FOTOGRAFIA AMATORSKA
Zbigniew Wójcik
   STRONA GŁÓWNA      BAŁKANY      Chorwacja - Istria. Porec - spacer po starówce. Część II.
 

Jeden z zachowanych fresków z Bazyliki Eufrazjana.Chorwacja-Istria. Poreč  - spacer po starówce.   Część II.                        Wycieczka z dnia 7 maja 2019 r.     

W pierwszej części fotorelacji odbyliśmy spacer uliczkami starówki podziwiając zabytki sprzed wielu stuleci.
 
 
W tej części pozostał nam ostatni z nich ale najważniejszy i najcenniejszy  - zespół budowli skupiony przy Bazylice Eufrazjana (sv.Eufrazija) w północnej części starówki Poreč  - na moim planie oznaczony nr 18.
 
Portal wprowadzający na teren kompleksu Bazyliki Eufrazjana.Składa się on z kilku budynków z których najważniejszym jest Bazylika Eufrazjana.
 
Bardzo łatwo do niej trafić - idąc główną ulicą Decumanus przy pałacu Sinčić (na planie oznaczonym nr 10) skręcamy w prawo w ulicę Eleuterija i po ok. 80 metrach jesteśmy przy bramie wejściowej.
 
Mozaika z portalu wejściowego.
 
Bazylika w 1997 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Stanowi kompleks budowli sakralnych wzniesiony w VI wieku w czasach biskupa Eufrazjana.
 
Kompleks Bazyliki jest udostępniony dla turystów codziennie za wyjątkiem niedziel i świąt kościelnych: I-III, XI-XII od 9 do 16 - w soboty od 9 do 14
w miesiącach IV-VI, IX-X od 9 do 18 oraz w miesiącach VII-VIII od 9 do 21. Wstęp - 40 kn.  W Bazylice można fotografować bez używania lampy błyskowej.
 
Po wykupieniu biletu wstępu kompleks Bazyliki zwiedza się  w określonej kolejności przechodząc kolejno przez poszczególne budowle. Obrazuje to plan kompleksu zamieszczony poniżej.
 
 
Plan kompleksu Eufrazjana.
1. Atrium
 
2. Pomieszczenie chrzcielnicy tzw. baptysterium
 
3. Dzwonnica
 
4. Pałac Biskupów - pomieszczenia muzealne
 
5. Pałac Biskupów - Lapidarium
 
6. Wykopaliska (mozaiki na wolnym powietrzu)
 
7. Punkt widokowy
 
8. Stara zakristia
 
9. Pomieszczenie z sarkofagiem
 
10. Bazylika Eufrazego
 
Atrium - fragment kolumn z bizantyjskimi kapitelami. 
 
 
Atrium - widok w kierunku fasady Bazyliki. 
 
W pierwszym odwiedzanym pomieszczeniu tzw. atrium - na planie oznaczone nr 1 możemy zapoznać się ze schematem kompleksu, kolejnością zwiedzania oraz historią bazyliki.
 
Atrium - widok w kierunku Bazyliki.Samo atrium to prostokątny dziedziniec otoczony krużgankami z kolumnami mającymi bizantyjskie kapitele. Znajduje się tu niewielkie lapidarium z fragmentami archeologicznymi.
 

 
Atrium.
 
 
 
 
Atrium = lapidarium. 
 
   Atrium - lapidarium.         Atrium - lapidarium.
 
Z atrium idąc w kierunku zachodnim wchodzimy do pomieszczenia chrzcielnicy tzw. baptysterium - planie kompleksu oznaczone nr 2. Jest to ośmiokątne pomieszczenie datowane na V stulecie uważane za starsze od samej bazyliki.  W posadzce znajduje się oryginalne miejsce gdzie dokonywano obrzędu chrztu.
 
Pomieszczenie baptysterium. 
 
Ciekawostką może być fakt, że chrzcielnica nie jest jedynie eksponatem muzealnym, ale dla chętnych może być miejscem chrztu. Wykładana jest wtedy folią, napełniana wodą a chrzczony jest cały zanurzany przez biskupa w wodzie. Oczywistym jest, że taka ceremonia pociąga za zobą odpowiednie koszta.
 
Baptysterium - chrzcielnica.
 
 
Baptysterium - strop. 
 
Z pomieszczenia baptysterium, kto ma kondycję może wejść schodami na dzwonnicę - na planie kompleksu oznaczona nr 3. Naprawdę warto zadać sobie trochę trudu, który wynagrodzą piękne widoki na miasteczko leżące na małym cyplu i otaczające go morze i wysepki.
 
Widok z dzwonnicy w kierunku przystani jachtowej. 
 
 
Widok z dzwonnicy w kierunku północno-wschodnim (na pierwszym planie dach bazyliki). 
 
 
Widok z dzwonnicy na Poreć. 
 
 
Widok z dzwonnicy w kierunku wysepki św. Mikołaja. 
 
