W
kolejnym dniu pobytu w Hiszpanii udajemy się pociągiem z Santa Susanna do Barcelony. Bilet kolejowy w obie strony w 2015 roku to koszt 9,8 euro. W tym dniu naszym celem było zwiedzenie Wioski Hiszpańskiej (El Poble Espanyol) i Parku de la Ciutadella.
W tej fotorelacji pokażę zdjęcia z Parku de la Ciutadella.
Lokalizacja tego parku na mapce obok.
Uwagi praktyczne:
Dojazd metrem linii L4 do stacji Ciutadella-Vila Olimpica - w przypadku gdy chcemy zacząć zwiedzanie od ZOO.
Dojazd metrem linii L1 do stacji Arc de Triomf - gdy chcemy zacząć zwiedzanie od Łuku Triumfalnego.
Park otwarty codziennie, w zależności od pory roku w różnych godzinach - zawsze otwierany o godz. 1000 a zamykany o zmierzchu.
Wstęp do parku bezpłatny, natomiast wstęp do ogrodu zoologicznego płatny.
Podróżując pociągiem linii R1 oznaczonej kolorem jasno niebieskim z kurortów Costa Brava do Barcelony najlepiej przesiadamy się na stacji Clot do metra linii L1 - oznaczonej kolorem czerwonym. Metrem przejeżdżamy dwa przystanki (Glories i Marina) i wysiadamy na trzecim Arc de Triomf. Oczywiście można wykorzystać inne kombinacje połączeń - moja propozycja jest najszybsza dla turystów jadących z kurortów Costa Brava.
Dla lepszej orientacji przedstawiam fragment schematu połączeń barcelońskiego metra który ułatwi dojechanie do Parku Cytadeli ( Parc de la Ciutadela)
Po przesiadce w Clot, linią L1 dojeżdzamy do stacji Łuk Triunfalny (Arc de Triomf). Po chwili ukazuje się nam ta potężna budowla cała z czerwonej cegły.
W miejscu gdzie obecnie znajduje się Łuk Triumfalny, Park Cytadela i Ogród Zoologiczny istniała Cytadela wybudowana w XVIII wieku z rozkazu Filipa V, króla Hiszpanii z dynastii Burbonów.
W ten sposób Barcelona została ukarana za poparcie jakiego udzielała Katalonia drugiemu kandydatowi do tronu Hiszpanii - Karolowi Habsburgowi.
Cytadela wybudowana w latach 1715 - 1718 wraz z twierdzą na wzgórzu Montjuic zapewniała Hiszpanom kontrolę nad miastem. Aby zbudować Cytadelę wyburzono ok. 1200 domów, dwa klasztory San Augustín i Santa Clara oraz wysiedlono ok. 4500 mieszkańców nadmorskiej dzielnicy La Ribera.
Cytadela dla Katalończyków stała się symbolem władzy i okupacji Hiszpanów. Przez kilka lat znajdowało się w niej więzienie w którym poddawano represjom Katalończyków. W roku 1841 Katalończycy chcieli ją zburzyć, ale nie pozwoliła na to królowa-regentka Maria Cristina. Dopiero w roku 1869, po rebelii na której czele stał generał Prim przystąpiono do wyburzania cytadeli.
Po wyburzeniu większości Cytadeli (pozostały jedynie trzy obiekty - kaplica, pałac gubernatora i arsenał) władze miasta stworzyły na tym terenie pierwszy park publiczny. Łuk Triumfalny został wybudowany wg projektu Josepa Vilaseca i Casanovas z okazji Światowej Wystawy organizowanej przez Barcelonę w 1888 roku.
Wysoki na 30 metrów Łuk Triumfalny jest wzorowany na starożytnych łukach gloryfikujących zwycięzców wygranych wojen. Zaś Łuk Triumfalny w Barcelonie sławi sukcesy katalońskiej burżuazji związane z przemysłem, rolnictwem i rzemiosłem.
Płaskorzeźby i rzeźby na łuku są autorstwa czterech rzeźbiarzy. Przedstawiają między innymi:
"Barcelona gości różne narody"
"Wręczenie nagród uczestnikom Wystawy Światowej"
Od Łuku Triumfalnego do bramy wejściowej Parku Cytadela prowadzi szeroki pasaż obsadzony palmami które wspaniale się komponują z ozdobnymi latarniami i budynkami.
Wzdłuż tej szerokiej promenady prowadzącej do ogrodzonego Parku Cytadeli odpoczywają mieszkańcy Barcelony - można tu spotkać starsze osoby grające w karty, petanca (boule), rolkarzy, rowerzystów. Oczywiście są też turyści.
Na końcu promenady pomnik byłego burmistrza Barcelony Francesc de Rius i Taulet który był pomysłodawcą Wystawy Światowej w Barcelonie.
Teraz pozostaje przejść przez ruchliwą ulicę Carrer de Pujades i jesteśmy w ogrodzonym Parku Cytadela (hiszp. Pargue de la Ciudadela, katal.Parc de la Ciutadella).
