FOTOGRAFIA AMATORSKA
Zbigniew Wójcik
   STRONA GŁÓWNA      WYCIECZKI DALEKIE      Austria - Innsbruck
 

AlpyAustria. Innsbruck - spacer po Starym Mieście.

Maj 2018 roku - przyszła pora ruszać na pierwszą dłuższą wycieczkę zagraniczną. Wybór padł na zobaczenie Alp będących najwyższym łańcuchem górskim w Europie zlokalizowanym pośrodku naszego kontynentu i dzielącym go na dwie strefy klimatyczne tj. Europę śródziemnomorską na południu i atlantycką na północy.


Ten ogromny masyw górski o szerokości od 150 do 250 km ciągnie się na długości ok. 1200 km i jest położony na terenie ośmiu państw europejskich, są to: Słowenia, Austria,Włochy, Niemcy, Liechtenstein, Szwajcaria. Francja i Monako.


Z tej dziesięciodniowej wycieczki postaram się w kilku fotorelacjach pokazać m. innymi miejscowości Innsbruck, Trydent, Cremone, Turyn, St.Moritz, Bellagio oraz takie perełki Alp jak jeziora polodowcowe: Garda, Como i Maggiore oraz Alpy widziane z punktu widokowego zlokalizowanego na szczycie Helbronner na wysokości 3462 m n.p.m.


Aby to wszystko zobaczyć w moim przypadku w czasie tej wycieczki trzeba pokonać ogółem ok. 3500 km. Pierwszy dzień to przejazd z Radomia na nocleg w okolice Salzburga w Austrii tj. ok. 950 km.
 
Poniżej załączam planik całej trasy wycieczki: dojazd z Radomia 950 km + przyjazd do Radomia 1300 = 2250 km oraz objazd Alp 1250 km.
 
 

Po noclegu w okolicy Salzburga poranek wita nas dobrze zapowiadającą się pogodą. Po śniadaniu ruszamy do uważanego za stolicę Tyrolu- Innsbrucka.
 
Innsbruck zamieszkały przez ok. 120 tys. mieszkańców położony jest na wysokości 547 m n.p.m. w dolinie rzeki Inn, otoczony ze wszystkich stron wysokimi szczytami wznoszącymi się 2000 metrów ponad poziom miasta. Od północy otaczają go szczyty pasma gór Karwendel, od południowego-zachodu  - Stubaier Alpen oraz od południowego-wschodu - Tuner Alpen.
 
Innsbruck na tle Alp.
 
Nie dziwią fakty, że w tym mieście dwukrotnie odbyły się, w roku 1964 i 1976 zimowe igrzyska olimpijskie oraz w 1933 roku mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym. Tu również znajduje się skocznia narciarska na której odbywa się coroczny Turniej Czterech Skoczni.
 
W dawnych czasach Innsbruck dzięki swojemu strategicznemu położeniu u zbiegu  wielkich szlaków handlowych prowadzących z Włoch do Niemiec przez przełęcz Brenner oraz ze Szwajcarii i Europy Zachodniej zawdzięcza swój szybki rozwój. Pierwsze wzmianki z 1180 roku mówią o niemieckiej osadzie targowej przy przeprawie obok klasztoru Premonstratensów w Wilthen (starożytna osada Veldidena, obecnie przedmieście Innsbrucku).
 
... Innsbruck wita.W pierwszym okresie ruch kupców odbywał się przez przeprawę na rzece Inn, od której wywodzi się nazwa miasta i jego herb. Miasto zostało lokowane w 1239 roku przez Ottona VII - księcia Meranu.
 
Dalsza krótka historia miasta wg Wikipedii:
"Po przyłączeniu w 1363 r. Tyrolu do Austrii Innsbruck stał się stolicą tej prowincji i przeszedł w panowanie Habsburgów (było to w 1420 r.). Po tym jak cesarz Maksymilian I Habsburg przeniósł tu dwór cesarski miasto przeżyło swój okres świetności, zostały wówczas wybudowane zamki Ambras i Hofburg.
 
Do 1661 r. był rezydencją bocznej linii rodu habsburskiego. W 1806 r. Napoleon podarował miasto królestwu Bawarii, które było wówczas sprzymierzeńcem Francji.
 
Innsbruck walczył jednak o swoją niepodległość odnosząc kilka sukcesów, na przykład zwycięstwo pod Berg Isel (wzgórze leżące na południe od miasta, wznoszące się na 750 m n.p.m.), gdzie pospolite ruszenie mieszkańców Tyrolu pokonało połączone siły Bawarii i Francji.
 
