FOTOGRAFIA AMATORSKA
Zbigniew Wójcik
   STRONA GŁÓWNA      SZWAJCARIA CZESKA I NIEMIECKA      Brama Prawczicka (czes. Pravčická brána)
 

       Wycieczka piesza na trasie:   Hřensko - Tři prameny - Pravčická brána - ścieżka Gabrieli - miejscowość  Mezni Louka    
 
                                                                                                                                 Wycieczka z dnia 10 października 2016 r.
 
     
 
W fotorelacji  >Przełom rzeki Kamienicy (czech. Kamenice) pokazałem wycieczkę pieszą wąwozem Dzikim (czes.Divoká soutěska) i Wąwozem Edmunda (czes.Edmundova soutěska).
Droga Hrensko - Menzi Louka.Ponieważ tamtą wycieczkę po przejściu 7,4 km zakończyliśmy w miejscowości Hřensko tuż przed południem, postanowiliśmy do samochodu pozostawionego w miejscowości Menzi Louka dojść szlakiem prowadzącym przez największą atrakcję Czeskiej Szwajcarii (czes.České Švýcarsko) tj. Bramę Prawczicką (czes.Pravčická brána)
 
Koniec wycieczki wąwozami a początek wycieczki do Bramy Prawczickiej. 
Cały przebieg trasy tej wycieczki, wraz z kilometrażem pokazuję na planie poniżej. 
 
     
0,0 km trasy - wyjście z Wąwozu Edmunda (czes.Edmundova soutěska) na drogę Hřensko-Menzi Louka. Po wyjściu z wąwozu skręcamy w prawo, prowadził będzie nas pieszy szlak koloru czerwonego.
 
Ulica w Hrensku w kierunku Menzi Louka.
Kto skręciłby w lewo, doszedł by (po około 1,2 km) wzdłuż zabytkowej zabudowy Hřenska do rzeki Łaby. My na swojej trasie również mijamy kilka charakterystycznych dla tej miejscowości budynków. 
 
 
 
 
Restauracja i hotel "Klepać" przy drodze do Menzi Louka. 
Hřensko to malownicza miejscowość położona u zbiegu rzeki Łaby i Kamenice, znaczna część tej miejscowości wciśnięta jest pomiędzy skalny mur skalny tworzący malowniczy kanion - widać to na górnym zdjęciu.
Płatny parking w okolicy hotelu "Klepać"Hřensko stało się bramą wyjściową do Parku Narodowego Czeska Szwajcaria.
 
Z tej miejscowości najwięcej turystów rusza w kierunku Pravčickiej bramy, uznanej za największy naturalny skalny most na naszym kontynencie.
 
Uwagi praktyczne:
Zmotoryzowani za hotelem "Klepać" muszą zostawić swój samochód na płatnym parkingu.
 
Opłaty za parkowanie w 2016 roku wynosiły:
sam. osobowy: 30 CZK/godz;    120 CZK/dzień
motor:               20 CZK/godz;      50 CZK/dzień
 
Drugim punktem wyjścia w kierunku Bramy Prawczickiej może być parking płatny w miejscowości Menzi Louka zlokalizowany w pobliżu hotelu "Mezni Louka".
 
Parkowanie poza parkingiem grozi dużymi mandatami.
 
Odcinek szlaku czerwonego od wąwozu  Edmunda przebiega na odcinku ok. 1,58 km drogą asfaltową łączącą miejscowość Hřensko z Mezni Louka, więc trzeba zachować szczególną ostrożność.
 
1,58 km trasy - dochodzimy do rozdroża szlaków zwanego  Tři Prameny i skręcamy w lewo na leśną  drogę, która po ok. 2,6 km doprowadzi nas pod samą Bramę Prawczicką. Poniżej załączam mapkę trasy tego odcinka. W tym miejscu zaczyna się również ścieżka naukowa koloru żółtego towarzysząca szlakowi czerwonemu aż do Menzi Louka. Ruszamy na pierwszy odcinek 4,1 km który doprowadzi nas do kompleksu "Sokole Gniazdo" tj. Bramy Prawczickiej, Letniego Pałacyku i kilku punktów widokowych.
 
