FOTOGRAFIA AMATORSKA
Zbigniew Wójcik
   STRONA GŁÓWNA      ROZTOCZE      Roztocze - krótki spacer wzdłuż rzeki Tanew.
 

Rzeka Tanew.ROZTOCZE - Krótki spacer wzdłuż brzegów rzeki Tanew.

                                                    Wycieczka z dnia 23 lipca 2020 r. 
 
Rzeka Tanew.
 
W tej fotorelacji zapraszam na krótki spacer szlakiem szumów prowadzącym wzdłuż rzeki Tanew. Trasa mojego spaceru to fragment „szlaku szumów” na odcinku od parkingu leśnego w miejscowości Rebizanty do polany leśnej przy ruinach harcerskiej stanicy z 1938.
 
Ścieżka do Tanwi.
Napisałem że to fragment szlaku, gdyż cały tzw. "szlak szumów" ma długość ok. 17 km - my przejdziemy jedynie jego część na długości ok.2,9 km. Lokalizacja tego fragmentu względem okolicznych miejscowości oraz szlaków turystycznych na mapce poniżej.
 
 
 
Jak widać z mapki dla turystów zmotoryzowanych najlepszym rozwiązaniem jest dojechać z miejscowości Susiec drogą relacji Susiec - Żuków-Lubaczów na parking leśny znajdujący się tuż przed mostem na Tanwi w miejscowości Rebizanty. Od budynku Urzędu Gminy Susiec do parkingu leśnego to odległość ok. 3 km.
 
Parking leśny przed mostem na Tanwi w miejscowości Rebizanty. 
Natomiast na turystów pieszych chcących odwiedzić trasę mojego spaceru oraz rezerwat "Nad Tanwią" czeka kilka szlaków pieszych i rowerowych między innymi: szlak szumów, szlak geoturystyczny Roztocza Środkowego, szlak walk partyzanckich  - widać je na mapce załączonej wcześniej.             Poniżej załączam dokładniejszą trasę mojego spaceru oraz orientacyjny kilometraż.
 
 
 
0,0 km trasy - parking leśny przy drodze Susiec - Huta Różaniecka - Ruda Różaniecka - Cieszanów zlokalizowany ok. 50 metrów przed mostem na Tanwi. Początek ścieżki prowadzącej do rzeki Tanew za punktami gastronomicznymi.
 
  Ścieżka prowadząca do Tanwi.        Ścieżka prowadząca do Tanwi.
 
0,19 km trasy - mała polanka i odchodząca w prawo ścieżka do prywatnej posesji. My idziemy dalej prosto. Mijamy pierwszą kładkę na Tanwi którą przechodzimy na zachodni brzeg rzeki. Będziemy nim kontynuować spacer aż do ruin stanicy harcerskiej usytuowanych na 1,3 km trasy.
Starorzecze Tanwi.
 
 
Pierwsza spotkana kładka na Tanwi. 
 
0,25 km trasy - w prawo kładka nad Tanwią którą będziemy wracać w drodze powrotnej. Teraz idziemy dalej wzdłuż zachodniego brzegu Tanwi.
 
Kładka nad Tanwią - nią będziemy wracali.
 
 
 
 
Rzeka Tanew. 
 
 
Rzeka Tanew. 
 
 
Rzeka Tanew. 
 
Jak widać na zdjęciach rzeka Tanew będąca prawostronnym dopływem Sanu jest bardzo dzika i malownicza. Jej źródła wypływają na południowym Roztoczu z bagien pomiędzy wioskami Stara Huta i Złomy Ruskie, w okolicy wioski Wola Wielka.
 
Ścieżka wzdłuż brzegu Tanwi.
 
 
Rzeka Tanew. 

W swoim górnym biegu płynie przez Puszczę Solską, a w okolicy naszego spaceru, czyli wsi Rebizanty przeciska się przez okoliczne wzgórza tworząc liczne wapienne progi zwane szumami, szypotami, sopotami lub porohami.
 
 
Tanew - progi skalne.
 
 
 
Tanew - progi skalne.


Te liczne uskoki terenu utworzyły się w okresie trzeciorzędu, kiedy to Roztocze wypiętrzało się przy jednoczesnym obniżaniu się Kotliny Sandomierskiej. Na granicy tych krain powstały skalne uskoki tworząc granicę geologiczną pomiędzy fałdową Europą Zachodnią i płytową Europą Wschodnią.
 
Tanew - progi skalne. 


Idąc szlakiem szumów robi on duże wrażenie z uwagi na utworzone progi skalne, bardzo bogatą szatę roślinną w postaci porastającego brzegi boru sosnowego, bukowego, jodłowego oraz lasu grądowego.