Pod Berg Isel stoczono w sumie cztery bitwy. Przeciwko Bawarczykom i Francuzom wystąpiły wówczas oddziały dowodzone przez Andreasa Hofera.
 
Miasto było w posiadaniu Bawarii do 1814 r. (wróciło do Austrii po kongresie wiedeńskim).
 
Po zbudowaniu w 1865 r. linii kolejowej Innsbruck-Bolzano (przez przełęcz Brenner) nastąpił szybki rozwój miasta.
 
Podczas II wojny światowej miasto przetrwało 21 nalotów bombowych w wyniku, których zostało poważnie zniszczone. W latach 1945-1955 była tu siedziba kwatery głównej francuskich wojsk okupacyjnych w Austrii".
 
Nasz spacer po Innsbrucku ograniczymy do zwiedzenia Starego Miasta i odwiedzenia słynnej skoczni narciarskiej Bergisel. Poniżej plan Starego Miasta i najbliższych jego okolic z zaznaczonymi obiektami pozwalający na indywidualne dopasowanie zwiedzania.
 
Oznaczenie na planie:
 
 1. Katedra Świętego Jakuba
 
 2. Zamek Hofburg
 
 3. Plac katedralny
 
 4. Kamienica "Złoty Dach"
 
 5. Kościół Dworski z grobowcem cesarza Maksymiliana I
 
 6. Kamienica Helblinahaus (hotel)
 
 7. Stary Ratusz
 
 8. Wieża Miejska
 
 9. Most na rzece Inn
 
10.Hoburg - jeden z najstarszych budynków Innsbrucka
 
11. Kolorowe domy nad rzeką Inn
 
12. Ulica Marii Teresy
 
13. Kościół Szpitalny
 
14. Ratusz i pasaż ratuszowy
 
15. Kolumna św. Anny
 
16. Kościól parafialny św. Józefa
 
                                                                                                   17. Łuk Triumfalny
 
Jak widać z załączonego planiku obszar Starego Miasta to mały teren co przekłada się że nie jest potrzebny żaden transport. Wszystkie zabytkowe budowle i inne ciekawostki są w zasięgu wzroku i wystarcza dosłownie 1 godzina żeby je obejść. Oczywiście gdy chcemy wchodzić do wnętrz chociażby do Pałacu Cesarskiego, Katedry Świętego Jakuba, czy na Wieżę Miejską (nie wspomnę tu o robieniu zakupów czy odwiedzeniu kawiarni) trzeba ten czas odpowiednio powiększyć.
 
Stare Miasto Innsbruck.Spacerując po tym 800-letnim Starym Mieście podziwiać możemy charakterystyczną dla Austrii mieszaninę stylów architektonicznych - gotyku i baroku.Ten niewielki obszar to solidne średniowieczne kamienice w pięknych pastelowych kolorach, a prawie z każdej uliczki otwiera się widok na wysokie szczyty Alp.
 
Stare Miasto Innsbruck.
 
 
Stare Miasto Innsbruck. 
 
Stare Miasto Innsbruck najlepiej rozpocząć zwiedzać z Placu Katedralnego - na planie oznaczony nr 3. Jest to ładne miejsce przed wielką katedrą, są ławeczki, kawiarenki i bary. Dodatkowo widok w kierunku Alp - można zrobić pamiątkowe zdjęcia. Na moim zdjęciu akurat Alpy zasłoniły chmury.
 
Plac Katedralny na Starym Mieście w Innsbrucku.
 
 
Plac Katedralny na Starym Mieście w Innsbrucku. 
 
Wschodnią ścianę Placu Katedralnego zajmuje Katedra Świętego Jakuba - na planie oznaczona nr 1. Zasłania ona Pałac Cesarza Hofburga - na planie oznaczony nr 2.
 
Makieta Katedry św.Jakuba w Innsbrucku.Pierwsze pisemne wzmianki o świątyni w tym miejscu pochodzą z 1180 roku. Zniszczona w XVI i XVII wieku przez silne trzęsienia ziemi, została odbudowana w latach 1717 - 1724 według planów architekta Johanna Jakoba Herkomera, który nie zobaczył nigdy swego dzieła w całości. Powstała wówczas świątynia w stylu barokowym -  jednonawowa, z dwoma wieżami i kopułą nad prezbiterium.
 
Makieta Katedry św.Jakuba w Innsbrucku. 
 
Na zdjęciach pokazuj makietę Katedry gdyż w czasie mojego pobytu prawie cała sylweta świątyni była zasłonięta rusztowaniami i zasłonami z powodu wykonywania prac konserwacyjnych. Będąc na moście rzeki Inn zrobiłem ujęcie w kierunku Katedry - ale widać jedynie zasłonięte wieże (zdjęcie dolne)
 
Widok z mostu rzeki Inn na bulwar nadrzeczny (w kier. Katedry św. Jakuba). 
 
Katedra św.Jakuba jest udostępniona dla turystów w dniach: 26 października - 1 maja  w pon-sob w godz. 1030-1830; niedziele i święta w godz.1230-1930
2 maja - 25 października w pon-sob w godz.1030-1930;  niedziele i święta w godz. 1230-1930.
 
Na szczęście do wnętrza wpuszczali, więc pokażę więcej zdjęć z wnętrza - a naprawdę warto tam wejść.
 
Ołtarz główny w Katedrze św. Jakuba w Innsbrucku.
 
Organy  katedralne posiadają 3729 piszczałek i 57 registrów i przypadkowy turysta ma niewielką szansę je usłyszeć. Za to będąc w pobliżu Katedry, zawsze o dwunastej w południe może usłyszeć hejnał ku czci pokoju grany przez 57 dzwonów umieszczonych na wieżach.
 
Widok w kierunku chóru i organów w Katedrze św. Jakuba w Innsbrucku.
 
Podczas II wojny światowej Katedra została poważnie uszkodzona i dopiero w czasie przeprowadzonego w latach 60-tych XX wieku w jej niszach ustawiono zaprojektowane przez Herkonera rzeźby. Ambona (zdjęcie dolne środkowe) rzeźbiarza z Innsbrucka Nikolausa Molla jest arcydziełem barokowym z 1725 roku. Pozłacana i posrebrzana w całości jest ozdobiona trzema boskimi cnotami podtrzymującymi podstawę, symbolami czterech ewangelistów oraz mnóstwem aniołów i cherubinów.
 
     Barokowy wystrój wnętrza Katedry św. Jakuba w Innsbrucku.           Barokowy wystrój wnętrza Katedry św. Jakuba w Innsbrucku.            Barokowy wystrój wnętrza Katedry św. Jakuba w Innsbrucku.
 
Na sklepieniu namalowane zostały sceny z życia świętego Jakuba - patrona Katedry. Patron świątyni wybrany nieprzypadkowo, gdyż tędy od stuleci przebiega szlak pielgrzymkowy prowadzący do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostella w Hiszpanii. Przez teren Austrii prowadzi jedna z głównych tras tego szlaku z Węgier, Słowacji i Rumunii. Rozpoczyna się ona w Wolfsthal w Dolnej Austrii, przy granicy ze Słowacją, ciągnie się częściowo wzdłuż Dunaju zahaczając o Wiedeń, Dolinę Wachau i Linz, a następnie prowadzi przez Salzburg, Innsbruck aż do granicy szwajcarskiej.
 
Sceny z życia św.Jakuba na sklepieniu Katedry w Innsbrucku.
 
 
Sceny z życia św.Jakuba na sklepieniu Katedry w Innsbrucku. 
 
 
Sceny z życia św.Jakuba na sklepieniu Katedry w Innsbrucku. 
 
Autorami scen na sklepieniach są dwaj malarze monachijscy, bracia Cosmas Damian oraz Egid Kwiryn Asmanowie. Natomiast obraz Maryi w ołtarzu głównym to dzieło Łukasza Cranacha Starszego.
 
Widok na ołtarz główny w Katedrze św.Jakuba w Innsbrucku.Obraz namalowany ok. 1530 roku Jest uważany za jeden z najbardziej czczonych obrazów maryjnych w chrześcijaństwie.
 
Obraz Matyi z ołtarza głównego Katedry w Innsbrucku.
 
Dzieło to pochodzi z Drezna i przybyło jako podarunek arcyksięcia Leopolda V w 1650 roku do Innsbrucka.
 
Słynny niemiecki malarz Albrecht Dürer podczas pobytu w Innsbrucku był zachwycony Katedrą św.Jakuba a szczególnie obrazem Maryi - upamiętnił to malując Matkę Boską na swojej akwareli.
 
Wizerunek Matki Boskiej stał się najważniejszym obrazem tego typu w Alpach i został już klika krotnie kopiowany na całym świecie.
 
Na uwagę zasługuje również zadaszony grobowiec z 1620 roku arcyksięcia Maksymiliana III Austrii, Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego w latach 1590–1618, regent Styrii w latach 1593–1595, regent Tyrolu w latach 1612–1618. Autorem grobowca jest Caspara Gras. 
 
