FOTOGRAFIA AMATORSKA
Zbigniew Wójcik
   STRONA GŁÓWNA      WYCIECZKI DALEKIE      Barcelona - Casa MilaBarcelona - zwiedzanie budynku Casa Mila.
                                                                                                                            Wycieczka z dnia 6 września 2015r.
 
     
     
 
Kolejny dzień pobytu w Hiszpanii przeznaczylimy na zwiedzenie dwóch obiektów zaprojektowanych przez Antoniego Gaudiego wybudowanych w Barcelonie tj. Kościoła Pokutnego Świętej Rodziny (Templo Expiatorio de la  Sagrada Familia) oraz budynku  Casa Mila  zwanego przez barcelończyków La Pedrera - bunkier.
 
Przedpołudnie poświęciliśmy na zwiedzenie Sagrada Familia z zewnątrz i wewnątrz, odwiedzenie muzeum Sagrada Familia i wjazd na jedną z wież. Zapraszam na osobną fotorelację:  >Barcelona - Sagrada Familia   (odnośnik powtórzony na końcu tej fotorelacji)
 
Po zwiedzeniu Sagrada Familia dwukilometrowy spacerek ulicami Barcelony. Daje nam to możliwość zobaczenia po drodze kilku ciekawych obiektów architektonicznych.
 
                   
 
         
 
Po ok. 30 minutach jesteśmy przy drugim interesującym nas obiekcie - Casa Mila (La Pedrera). Budynek który wyróżnia się pośród innych swoim oryginalnym kształtem.
 
 
 
Wybudowany w latach 1906 - 1912 należy do najwybitniejszych dzieł Antoniego Gaudiego. Jest to jeden z ostatnich projektów budowli świeckich opracowanych przez artystę. W następnych latach całkowicie poświęcił się pracy przy projektowaniu i nadzorze Świątyni Sagrada Familia którą przed chwilą zwiedzaliśmy. 
 
W 1984 roku budynek Casa Mila został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości. W Barcelonie jeszcze pięć innych dzieł Gaudiego  jest na tej liście.
 
 
Casa Mila 
 
Ta biała bryła budynku Casa Mila (La Pedrera)  stojąca na rogu ulic Passeig de Gracia i Carrer Orovenca została zaprojektowana i wybudowana na zamówienie przedsiębiorcy Perego Mila i jego żony z przeznaczeniem na budynek mieszkalny.
 
 
Charakterystyczną cechą budynku,  budzącą do dzisiaj mieszane opinie był fantazyjny kształt. Falująca fasada budynku, tak jak wiele innych projektów Antoniego Gaudiego była wzorowana na przyrodzie. Tą porównuje się do falującego morza, a balustrady balkonów wykonane z kutego żelaza do  morskich wodorostów. Druga teoria porównuje bryłę budynku do góry Montserrat, zaś mieszkania i balkony do kamiennych jaskiń w tej górze.
 
           
 
Na uwagę zasługuje niepowtarzalność metalowych ornamentów balkonowych, oraz prawie brak kątów prostych - zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz występują same zaokrąglenia, krzywizny. 
 
 
Kasy biletowe znajdują się od strony bocznej ulicy Carrer Orovenca.
 
Kolejki są umiarkowane, trzeba postać ok. 30 minut. Dla niecierpliwych istnieje możliwość wejścia bez kolejki. 
 
W wejściu głównym od strony ulicy Passeig de Gracia można bez kolejki kupić bilet zwany Visita Pedrera de dia Premium za 27 euro.

 
 Uwagi praktyczne:
  • dojazd metrem: ze stacji Catalunya linią zieloną L3 - należy wysiąść na pierwszym przystanku Diagonal
  • pieszo z Placu Katalonii ulicą Passeig de Gracia około 1300 metrów
  • autobusem liniami nr 7, 16, 17, 22, 24  - należy wysiadać na ulicy Mallorca
  • zwiedzanie codziennie od listopada do lutego od 900 do 1800
                                               od marca do października 0d 900 do 2000
  • wstęp bilet normalny 20,5 euro, studenci - 16,5 euro, dzieci do lat 6 - bezpłatnie
 
 
Ta pięciopiętrowa budowla ma dwa wewnętrzne dziedzińce zapewniające wentylację i oświetlenie słoneczne. Elewacje w formie różnorodnych kształtów, kolorów zdobione motywami kwiatowymi i okuciami z żelaza.
 

 
 
Obecnie w budynku nadal mieszczą się prywatne apartamenty, ale część budowli  jest udostępniona dla turystów.
 
Budynkiem zarządza Fundacio Catalunya - La Pedrera, a zwiedzać można holl, dziedziniec, pomieszczenia na czwartym piętrze, poddasze z urządzoną wystawą prac Gaudiego oraz taras na dachu z fantazyjnymi kominami.
 
W cenie biletu wstępu, przy wejściu dostępny przewodnik audio  w dziesięciu językach  - polskiego jeszcze nie ma.   Z parteru na poddasze wjeżdża się windą do której jest zawsze mała kolejka.
 
 
Poddasze ma charakterystyczne łuki różnej wysokości - jest ich w sumie 270. Na tych łukach wspiera się taras dachowy który wkrótce odwiedzimy.
 
          
 
Na szóstym piętrze jakim jest poddasze, dawniej istniały pralnie i suszarnie. Obecnie zorganizowana jest Espai Gaudi czyli wystawa obrazująca dorobek Gaudiego.
 
 
 
Wystawa pokazuje projekty Gaudiego, modele budowli, detale, zdjęcia, filmy, przedmioty użytkowe które projektował. Pozwala to na poznanie warsztatu mistrza, cechy jego architektury, jego geniuszu.
 
         
 
Wychodzimy na taras dachowy który robi największe wrażenie na zwiedzających z uwagi na fantazyjne kominy i wywietrzniki zaprojektowane przez Gaudiego.
 
                   
 
 
       
 
 
Z pofalowanego dachu wyrasta bajkowy las kominów i wywietrzników mających różne wysokości, kształty, kolory.
 
Jedne są gładkie, inne pokryte kawałkami ceramicznych płytek. Turyści odwiedzający dach doszukują się w nich kształtów, przedmiotów jakie w danej chwili przywołuje ich wyobraźnia.
 
Przeważnie skojarzenia kierują się w stronę wojowniczych rycerzy w hełmach lub kopców zwieńczonych trójwymiarowymi kamiennymi krzyżami.  Każdy może zobaczyć to co chce - na przykład na trzech dolnych zdjęciach ja widzę odchodzącego w siną dal garbatego pingwina (po lewej), profil Chrystusa patrzącego w niebo skojarzony z rzeźbami z fasady Męki Pańskiej w kościele Sagrada Familia (w środku), a po prawej  dorodne grzyby smardze. 
 
                     
 
Z tarasu dachowego doskonały widok na Barcelonę i otaczające ją wzgórza. Doskonale widać ogrom Świątyni Sagrada Familia i stan zaawansowania przy budowie pozostałych wież.
 

       

 
       
... widok z dachu Casa Mila w kierunku Sagrada Familia.
 
      
... widok z dachu Casa Mila w kierunku góry Tibidabo z bazyliką Świętego Serca Jezusa (Esglesia del Sagrad Cor).
 
 
Na zdjęciu po lewej widok z dachu Casa Mila w kierunku na wieżę Agbar (Torre Agbar) która ma 142 metry wysokości i jest siedzibą centrali miejskich wodociągów.
 
Jednak największe zainteresowanie wzbudza u turystów symbol Barcelony - Sagrada Familia.
 
Zewnętrzna bryła kościoła w dalszym ciągu jest w budowie i będzie wyglądała jeszcze potężniej po wybudowaniu najwyższej wieży o wysokości 170 metrów zwieńczonej krzyżem poświęconej Jezusowi. Dla informacji obecnie najwyższe wieże mają po ok. 125 metrów.
 
 
Z dachu wracamy schodami zwiedzając udostępnione pomieszczenia zamieszkałe kiedyś przez barcelońską burżuazję. Można tu zobaczyć meble z tamtej epoki i poczuć styl życia mieszczan na początku XX wieku.
 
