Jadąc z polskimi biurami podróży do Chorwacji lub Czarnogóry można się spodziewać, że mają one w czasie przejazdu przez terytorium Bośni i Hercegowiny zwiedzanie Mostaru i odległego od niego ok. 26 -28 km sanktuarium Matki Bożej w Medziugorie. Tanim kosztem mają zaliczony jeden dzień z opłaconej wycieczki.

Jest to niewielkie miasteczko znajdujące się w południowej części Hercegowiny, ukryte pośród szczytów otaczających go gór i wzniesień.
Tu należy się małe wyjaśnienie dotyczące nazwy miasteczka i poprawnej polskiej pisowni.
W języku chorwackim, używanym przez miejscową ludność, nazwa miejscowości jest zapisana jako "Medugorje", stosowany jest również zapis "Medjugorie", co jest niepoprawne z punktu języka chorwackiego ale stosowane powszechnie w wielu językach europejskich.
Dla języka polskiego Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych ustaliła urzędowy egzoizm "Medziugorie". Ja w dalszej części fotorelacji będę się tego trzymał.
Etymologicznie nazwa Medziugorie oznacza miejscowość położoną między górami ("Międzygórze") - co jak widać na zdjęciu jest bardzo trafne. Przy sanktuarium istnieje bardzo duży bezpłatny parking.

Medziugorie jako ośrodek odnowy życia religijnego jest znanym i w ostatnich latach najczęściej odwiedzanym miejscem pielgrzymkowym w Europie. W jego centrum znajduje się kościół św. Jakuba.
Od czasów średniowiecza kościelną administrację nad obecnymi terenami Bośni i Hercegowiny stanowili Franciszkanie. Diecezje zostały ustanowione dopiero w XIX wieku, a parafia św. Jakuba w Medziugorie powstała w 1892 roku.
Pierwszy kościół parafialny wybudowany w 1897 roku został zniszczony przez trzęsienie
ziemi. Budowa nowego kościoła została zakończona w 1969 roku.
Kościół,
podobnie jak cała parafia, jest poświęcony św. Jakubowi starszemu,
apostołowi i patronowi pielgrzymów. W 1989 roku został wybudowany ołtarz
za kościołem, przeznaczony do odprawiania nabożeństw na wolnym
powietrzu, a także dużą ilość konfesjonałów na wolnym powietrzu. W okresie letnim wszystkie nabożeństwa odbywają się przy ołtarzu polowym.



Do roku 1980 Medziugorie było mała wiejską parafią i dopiero 24 czerwca 1981 roku wszystko się zmieniło. W tym dniu wg słów sześciorga dzieci zaczęła się ukazywać Matka Boża i przekazywać "posłanie dla świata" w postaci orędzi. Na skutek napływu dużej liczby pielgrzymów i turystów miasteczko zmieniło swoje oblicze zamieniając się z małej wioski składającej się z trzech osad w wielki ośrodek miejski z rozbudowaną bazą noclegową, gastronomiczną i infrastrukturą dla pielgrzymów.


Wybudowano zewnętrzne konfesjonały, kaplicę adoracji, salę Jana Pawła II, sklep z dewocjonaliami, ołtarz polowy z 5000 tysiącami miejsc siedzących, budynek przeznaczony na odpoczynek, ambulatorium pierwszej pomocy, sanitariaty, działa poczta/telefon i radio "Mir".
Ostatnio do miasteczka powróciło wielu mieszkańców którzy opuścili go za czasów Jugosławii oraz w czasie wojny domowej. Prawie wszyscy mieszkańcy trudnią się obsługą pielgrzymów, handlem dewocjonaliami, pamiątkami i nie tylko. Wszędzie obecni są handlarze sprzedający rakiję, miód, oliwę, oliwki, sery i inne produkty regionalne. Koniunkturę napędzają biura podróży i parafie organizujące masowe wyjazdy pielgrzymkowe i turystyczne. interes dobrze się kręci biorąc pod uwagę, że w pierwszych 20 latach miasteczko odwiedziło ponad 20 milionów osób. W ostatnich latach liczba waha się w granicach trzech - czterech milionów roczne. W ostatnich latach do komunii przystępuje prawie 1,5 milioma ludzi rocznie.
Wizjonerami którzy to uczynili byli: Ivanka Ivanković, Mirjana Dragicević, Vicka Ivanković, Ivan
Dragicević, Ivan Ivanković i Milka Pavlović którzy u podnóża wzgórza Crnica, w miejscu zwanym Podbrdo doznali objawienia Matki Bożej. Objawienia te trwają do dnia dzisiejszego, niektórym codziennie, innym z różną częstotliwością. Jak dotychczas Kościół katolicki bada to zjawisko , do tej pory go nie odrzuca ani nie potwierdza.

