FOTOGRAFIA AMATORSKA
Zbigniew Wójcik

Słowacki Raj - wycieczka na Tomaszowski Widok (666,6 m n.p.m.) 

                               Wycieczka z dnia 1 maja 2011r.


Wielokrotnie z rodziną bywaliśmy w Tatrach Wysokich zarówno polskich jak i słowackich.Ponieważ w maju w wyższych partiach Tatr zalega jeszcze śnieg, a na dodatek szlaki u Słowaków powyżej schronisk  są zamknięte do połowy czerwca postanowiliśmy kilka dni w maju spędzić w Słowackim Raju.
 
Zachętą do tego było obejrzenie galerii zdjęć z tego rejonu zamieszczanych w internecie przez innych turystów.
W dzisiejszej relacji spróbuję opisać krótką wycieczkę na  Tomasovski vyhlad (Tomaszowski Widok) tj. na szczyt o wysokości 666,6m n.p.m.
 
Można się tam dostać kilkoma szlakami - z których dwa są najbardziej uczęszczane :
 
Trasa pierwsza:
 
 
 
  • od parkingu w m. Podlesok (1)  do Hrdło Hornadu - Gardło Hornadu (2) szlakiem niebieskim dwukierunkowym .Czas przejścia ok. 15 min. Na tym odcinku trasa wybitnie spacerowa, po drodze mijamy ranczo Podlesok oraz zespół domków rekreacyjnych.
 
                          
 
 
dochodząc do tzw.Gardła Hornadu  małe trudności przy zejściu do potoku z uwagi na stromość zejścia i śliskość terenu w przypadku deszczu - nas to właśnie spotkało.Na zdjęciu niżej widać Gardło Hornadu.
 
 
 
 
  • od Gardła Hornadu (2) za mostkiem dalej szlakiem niebieskim wchodzimy na tzw.Przełom Hornadu, aby po ok. 1 godz. osiągnąć punkt przy skrzyżowaniu szlaków zwany "Przy Klasztorskiej roklinie-wąwozie" (3). Na tym odcinku idziemy w bezpośrednim sąsiedztwie Hornadu, a najciekawsze są przejścia metalowymi schodkami, kładkami zawieszonymi nad potokiem.

 
 
 
 
  • od Klasztorskiej rokliny (3) dalej szlakiem niebieskim do Latanowskiego Młyna (4). Czas przejścia ok. 1 godz.

 
Tu na polanie znajduje się mały bufet z tarasem, gdzie można chwilę odpocząć i kupić coś do zjedzenia i picia.
  • od Latanowskiego Młyna (4) dalej szlakiem niebieskim do rozwidlenia szlaków zwanego "Pod Tomaszowskim Widokiem" (5) - czas przejścia ok. 45 min. Ten odcinek to również przełom Hornadu.
 
                          
 
Jak z czasów wynika pokonanie całego przełomu Hornadu (od 1 do 5) czyli od Podlesoka do Pod Tomaszowskim Widokiem zajmuje ok. 3 godz.
  • z Pod Tomaszowskiego Widoku (5) zaczyna się ostre podejście szlakiem zielonym na Tomaszowski Widok (6) - czas podejścia ok. 30 min.
 
 
Aby tu dotrzeć z Podlesoka trzeba poświęcić ok. 3 - 4 godz. ale nawet przy takiej pogodzie jaką natura nas ugościła - warto. Po drodze ogromne emocje i widoki zarówno pokonując przełom Hornadu jak i na samym szczycie.
Tą trasą szliśmy dwa dni wcześniej i szerszą relację zamieszczę w najbliższym czasie. Powrót tą samą trasą lub szlakiem żółtym - ok. 2 godz. My wracaliśmy żółtym.
 
Trasa druga - dzisiejsza z m. Cingov
 
 
  • od parkingu w m. Cingov (1) szlakiem żółtym idziemy do Durkovca (2) gdzie znajduje się kemping - czas przejścia ok. 20 min.
  • od Durkovca (2) szlak żółty na Tomaszowski Widok (3) - czas przejścia ok. 45 min. Trasa łatwa, lekko pod górkę. Po drodze kilka punktów widokowych - w dole przełom Hornadu, ale słabo widoczny z uwagi na rosnący wokół las.

 
Po godzinie jesteśmy na szczycie - tym razem pogoda trochę lepsza, zachmurzone ale nie pada. Chwilami wychodzi słońce.
 
 
 
Jak widać na zdjęciu Tomasovski Vyhlad - Tomaszowski Widok leżący na wysokości 666,6 m n.pm. to taras skalny na stoku Doliny Ludmanka. Z tarasu przy ładnej pogodzie podziwiać można przepiękne widoki na okoliczne wzgórza.
 
 
 
A zbliżając się do krawędzi urwiska można w dole wypatrzyć część Przełomu Hornadu.
 
 
 
oraz polanę przy ujściu Białego Potoku do Hornadu. Na zdjęciu dolnym widać polanę i po jej prawej stronie Biały Potok.

 
 
Z tarasu skalnego przy ładnej pogodzie można  nawet ujrzeć panoramę Tatr Wysokich.
 
 
 
Jak widać córka ma respekt dla tego urwiska - ale ciekawość co w dole zmusza ją do padnięcia na kolana.
 
 
 
Natomiast zięć robi głupie kawały skacząc w przepaść - bez obaw w tym miejscu była skalna półka.
 
 
 
 
 
Wykorzystuję chwile przebłysków słońca i biegając po okolicznych skałach uwieczniam ten uroczy a zarazem groźny cud natury.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Po krótkim odpoczynku ruszamy w drogę powrotną do m. Cingov. Można powrócić szlakiem żółtym,  lub szlakiem zielonym zejść Pod Tomaszowski Widok (20 min) i szlakiem niebieskim dojść do ujścia Białego Potoku (5 min) i dalej szlakiem niebieskim wzdłuż Hornadu do Cingova (35 min.).
 
 
 
My wybieramy tą drugą wersję aby zobaczyć przełom Białego Potoku przy ujściu do Hornadu. Po 30 minutach dość ostrego schodzenia osiągamy ujście Białego Potoku.
 
 
 
Przy kładce oglądamy piękny przełom Białego, woda krystalicznie czysta, chciałoby się napić ze strumienia, ale brak dogodnego zejścia.
 
 
                             
 
 
 
 
Po przekroczeniu kładki osiągamy po 5 min. polanę przy ujściu Białego Potoku do Hornadu.
 
 
 
Z tej właśnie polany najlepiej widać w całej okazałości nasz dzisiejszy osiągnięty cel - Tomaszowski Widok. Tym razem od dołu z doliny Hornadu. Właściwie jest to jedyne miejsce w dolinie gdzie ten szczyt jest widoczny.
 
 
 
 
 
 
 
Z polany droga do Cingov biegnie wzdłuż Hornadu - jest to wybitnie trasa spacerowa, bez żadnych utrudnień do samego parkingu.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Po dojściu do parkingu pozostało tylko się przebrać i z przykrością ruszać do odległego o 300 km Radomia.
 
 
 
Na koniec dla zainteresewanych w 2011r.
  • parking  w Podlesoku - 2 Euro
  • wstęp na teren szlaków w Podlesoku - 1,5 Euro
  • parking w Cingov - 3,3 Euro (nie płaci się za wejście na szlak)
 
Do zobaczenia na szlaku.
 
 
Klikając w poniższy odnośnik wracamy do strony głównej: