Natomiast na budynku Sobieskiego 18 wybudowanym przez ojca Jadwigi Szayer na początku XXw. widnieje tablica ufundowana w 2011r. przez Burmistrza Starego Sącza upamiętniająca wielokrotne pobyty śpiewaczki w rodzinnym domu.
Więcej o śpiewaczce można się dowiedzieć w Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari Rynek 5 oraz w Muzeum Regionalnym Rynek 6
Obiekt nr 21 - ul. Kazimierza Wielkiego.
Z ul. Sobieskiego wracamy na placyk przed kościołem św.Elżbiety Węgierskiej i wchodzimy w ul. Kazimierza Wielkiego.
Jest to jedna z ładniejszych uliczek tzw. deptak prowadzący z rynku na placyk przed kościołem św. Elżbiety Węgierskiej.
Po ostatniej renowacji ułożono nową nawierzchnię, ustawiono stylowe lampy oraz ustawiono ławki.
... tu widok ul.Kazimierza Wielkiego od strony Rynku. W głębi kościół św.Elżbiety Węgierskiej.
Obiekt nr 22 - rynek maślany.
Ulicą Kazimierza Wielkiego idziemy w kierunku rynku. Przed samym rynkiem po prawej stronie mijamy charakterystyczny plac targowy (maślany rynek) na którym możemy zakupić świeże produkty regionalne.
Tym sposobem doszliśmy do miejsca skąd ruszyliśmy w spacer po Starym Sączu czyli do rynku. Dokładny opis całego rynku można obejrzeć po kliknięciu w ten odnośnik: Spacerkiem po rynku w Starym Sączu
My ruszamy w dalszy spacer po uliczkach Starego Sącza.
Obiekt nr 23 - synagoga żydowska.
Z rynku skręcamy w lewo w ul. Królowej Jadwigi i po ok. 50m skręcamy w prawo w ul. Staszica. Pod nr 3 stoi murowana synagoga.
Budynek przechodził burzliwe dzieje. Wybudowany w 1906r. mieścił na parterze salę modlitewną dla mężczyzn, natomiast na górze tzw. "babiniec" tj. salę modlitewną dla kobiet.
W czasie wojny Niemcy zamienili budynek na magazyn. Po wojnie mieszkali w nim cyganie. Następnie był w nim zakład garncarski a jeszcze później warsztaty szkolne.
Całkowicie zdewastowany odzyskała Gmina Żydowska i sprzedała prywatnemu nabywcy. W dniu robienia zdjęć trwały w środku jakieś prace - ale co teraz tam będzie to zagadka.
Obiekt nr 24 - Miejska Góra.
Wracamy 20m do ul. Królowej Jadwigi i idąc lekko w dół w kierunku widocznej Miejskiej Góry (420m n.p.m.) dochodzimy do rzeczki Moszczeniczanki.
Przechodzimy przez mostek i wypatrujemy przejścia między domami prowadzącego na Miejską Górę.
GPS przy początku tego wejścia (ul.Żwirki i Wigury) podawał następującą
pozycję:
N 49 °33′46″
E
20 °37′50″
Z początku idziemy jezdnią z trylinki a następnie bitą drogą przy której ustawione są ławki. Już z połowy trasy roztacza się ładny widok na Stary Sącz.
Po ok. 10 min. dochodzimy do ogrodzonej dawnej leśniczówki. W czasie mojego pobytu, w miejscu robienia tych zdjęć ustawiano nowe ławy i stoły.
Kto chce może wejść dalej i wyżej do polany widokowej. Już z tego miejsca przed dawną leśniczówką widać cały Stary Sącz na tle Beskidu Sądeckiego i pasma Radziejowej.
Po to tutaj właziłem aby robić zdjęcia - oto kilka zdjęć z tego miejsca z obiektami które już widzieliśmy z bliska lub jeszcze do nich pójdziemy.
... tu Rynek 6 "Dom na Dołkach" - Muzeum Regionalne
Tu po kolei:
- dach z jasnej blachy - budynek dawnej szkoły parafialnej przy kościele św.Elżbiety Węgierskiej
- dach z czerwonej blachy - dom rodzinny Ady Sari
- baszta obronna klasztoru Klarysek (ul.Bandurskiego)
... tu budynek "Sokoła" przy ul. Batorego
... tu Zespół Klasztorny Sióstr Klarysek
... tu kościół św. Elżbiety Węgierskiej a na drugim planie widać ołtarz papieski i budynek Domu Pielgrzyma
Jak widać warto zadać sobie trud podejścia na Miejską Górę (to tylko 10-15 min.) chociażby dla zobaczenia Starego Sącza z inne perspektywy.
