FOTOGRAFIA AMATORSKA
Zbigniew Wójcik
   STRONA GŁÓWNA      WYCIECZKI DALEKIE      Barcelona - spacer ulicą La Lambra i Dzielnicą Gotycką.
 

Barcelona.    Spacer Plac Kataloński - Dzielnica Gotycka - Plac Królewski - Pomnik Kolumba - Akwarium.
                                                                                                                            Wycieczka z dnia 5 września 2015r.
 
     Widok z Pomnika Kolumba w kierunku Dzielnicy Gotyckiej.Widok z Pomnika Kolumba w kierunku Dzielnicy Gotyckiej.
 
Jadąc do Hiszpanii głównym naszym celem turystycznym było zwiedzenie stolicy Katalonii Barcelony, ze szczególnym zwróceniem uwagi na architekturę zaprojektowaną przez Gaudiego - relacje można obejrzeć wchodząc na stronę główną dział  "Wycieczki dalekie".
 
W tej fotorelacji pokażę zdjęcia ze spaceru ulicami Barcelony rozpoczynanego  na Placu Katalonii (Plaça Catalunya).
 
Cała trasa tej pieszej wycieczki prowadzi słynną ulicą La Lambra, uliczkami Dzielnicy Gotyckiej (Barii Gòtic), Placem Królewskim (Plaça Reial) z dojściem do portu.
 
W czasie spaceru odwiedzimy znajdujące się w porcie Akwarium (L'Auàrium) oraz wjedziemy na taras widokowy Pomnika Kolumba (Mirador de Colom) z którego będziemy podziwiać wspaniałe widoki na Barcelonę.
 
Nie bez powodu zaczynamy spacer z Placu Katalonii. Jest to jeden z największych placów w Barcelonie zlokalizowany pomiędzy dzielnicami Eixample oraz Starego Miasta.
 
Stanowi główny węzeł komunikacyjny - tu przyjeżdżają pociągi z turystami z wybrzeża  Costa Brava (północ Barcelony) oraz z Costa Daurada (południe Barcelony).
 
Przy Placu Katalońskim znajdują się budynki światowych firm, banki, urzędy, hotele itp.
 
Zaczynając zwiedzanie Barcelony warto odwiedzić Centralny Punkt Informacji Turystycznej znajdujący się w podziemiach placu naprzeciwko ogromnego domu handlowego El Corte Inglés i zaopatrzyć się w plany i przewodniki po Barcelonie.
 
Ciekawostką może być fakt, że jeszcze w I połowie XIX wieku na tym terenie znajdowały się uprawne pola. Po zburzeniu fortyfikacji otaczających Barcelonę zaprojektowano obecny plac.
 
Uroczyste otwarcie  przestrzeni placu nastąpiło 2 listopada 1927 roku, a w trzy lata później wybudowano szereg okazałych budynków użyteczności publicznej.
 
Plac Kataloński w Barcelonie.
 
Z Placu Katalonii odchodzi w kierunku portu najbardziej odwiedzana przez turystów ulica La Rambles - popularny deptak Barcelony o długości ok. 1300 metrów.
 
 
La Lambras położona jest w dzielnicy gotyckiej (Barii Gòtic) pomiędzy Placem Katalonii a Placem del Portal de la Pau na którym w centralnej części stoi pomnik Krzysztofa Kolumba (Mirador de Colom)
 
Oficjalnie La Rambla stanowi ciąg krótszych ulic, z których każda nosi inną nazwę (stąd forma w liczbie mnogiej, Les Rambles). Poczynając od Plaça de Catalunya kolejno są to: Rambla de Canaletes, Rambla dels Estudis, Rambla de Sant Josep, Rambla dels Caputxins oraz Rambla de Santa Monica.
 
Zbudowanie w dzielnicy nabrzeżnej na początku lat 90-tych centrum handlowego Maremagnum zaowocowało przedłużeniem deptaka w postaci drewnianego molo prowadzącego do portu (Rambla de Mar).
 
La Ramla - widok w kierunku Placu Katalońskiego
Pierwotnie w miejscu dzisiejszego deptaka płynął strumień wpadający do morza i dlatego cała La Rambles ma ułożoną chodnikową nawierzchnię  symbolizującą płynącą wodę. Nazwa pochodzi od arabskiego słowa ramla oznaczającego piaszczyste koryto rzeki. Jak każdy deptak panuje tu duży tłok z uwagi że jest odwiedzany zarówno przez turystów jak i miejscowych mieszkańców.
 