Park Cytadela posiada kilka wejść, ma powierzchnię ok. 17,5 hektara i był wzorowany na paryskim Ogrodzie Luksemburskim który dla porównania postaram się pokazać w osobnej fotorelacji. Przed rozpoczęciem spaceru po alejkach parku jego planik z zaznaczonymi obiektami.
Zaraz po wejściu za bramę parkową (od strony Łuku Triumfalnego), po prawej stronie rzuca się w oczy masywna budowla tzw. Zamek Trzech Smoków (Castell dels Tres Dragons).
Modernistyczny Zamek Trzech Smoków został wybudowany w latach 1887 - 1888 z przeznaczeniem na kawiarnię-restaurację na potrzeby Wystawy Światowej organizowanej w 1888 roku w Barcelonie.
Projektantem był jeden z najsłynniejszych katalońskich modernistów - Lluis Domenech i Montaner.
Budynek został zbudowany z czerwonej cegły, dach kryty blachą zwieńczony blankami, co upodabnia go do zamku. W narożnikach posiada cztery wieże.
Po Wystawie Światowej budynek przez prawie 100 lat pełnił rolę Muzeum Zoologii. Obecnie zamknięte z powodu prac remontowych.
Pomiędzy Zamkiem Trzech Smoków a następnym obiektem tzw. Ogrodem Zimowym ładna fontanna (Hivernaculo).
Ogród Zimowy został zaprojektowany przez Josepa Amardósa w formie oranżerii, przeznaczonej do uprawiania ciepłolubnych roślin przy niskiej temperaturze zewnętrznej. Budynek został wykonany z żelaza i szkła. Niestety obecnie nie można wejść do niego.
Budynek bardzo ładny, obecnie nieużytkowany i nieudostępniony dla turystów. Rośnie w nim jedynie kilka palm, a na wejściowych kratach suszyły się koce i ubrania podejrzanych osób dziwnie patrzących na nas.
Przypuszczam, że byli to bezdomni emigranci którzy po spędzonej tu nocy w kartonowych "domach" wykorzystywali promienie słoneczne do ogrzania się i wysuszenia wilgotnych ubrań, kocy. Wszędzie pełno kartonów - za rzeźbami, pod drzewami, na ławkach.
Robię kilka zdjęć i szybko oddalamy się.
Budynek Muzeum Geologii zaprojektował Antoni Rovira, a zbiory do niego przekazał naukowiec Francisco Martorell i Pena. Ekspozycja składa się ze skał, minerałów i skamieniałości w większości z Katalonii oraz innych rejonów Hiszpanii.
Do ostatniego z czterech budynków stojących po prawej stronie od wejścia do parku można również jedynie zajrzeć pomiędzy drewnianymi żaluzjami. Zamknięte na cztery spusty.
Budynek o beczkowatym sklepieniu zwany letnią oranżerią (Umbraculo) zapewniał roślinom w porze letniej ochronę przed zbyt intensywnym światłem. Wszystkie te cztery pokazane budynki wybudowano dla potrzeb Światowej Wystawy z 1888 roku.
Nie można zwiedzać wewnątrz budynków ale wrażenia estetyczne rekompesują formy, kształty, kolory roślin, drzew i małej architektury na otwartej przestrzeni parku.
... faktura kory - sam Picasso by się nie powstydził.
Po minięciu opisanych wcześniej czterech budowli, na uwagę zasługuje ciekawa brama wejściowa u zbiegu ulicy Marques de L'Argentera i Passeig de Picasso - po wejściu na teren Parku Cytadela, po prawej stronie znajdują się kasy i wejście na teren Ogrodu Zoologicznego.
Idziemy kilkadziesiąt metrów i dochodzimy do małego placyku. Po prawej stronie kasy i wejście do Ogrodu Zoologicznego, po lewej stronie główna aleja prowadząca w kierunku wejścia od strony Łuku Triumfalnego.
Po środku placu stoi pomnik generała Juana Prima (Juan Prim Y Prats) siedzącego na koniu.Generałowi Primowi barcelończycy zawdzięczają zburzenie znienawidzonej cytadeli.
Pomnik zaprojektował Lluis Puiggener. W czasie Wojny Domowej został zdemontowany i przetopiony.
W roku 1940 odtworzono pomnik według projektu rzeźbiarza Frederica Maresa.
Sylwetka generała Prima wg Wikipedii:
"Juan Prim y Prats (ur. 12 grudnia 1814 w Reus, zm. 30 grudnia
1870) – hiszpański polityk i generał, przewodniczący Rady Ministrów
Królestwa Hiszpanii od 18 czerwca 1869 do 27 grudnia 1870 z ramienia
Partii Postępowej.
Syn prawnika, zaciągnął się na ochotnika do armii w wieku 24 lat.
