu P2 , spacer ścieżką wzdłuż jezior górnych Gradinsko, Galovac, Malo jezero, Veliko jezero, Okrugljak, powrót do przeprawy P2. 
Taki spacerek to ok. 5 km.

Widok na jezioro Kozjak ze statku.
 
Jedno z jeziorek na trasie. Następnie z przeprawy P2 rejs elektrycznym stateczkiem przez jezioro Kozjak do przeprawy oznaczonej P3 - ok. 1,8 km. 

Jeden z widoków na trasie.
 
Z P3 piechotą wzdłuż jezior dolnych : Milonovac, Garanovac, Kaluderovac do parkingu przy wejściu nr 1.  Ten spacerek to ok. 2,2 km.   Wybierając taką trasę do przejścia na piechotę jest 1,1 + 5,0 + 2,2 = 8,3 km.  Akurat na 3 - 4 godzinny spacer z odpoczynkami. Oto mapka z naniesioną trasą od punktu P2 wokół kilku jezior górnych.


Cały obszar Parku Narodowego Jeziora Plitwickie składa się z 16 jezior które są połączone ponad 90 mniejszymi i większymi wodospadami oraz niezliczonymi małymi kaskadami.  Te 16 jezior są podzielone na 12 górnych  (Gornja jezera) i 4 dolne (Donja jezera).  W skład górnych wchodzą od początku: Prośćansko jezero, Ciginovac, Okrugljak, Batinovac, Veliko jezero, Malo jezero, Vir, Galovac, Milino jezero, Burgeti i Kozjak.  Największe z nich to Kozjak które właśnie przepłynęliśmy z P1 do P2 m a powierzchnię 80 hektarów i głębokość do 49,5 m.

Przeprawa przez Kozjak.

Na przystani P2.

Ruszamy w bajkowy świat pełny soczystej zieleni (bo wody tu pod dostatkiem), stałego szumu płynącej wody, dzikich rozlewisk - właściwie to woda płynie wszędzie i gdyby nie kładki i pomosty które nam od tej pory wszędzie towarzyszom nie było by możliwości zobaczenia tych cudów natury. Oto kilka zdjęć z pomostami.
  
 
        
Pomosty są wspaniale poprowadzone przez najciekawsze fragmenty rozlewisk - idą prosto, zakolami, pod górę, w dół, w formie schodków. Wszędzie obcujemy z przyrodą na wyciągnięcie ręki. Jak widać pomosty nie są szerokie i przy wzmożonym ruchu turystów należy zachować ostrożność - szczególnie po deszczu. My mamy szczęście - pogoda wspaniała. Pozostawiamy za sobą jezioro Kozjak i ruszamy pod górę. Wrócimy tu po okrężnym  5 km spacerze.         Przez środek uroczyska - w głebi następne jezioro.

Jeden z wapniowych progów i rozlewisko z przecudnym odcieniem wody.

Przez cały czas, pomału pokonujemy dystans, równocześnie nabieramy wysokości - gdyż początek temu wszystkiemu daje jezioro Proscanskie  leżące na wysokości 639 m n.p.m. do którego wpada rzeka Matica zasilana przez dwa potoki Bijela i Crna Rijaka. Od najniższego jeziora jest różnica wysokości 158 metrów. Idziemy i podziwiamy niesamowite kolory wody.
 
Niesamowite kolory wody.

Fenomenem na miarę światową są naturalne wapienne groble trawertynowe z wytrącanego z podłoża węglanu wapnia które  w dalszym ciągu zmieniają krajobraz - budują nowe groble, rozlewiska, powstają nowe wodospady, strumienie. Można powiedzieć, że z dnia na dzień krajobraz się zmienia. Wyczytałem, że groble narastają z szybkością 3 cm na rok.

  
 
        Idąc i podziwiając, dosłownie na każdym metrze kwadratowym fantastyczne formy skalne, wodne roślinne.  Nie dziwi, że Park Jezior Plitwickich został wpisany 1979 roku na listę Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Urocza ścieżka przy brzegu jeziora.