Grobowiec arcyksięcia Maksymiliana III w Katedrze św.Jakuba.Grobowiec tworzą  cztery kolumny wytoczone z brązu, ozdobione liśćmi winorośli, ptakami i małymi zwierzętami.
 
Fragment grobowca arcyksięcia Maksymiliana III.
 
Na górze grobowca smok jest atrybutem Świętego Jerzego, a dwie postacie to: klęczący Arcyksiążę Maksymilian III Habsburg, a dotykający ramienia księcia to patron zakonu krzyżackiego (Georg). 
 
Grobowiec arcyksięcia Maksymiliana III w Katedrze św.Jakuba.
 
W całej Katedrze św. Jakuba możemy podziwiać piękną, charakterystyczną sztukaterię stworzoną przez artystę z Monachium Ägid Quirin Asama.
 
 
 
 
                     
 
Od południowej -wschodniej strony Katedry św.Jakuba znajduje się Zamek Hofburg,dawna rezydencja dynastii Habsburgów - na planie oznaczona nr 2.
 
Jedna z wież Pałacu Hofburg w Innsbrucku.Budowa pałacu została rozpoczęta przez arcyksięcia Zygmunta Richa w 1446 roku, a zakończona poprzez powiększenie i rozbudowę w stylu późnego gotyku przez cesarza Maksymiliana I w 1500 roku. Zamek w późniejszych latach był wielokrotnie przebudowywany.

Fragment Pałacu Hofburg w Innsbrucku.
 
Ten sam fragment pałacu co na górnym prawym zdjęciu widać na akwareli autorstwa Jakoba Alt namalowanej w 1845 roku.
 
Akwarela z 1845 roku autorstwa Jakoba Alt. 
 
Z cesarzem Maksymilianem I związany jest następny zabytek, a jest nim Kościół Dworski - na planie oznaczony nr 5. Znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie pałacu Hofburg. W swoim wnętrzu skrywa wspaniały (pusty) grobowiec cesarza Maksymiliana I. Został wykonany w latach 1553-1563 przedstawia kondukt pogrzebowy składający się z 28 postaci z brązu i grobowca z płaskorzeźbami przedstawiającymi sceny z życia cesarza Maksymiliana.
Grobowiec jest pusty - cesarz został pochowany w Wiener Neustadt koło Wiednia.
 
Kościół Dworski - grobowiec Maksymiliana I.
 
W czasie mojej wizyty pałac przechodził remont elewacji zewnętrznych i był opatulony plandekami, więc nie mam stosownego zdjęcia. Jedynie można było obejrzeć dziedziniec.
 
Pałac Hofburg - odnawiane elewacje. 
 
 Wejście na dziedziniec pałacu Hofburga.      Dziedziniec wewnętrzny pałacu Hofburga w Innsbrucku.
 
W roku 1918 zamek został przekazany w ręce państwa. Obecnie w wytwornych komnatach odbywają się wysokie rangą uroczystości. Zamek można zwiedzać  codziennie od 900 do 1700.  Wstęp płatny - 7 euro.   My nie mieliśmy czasu aby to zrobić - może innym razem.
 
Około 100 metrów od od Katedry, idąc uliczką Pfarrgasse dochodzimy ulicy Księcia Fryderyka (Herzog-Friedrich-Straße). Ładna uliczka dająca z jednej strony widok na Wieżę Miejską, zaś z drugiej na Alpy.
 
  Uliczka Pfarrgasse - widok od strony Placu Katedralnego.     Uliczka Pfargasse - widok od ulicy Księcia Fryderyka.
 
Na rogu tych dwóch ulic znajduje się największa atrakcja Starego Miasta tzw.  kamienica "Złoty Dach" - na planie oznaczona nr 4.
 
Kamienica "Złoty Dach" w Innsbrucku.Kamienica została wybudowana jako siedziba księcia Fryderyka IV. W roku 1500 cesarz Maksymilian I nakazał dobudować wykusz ze złoconym dachem z okazji jego ślubu z córką księcia mediolańskiego Bianką Marią Sforza . Nazwa kamienicy wywodzi się od dachu wykusza który zdobią 2738 złocone miedziane gonty.
 
Kamienica "Złoty Dach" w Innsbrucku.
 
 
Podcienia "Złotego Dachu"
 
Dobudowany wykusz zdobią płaskorzeźby i malowidła ścienne. Balustrada nad wejściem jest ozdobiona ośmioma rzeźbionymi herbami.Wyżej zobaczyć można freski autorstwa Jörga Kölderera z 1500 r., przedstawiające dwóch rycerzy z flagami heraldycznymi przedstawiającymi Święte Cesarstwo Rzymskie i Tyrol.
 