 
 
Rozdroże szlaków - szlak czerwony do Bramy Prawczickiej skręca z drogi asfaltowej w las.
Czeka nas spacer, cały czas pod górkę. Początkowo jest to wybrukowana szeroka droga leśna, która w miarę podchodzenia staje się coraz węższa. W wyższej części prowadzi dużymi zakosami, z licznymi kamiennymi mostkami.
 
  Droga szlaku czerwonego w kierunku Bramy Prawczickiej.      Droga szlaku czerwonego w kierunku Bramy Prawczickiej.
 
Droga szlaku czerwonego w kierunku Bramy Prawczickiej.
3,3 km trasy - w prawo odchodzi krótkie 200 metrowe odejście szlaku czerwonego do Jaskini Czeskich Braci (Jeskyně Českých bratří).
 Na szlaku do Prawczickiej Bramy.       Na szlaku do Prawczickiej Bramy.
3,8 km trasy - rozdroże Prawczicka Brama. Szlak czerwony skręca w prawo na tzw. Ścieżkę Gabrieli prowadzącą do Menzi Louka, my skręcamy w lewo na ścieżkę prowadzącą do Prawczickiej Bramy (czes.Pravčická brána).
 
 Ścieżka podejściowa do Prawczickiej Bramy.      Ścieżka podejściowa do Prawczickiej Bramy.
 
... w połowie ścieżki podejściowej .
W końcu, po pokonaniu któregoś z zakosów ukazuje się okazała budowla tzw. Letni Pałacyk "Sokole Gniazdo" (czes. Sokoli Hnizdo)  zbudowany w 1881 roku przez właściciela tych terenów, księcia Edmunda Clary-Aldringena.
 
Końcowe podejście do Prawczickiej Bramy.
  Letni Pałacyk "Sokole Gniazdo" (cz. Sokoli Hnizdo).
 
Kiedyś w tym miejscu stała chatka z kory dębowej, która służyła jako wyszynk dla gości hrabiego  odwiedzających Prawczicką Bramę.
 
W związku z dużą popularnością tego miejsca, hrabia postanowił wybudować w miejsce chatki okazały pałac letni w stylu alpejskim Sokole Gniazdo. Pałac wybudowany został w rekordowym czasie jednego roku  przez sprowadzonych z Włoch robotników.  Na parterze była restauracja. Początkowo pałacyk był wykorzystywany jako miejsce zakwaterowania dla ważnych gości tutejszego rodu Clary-Aldringen. Za wejście w okolice Bramy Prawczickiej były pobierane opłaty. Obecnie również można skorzystać z zachowanej na parterze restauracji z drewnianymi ścianami i sufitem ozdobionym malowidłami.
 
 Letni Pałacyk "Sokole Gniazdo" i fragment Bramy Prawczickiej..      Letni Pałacyk "Sokole Gniazdo" (cz. Sokoli Hnizdo).
Na ostatnim etapie podejścia można obejrzeć Prawczicką Bramę bez opłat, ale naprawdę warto zapłacić za wstęp i wejść na trzy tarasy widokowe znajdujące się wokół Bramy Prawczickiej.     Opłata w 2016 roku wynosiła: dorośli - 75,- Kč (3 EUR); dzieci, studenci,emeryci - 25,- Kč (1 EUR).
4,1 km trasy - Prawczicka Brama (czes.Pravčická brána).
 
 Prawczicka Brama.      Prawczicka Brama.
Taki widok Bramy Prawczickiej jak na dwóch zdjęciach powyżej jest dla tych co nie decydują się na wniesienie opłaty. Jak się doszło w to miejsce, warto jednak wykupić bilet wstępu i odwiedzić trzy tarasy widokowe.Z dwóch z nich wspaniale prezentuje się ten unikat przyrodniczy co pokażę w dalszej fotorelacji.
 
