FOTOGRAFIA AMATORSKA
Zbigniew Wójcik

Zamek Dębno - Turniej Rycerski o Złoty Warkocz Tarłówny

Wycieczka z dnia 19 września 2010r
 
 
Wracając z jednodniowego wypadu w Pieniny, postanawiamy z zięciem i wnuczkiem zanocować w Brzesku, aby w następny dzień tj. niedzielę 19 września zwiedzić zamek w Dębnie, oraz obejrzeć XV Międzynarodowy Turniej Rycerski o Złoty Warkocz Tarłówny.
 
Zamek w Dębnie położony jest po południowej stronie drogi E40 Kraków-Brzesko-Tarnów, w odległości ok. 9 km od Brzeska i ok. 21 km od Tarnowa.
Jadąc od strony Brzeska należy w m. Dębno skręcić w drogę na prawo, po przejechaniu ok. 200 m odnajdziemy wejście na teren zamku.
 
Dla orientacji przedstawiam mapkę poglądową dojazdu do zamku w Dębnie.
 
 
W dniu turnieju rycerskiego na pobliskich łąkach zorganizowane są ogromne płatne parkingi. Po prawej stronie drogi dojazdowej znajduje się niewysokie wzgórze z zamkiem. Zamek otoczony jest osuszonymi stawami i groblami po stawach. Samo wzgórze i groble są porośnięte kasztanowcami, jesionami, jarzębinami. Wśród nich można spotkać 300 letnie dęby oraz 100 letnie świerki.
 
Sam zamek wśród tych drzew jest mało widoczny z drogi, dopiero po wejściu za bramę Oddziału Muzeum Okręgowego w Tarnowie można ujrzeć zamek w całej okazałości. Dzisiaj z uwagi na turniej rycerski jest b. dużo ludzi. Cały ten teren tj. zamek, nieczynne stawy i groble jest wpisany do rejestru zabytków.
 
 
 
 
 
Ponieważ do oficjalnego otwarcia turnieju rycerskiego pozostało jeszcze 2 godz. idziemy zwiedzić zamek, oraz znajdujące się w nim muzeum wnętrz.
 
 
Dla informacji podaję, że muzeum jest nieczynne w poniedziałki.
Bilet wstępu: 8 zł normalny
                            4 zł ulgowy
Fotografowanie - 10 zł
Filmowanie - 30 zł.
Minimalna grupa - 10 osób
 
Ceny powyższe dotyczą środka tygodnia. W niedzielę  bilety drożeją i kosztują: normalny 12 zł, ulgowy 6zł.
 
 
Dzisiaj jest niedziela, ale z uwagi na turniej bilety są w cenie jak na tygodniu. Nie wnosi się również opłaty za fotografowanie i filmowanie. Wchodzimy więc na dziedziniec zamkowy wejściem z ładnym portalem. Zaraz po wejściu na czworoboczny dziedziniec rzuca się w oczy zamkowa studnia przy której wszyscy robią sobie zdjęcia.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Oto krótka historia zamku w Dębnie:
  • w połowie XIIIw stał tu drewniany gródek z przerzuconym nad fosą mostem. Właścicielem był Świętosław herbu Gryf - pierwszy notowany właściciel Dębna.
  • w 1 połowie XIVw. drewniany gródek spłonął, a w latach 1470-80 Jakub z Dębna kasztelan krakowski sfinansował budowę zamku który można oglądać dzisiaj. Powstał zamek na rzucie regularnego czworoboku, mający trzypiętrowe ceglane budynki na kamiennej podmurówce. Całość zakryta czterospadowymi dachami. Budynek zachodni posiadał dwie  ośmioboczne wieże.
  • w roku 1945 zamek przeszedł na własność państwa
  • w latach 1970-78 został gruntownie odremontowany.
  • od roku 1978 mieści się w nim Oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie o charakterze muzeum wnętrz.

Po  wejściu na dziedziniec zamkowy po lewej stronie zwiedzamy dwie sale przedstawiające właśnie historię zamku, m. innymi makietę zamku.
 
 
Obok w innym pomieszczeniu oglądamy eksponaty wystawy okresowej - malarstwo Adama Jańca.
 