Herby na kamienicy "Złoty Dach" w Innsbrucku. 
 
Sam wykusz zdobiony jest ośmioma płaskorzeźbami przedstawiającymi sceny z życia Maksymiliana I (cztery od przodu i dwie po bokach). Dwie środkowe płaskorzeźby pokazują Maksymiliana tj. po lewej cesarz ze swoją drugą żoną Biancą Marią Sforzą i z ukochaną pierwszą żoną Marią z Burgundii, zaś druga środkowa płaskorzeźba pokazuje cesarza z jego dworakiem i jego kanclerzem.

Boczne płaskorzeźby ukazują tancerzy mauretańskich zaangażowanych w "akrobatyczny taniec" - powszechną formę popularnej rozrywki tamtych czasów.
 
Płaskorzeźby na kamienicy "Złoty Dach" w Innsbrucku.
 
Zwiedzając Stare Miasto w Innsbrucku i nie zrobić sobie pamiątkowego zdjęcia  na tle "Złotego Dachu" to tak jak byśmy nie byli w tym mieście. Najlepsze zdjęcia zrobić z większego oddalenia - pozwoli to uchwycić również Alpy z górującym nad miastem pasmem górskim Nordkette.

"Złoty Dach" na tle Nordkette.
 
Będąc przy "Złotym Dachu" i mając trochę czasu proponuję odejść ok. 200 metrów uliczką Herzog-Friedrich-Straße w kierunku zachodnim - do rzeki Inn. Po drodze kilka ciekawych kamienic, hoteli, kawiarni i restauracji.
 
    Uliczka od "Złotego Dachu" w kierunku rzeki Inn.                          
 
 
 
 
Na końcu uliczki, po prawej stronie ciekawa kamienica z charakterystycznymi okiennicami tzw. Ottoburg - na planie oznaczony nr 10. Jest to jeden z najstarszych domów w Innsbrucku.
 
Budynek z okiennicami tzw.Ottoburg.
 
Ottoburg jest zabytkową wieżą mieszkalną  przy wjeździe do starego miasta od strony rzeki Inn. Pierwsze wzmianki pisemne o budynku pochodzą z 1476 roku. Obecnie budynek został przystosowany do użytku jako restauracja. Tuż za budynkiem dochodzimy do rzeki Inn, gdzie z mostu - oznaczonego na planie nr 9 możemy podziwiać wspaniały bulwar nabrzeżny z kolorowymi domami - na planie oznaczony nr 11.
 
Most na rzece Inn i kolorowe domy na nabrzeżu.

Widok z mostu w kierunku Alp.
 
Wracamy z powrotem do Złotego Dachu, naprzeciwko niego przy ulicy Herzog-Friedrich-Straße 10 znajduje się późnośredniowieczna kamienica w której Sebastian Helbling prowadził kawiarnię w XIX wieku.
 
Kamienica Helblinhaus na Starym Mieście w Innsbrucku.Jest to budynek nazwany od nazwiska właściciela kawiarni tzw. Helblinghaus - na planie oznaczony nr 6.
 
Kamienica Helblinhaus na Starym Mieście w Innsbrucku. 
 
Budynek został wybudowany w stylu późnogotyckim w XV wieku na co wskazują ostre łuki w salonach, kształt dachu i wykusze z późnogotyckim wykończeniem. W roku 1725 budynek kupił Johann Fischer z Hall, a roku 1730 nastąpiła jego generalna przebudowa w postaci zwieńczenia szczytu i ozdobienia fasady wspaniałą sztukaterią wykonaną przez Antoniego Gigla. Bogactwo wzorów i kształtów w postaci liści akantu, girlandy owocowe, muszle, cherubiny, maski na całej fasadzie czynią ten budynek jednym z ładniejszych w mieście.
 
Kamienica Helblinhaus na Starym Mieście w Innsbrucku. 
 
 
Widok z podcieni w kierunku kamienicy Helblinhaus i sąsiadujących z nią innych ładnych kamieniczek. 
 
Po przeciwnej stronie ciekawe dwa obiekty budynek starego ratusza - oznaczony na planie nr 7 i przyległa do niego Wieża Miejska - oznaczona na planie nr 8.
 
Wieża Miejska widziana z bocznej uliczki.Po raz pierwszy wieża była wspomniana w 1450 roku, kiedy to pełnili na niej służbę stróże miejscy. Do ich zadań należało ogłaszanie czasu co godzinę i ostrzeganie mieszkańców przed niebezpieczeństwem. W średniowieczu na dole wieży miejskiej w Innsbrucku znajdowała się cela więzienna.
 