 
W sezonie turystycznym ulica słynie z ulicznych przedstawień, straganów i kawiarni na wolnym powietrzu. Swoje umiejętności przedstawiają mimowie, aktorzy, tancerze.
 
 
 
                    
 
Z uwagi na dużą ilość turystów, zatłoczenie wszystkie przewodniki po Barcelonie ostrzegają przed kieszonkowcami i innymi oszustami oferującymi różnego rodzaju zakupy, nielegalny hazard.
 
Na pierwszym odcinku deptaka odchodzącego od Placu Katalońskiego charakterystyczna fontanna w formie latarni. Mówią że koniecznie trzeba się napić łyka wody co gwarantuje że kiedyś powróci się do Barcelony.
 
 
Nie wiem czy to jest konieczne. Ja nigdy nie piłem a już trzeci raz odwiedzam Barcelonę.
Tereny dzisiejszej Rambla już w  średniowieczu pełniły rolę handlową  - tu rozstawiane były kramy z owocami,warzywami i mięsem. Dzisiaj również znajduje się duże targowisko przykryte metalowym dachem funkcjonujące w tej postaci od 1914 roku. Targowisko La Boqueria (ElMercat de la Boqueria) czynne od poniedziałku do soboty w godzinach 800 do 2030.
 
 
Tuż za targiem, po przeciwległej stronie Rambla nr 82  bardzo ciekawa kamienica - Casa Bruno Cuadros. Budynek wybudowano w 1858 roku, w roku 1873  został dostosowany dla potrzeb  sprzedawcy parasoli Brunona Cuadrosa - dlatego nie dziwi jego nazwa "Dom Parasoli" (Casa dels paraigües), oraz symbol wiszącego na rogu budynku parasola. Na ścianach budynku znajduje się więcej ozdobnych motywów przedstawiających parasolki. 
 
Casa Bruno Cuadros, Barcelona La Rambla nr 82. 
 
Przy La Rambles spotkamy sporo budynków, pomników , kościołów, dawnych pałaców o ciekawej architekturze.  Ciekawie wygląda wieczorem oświetlona latarniami. Po prawej stronie dwie ciekawe budowle: Kościół Matki Boskiej z Betlejem (Esglèsia de la Mare de Dèu Betlem)  przy Carrer d'En Xucla 2, a po przejściu ulicy Carrer del Carme Pałac Wicekrólowej (Palau de la Virrena)  przy La Rambla nr 99.
 
   Kościół Betlem         Pałac Wicekrólowej Peru
 
Barokowy Kościół Matki Boskiej z Betlejem pierwotnie był skromną kaplicą szkoły jezuickiej wybudowaną w 1553 roku. Gdy w roku 1671 kaplicę doszczętnie strawił ogień rozpoczęto budowę nowego kościoła wzorowanego na rzymskiej świątyni Il Gesu.
 
Po zakończeniu prac budowlanych w roku 1732 świątynia uważana była za jedną z najładniejszych budowli barokowych w Barcelonie. Podczas wojny domowej w 1936 roku kościół został spalony przez lewicowców. Fasadę kościoła odbudowano - charakteryzuje się  skręcanymi kolumnami.
 
           

Pomiędzy dwoma parami skręconych kolumn stoją rzeźby świętych jezuitów - po lewej stronie Ignacego Loyoli, zaś po prawej Francisco Borji. Oprócz wejścia  w fasadzie głównej  istnieje wejście od strony ulicy La Rambla które powstało na początku XX wieku.

 

Kościół jest trójnawowy - nad nawami bocznymi znajdują się barokowe trybuny w których kiedyś zasiadali bogaci przedstawiciele barcelońskiej arystokracji. Dół kościoła przeznaczony był dla biedniejszych.
Kościół  Matki Boskiej z Betlejem (Esglèsia de la Mare de Dèu Betlem) udostępniony jest do zwiedzania codziennie w godzinach 830 do 1330 oraz 1800 do 2100 - wstęp wolny. Poniżej kilka zdjęć z wnętrza kościoła.
 