Po zejściu z dzwonnicy poprzez mały dziedziniec wchodzimy schodami na I piętro Pałacu Biskupów do sal muzealnych - na planie kompleksu oznaczone nr 4.
 
Pałac Biskupów - wejście do sal muzealnych.
 
Pałac Biskupów został zbudowany  w tym samym czasie co bazylika i na przestrzeni lat był wielokrotnie przebudowywany. Obecnie mieści się w nim Muzeum Sztuki Sakralnej - oto kilka eksponatów z których niektóre mają kilkaset lat.
 
 
 
           
 
 
 
 
W kilku salach wystawione są ołtarzyki, rzeźby ołtarzowe, meble kościelne, szaty liturgiczne. Ciekawe są duże krzyże z rzeźbami wykonanymi z jednego kawałka drzewa oliwkowego. Mimo, że mają kilka wieków nie widać na nich zniszczeń spowodowanych przez korniki. Nic dziwnego, gdyż drzewa oliwkowe są bardzo odporne na wszelkie robactwo.
 
 
 
Natomiast na parterze Pałacu Biskupów znajduje się tzw. lapidarium - na planie kompleksu oznaczone nr 5.  Tu eksponowane są mozaiki odnalezione podczas badań archeologicznych oraz pracach konserwatorskich w kompleksie bazyliki Eufrazjana.
 
Pałac Biskupów - lapidarium. 
 
 
Pałac Biskupów - lapidarium z mozaikami. 
 
 
 Pałac Biskupów - lapidarium z mozaikami.           Pałac Biskupów - lapidarium z mozaikami.
 
 
Pałac Biskupów - lapidarium.Wszystkie znajdujące się w tych pomieszczeniach mozaiki są oryginałami zachowanymi we fragmentach - pochodzą z IV, V i VI wieku, a tym samym świadczą o starości całego kompleksu.
 
Pałac Biskupów - lapidarium.
 
W odgrodzonej części pomieszczenia można zobaczyć mozaikę z której słynie miasto Poreč - przedstawia rybę będącą kiedyś częścią mozaiki podłogowej w domu świętego Maura. 
 
 
Pałac Biskupów - lapidarium.Ta ryba ma duże znaczenie gdyż jest symbolem miejsca gdzie na tym terenie zaczęło się chrześcijaństwo. W pomieszczeniu można również dostrzec inny symbol wczesnego chrześcijaństwa  - swastykę. Swastyka była baredzo często używana w ozdobach, ornamentach.
 
Pałac Biskupów - lapidarium.
 
Po zwiedzeniu lapidarium wychodzimy na zewnątrz, gdzie na dużej przestrzeni znajduje się stanowisko archeologiczne na którym widać wszystkie warstwy trzech kościołów stojących kiedyś w tym miejscu, oraz ułożone są kopie podłóg z mozaikami - daje to wyobrażenie jak to wyglądało w przeszłości. Stanowisko archeologiczne zaznaczone na planie kompleksu jako nr 6.

 
Stanowisko archeologiczne przy Bazylice.
 
 
Stanowisko archeologiczne przy Bazylice. 
 
Przy stanowisku archeologicznym, wchodząc na mały taras zachowanych do dzisiaj murów obronnych znajduje się punk widokowy na północno-wschodnią część  miasta, zatokę i promenadę przybrzeżną. Punkt widokowy oznaczony na mapie kompleksu nr 7.
 
Widok z punktu widokowego.
 
Przez starą zakrystię w której znajdują się fundamenty starego kościoła z IV wieku oznaczone na planie kompleksu nr 8 wchodzimy do pomieszczenia gdzie znajduje się XIII wieczny sarkofag Maura, patrona miasta - oznaczony na planie kompleksu nr 9.
 
Sarkofag patrona miasta Poreć - św. Maura.Końcowym punktem zwiedzania kompleksu jest Bazylika Eufrazjana - na planie kompleksu oznaczona nr 10.
 
Fragment fasady Bazyliki widziany z atrium.
Jest to jedna z najpiękniejszych zachowanych bazylik z okresu bizantyjskiego – została zbudowana w VI wieku na miejscu wczesnego kościoła chrześcijańskiego. Ze względu na ogromną wartość historyczną w roku 1997 została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
 
 

Bazylika Eufrazjana - wnętrze.

Bazylika jest formą antyczną z trzema kościelnymi nawami i kopułą oraz absydą z ołtarzem głównym przeważnie usytuowanym od strony wschodniej. Zwiedzana przez nas budowla jest obecnie kościołem katolickim.
 
Boczna nawa bazyliki Eufrazjana.W II wieku w tym miejscu istniało miejsce modlitwy (oratorium) męczennika z Poreča, św.Maura który jak głosi legenda poniósł męczeńską śmierć właśnie w tym miejscu.
 