Taras widokowy na Miejskiej Wieży w Innsbrucku.
 
Wieża ma wysokość 56 metrów, a po pokonaniu 148 stopni osiąga się taras widokowy z którego jak widać na górnym zdjęciu roztacza się widok na wszystkie strony. Warto zadać sobie trud i drobny wydatek w wysokości 4 euro aby zobaczyć chociażby pasmo górskie Nordkette.
 
Widok na budynek dawnego ratusza i Miejską Wieżę. 
 
 
Widok na Nordkette -6 maja 2018r. 
 
Pasmo górskie Nordkette otacza Innsbruck od północy i jest ulubionym miejscem do spędzenia czasu dla sportowców i turystów górskich. W górę można się dostać z samego centrum miasta z przystanku Congres  (za Katedrą św.Jakuba). Kolejką dojeżdża się do stacji górskiej "Seegrube" na wysokość 1905 metrów. Przesiadając się na drugą kolejkę  można dotrzeć na szczyt Hafelkar mający 2334 m.n.p.m.
 
Sklep Swarovskiego Na Starym Mieście w Innsbrucku.My mijamy sklep Swarovskiego i dochodzimy do ulicy Marii Teresy nazwanej na cześć cesarzowej Marii Teresy.
 
Widok od strony ul. Marii Teresy - w głębi Złoty Dach.
 
Ulica Marii Teresy (Maria-Theresien-Straße) - na planie oznaczona nr 12. Ma długość ok. 500 metrów i kończy się przy Łuku Triumfalnym.
 
Jest to szerokim, lekko zakrzywionym bulwarem i handlową ulicą oraz główną ulicą Innsbrucka, która pochodzi z pierwszej ekspansji miasta w XIII wieku. Obecnie najbardziej ruchliwa i najczęściej odwiedzana przez turystów z całego świata ulica Innsbrucka.
 
 Początek ul.Marii Teresy - w głębi Złoty Dach.         Widok ul.Marii Teresy w kier. Kolumny św.Anny.
 
Część ulicy Marii Teresy jest wyłączona z ruchu, więc 15-to minutowy spacer w kierunku Łuku Triumfalnego w otoczeniu dobrze zachowanych kamienic z XVII i XVIII wieku to prawdziwa przyjemność.
 
Ulica Marii Teresy - w głębi Kolumna św. Anny. 
 
Na początku ul. Marii Teresy, po prawej stronie mijamy Kościół Szpitalny (Spitalskirche) - na planie oznaczony nr 13. O pierwszym takim szpitalu znajdującym się w tamtym czasie poza miastem wspomina się już w 1326 roku.
 
Wieża Kościoła Szpitalnego w Innsbrucku.Obecna świątynia została wybudowana w 1700 roku wg planów Johanna Martina Gumppa Starszego zamiast gotyckiego poprzednika. Sam szpital został do niej przeniesiony w 1888 roku.
 
Kościół Szpitalny na ul. Marii Teresy w Innsbrucku.
 
 
Dwa portale mają misternie rzeźbione drzwi, wnętrze charakteryzuje się bogatym stiukiem. Freski zostały namalowane po zniszczeniach bombowych podczas II wojny światowej w 1962 r. Przez Hansa Andre. Ołtarz główny z 1705 r.
 
Wnętrze Kościoła Szpitalnego w Innsbrucku.
 
Przy końcu strefy zamkniętej dla ruchu samochodowego stoi Kolumna Anny (Annasäule) - na planie oznaczona nr 15. Została ustawiona w 1706 roku dla upamiętnienia wycofania się bawarskich wojsk w dniu świętej Anny w 1703 roku.
 
Kolumna św. Anny na ul. Marii Teresy w Innsbrucku.Kolumna została wykonana z czerwonego marmuru przez rzeźbiarza z Trentino Cristoforo Benedettiego. 
 
Kolumna św. Anny na ul. Marii Teresy w Innsbrucku. 
 
Jak widać podstawa kolumny jest ulubionym miejscem odpoczynku dla miejscowej młodzieży i turystów. Na cokole umieszczone są cztery posągi świętych, zaś na samym szczycie posąg Madonny z półksiężycem.
 
Widok kolumny św. Anny z widokiem na Alpy.
 
Będąc przy Kolumnie św. Anny zainteresowani zakupami mają po obu stronach ulicy centra handlowe: Rathaus Gallerien - na planie oznaczona nr 14 oraz po drugiej stronie ulicy kilkupiętrowy Kaufhaus Tyrol. To ostatnie centrum handlowe zostało zaprojektowane przez architekta Davida Chipperfielda. Kaufhaus Tyrol uznane za  najpiękniejsze i najlepsze centrum handlowe w Europie w 2011 roku i otrzymało nagrodę ICSC European Conference Award.
 