W celu zachowania unikatowego charakteru doliny Tanwi powstał na terenie gminy Susiec w 1958 roku rezerwat „Nad Tanwią” o powierzchni ok. 41 ha chroniący doliny rzeki Tanew i Jeleń z ich progami skalnymi.
 
       Rzeka Tanew.     Rzeka Tanew.

Rezerwat ten zaczyna się po przejściu od parkingu leśnego ok. 900 metrów tj na wysokości kiedy dochodzi do Tanwi szlak żółty tzw. szlak południowy. W naszym przypadku przez rezerwat będziemy wędrować pomiędzy km 0,9 poprzez 1,3 do km 1,88.

 
Tanew na wysokości dojścia szlaku zółtego.
 
 
1,07 km trasy - po lewej stronie ścieżki szlakowej, na wysokiej skarpie sklep-bufet "U Gargamela". Dobry punkt by zjeść kiełbaskę z rożna i napić się zimnego piwa.  Do Gargamela można również dojechać samochodem - jadąc z Suśca mijamy leśny parking, most na Tanwi i skręcamy w prawo (szlak żółty południowy). Po ok. 650 metrach jazdy drogą utwardzoną skręcamy w prawo zgodnie z drogowskazem. Po ok. 200 metrach jesteśmy na parkingu "U Gargamela". 
 
"U Gargamela" nad Tanwią.
 
Idąc dalej, po ok. 50 metrach spotykamy obudowany naturalny wypływ wód na powierzchnię zwany "Źródełkiem Miłości".
 
 
 
 
Żródełko Miłości nad Tanwią.
 
 
1,2 km trasy - nad Tanwią kładka na drugi brzeg którą poprowadzony jest żółty szlak południowy. Tą kładką będziemy wracać, ale na razie dalej idziemy południowym brzegiem Tanwi.
 
Ścieżka przy ruinach stanicy harcerskiej nad Tanwią.
 
1,3 km trasy - polana przy ruinach dawnej przedwojenne stanicy harcerskiej Olbychtowo nad Tanwią - podpalona przez Niemców spłonęła w 1939 roku.
 
Polana przy ruinach dawnej stanicy harcerskiej nad Tanwią.
 
 
Ruiny dawnej stanicy harcerskiej nad Tanwią. 
 
W bezpośrednim sąsiedztwie ruin tamy stała przed wojną stanica harcerska  wybudowana staraniem ówczesnego dowódcy  3 dywizji Piechoty Legionów w Zamościu gen. Edwarda Olbrychta  tzw. "Stanica Olbrychtowo" od jego nazwiska. 
 
Tanew przy ruinach tamy.Była to pierwsza stanica harcerska otwarta na Roztoczu. Spłonęła w początkach września 1939 roku, a od  kuli niemieckiego żołnierza zginął wtedy jej administrator - Władysław Skroban. Upamiętnia to symboliczna mogiła nad brzegiem Tanwi.
 
Symboliczna mogiła Władysława Skrobana.
 
W tym miejscu kończymy nasz spacer i wracamy tą samą ścieżką do najbliższej kładki nad Tanwią. 1,45 km trasy - kładka nad Tanwią.
 
 
Przechodzimy na drugi brzeg i kontynuujemy powrót północnym brzegiem Tanwi. Możemy obserwować drugi brzeg którym niedawno szliśmy. Oto kilka zdjęć z trasy powrotnej.
 
 
 
 
 
 
Bufet "U Gargamela" widoczny z drugiego brzegu Tanwi. 
 
 
 
 
 
Szumy na Tanwi 
 
 
Rzeka Tanew. 
 
 
Rzeka Tanew. 
 
 
       Rzeka Tanew.      Rzeka Tanew.
 
2,0 km trasy  - przechodzimy kładką na południowy brzeg Tanwi  i podziwiając ostatnie progi skalne idziemy aż do betonowego mostu przy leśnym parkingu. Przy moście kończy się odcinek spływu kajakowego z miejscowości Narol.
 
 
Rzeka Tanew. 
 
 
Szumy na Tanwi. 
 
 
Szumy na Tanwi 
 
 
Tanew przy moście w Rebizantach. 
 
Pozostaje pozazdrościć kajakarzom spływu przy takiej pogodzie i zakończyć spacer na oddalonym o ok. 200 metrów parkingu. Całość tego spaceru to ok. 2,9 km.
 
 
Powrót do strony głównej:   STRONA GŁÓWNA 
 
Powrót do podstrony wycieczki różne:   WYCIECZKI RÓŻNE 
 
 
 
 
 
http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/35815,rybnica-rybnica---olbrychtowo--miejsce-pamieci.html
https://roztocze.net.pl/susiec-szumy-nad-tanwia/
http://roztocze-agroturystyka.pl
https://pl.wikipedia.org/wiki/Tanew/rezerwaty-przyrody/rezerwat-nad-tanwi.html