Z tarasu pod bramą wspaniały widok w kierunku na na wzgórze Różowa Góra (czech. Růžovský vrch) wnoszące się na wysokość 619 m n.p.m. Jest to  zarazem  najwyższy szczyt Parku Narodowego Czeskiej Szwajcarii (NP České Švýcarsko). Ten bazaltowy stożek jest pochodzenia wulkanicznego a z racji swojego kształtu nadano mu przydomek Fujiyama.
    
      Widok z tarasu pod Bramą Prawczicką - widok na Růžovský vrch (619 m)Widok z tarasu pod Bramą Prawczicką - widok na Růžovský vrch (619 m)
 
 Widok z tarasu widokowego pod Bramą Prawczicką.       Widok z tarasu widokowego pod Bramą Prawczicką w kierunku punktu widokowego na który zaraz wejdziemy.
 
Widok na skalne miasto.
Bardzo ładny widok z tarasu pod łukiem Bramy zachęca do odwiedzenia punktów widokowych znajdujących się na okolicznych skałach, oddalonych o kilkaset metrów i leżących o wiele wyżej. Już na podejściu do pierwszego z nich, ze ścieżki odsłania się nowy widok na skalne miasto.
 Podejście na punkt widokowy.      Widok z podejścia na wyższy punkt widokowy.
 
      Widok na Skalne Miasto z podejścia na punkt widokowy.Widok na Skalne Miasto z podejścia na punkt widokowy.
Po ok. 200 metrach podejścia dochodzimy do płaskiej powierzchni i skręcamy w lewo do pierwszego punktu widokowego na skale, oddalonego o ok. 100 metrów. Już na początku z poza drzew ukazuje się Brama Prawczicka.
 
 Skalne Miasto z podejścia na punkt widokowy.          Skalne Miasto z podejścia na punkt widokowy. 
 
 
     Brama Prawczicka (czes.Brama Pravčicka)Brama Prawczicka (czes.Brama Pravčicka)
W pierwszym okresie na wierzch Bramy prowadził szlak turystyczny, jednak dla ochrony obiektu został zamknięty. Obecnie oglądamy tą formację skalną jedynie z dołu i z tarasów widokowych, między innymi z tego na który teraz idziemy.
 
 Ostatnie 100 metrów do punktu widokowego na skale.       Jeden z widoków z punktu widokowego.
Z tarasu widokowego na skale roztacza się przepiękny widok na wzniesienia Szwajcarii Czeskiej i Saksońskiej jak również na bardziej odległe zakątki krainy. Ale najpiękniejszy widok z tej perspektywy jest na główny cel naszej wycieczki - Prawczicką Bramę (czes.Pravčická brána). Zdjęcia poniżej udowadniają dlaczego warto wykupić bilet wstępu.
 
Skrajny fragment Bramy Prawczickiej.
Widok na "Sokole Gniazdo"
 
Ten twór natury powstał na skutek wietrzenia  przez miliony lat mniej odpornej części formacji skalnej utworzonej z bloków piaskowca.
 
Brama Prawczicka (czes. Pravčická brána) jest największą naturalną bramą skalną w Europie a w Szwajcarii Czeskiej stała się symbolem tego regionu. 
 
Brama ma 26,5 m rozpiętości łuku u podstawy, 16,0 m wysokości otworu, od 7 do 8 metrów szerokości otworu u podstawy, 3,0 m grubości stropu w najcieńszym miejscu a jej szczytowa płyta leży na wysokości 21m od jej podstawy.
 
      Brama Prawczicka (czes.Brama Pravčicka)Brama Prawczicka (czes.Brama Pravčicka)
Ciekawostka - znaleziona w internecie (http://www.czechy.astra28.eu/pravcicka-brana.html)
Formacja skalna składa się tak naprawdę z dwóch skał. Jedna z nich to słup tworzący zewnętrzną podporę stropu, natomiast druga to masyw skalny wraz ze stropem Bramy. Dzięki temu Brama jest odporna na sezonowe zmiany temperatury, które mogłyby zniszczyć formację. Poniżej rysunek pokazujący, które fragmenty Bramy należą do różnych skał.
 