       

Poszczególne jeziora tworzą groble tufu wapiennego porastającego bujną roślinnością. Przelewająca się woda tworzy wysokie wodospady z hukiem wpadając do jeziora leżącego niżej. Wodospadów jest sporo,  między innymi Milanovacki Slap o wysokości 18m, Veliki Prstavac o wysokości 28 m, Veliki Slap o wysokości 78m, Sastavci Slap o wysokości 25 m. i wiele innych.

Wodospad Wielki Pryskacz (Veliki Prstavac)

  Zatopiona kładka przed wodospadem Wielki Pryskacz.
 
      Wodospad Wielki Pryskacz.
 

Mały Pryskacz.

Na obszarze Parku Jezior Plitwickich kryje się bogactwo flory, sklasyfikowano tu 1267 rozpoznawalnych rodzajów roślin - w tym 75 to endemity czyli rośliny rzadko spotykane które spotykamy jedynie w tym regionie. Można tu obejrzeć również 55 różnych rodzajów orchidei. 

  Bujna roślinność - mchy i porosty na tufowych groblach.         Bujna roślinność na tufowych groblach.

  Przedstawiciel mchów.        Wodospad Galovaćki Buk wysokości 16 m.

Dochodzimy do jeziora Gradinsko a więc pomału  zbliżamy się do końca naszej pieszej pętli. Jest to jezioro leżące na wysokości 554 m n.p.m., ma 8 hektarów a głębokość sięga 10 metrów. Idziemy pięknym bukowo-jodłowym lasem.

         W okolicy jeziora Gradinsko.

W okolicy jeziora Gradinsko i Burget.

Spotkana wiata turystyczna świadczy, że jesteśmy przy 1 hektarowym  jeziorze Burget na wysokości 553 m n.p.m. Jeziorko jest płytkie ma do 5 m głębokości. Tu można chwilę odpocząć od spotkanych na trasie wrażeń.  

  Wiata turystyczna przy jeziorze Burget.         Jeziorko Burget.

Jeszcze tylko ostatnie zejście drewnianymi pomostami i powracamy nad jezioro Kozjak na przystań P2 z której popłyniemy wzdłuż tego jeziora do przystani oznaczonej P3. 

Stateczek elekrtyczny kursujący pomiędzy przystanią P2 i P3 na jeziorze Kozjak.

Jezioro Kozjak jest największym i najgłębszym z jezior Plitwickich po polsku to Kozie Jezioro, a jak głosi legenda nazwę zawdzięcza 30 kozom które utonęły po załamaniu się cienkiego lodu w czasie ucieczki przed wilkami.   Wg legendy kozy uciekały na widoczną na zdjęciu górnym wysepkę. 

Wysepka ma długość 275 m i szerokość 60 m a nazwana została Wyspą Stefanii z uwagi że w 1888 r. odwiedziła ją Księżniczka Stefania. Wyspa nie jest udostępniona dla turystów. Nasza dalsza trasa poprowadzi wzdłuż jezior dolnych - a na mapce wygląda to tak:
Z przystani P2 płyniemy statkiem elektrycznym wzdłuż jeziora Kazjak przez ok. 1,8 km. Rejs w ramach wykupionego biletu wstępu - należy cały czas mieć przy sobie bilet wstępu. Rejsy na trasie P2 do P3 lub odwrotnie odbywają się co 30 minut.

 Wpływamy do przystani P3 na Jeziorze Kozjak.

Na sporej polanie znajduje się kilka punktów gastronomicznych, między innymi bistro  "Kozjacka draga" z zadaszoną werandą. Po dopłynięciu można tu chwilę odpocząć, posilić się i skorzystać z sanitariatów. 

  Polanka przy przystani P3 na Jeziorze Kozjak.         Polanka przy przystani P3 na Jeziorze Kozjak.

Mała gastronomia przy przystani P3.

Z tarasu restauracji ładny widok na przystań i jezioro Kozjak. Ludzi na przystani sporo, ale nie jest tragicznie - statki odpływają co pół godziny, a na raz zabierają 100 osób.
Przystań P3 na jeziorze Kozjak.