Obiekt nr 25 - mykwa żydowska.
Odpocząwszy na ławeczce, nasyceni pięknymi widokami schodzimy tą samą dróżką. Po przekroczeniu Moszczeniczanki skręcamy w lewo i dochodzimy do ul. Jagielońskiej. Tu pod nr 16 stoi budynek dawnej mykwy żydowskiej czyli łaźni rytualnej.
GPS przy budynku Jagielońska 16 podawał następującą
pozycję:
N 49 °33′49″
E
20 °37′53″
Obiekt nr 26 - budynek Sokoła.
Ul.Jagielońską idziemy w kierunku rynku, skręcamy w lewo w pierwszą ul. tj. 3-go Maja i dochodzimy do ul. Stefana Batorego (droga nr 969). Po dojściu do Batorego patrząc w lewo widzimy okazały budynek "Sokoła"
GPS przed budynkiem Sokoła podawał następującą
pozycję:
N 49 °33′55″
E
20 °37′56″
Budynek został wybudowany w latach 1905 - 1910 wg projektu znanego nowosądeckiego architekta Zenona Remiego.
Posiada interesującą fasadę z płaskim ryzalitem środkowym, zwieńczonym asymetrycznym szczytem.
Przez wiele lat budynek był siedzibą Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół". Od roku 1926 działało w nim kino "Globus" przemianowane później na "Sokół", a następnie w latach powojennych na "Poprad".
W latach 2007 - 2010 budynek przeszedł generalny remont w ramach projektu współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Budynek wyremontowano, wybudowano nowe parkingi, a obecne kino "Sokół" wyposażono w nowoczesną aparaturę kinową.
Efekty tego remontu widać zarówno na zewnątrz jak i w środku - dziś jest to jeden z ładniejszych budynków Starego Sącza.
Obiekt nr 27 - budynek Urzędu Miejskiego.
Idąc dalej ul. Stefana Batorego, w bezpośrednim sąsiedztwie budynku "Sokoła" mijamy dawny budynek folwarczny franciszkanów - Batorego 25.
... na pierwszym planie budynek Urzędu Miejskiego, na drugim planie budynek "Sokoła".
Trzeba wspomnieć że dawniej na tym obszarze istniał klasztor franciszkanów i gospodarstwo klasztorne. Budynek folwarczny przebudowano i dzisiaj pełni rolę Urzędu Miejskiego. Lokalne władze działają w nim już od czasu pożaru ratusza stojącego kiedyś w rynku.
Obiekt nr 28 - budynek dawnego klasztoru franciszkanów.
Idąc dalej ul. Batorego zaraz za Urzędem Miejskim stoją pozostałości po byłym klasztorze i kościele franciszkanów pod wezwaniem św.Stanisława.
Klasztor założony w 1280r przez św. Kingę przetrwał do roku 1814 kiedy to władze austriackie go zamknęły. Opuszczone budynki klasztorne i folwarczne otrzymała kopalnia soli w Wieliczce na magazyny.
Od roku 1939 budynki zaadaptowano na sąd i więzienie.
Obecnie mieści się w nim szkoła zawodowa, a sakralną przeszłość obrazuje architektura tj. widoczna półkolista absyda prezbiterium kościelnego dzisiaj mieszcząca salę gimnastyczną.
Przeszłość przypomina tablica umieszczona przy wejściu głównym.
Szczątki z przyklasztornego cmentarza ekshumowano i przeniesiono pod kaplicę św. Rocha na starym cmentarzu przy ul. Sobieskiego róg Rocha.
Obiekt nr 29 - dom ks.prof. Józefa Tischnera.
Idąc jeszcze kawałeczek ul. Chrobrego, po minięciu rzeczki Moszczeniczanki po lewej stronie stoi dom ks.prof.Józefa Tischnera.
Tablica na budynku upamiętnia tego wybitnego księdza i filozofa.
Bardzo często pisał i wygłaszał kazania w świątyniach Starego Sącza.
Dzięki nagrywaniu i spisywaniu przez zakonnice ukazały się w roku 2009 w postaci książki.
Na tym kończymy spacer ulicami Starego Sącza i wracamy ul. Batorego na parking w rynku.
Na koniec przedstawiam jeszcze kilka zdjęć z tego przepięknego miasteczka jakim jest Stary Sącz. Zachęcam do przyjazdu.