 
W odległości ok. 100 metrów od pierwszego punktu widokowego są następne dwa z których również są widoki godne uwagi. Podziwiać możemy ogromne formacje Skalnego Miasta.
 
        Następny punkt widokowy.
 
Widok na Skalne Miasto.
 
 
      Widok na Skalne Miasto.Widok na Skalne Miasto.
 
 
      Widok na Skalne Miasto.Widok na Skalne Miasto.
4,4 km trasy (nie liczyłem punktów widokowych). Pełni wrażeń wracamy na ścieżkę szlaku czerwonego i kontynuujemy wędrówkę w kierunku Menzi Louka gdzie na parkingu czeka nasz samochód.  Ścieżka poprowadzona  stokiem zbocza z malowniczymi skałami po jednej stronie.
 
  Ścieżka szlaku czerwonego.     
 
 
Ścieżka szlaku czerwonego. 
 
 
 
 
 
Ścieżka szlaku czerwonego. 
Współnie ze ścieżką czerwonego szlaku przebiega ścieżka naukowa koloru żółtego. Na poszczególnych przystankach można dowiedzieć się dużo ciekawych rzeczy o mijanym terenie. Dla przykładu zobrazuję przystanek nr 6 - dlaczego spadają kamienia oraz 7 - przemiany terenu Czeskiej Szwajcarii na przestrzeni lat.
 
 Skała Přílepek.
Przystanek ścieżki naukowej nr 6.
 
Przystanek 6 umieszczony jest przy monumentalnej skale zwanej Přílepek, która na skutek działania wiatru, wody i mrozu jest całkowicie oddzielona od formacji skalnej i lekko pochylona w kierunku ścieżki szlakowej.
 
Ruch skały śledzą nowoczesne automatyczne systemy poprzez sieć czujników. Najmniejszy ruch skały jest więc monitorowany przez komputer i w razie niebezpieczeństwa, szlak zostanie zamknięty, a skała będzie odpowiednio zabezpieczana. Podobnych przystanków jest na szlaku dwanaście.
Ścieżka naukowa - dwanaście przystanków.      Przemiany terenu na przestrzeni lat.
Z przystanku nr 7 nożna się zorientować jak przekształcał się teren na przestrzeni milionów lat.  W erze mezozoicznej, 95 milionów lat temu na tym terenie było płytkie ciepłe morze. Po ustąpieniu morza pozostały osady, a 2,5 miliona lat temu erozja zaczęła tworzyć dzisiejszy wygląd. Za 10 milionów lat skały się rozpadną i powstanie równina porośnięta lasem. A więc mamy jeszcze "trochę" czasu aby podziwiać te piękne tereny.
 
 
 
 
8,3 km trasy - mała polanka z obeliskiem. Kończy się wąska ścieżka i zaczyna szeroka droga leśna prowadząca do miejscowości Menzi Louka.
 
      
 
 
      ... na horyzoncie Menzi Louka.... na horyzoncie Menzi Louka.
 
9,4 km trasy - parking w Menzi Louka.  Koniec wycieczki.       Reasumując, w tym dniu przeszliśmy:
 
                               Wycieczka nr 1      >Przełom rzeki Kamienicy (czech. Kamenice)    -      7,4 km
 
                               Wycieczka nr 2      >Brama Prawczicka (czes. Pravčická brána)      -      9,4 km
 
                                                           plus punkty widokowe przy Bramie Prawczickiej  -    1,0 km
                                                               ---------------------------------------------------------------
                                                                                                    Ogółem:              -     17,8 km
 
Oczywiście można to podzielić na dwie wycieczki jednodniowe. My, zadowoleni wracamy samochodem na kwaterę, późna obiadokolacja, basen i sauna kończą dzień. 
 
Powrót do strony głównej:  STRONA GŁÓWNA 
 
 
http://www.npcs.cz/sites/default/files/user_files/Publikace/Pruvodce_naucne_stezky/Pruvodce_NS_Pravcicka.pdf