 
W niedługim czasie wybudowano w tym miejscu kościół w którym przechowywano relikwie św.Maura. W VI wieku, kiedy miasto dostało się pod władanie cesarstwa bizantyjskiego z polecenia biskupa Eufrazjana wybudowano przy pomocy sprowadzonych z Rawenny architektów i rzemieślników obecną bazylikę.
 
 
Mozaiki w absydzie nawy głównej.Wysoką nawę główną od niższych naw bocznych dzielą marmurowe kolumny z pięknie rzeźbionymi kapitelami z ornamentami roślinnymi. Wszystkie trzy nawy są zakończone od wschodu półokrągłymi absydami ołtarzowymi.  W nawie głównej zachowały się najładniejsze mozaiki w stylu bizantyjskim.
 
 
Mozaiki są w bardzo dobrym stanie, a te widoczne w północnej nawie, porównywane z mozaikami z Rawenny (Włochy). W najwyższym pasie poniższej mozaiki przedstawiony jest  Chrystus Triumfujący w otoczeniu apostołów w białych szatach.
 


 

Niżej, na szczycie łuku widnieje medalion z Barankiem Bożym. Pozostałe 12 medalionów zdobiących łuk przedstawia świętych. Półkopułę absydy wypełniono olbrzymią mozaikową sceną, w której centralne miejsce zajmuje postać Matki Bożej z Dzieciątkiem. Otaczają ją dwaj aniołowie i siedem innych postaci, wśród których widać biskupa Eufrazjana z modelem kościoła w rękach. 
 
Tą wspaniałą mozaiką kończę fotorelację z uroczego Poreča i jedziemy do oddalonego o około 40 km miasta Rovinj. Pomiędzy tymi dwoma miasteczkami znajduje się ciekawy obiekt turystyczny w postaci tzw. Limskiego kanału. Na mapce poniżej pokazuję jego lokalizację.
 
 
 
Kanał Limski a właściwie Zalew Limski jest obiektem geograficznym znajdującym się za zachodnim wybrzeżu półwyspu Istria pomiędzy miasteczkami Rovinj i Vrsar, na południe od miejscowości Poreč. Sama nazwa wywodzi się od łacińskiego słowa limes - „granica” z uwagi że kanał rozdzielał dwie prowincje starożytnego Rzymu tj. Dalmację i Italię.
 
Punkt widokowy przy drodze.
 
 
Punkt widokowy przy drodze.
 
Kanał lub jak kto woli zatoka ma długość ok. 10 km i szerokość dochodzącą do 600 m a z uwagi na wysokość brzegów od 20 metrów nawet do 150 metrów mylnie przez niektórych nazywany fiordem lub kanionem. Jest to jednak tylko zalew, gdyż powstał poprzez zalanie dawnej doliny rzeki Pazinčica wskutek podniesienia się poziomu morza.
 
Punkt widokowy przy Kanale Limskim.Przy drodze Poreč - Rovinj, bezpośrednio przy niej znajdują się dwa punkty widokowe przy których bardzo często zatrzymują się autokary z dwu prostych powodów - by turyści mogli podziwiać z góry kanał Limski, oraz zrobić zakupy w kramach oferujących lokalne produkty takie jak różnego rodzaju nalewki, wino, oliwę, miód, oliwki, figi itp. 
 
Jeden z punktów wodokowych przy Kanale Limskim.
 
 
Kanał Limski - widok z punktu widokowego. 
Jak widać na zdjęciach wykonanych z punktu widokowego kanał jest bardzo malowniczy i często odwiedzany przez turystów na łodziach wycieczkowych wypływających z pobliskiego Vrsaru. Przykładowo 5-cio godz. rejs z Vsar-Rovinj- Limski Kanał to wydatek ok. 180 HRK w tym powitalny drink i obiad oraz zwiedzanie Rovinj.
 
Kanał Limski - widok z punktu widokowego.
 
 
Kanał Limski - widok z punktu widokowego.


Kanał Limski od 1980 roku jest rezerwatem morskim i rybackim. Rybacy mają tu swoje hodowle ryb i małż. My po krótkim postoju przy punkcie widokowym jedziemy do głównego celu naszej wycieczki – miasteczka Rovinj.
 
 
Fotorelacja z miejscowości Rovinj:    >Chorwacja - Istria. Miejscowość Rovinja. 
 
Powrót do strony głównej:  STRONA GŁÓWNA 

 

 

 

 

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kana%C5%82_Limski

http://histrica.com/hr/istra/blue/porec/

https://www.adriagate.com/Chorwacja-pl/Dziedzictwo-UNESCO-Bazylika-Eufrazjana-Porec-Chorwacj
http://www.chorwacja24.info/zwiedzanie/co-warto-zobaczyc-bedac-w-porec
http://navtur.pl/place/show/872,bazylika-eufrazjana-w-porec
https://pl.wikipedia.org/wiki/Bazylika_Eufrazjusza_w_Pore%C4%8Du