 
 
 
 
 
 
 
Na parterze w budynku południowym oglądać można ciekawe eksponaty związane ze spiżarnią zamkową i apteką zamkową.
 
Zobaczyć można liczne zabytkowe naczynia i sprzęty wykonane z różnych tworzyw - miedzi, żelaza, drewna, fajansu.
 
Pokazane są tu też dolnośląskie szafy i skrzynki z 2 poł. XVIII i początków XIX w. 
 
 
Natomiast w pomieszczeniu kuchni zamkowej widać jescze więcej zabytkowych sprzętów:
naczynia,
stare wagi,
sprzęt do prania.
Widać też zabytkowy piec.
 
 
 
 
           
 
 
W innym pomieszczeniu tzw. skarbcu można zobaczyć zestaw bogato inkrustowanych niemieckich mebli ze schowkami i skrytkami, oraz czeską i francuską złoconą porcelanę, oraz biżuterię.
 
 
 
 
 
 
 
Zamek wybudowany na formie czworoboku, z dziedzińcem otoczonym budynkami. Poniżej widać budynek zachodni (na wprost), oraz budynek północny (po prawej).
 
 
 
 
Wchodząc wewnętrzną klatką schodową na piętro trafiamy do dużej Sali Koncertowej z wielkimi oknami wychodzącymi na zachód, oraz dwoma wielobocznymi alkierzami znajdującymi się w narożnych basztach.
 
 
 
 
 
W tej sali odbywają się koncerty muzyki dawnej, gdzie artyści występują w strojach z danej epoki, oraz grają na instrumentach z tej epoki.
 
Na wystrój sali składają się m.innymi fortepian amerykańskiej firmy W.Knabe z roku 1876, jednowieżyczkowe organy z roku 1686 pochodzące z nie zachowanego drewnianego kościółka z pobliskiej Porębie Uszewskie.
 
Na ścianie wisi duży gobelin francuski z XVIIIw., oraz włoskie i francuskie obrazy olejne z zamku w Podhorcach. W sali tej raz w miesiącu (w sobotę) jest możliwość zamówić sobie za odpowiednią opłatą uroczystość ślubną.
 
Wszystkie budynki (oprócz południowego) są otoczone od strony dziedzińca zamkowego na wysokości piętra gankiem.
 
Jak widać na zdjęciach poniżej po tych ganeczkach jak za dawnych czasów spacerują postacie rycerzy, mieszczan, duchownych oraz innych mieszkańców zamku - czyniąc to miejsce jeszcze bardziej barwnym i uroczym.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
A na samym dziedzińcu "jacyś" młodzi rycerze szykują się do walki.
 
 
 

Na pierwszym piętrze w budynku południowym znajduje się komnata służąca kiedyś do celów administracyjno-reprezentacyjnych, z wnęką w ścianie z siedziskiem. W tej sali obecnie pokazano meble w stylu rokoko.Na zdjęciu widać komodę i szafkę, oraz chińską  i miśnieńską porcelanę.
 
 


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
W sąsiedniej sali, w jej narożniku widoczne jest wejście do pomieszczenia latryny.
Wejście obramowane jest gotyckim portalem z łukiem trójlistnym.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Następną z komnat jest tzw.Kaplica w której jest wiele cennych obrazów.
 
 
 
 
 
Na pierwszym piętrze wypada wspomnieć o największej niegdyś komnacie tzw. świetlicy zwanej Salą Rycerską.Służyła ona do celów reprezentacyjnych, tu przyjmowano gości, urządzano zabawy i uczty.
 
 
 
 
Komnata ta posiada trzy wielkie okna, oraz dodatkowe małe okna w wykuszy południowym. Na zdjęciu dolnym właśnie ta część zamku widoczna  od strony zewnętrznej.
 
 

 

Po opuszczeniu zamku obchodzimy go w koło, oglądając wspaniale zachowane mury. Oto widok od strony zachodniej z dwoma wieżami.
 
 


 oraz piękny zawieszony wykusz od strony północnej.

 
 
 
Zapraszam do obejrzenia turnieju rycerskiego  opisanego w osobnej relacji -  Zamek Dębno-turniej rycerski 2010r Klikając w poniższy odnośnik wracamy do strony głównej:
 
Wspierane przez Hosting o12.pl