          

                    
 
Idąc w kierunku morza, po ok. 50 metrach od kościoła Matki Boskiej z Betlejem stoi Pałac Wicekrólowej  (Palau de la Virrena). Wybudowany w 1771 roku przez Manuela d'Amat wicekróla Peru. Po śmierci mieszkała w nim jego żona.Charakterystyczną cechą tej budowli jest balustrada na dachu z dwunastoma wazonami.
 
Pałac Wicekrólowej Peru
 
Obecnie pałac należy do miasta i mieści się w nim między innymi Centrum Wizerunku (Centre de la Imatge) oraz sale wystawowe na parterze i piętrze w  których organizowane są wystawy tematyczne. Czynne codziennie oprócz poniedziałków w godz. 1200 do 2000 -  wstęp wolny.
 
Po lewej stronie na Placu teatralnym (Plaça del Teatre) stoi pomnik poety katalońskiego Frederica Solera, a po przeciwległej stronie przy La Rambla nr 27-29 znajduje się najstarszy teatr Barcelony z XVII wieku którego fasadę zdobi klasycystyczna fasada z XIX wieku. 
 
                                       
 
 
Teatr Principal, Barcelona La Rambla 27 - 29.
 
Będąc na Placu Teatralnym   (Plaça del Teatre)   warto wejść w uliczkę Carrer dels Euscudellers (obok pomnika) i po przejściu ok. 70 metrów skręcić w uliczkę Carrer Nou de Zurbano którą po ok. 80 metrach dojdziemy do pięknego Placu Królewskiego (Plaça Reial)
 
 
Jest to prostokątny plac o wymiarach 55 na 83 metry, wokół którego stoją  budynkami  z arkadami. Można tu odpocząć w licznych kawiarenkach lub spożyć posiłek w restauracji.
 
          
 
Plac jest dość gwarny, a uroku dodają mu rosnące palmy oraz występy zespołów muzycznych, akrobatów, liczne kramiki z pamiątkami oraz rozlokowane pod arkadami kawiarenki.
 
           
 
Na środku placu znajduje się fontanna Trzech Gracji - obowiązkowe miejsce do robienia pamiątkowych zdjęć. 
 
 
Ciekawostką mogą być stojące na placu dwie gazowe latarnie zaprojektowane przez samego Antoniego Gaudiego w roku 1878 na zlecenie włodarzy Barcelony. Sześcioramienne latarnie przyozdobione są kaduceuszem i hełmem  - symbolem rzymskiego boga handlu Merkurego.
 
 
Dochodzimy do Placu zwanego Bramą Pokoju  (Plaça del Portal de la Pau) na którym w centralnej części stoi pomnik Krzysztofa Kolumba (Mirador de Colom).  Jest tak imponujący że od razu postanowiliśmy wjechać na górę by  podziwiać  z góry  Barcelonę.
 
         
 
na wjechać windą - ale trzeba chwilę postać w kolejce. Bilet wstępu normalny - 6 euro, ulgowy - 4 euro. Czynne codziennie w okresie od listopada do kwietnia w godz. 1000 do 1830, oraz od maja do października od godz. 900 do 2030.
 
           
 
 
Pomnik ma wysokość 60 metrów, a postać Kolumba mierzy 7,5 metra.
Podstawę kolumny zdobią rzźby przedstawiające regiony Hiszpanii, sceny z życia Kolumba oraz "biedne lwy" na które wszyscy się wspinają aby zrobić sobie zdjęcie.
 
 
Trochę wyżej u podstawy żelaznej kolumny znajdują się cztery postacie - alegorie czterech kontynentów: Europy, Azji, Afryki i Ameryki.
 
Całość została wybudowana w latach 1882 - 1886 na podstawie projektu inżyniera Gaieta Buïgasa i Monrava. Uroczyste otwarcie nastąpiło w 1888 roku podczas Wystawy Światowej. Poniżej kilka widoków z wysokości kopuły która symbolizuje kulę ziemską.
 
