FOTOGRAFIA AMATORSKA
Zbigniew Wójcik
   STRONA GŁÓWNA      RADOM I OKOLICE RADOMIA (w promieniu do 100km)      Wąchock cz. 3 - cmentarz żydowski

Wąchock  cz. III  -  cmentarz żydowski

                                                                       zdjęcia z dnia 13 października 2013r.

 
Będąc w Wąchocku mażna spacerkiem przejść na ul. Krzemienica aby zobaczyć cmentarz żydowski tzw.kirkut. Z parkingu w okolicy Opactwa to ok. 1,2 km w jedną stronę. Trasę spaceru pokazuję na planie poniżej.
 
 
 
 
W końcu XVIII wieku zaczęła do Wąchocka napływać ludność żydowska. W roku 1787 zamieszkało tu 2 żydów, w rku 1827 mieszkało w Wąchocku 63 żydów, a w 1921 468.
 
Natomiast w latach 1939 - 1942 na skutek przesiedleń z innych terenów w Wąchocku zamieszkiwało już 460 żydów w 98 rodzinach. Dopiero w roku 1911 powstała w Wąchocku żydowska gmina utworzona z części iłżeckiego okręgu boźniczego. W tym czasie założono przy obecnej ul. Krzemienica cmentarz żydowski tzw. kirkut.
 
W roku 1942 wszystkich żydów wypędzono do Starachowic a następnie wywieziono do obozu zagłady w Treblince. Jak czytamy na tablicy pamiątkowej znajdującej się na cmentarzu ocalały jedynie 24 osoby.
 
 
W skali całej Polski liczby są jeszcze bardziej przerażające. Przed drugą wojną światową mieszkało w Polsce ok. 3,5 miliona żydów i stanowili oni 10% całej ludności Polski. Po wojnie liczbę ocalałych  szacowano na 140 - 180 tysięcy. Większość opuściła Polskę.
 
 
 
 
Cmentarz miał  powierzchnię 2500 m2 i był otoczony kamiennym murem. Cmentarz uległ dewastacji w czasie II wojny światowej i po wojnie. 
 
W roku 2006 staraniem Żyda ocalałego z zagłady Rafaela Fafermana cmentarzzostał uporządkowany, a cały teren powtórnie ogrodzony kamiennym murem.
 
 
Fakt ten upamiętniła wmurowana tablica znajdująca się na kamiennym ogrodzeniu przy wejściu na teren cmentarza.
 
 
Nie zachowały się żadne dokumenty stwierdzające ile osób jest tu pochowane.
 
 
Obecnie znajduje się tu około 40 nagrobków z kamiennymi płytami zwanymi macewami.
 
 
 
 
 
 
 
Macewy spełniały rolę zabezpieczenia miejsca spoczynku i oznakowania grobu, a sam nagrobek był wyrazem czci okazywanej zmarłemu jak również znakiem pamięci dla potomnych.
 
Te zachowane na cmentarzu w Wąchocku są macewami w formie pionowych płyt o prostokątnym kształcie i są wykonane z granitu lub piaskowca. Niektóre mają górne części zaokrąglone.
 
 
Każda macewa posiada inskrypcję w języku hebrajskim zawierającą datę śmierci w/g kalendarza hebrajskiego, informację o funkcji jaką zmarły pełnił, jego zalety oraz zdobienia w postaci symboli.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Powrót do strony głównej: STRONA GŁÓWNA 
 
 
 

Wspierane przez Hosting o12.pl