E
20 °39′19″
Kapliczka wybudowana w 1812 r. jako dar wdzięczności mieszkańców Cyganowic za szybkie ustąpienie powodzi z tych terenów stanęła przy trakcie prowadzącym na Węgry.
Kapliczka wybudowana została na planie prostokąta o wymiarach 4 x 5 m. Posiada fundament z kamieni ciosanych oraz grube mury z cegły otynkowane z zewnątrz i wewnątrz.
Kapliczka Najświętszej Marii Panny Wspomożenia Wiernych w książce „Kapliczki, figury i krzyże przydrożne” (1986),opisana następująco:
„Mszalna. Wzniesiona według tradycji w 1812 r. z fundacji mieszkańców.
O skromnych cechach barokowo klasycystycznych z kamienia i cegły otynkowana kryta blachą jedno nawowa z wydzielonym półkoliœcie zamkniętym
prezbiterium o charakterze absydy.
Wnętrze nakryte sklepieniem kolebkowym z lunetami w absydzie. Wejście ujęte skromnym portalem zamkniętym półkoliœcie a w nim drzwi płycinowe dwuskrzydłowe, klasycystyczne.
Szczyt trójkątny,zakończony uproszczonymi wolutami, z wtopioną czworoboczną
wieżyczką na sygnaturkę z latarnią nakrytą daszkiem namiotowym z kopułką.
W latarni sygnaturka w 1832 r. odlana przez Jana Długiego. Ołtarzyk klasycystyczny z początku XIX w., a w nim XIX-wieczne obrazy: Matka Boska z Dzieciątkiem Jezus
i z Janem Chrzcicielem z datą 1892 r. - reprodukcja obrazu Rafaela”.
Od strony szczytowej we wnęce nad drzwiami znajduje się figura Najświętszej Marii z berłem w prawej ręce i dzieciątkiem Jezus, który w ręku trzyma kulę z krzyżem.
Kapliczka dotrwała do dzisiejszych czasów w stanie niezmienionym - zachęcam do jej odwiedzenia.
Kapliczka św.Kingi przy ul. Bandurskiego oraz kapliczka przydrożna Chrystusa Miłosiernego na Placu św.Kingi
Trasę dojścia do tych kapliczek oraz namiary GPS do kapliczki św.Kingi poniżej:
GPS przy kaplicy podawał następującą
pozycję:
N 49 °33′39″
E
20 °38′22″
Z rynku skręcamy obok budynku Muzeum Regionalnego w ul.Królowej Jadwigi, następnie w prawo w ul.Daszyńskiego, dochodzimy do Placu św. Kingi.
Przed nami widoczna Brama Seklerska oraz kapliczka przydrożna z figurą Chrystusa Miłosiernego.
Poprzez Bramę Seklerską wchodzimy na ul.Bandurskiego i wzdłuż widocznych murów obronnych klasztoru idziemy aż do wysokości bramy klasztornej. W tym miejscu skręcamy w prawo i odremontowanym ciągiem pieszym dochodzimy po ok. 150 m do źródełka św.Kingi. Tuż za nim stoi późnobarokowa kapliczka św.Kingi
Teren wokół kapliczki jak również ujęcie źródełka został uporządkowany poprzez budowę nowej nawierzchni wg projektu współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu rozwoju sfery związanej z wydarzeniami kulturowymi.
Kaplica św.Kingi została zbudowana w 1779 r. na miejscu wcześniejszej drewnianej która uległa zniszczeniu.
W środku znajduje się rzeźba patronki miasta i źródełka.
Kapliczka Świętego Krzyża przy zbiegu ul. 11-go Listopada i Szczęsnego Morawskiego oraz przydrożna kapliczka przy ul. 11-go Listopada i przydrożna kapliczka u zbiegu ul.11-go Listopada, Jana Czecha i Krakowskiej.
Trasę dojścia do kapliczki Św.Krzyża oraz namiary GPS do tej kapliczki poniżej:
GPS przy kaplicy podawał następującą
pozycję:
N 49 °34′06″
E
20 °38′09″
Kapliczka Świętego Krzyża zbudowana została w 1809r na miejscu dawnego przyszpitalnego kościółka drewnianego.
Ze względu na figurę Świętego Floriana znajdującą się na zewnętrznej stronie półokrągłej absydy zwana jest przez miejscową ludność kapliczką Świętego Floriana.
Kapliczka zbudowana jest w stylu barokowo-klasycystycznym na fundamentach z kamienia, mury są z cegły otynkowane od zewnątrz i wewnątrz.
Zbudowana jest na planie prostokąta z półokrągłą absydą od tyłu.
Posiada dach namiotowy kryty blachą. Na dachu widać sygnaturkę.
Pierwotnie w tym miejscu stał drewniany kościół przyszpitalny który spłonął w 1795r.
Na uwagę zasługują stare lipy które tradycyjnie były sadzone przez budowniczych takich kapliczek.
Jeżeli jesteśmy przy kapliczce Świętego Krzyża to w bezpośrednim sąsiedztwie znajdują znajdują się jeszcze dwie przydrożne kapliczki które warto obejrzeć:
1.Po drugiej stronie ul. 11-go Listopada stoi kapliczka przydrożna którą pokazuję poniżej
2. A idąc dalej ul.11-go Listopada po ok. 200m dochodzimy do małego rozdroża przy ul. Krakowskiej i Jana Czecha gdzie na trójkątnym skwerze stoi następna kapliczka przydrożna.
Do rynku powracamy ul. 11-go Listopada.