Uczestnik buntu radykalnych liberałów w Katalonii w 1843 w randze
pułkownika, mimo to następnie w Barcelonie wystąpił przeciwko liberałom,
co zapewniło mu awans na generała.
W 1847 mianowany gubernatorem
wojskowym Portoriko podczas wojny krymskiej (1854-1855) był obserwatorem towarzyszącym
wojskom francuskim.
Potem walczył w Maroku, a za dowodzenie w bitwie pod
Castillejos w styczniu 1890 otrzymał pochwałę.
W 1861 w sposób sprawny
dowodził korpusem ekspedycyjnym w Meksyku, którego celem była ochrona
hiszpańskich interesów handlowych przy równoczesnej ostrożności, aby nie
sprowokować konfliktu z meksykańskim prezydentem Benito Juarezem.
Prim y Prats wziął za żonę zamożną Hiszpankę i uważał się za eksperta w kwestiach latynoamerykańskich. Według Alana Palmera przede wszystkim chciał być jednak sprawiedliwym przywódcą kraju, popieranym przez monarchę.
W 1866 te zamiary zniweczył mu nieudany zamach stanu, który zmusił go
do ucieczki z ojczyzny. Wrzesień 1868 przyniósł z kolei emigrację
królowej Izabeli II,
która opuściła kraj z powodu buntów marynarki i armii lądowej, Prim y
Prats zaś w tym samym roku objął tekę ministra wojny, by w 1869 zostać
szefem rządu Hiszpanii."
W czasie burzenia Cytadeli pozostawiono kilka obiektów które z pod pomnika generała Prima wyłaniają się nad drzewami: Kościół Cytadeli, Pałac Gubernatora i Arsenał. Pierwszy z ocalałych obiektów to kościół Cytadeli.
Obecnie w kościele ma siedzibę parafia wojskowa. Tuż obok kościoła znajduje się drugi ocalały obiekt tj. Pałac Gubernatora w którym obecnie mieści się szkoła średnia.
Największym ocalałym obiektem jest barokowy budynek dawnego arsenału w którym obecnie obraduje Parlament Kataloni.
Przed nim doskonałe miejsce do odpoczynku - otoczona zielenią sadzawka w której ustawiono marmurową rzeźbę przedstawiającą nagą kobietę z zasłoniętą twarzą. Jest to słynne dzieło Josepa Llimony "Smutek". Sadzawka znajduje się w miejscu dawnego Placu Broni, gdzie było wojskowe więzienie.
... gmach dawnego Arsenału, obecnie budynek Parlamentu Katalonii.
Rzeźb i pomników w Parku Cytadela jest wiele. Idąc w kierunku sztucznego stawu spotykamy pomnik ku czci katalońskich ochotników autorstwa Josepa Clara.
Tuż obok pomnika znajduje się sztuczny staw po którym można popływać łódkami. Ceny w 2015 roku za każde rozpoczęte 30 minut: 2 osoby - 6 euro; 3 osoby - 9 euro; 4 lub 5 osób - 10 euro.
Pływając można oglądać dzikie ptactwo, żółwie oraz przepiękną roślinność. Występuje tu około 100 gatunków roślin, między innym: magnolia,platan, palmy, bananowce, cyprysy, juki,drzewa pomarańczowe, sosny australijskie i wiele innych.
Obchodząc staw dochodzimy do największej atrakcji Parku Cytadela - ogromnej kaskady z fontannami oraz muszli koncertowej. W tej części parku znajdują się małe punkty gastronomiczne i bezpłatne toalety.
Monumentalna Kaskada w Parku Cytadela została wybudowana w 1887 roku wg projektu architekta Josepa Fontse're przy udziale młodego Antonia Gaudiego, będącego wówczas jego asystentem. Sam Gaudi zaprojektował fontanny i jedną ze sztucznych grot pod kaskadą.
Rzeźba stojąca nad kaskadą to "Narodziny Wenus" autorstwa Venanci Vallmitjan, zaś na samym szczycie budowli pozłacana "Kwadryga Aurory" autorstwa Rossenda Nobasa.
Jak w całym parku, tak i w tym miejscu dużo krzewów, egzotycznych drzew, roślinek o różnych kształtach i kolorach. Nie chcemy odchodzić z tego miejsca - ale musimy.
Jeszcze coś dla dzieciaków. Ok. 100 metrów od kaskady ustawiona ogromna rzeźba mamuta autorstwa Miguela Dalmau z 1907 roku. Napisałem dla dzieciaków, ale dorośli również chętnie robią sobie fotki z tym zwierzakiem.
Kończymy wędrówkę po Parku Cytadela, na koniec spotykamy kilka rzeźb zrobionych ludzką ręką oraz kilka zrobionych przez naturę. Oto ostatnie trzy zdjęcia - ta żelazna konstrukcja " w środku to Pomnik Stulecia Wystawy autorstwa Antoniego Clave. Pomnik upamiętnia wystawę z 1888 roku która promowała rozwój katalońskiego przemysłu metalurgicznego.