         
 
                  
 
Jak zwykle w Barcelonie wyjście na zewnątrz  ze zwiedzanych obiektów prowadzi przez sklep z pamiątkami. W Casa Mila jest jest podobnie, więc zainteresowani mogą pozostawić tu kilkanaście euro. 
 
 
Casa Mila z Placem Katoloni z którego większość turystów rusza na zwiedzanie Barcelony dzieli odległość ok. 1100 metrów. Polecam spacer ulicą Passeig de Gracia  - pozwoli to na obejrzenie jeszcze kilku obiektów architektonicznych zlokalizowanych przy tej ulicy. Idąc w kierunku Placu Katalonii. po ok. 480 metrach mijamy ulicę Carrer de Arago i po prawej  stronie widoczne charakterystyczne budynki.
 
 
Budynki znajdują się w dzielnicy Eixample przy ulicy Passeig de Gracia w tzw. Kwartale Niezgody (kat. Illa de la Discòrdia, hisz. Manzana de la Discordia).
 
Jego nazwa pochodzi od rozmieszczenia w nim trzech budynków modernistycznych, wzniesionych niezależnie od siebie przez trzech słynnych architektów tego okresu. Obiekty te nie tylko kontrastują ze sobą wzajemnie, ale wyróżniają się również spośród innych zabudowań w okolicy.
 
 
Na długości 150 metrów, między Carrer del Consell de Cent i Carrer d'Aragó mamy trzy budynki o różnych stylach architektonicznych:
  • Casa Batllo, według projektu Antonio Gaudiego
  • Casa Lleo Morera, według projektu Lluisa Domenecha i Montanera
  • Casa Amatller, według projektu Josepa Puiga i Cadafalcha
Hiszpańska nazwa kwartału, Manzana de la Discordia, kryje w sobie grę słowną - manzana oznacza i kwartał domów, i jabłko. W ten sposób Kwartał Niezgody może równocześnie być mitologicznym Jabłkiem Niezgody rzuconym przez boginię Eris. Znaczenie to nieobecne jest w katalońskiej nazwie obiektu.
 
 
Budynek Casa Batllo został wybudowany w latach 1875 - 1877, od roku 1900 był własnością producenta tekstyliów Jospa Batllo i Casanovas. Początkowo zamierzał go zburzyć i postawić w tym miejscu nową kamienicę.
 
 
Ostatecznie w latach 1904 - 1906 budynek został jedynie przebudowany przez Antoniego Gaudiego. Efekty tej przebudowy oglądamy.
 
 
 
Gaudi zaprojektował także wszystkie detale i wyposażenie wnętrza - meble, oświetlenie, żyrandole.
 
Charakterystyczną cechą Casa Batllo  jest jego bajkowa fasada w formie balkonów porównywanych do karnawałowych masek oraz kolumny przypominające kości - stąd inna nazwa tego budynku "Dom Kości". 
 
Ściany zewnętrzne wyłożone kawałkami różnokolorowej ceramiki i potłuczonych kafli. Budynek wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Budynek można zwiedzać (wstęp bilet normalny - 21,5 euro; młodzież, uczniowie i seniorzy - 18,5 euro).
 
My z uwagi na brak czasu oglądamy trzy wspomniane budynki  jedynie zewnątrz. 
 
 
Do Casa  Batllo przylega Casa Amatller  - przepiękna kamienica wzorowana  na amsterdamskich kamienicach schodkowych.
 
Projektantem był Josep Puiga i Cadafalch. Okna i cała sylwetka kamienicy są w kształcie litery A – nawiązujących do inicjału ówczesnego właściciela
 
I tak minął nam następny dzień w Barcelonie. Pospiesznie wracamy na Plac Kataloński, gdzie pociągiem linii R1 wracamy do hotelu w Santa Susanna by zjeść późną obiadokolację i zaplanować następny dzień zwiedzania.
 
 
 
 
Powrót do strony głównej:  STRONA GŁÓWNA 
 
Fotorelacja z kościoła Świętej Rodziny:  >Barcelona - Sagrada Familia 
 
 
Przy opracowaniu tej fotorelacji korzystałem:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Casa_Mil%C3%A0
https://pl.wikipedia.org/wiki/Casa_Batll%C3%B3
https://pl.wikipedia.org/wiki/Illa_de_la_Disc%C3%B2rdia