      
                 Wieża Torre de Coliserda                    Kapitanat Portu                                                            La Rambla                                Kościół de Santa Maria del Pi
 
      
                Kościół de Santa Maria del Pi                                                       Widok Dzielnicy Gotyckiej                                       Katedra św.Krzyża i św.Eulal
                                                                                                                                                                                                                         W głębi Sagrada Familia
 
      
                  W głębi wieżowiec Torre Agbar                                                                                                    Pasaż Passeig de Colom                                           Port
 
 
     
         Tores Vila Olimpica                                            Budynek Portu Barcelona                                   Na końcu kładki centrum handlowe i na lewo od niego Akwarium
 
Będąc przy pomniku Kolumba warto odwiedzić  port Barcelona. Idziemy obok głównego budynku  portu w kierunku drewnianej kładki (Rambla de Mar) którą dochodzi się do centrum handlowego Maremagnum za którym znajduje się  budynek Akwarium (L'Aquàrium) czynne od 1995 roku. 
 
 
 
Port Vell obejmuje przystań, porty jachtowe, port rybacki, stację promów i przylega do portu przemysłowego.Znajdziemy tu także Barcelońską Stocznię Królewską (Atarazanas Reales de Barcelona) w której obecnie mieści się Muzeum Morskie.
 
          
 
       
 
Bilet wstępu do Akwarium jest dosyć drogi: normalny 20 euro, ulgowy 18 euro.    Akwarium czynne:  styczeń - maj poniedziałek - piątek od 930 do 2100;   sobota - niedziela 930 do 2130;        czerwiec i wrzesień od 930 do 2130;         lipiec i sierpień od 930 do 2300;
 
          
 
 
 W kilkudziesięciu zbiornikach wodnych i akwariach oglądać można rośliny i ryby z Morza Śródziemnego i Morza Czerwonego. Zadziwia bogactwo kształtów i kolorów.
 
 
          
 
       
 
       
 
   
 
       
Jednak największe wrażenie robi spacer wewnątrz długiego tunelu przechodzącego przez ogromny zbiornik wodny o pojemności 4,5 miliona litrów wody. Przesuwając się na ruchomym chodniku można oglądać ok. 80 gatunków ryb.
 
           
 
 
Spacerując po głównym deptaku La Rambla, należy przewidzieć czas na przejście innymi uliczkami Starego Miasta tzw. Barii Gòtic by odkryć  w gąszczu wąskich uliczek, zaułków  urok starożytnej Barcelony.
 
                     
 
Tu znajdują się główne budowle z okresu średniowiecza takie jak katedra św.Krzyża i św. Eulalii (Catedral de la Santa Creu i Santa Eulàlia), Pałac Królewski na Placu Króla (Plaça del Rei), siedziba rządu Katalonii w Pałacu Generalitat (Palau de la Generalitat), Ratusz Miejski (Ajuntament/Casa de la Ciutat), Dzielnica żydowska (El Call).
 
Ratusz i Pałac Królewski znajdują się na Placu de Sant Jaume. Ratusz został wybudowany w drugiej połowie XIV wielu w stylu gotyckim. W czasie przebudowy w XIX wieku dobudowano neoklasycystyczną fasadę wg projektu Josepa Masa i Vili.
 
          
 
Naprzeciwko Ratusza nie mniej okazały budynek zwany Pałacem Generalitat będący siedzibą prezydenta i rządu Katalonii. Renesansowa fasada powstała w latach 1597 - 1619.
 
           

Najwięcej zabytków w dzielnicy gotyckiej, oraz ich nagromadzenie jest w okolicy największego z nich tj. Katedry św. Krzyża i św. Eulalii (Catedral de la Santa Creu i Santa Eulàlia).  
 
 
W/g Wikipedii - "Katedra Świętej Eulalii (Cathedral de la Santa Creu i Santa Eulalia, La Seu) w Barcelonie (Katalonia, Hiszpania) jeden z cenniejszych przykładów architektury gotyckiej w Hiszpanii. 
Wzniesiona w kilku etapach w XIII - XV w. na miejscu starszej świątyni wybudowanej przez Rzymian. W XIX w. otrzymała monumentalną neogotycką  fasadę zachodnią stanowiącą wschodnią pierzeję placu katedralnego. Siedziba archidiecezji barcelońskiej. 
 
 

Świątynia poświęcona jest świętej Eulalii  (zm. 304) - dziewicy, męczennicy, która według tradycji zginęła w Barcelonie w czasie ostatnich prześladowań chrześcijan za czasów panowania Dioklecjana i Maksymiliana. 
Eulalia, zanim zginęła była torturowana i znieważana. Tradycja mówi, iż została publiczne obnażona, lecz nagle spadł śnieg, który oszczędził jej skromność. Pochowana jest w katedrze w bardzo bogato zdobionym nagrobku wykonanym z alabastru  w stylu gotyckim. Dzieło wykonał uczeń Giovanniego Pisano. 
 