W Medziugorie są trzy miejsca gdzie gromadzą się pielgrzymi. Oczywiście najwięcej w okolicy kościoła parafialnego św. Jakuba symbolizującego życie sakralne i Eucharystyczne. Tu odbywają się msze święte, spowiedzi, tu znajduje się kaplica adoracji, miejsce modlitw przy drewnianym krzyżu, miejsce modlitw przy figurze zmartwychwstałego zbawiciela, figura Królowej Pokoju. Oto kilka zdjęć tych miejsc:
Po południowej stronie kościoła, w ogrodzie przykościelnym ustawiono w 1998 roku wykonaną z brązu figurę Zmartwychwstałego Zbawiciela autorstwa słoweńskiego rzeźbiarza Andreja Ajdća. W pobliżu konfesjonałów odnajdziemy zaś figurę z brązu św. Leopolda, Bogdana Mandicia - patrona spowiedników. Wykonał ją w 1998 roku włoski rzeźbiarz Carmela Puzzola. Świętym został ogłoszony w roku 1983 przez Jana Pawła II.
W roku 2002 w ogrodzie wokół figury Zmartwychwstałego Zbawiciela wykonano Drogę Krzyżową dla pielgrzymów którzy nie są wstanie wejść na wzgórze Križevac na którą również prowadzą stacje Drogi Krzyżowej.
Wzdłuż alejki z widokiem na Górę Objawień ustawione są różańcowe kapliczki tzw. Tajemnice Światła: Chrzest Pana Jezusa w Jordanie, Pierwszy cud w Kanie Galilejskiej, Głoszenie nauk o Królestwie Bożym, Przemienienie na górze Tabor, Ustanowienie Eucharystii.
W 1991 roku wybudowano Kaplicę Adoracji gdzie pielgrzymi adorują Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Przed południem odprawiane są w niej nabożeństwa w różnych językach - codziennie po południu o godz. 13 jest odprawiana msza w języku polskim.
Stworzono miejsce przy drewnianym krzyżu w którym można w ciszy się pomodlić, kupić świecę i zapalić w jakiejś intencji.
Większość pielgrzymów po odwiedzeniu kościoła św. Jakuba rusza poza miasteczko w kierunku wzgórza Podbrdo na którym wizjonerzy ujrzeli po raz pierwszy Matkę Bożą - dzisiaj zwane Górą Objawień. Wzdłuż całej ulicy prowadzącej do podnóża wzniesienia znajdują się sklepy, bary, kawiarenki. Większość sprzedaje dewocjonalia.
Po minięciu ostatnich domów tej handlowej uliczki zaczyna się ostre podejście bardzo kamienistą, a właściwie skalną drogą. Osoby starsze, schorowane i niepełnosprawne na pewno będą miały kłopoty z podejściem.
Przy tej skalistej ścieżce ustawione są płaskorzeźby wykonane z brązu przez Camela Puzzola z Florencji przedstawiające Radosne i Bolesne Tajemnice Różańca.
Wchodząc po prawej stronie ścieżki stoi duży drewniany krzyż który upamiętnia miejsce, gdzie Matka Boża trzeciego dnia objawień poprzez Mariję Pavlović po raz pierwszy wezwała do pokoju. Na drugim planie widok na Medziugorie.
Pod szczytem wzgórza, na gołoborzu w dwudziestą rocznicę objawień ustawiono figurę Królowej Pokoju zaprojektowaną przez Dino Felicio, kopię figury znajdującej się na placu kościoła św. Jakuba.
Kto ma więcej czasu może również wejść na Górę Kriżevac gdzie na pamiątkę 1900 rocznicy śmierci Jezusa, w roku 1934 mieszkańcy Medziugorie ustawili ośmio metrowy krzyż z betonu. Przy ścieżce na tą górę są również ustawione płaskorzeźby Drogi Krzyżowej. W przeciwieństwie do Góry Objawień gdzie wejście trwa góra 30 minut, wejście i zejście na Kriżevac zajmuje minimum trzy godziny, więc my dajemy sobie spokój i wracamy do autokaru. Czeka nas jeszcze długa podróż do hotelu w Chorwacji.