 Galeria Rathaus - wejście od ul. Marii Teresy.       Galeria Rathaus - wnętrze.
 
Ciekawostka: Rathaus Galerien to równocześnie centrum handlowe i centrum administracyjne gdyż znajduje się tam ratusz. Dla turysty ważniejszą jednak informacją może być fakt, że istnieje tam szklana wieża z panoramiczną kawiarnią 360opozwalającą oglądać obejrzeć Innsbruck z wysokości.
 
My idziemy dalej ulicą Marii Teresy, z tym że należy zachować szczególną uwagę. Za kolumną św. Anny kończy się deptak i zaczyna się ulica z ruchem kołowym - samochody, autobusy, tramwaj. Odwracając się do tyłu jak zawsze towarzyszą nam szczyty Alp - nie na darmo Innsbruck nazywany jest "Stolicą Alp".
 
 
Mniej więcej w połowie drogi gdy na ul. Marii Teresy dopuszczony jest ruch kołowy, po prawej stronie mijamy kościół parafii św. Józefa - na planie oznaczony nr 16.
 
Kościół parafii św. Józefa na ul. Marii Teresy w Innsbrucku. 
 
 Kościół  i klasztor ufundowała w roku 1614 wdowa po arcyksięciu Ferdynandzie II - Anna Caterne Gonzaga z Mantui. W XVII wieku klasztor dzięki wsparciu Habsburgów miał najlepsze lata rozwoju. Po pożarze w 1620 roku kościół został odbudowany i konsekrowany w 1626 roku. Obecną barokową więżę zbudował Johann Wunibald Deininger w 1899 roku.
 
Zewnętrzny fresk na kościele parafialnym św.Józefa w Insbrucku.Charakterystyczną cechą tego kościoła są malowidła sufitowe wewnątrz i freski zewnętrzne namalowane przez Hansa Andre w roku 1947 i 1953.
 
Weiście do kościoła św.Józefa i fresk zewnętrzny.


Podczas drugiej wojny światowej, w czasie nalotu 15 grudnia 1943 roku kościół został mocno zniszczony. Odbudowany po roku 1945 stał się od 1947 roku kościołem parafialnym.
Po przejściu około 150 dochodzimy do ostatniego obiektu spaceru zaczętego na Starym Mieście Innsbucka tj. Łuku Triumfalnego - zaznaczonego na planie nr 17.
 
Łuk Triumfalny w Innsbrucku. 
 
Łuk Triumfalny (Triumphphorte) jest ustawiony na końcu Maria-Theresien-Strasse | Maximilianstraße-Salurner Straße
 
Widok w kierunku Alp.
Został zbudowany w 1765 roku z okazji ślubu arcyksięcia Leopolda, drugiego syna cesarzowej Marii Teresy i Franciszka Stefana Lotaryngii, z hiszpańską księżniczką Maria Ludovica który to ślub odbył się 5 sierpnia 1765. Motywy ślubne są pokazane po stronie południowej łuku.
 
Wkrótce po ślubie w dniu 17 sierpnia 1765 roku zmarł cesarz Franciszek Stefan ojciec arcyksięcia Leopolda - motywy żałobne są przedstawione  po stronie północnej łuku.
 
Widok przez Łuk Triumfalny na skocznię narciarską w Innsbrucku.
 
W tym miejscu, pod Łukiem Triumfalnym kończymy spacer po najstarszej części Innsbrucka.  Jednak będąc w tym mieście warto zobaczyć oddalony o ok. 1,5 km w linii prostej od łuku Triumfalnego drugi symbol Innsbrucka - skocznię narciarską Bergisel  (Bergisel Ski Jump). 
 
Wzgórze Birgisel ze skocznią narciarską w Innsbrucku.
 
 
Podejście pod skocznię. 

 
Skocznia narciarska Bergisel w Innsbrucku.
Aby się tam dostać od Łuku Triumfalnego najlepiej przejść pieszo ulicą Maximilianstraße ok. 280 metrów w kierunku zachodnim ( przeciwnie do dworca kolejowego) i po dojściu do Bürgerstraße wsiąść do tramwaju nr 1 którym podjeżdża sie pod wzgórze Bergisel (746 m n.p.m.) ze skocznią o tej samej nazwie. Poniżej mapka dojazdu do skoczni.
 
