ROZTOCZE - Krótki spacer wzdłuż brzegów rzeki Tanew.
Wycieczka z dnia 23 lipca 2020 r.
W tej fotorelacji
zapraszam na krótki spacer szlakiem szumów prowadzącym wzdłuż
rzeki Tanew. Trasa mojego spaceru to fragment „szlaku szumów” na
odcinku od parkingu leśnego w miejscowości Rebizanty do polany leśnej przy
ruinach harcerskiej stanicy z 1938.
Napisałem że to fragment szlaku, gdyż cały tzw. "szlak szumów" ma długość ok. 17 km - my przejdziemy jedynie jego część na długości ok.2,9 km. Lokalizacja tego fragmentu względem okolicznych miejscowości oraz szlaków turystycznych na mapce poniżej.
Jak widać z mapki dla turystów zmotoryzowanych najlepszym rozwiązaniem jest dojechać z miejscowości Susiec drogą relacji Susiec - Żuków-Lubaczów na parking leśny znajdujący się tuż przed mostem na Tanwi w miejscowości Rebizanty. Od budynku Urzędu Gminy Susiec do parkingu leśnego to odległość ok. 3 km.
Natomiast na turystów pieszych chcących odwiedzić trasę mojego spaceru oraz rezerwat "Nad Tanwią" czeka kilka szlaków pieszych i rowerowych między innymi: szlak szumów, szlak geoturystyczny Roztocza Środkowego, szlak walk partyzanckich - widać je na mapce załączonej wcześniej. Poniżej załączam dokładniejszą trasę mojego spaceru oraz orientacyjny kilometraż.
0,0 km trasy - parking leśny przy drodze Susiec - Huta Różaniecka - Ruda Różaniecka - Cieszanów zlokalizowany ok. 50 metrów przed mostem na Tanwi. Początek ścieżki prowadzącej do rzeki Tanew za punktami gastronomicznymi.
0,19 km trasy - mała polanka i odchodząca w prawo ścieżka do prywatnej posesji. My idziemy dalej prosto. Mijamy pierwszą kładkę na Tanwi którą przechodzimy na zachodni brzeg rzeki. Będziemy nim kontynuować spacer aż do ruin stanicy harcerskiej usytuowanych na 1,3 km trasy.
0,25 km trasy - w prawo kładka nad Tanwią którą będziemy wracać w drodze powrotnej. Teraz idziemy dalej wzdłuż zachodniego brzegu Tanwi.
Jak widać na
zdjęciach rzeka Tanew będąca prawostronnym dopływem Sanu jest
bardzo dzika i malownicza. Jej źródła wypływają na południowym
Roztoczu z bagien pomiędzy wioskami Stara Huta i Złomy Ruskie, w
okolicy wioski Wola Wielka.
W swoim górnym biegu
płynie przez Puszczę Solską, a w okolicy naszego spaceru, czyli
wsi Rebizanty przeciska się przez okoliczne wzgórza tworząc liczne
wapienne progi zwane szumami, szypotami, sopotami lub porohami.
Te liczne uskoki
terenu utworzyły się w okresie trzeciorzędu, kiedy to Roztocze
wypiętrzało się przy jednoczesnym obniżaniu się Kotliny
Sandomierskiej. Na granicy tych krain powstały skalne uskoki tworząc
granicę geologiczną pomiędzy fałdową Europą Zachodnią i
płytową Europą Wschodnią.
Idąc szlakiem szumów
robi on duże wrażenie z uwagi na utworzone progi skalne, bardzo
bogatą szatę roślinną w postaci porastającego brzegi boru
sosnowego, bukowego, jodłowego oraz lasu grądowego.
W celu zachowania
unikatowego charakteru doliny Tanwi powstał na terenie gminy Susiec
w 1958 roku rezerwat „Nad Tanwią” o powierzchni ok. 41 ha
chroniący doliny rzeki Tanew i Jeleń z ich progami skalnymi.
Rezerwat ten zaczyna
się po przejściu od parkingu leśnego ok. 900 metrów tj na
wysokości kiedy dochodzi do Tanwi szlak żółty tzw. szlak
południowy. W naszym przypadku przez rezerwat będziemy wędrować
pomiędzy km 0,9 poprzez 1,3 do km 1,88.
1,07 km trasy - po lewej stronie ścieżki szlakowej, na wysokiej skarpie sklep-bufet "U Gargamela". Dobry punkt by zjeść kiełbaskę z rożna i napić się zimnego piwa. Do Gargamela można również dojechać samochodem - jadąc z Suśca mijamy leśny parking, most na Tanwi i skręcamy w prawo (szlak żółty południowy). Po ok. 650 metrach jazdy drogą utwardzoną skręcamy w prawo zgodnie z drogowskazem. Po ok. 200 metrach jesteśmy na parkingu "U Gargamela".
Idąc dalej, po ok. 50 metrach spotykamy obudowany naturalny wypływ wód na powierzchnię zwany "Źródełkiem Miłości".
1,2 km trasy - nad Tanwią kładka na drugi brzeg którą poprowadzony jest żółty szlak południowy. Tą kładką będziemy wracać, ale na razie dalej idziemy południowym brzegiem Tanwi.
1,3 km trasy - polana przy ruinach dawnej przedwojenne stanicy harcerskiej Olbychtowo nad Tanwią - podpalona przez Niemców spłonęła w 1939 roku.
W bezpośrednim sąsiedztwie ruin tamy stała przed wojną stanica harcerska wybudowana staraniem ówczesnego dowódcy 3 dywizji Piechoty Legionów w Zamościu gen. Edwarda Olbrychta tzw. "Stanica Olbrychtowo" od jego nazwiska.
Była to pierwsza stanica harcerska otwarta na Roztoczu. Spłonęła w początkach września 1939 roku, a od kuli niemieckiego żołnierza zginął wtedy jej administrator - Władysław Skroban. Upamiętnia to symboliczna mogiła nad brzegiem Tanwi.
W tym miejscu kończymy nasz spacer i wracamy tą samą ścieżką do najbliższej kładki nad Tanwią. 1,45 km trasy - kładka nad Tanwią.
Przechodzimy na drugi brzeg i kontynuujemy powrót północnym brzegiem Tanwi. Możemy obserwować drugi brzeg którym niedawno szliśmy. Oto kilka zdjęć z trasy powrotnej.
2,0 km trasy - przechodzimy kładką na południowy brzeg Tanwi i podziwiając ostatnie progi skalne idziemy aż do betonowego mostu przy leśnym parkingu. Przy moście kończy się odcinek spływu kajakowego z miejscowości Narol.
Pozostaje pozazdrościć kajakarzom spływu przy takiej pogodzie i zakończyć spacer na oddalonym o ok. 200 metrów parkingu. Całość tego spaceru to ok. 2,9 km.
http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/35815,rybnica-rybnica---olbrychtowo--miejsce-pamieci.html
|
|
|