Mamy mało czasu, więc po pól godzinie ruszamy dalej. Pozostało nam do przejścia jeszcze 2,2 km. Pierwsze kilkaset metrów idzie się lasem, by dojść do granicy dwóch jezior - Kozjaka i Milanovac. Pomiędzy nimi znajduje się w najwęższym miejscu drewniana kładka którą przechodzimy. Pod kładką ławice całkiem sporych ryb - niestety w Parku jest zakaz łowienia i karmienia.


Ławice ryb na granicy jezior Kozjak i Milanovac.Po raz ostatni szmaragdowe wody Kozjaka.

W skład dolnych jezior Plitwickich wchodą w kolejności od Kozjaka takie jeziora jak: Milanovac, Gavanovac, Kaluderovac.  Wszystkie dolne jeziora leżą w wapiennym kanionie.
Po przejściu kładki, mieliśmy w planie wejść na szlak prowadzący dołem wzdłuż jeziora Milanovac i tu spotkała nas niemiła niespodzianka - szlak zamknięty z powodu zalania kładek przez wysoką w tym dniu wodę.
Pozostało nam iść szlakiem prowadzącym górą kanionu. W przeciwieństwie do jezior górnych które są położone w starym drzewostanie leśnym bukowo-świerkowym, dolne porośnięte są większymi krzakami i mniejszymi drzewami  z góry kanionu bardzo ograniczają widok na dolne jeziora.

  Widok z góry kanionu na jezioro Milanovac.        Wodospady na progu jeziora Kozjak i Milanovac widziane z góry kanionu rzeki Korany.

Dochodzimy do drogi asfaltowej przy której jest stacja oznaczona S2 drogowej kolejki elektrycznej wliczonej w cene  zakupionego biletu. Do tego miejsca można dojechać lub powrócić w okolice kas biletowych. Tu również jest punkt gastronomiczny i sanitariaty.

Stacja kolejki drogowej oznaczona S2.

My dalej idziemy ścieżką po lewej stronie budynku (nie asfaltem) prowadzącą  skrajem góry kanionu z nadzieją że odsłoni się widok na dolne jeziora. Za ok. 100 metrów ze ścieżki jest co prawda punkt widokowy, ale nie za dużo można zobaczyć.

        Lepszy widok jest na następnym punkcie widokowym oddalonym od pierwszego o następne 100 metrów. Jednak najlepszy znajduje się na granicy jeziora Gavanovac i Kaluderovac.
 
   

Dla zainteresowanych załączam mapkę z końcowym  fragmentem dolnych jezior Plitwickich na którym dokładnie widać jeziora, zarys wapiennego kanionu, wszystkie punkty widokowe, kładki i ścieżki szlakowe. 
  Kanion jezior dolnych.
Na mapce widać ścieżki szlakowe poprowadzone górą i dołem wapiennego kanionu, oraz ścieżki prowadzące do punktów widokowych. Jest to najciekawszy fragment jezior dolnych w którym zbiega się rzeka Plitwica z ostatnim dolnym jeziorem co daje początek  rzece Korana.                 Dolny szlak - punkt widokowy na progu jeziora Kozjak i Milanovac. Tym razem dla nas niedostępny.                        Wodospady na grobli pomiędzy jeziorem Gavanovac i Kaluderovac.

   
 
      

Najbardziej widowiskowy jest Wielki Wodospad (Veliki slap) spadający w głąb kanionu z wysokości 78 metrów. Jest to największy wodospad w Chorwacji. Poniżej tego wodospadu wody rzeki Plitvicy łączą się z jeziorami Plitwickimi tworząc malowniczą kaskadę wodospadów zwaną Sastavci (slapiste Sastavci), poniżej której zaczyna się rzeka Korana.

   Wielki Wodospad (Veliki slap)Wielki Wodospad (Veliki slap)

Wielki Wodospad (Veliki slap)

Szkoda, że mieliśmy na zwiedzenie Parku Jezior Plitwickich tak mało czasu, a na dodatek część szlaków była zamknięta z uwagi na wysoki stan wody. Może kiedyś powrócimy i dokładniej obejdziemy inne trasy. Możliwości jest wiele - istnieje  8 tras bezpośrednio przy jeziorach o różnej długości i 2 trasy przez wzgórza. My zrealizowaliśmy jedynie minimum poznania tej bajkowej krainy.  


Powrót do strony głównej:   STRONA GŁÓWNA