           

Geneza katedry barcelońskiej sięga czasów rzymskich, kiedy na tym terenie została wzniesiona świątynia. Znana już od 343 świątynia po upadku cesarstwa  została przejęta przez Wizygotów. Nowy kościół powstał w VI wieku, istniał do 985, kiedy to został zniszczony z rąk Maurów. W 1058 wzniesiono na tym miejscu nowy romański kościół, zaś w  5 maja 1928 położono kamień węgielny pod nowy, większy kościół zachowując fragmenty starszej świątyni.
 
Budowa trwała długo, aż do 1448. Wówczas powstało obecne gotyckie prezbiterium, transept, trójnawowy korpus oraz zabudowania wraz z krużgankiem.
 
W 1500 do kamiennej świątyni dobudowano dzwonnicę. Skromna elewacja zachodnia z późnoromańskim portalem otrzymała w latach 1887 - 1998 reprezentacyjną fasadę w stylu neogotyckim z ośmioboczną wieżą i wielkim reprezentacyjnym wejściem na osi. Pracami kierowali architekci August Font i Josep Oriol Mestres.

Wejście do katedry od poniedziałku do soboty w godzinach od 800 do 1245  i od 1715 do 1930   - wstęp wolny. Wejście na wieżę, chór i do Muzeum Kapitularnego - bilet łączony 7 euro.
 
Przy placu kościelnym, po lewej stronie głównego wejścia do katedry stoi budynek Muzeum Diecezjalnego (Museu Diocesa) posiadające bogatą kolekcję dzieł sztuki z barcelońskich kościołów od początku ich istnienia do dnia dzisiejszego.
Oprócz nagrobka św. Eulalii katedra kryje inne dzieła rzeźby gotyckiej, takie jak stalle, czy też portal Św. Iwona.
 
W jednej z kaplic znajduje się krzyż pochodzący ze statku, który brał udział w bitwie pod Lepanto.
 
 Bitwa ta pomiędzy Tircją a Ligą Świętą, zakończona zwycięstwem chrześcijan miała miejsce w 1571. Od strony południowej do katedry przylegają zabudowania dawnej siedziby arcybiskupa, skupione wokół czworobocznego krużganka. W wirydarzu  znajduje się mały staw z fontanną, w którym pływa trzynaście gęsi, co ma symbolizować wiek patronki."

 
 
Zaś po prawej stronie budynek Domu Archidiakona (Casa de l'Ardiaca) przekształcony w XVI wieku w rezydencję pałacową. W roku 2000 został odremontowany i obecnie mieści się w nim Archiwum Historyczne Barcelony.
 
          

 
  
 
Przy wejściu od strony ulicy Carrer de Santa Llùcia mała ciekawostka -oryginalna skrzynka pocztowa.
 
W roku 1895 w budynku miało siedzibę Stowarzyszenie Prawników i to na ich zlecenie zaprojektowana została skrzynka pocztowa mająca wymowne symbole - trzy jaskółki gwarantujące wolność i sprawiedliwość, natomiast procedury biurokratyczne utrudniające sprawy prawne są przedstawione przez motyw pełzającego żółwia. 
 
My kończymy całodzienny spacer z przewodnikiem po deptaku La Rambla i Barii Gòtic - robimy pamiątkowe zdjęcie grupy w okolicach katedry  (Catedral de la Santa Creu i Santa Eulàlia) i wracamy uliczkami w kierunku  Placu Katalonii gdzie czeka na nas autokar a w hotelu obiadokolacja. 
 
 
Po drodze kilka placów i zaułków jak ten przy budynku Muzeum Sztuki w którym znajduje się również Królewskie Koło Artystyczne w Barcelonie. Jest też przytulna kawiarenka i restauracja.
 
 
Powrót do strony głównej:  STRONA GŁÓWNA 
 

 
https://pl.wikipedia.org/wiki/Katedra_%C5%9Bw._Eulalii_w_Barcelonie
https://pl.wikipedia.org/wiki/La_Rambla
https://pl.wikipedia.org/wiki/Port_Barcelona