Mapka dojazdu do skoczni tramwajem nr 1. 
 
Jak widać na mapce można do skoczni dojechać tramwajem nr 1 z dworca kolejowego oraz z końca deptaka Marii Teresy. Gdy będziemy już pod wzgórzem Bergisel oznaczenie wskaże drogę do skoczni. Najlepiej przejść się parkiem Andresa Hofera - tyrolskiego bohatera narodowego, przywódcy powstania przeciwko Francuzom i Bawarczykom w czasie wojen napoleońskich.
 
Tyrolskie Muzeum Kaiserjager  na wprost, Muzeum Panorama po prawej.W parku stoi jego pomnik oraz wiele innych, oraz można odwiedzi   Tyrolskie Muzeum Kaiserjäger (Tiroler Kaiserjäger-Museum) oraz Muzeum Panoramę Tyrolu pokazującą walkę o wolność w Tyrolu z 1809 roku na 1000 metrach kwadratowych płótna.
 
Pomnik Andresa Hofera. 
 
Do samej skoczni Bergiselschanze czeka nas krótkie, ale dosyć strome podejście, ale warto się pomęczyć z uwagi że zarówno na podejściu jak i samej skoczni czekają wspaniałe widoki na Innsbruck i górujące nad nim Alpy.
 
Widok z punktu widokowego na podejściu do skoczni.
 
 
 
 
Wejście na teren skoczni jest płatne - bilet w 2018 roku to wydatek 9,5 euro. Otwarta od czerwca do października od 900 - 1800, od listopada do maja od 1000 - 1700.   We wtorki nieczynna.
 
Skocznia Bergisel w Innsbrucku.Pierwsza skocznia w tym miejscu została wybudowana w 1927 roku  i jej rekord wynosił 47,5 metra.
 
Na przestrzeni lat była wielokrotnie przebudowywana, a jej obecny nowoczesny wygląd przybrała po ostatniej modernizacji z 2002 roku, wykonanej wg projektu słynnej izraelskiej architekt Zaha Hadid.
 

Obecny oficjalny rekord skoczni z 4 stycznia 2015 roku wynosi 137 metrów i należy do Srefana Krafta. Na tych samych zawodach najdłuższy skok wykonał z podpórką Michael Hayboeck - 138 metrów.
 
Do Adama Małysza należy letni rekord skoczni z 11 września 2004 roku który wynosi 136 metrów.
 
 
Do podstawy wieży można dostać się kolejką szynową, zaś na górny taras oraz do restauracji panoramicznej windą kursującą w wieży.
 
 Obiekt ma charakterystyczne położenie - wybieg nie jest płaski, lecz kończy się przeciwstokiem. Taka konstrukcja ma pozwolić skoczkom szybciej hamować - nie ma tu dużo miejsca, bo blisko za trybunami znajduje się cmentarz który jest widoczny dla zawodników mknących na rozbiegu prawie 100 km/godz.  Niektórzy z nich muszą mieć dziwne uczucie nie widząc za progiem miejsca lądowania a widząc jedynie cmentarz. Dopiero po wybiciu się z progu widzą bulę, zeskok i przeciwstok zasłaniający cmentarz. 
 
 
 
I tak oto kończymy spacer po Innsbrucku. Na koniec jeszcze kilka zdjęć z okolicy skoczni narciarskiej. Warto ją odwiedzić z uwagi na wspaniałe widoki na miasto i otaczające go Alpy.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Powrót do strony głównej:  STRONA GŁÓWNA 
 
 
https://pl.wikipedia.org/wiki/Innsbruck
https://www.traveltyrol.com/things-to-see-in-innsbruck/
https://www.innsbruck.info/pl/infrastruktura/szczegoly/infrastruktur/cesarski-zamek-hofburg-innsbruck.html
https://www.innsbruck.info/pl/infrastruktura/szczegoly/infrastruktur/katedra-yw-jakuba-innsbruck.html
https://pl.wikipedia.org/wiki/Innsbruck
https://austria-forum.org/af/Heimatlexikon/Helblinghaus
https://de.wikipedia.org/wiki/Maria-Theresien-Stra%C3%9Fe_(Innsbruck)
https://de.wikipedia.org/wiki/Annas%C3%A4ule_(Innsbruck)
https://de.wikipedia.org/wiki/Spitalskirche_(Innsbruck)
https://de.wikipedia.org/wiki/Triumphpforte
https://www.innsbruck.info/pl/infrastruktura/szczegoly/infrastruktur/cesarski-zamek-hofburg-innsbruck.html
https://pl.wikipedia.org/wiki/Maksymilian_I_Habsburg