FOTOGRAFIA AMATORSKA
Zbigniew Wójcik
Propozycja wycieczki do rezerwatu Królewskie Źródła

 
W odległości ok. 35 km od Radomia, w kompleksie Puszczy Kozienickiej znajduje się rezerwat przyrody (leśny częściowy) Królewskie Źródła. Zaręczam, że jest to wspaniałe miejsce na zorganizowanie całodniowej wycieczki zarówno pieszej, rowerowej, samochodowej lub łączonej.
 
W zależności od  możliwości, zamiłowań i swoich chęci do rezerwatu można się dostać na kilka sposobów:
 •  samochodem dojazd drogą nr 737 Radom-Kozienice. Jadąc od strony Radomia, za miejscowością Augustów (ok. 1,2 km) należy skręcić w prawo w oznakowaną drogę przeciwpożarową nr 302. Łatwo zauważyć, gdyż jest mały drogowskaz, oraz z drogi głównej widoczny parking leśny i nowo ustawiony pomnik ku czci poległych w puszczy żołnierzy 31 pułku strzelców Kaniowskich. Tu możemy pozostawić samochód i pieszopo ok. 3,2 km dojść puszczańską drogą do rezerwatu, lub samochodem dojechać na drugi parking leśny zlokalizowany bezpośrednio przy rezerwacie.

  
   • rowerem z Radomia, Pionek, Kozienic czy Zwolenia wykorzystując gęstą sieć szlaków rowerowych lub pieszych w puszczy Kozienickiej pokazanych np. na mapie przyrodniczo-krajoznawczej  w skali 1:73000 "Kozienicki Park Krajobrazowy"
 


                  Tu jestem na szlaku pieszym zielonym w okolicy m. Antoniówka - przeprawa przez rzeczkę Pacynkę.
 
  • lub pociągiem relacji Radom-Dęblin do stacji Jedlnia Letnisko, Pionki, Żytkowice lub Garbatka Letnisko, a dalej pieszo lub rowerem znakowanymi szlakami.
Myślę, że powyższe informacje pozwolą zainteresowanym którzy tu nie byli bez przeszkód trafić - dla lepszego zobrazowania poniżej przedstawiam poglądową mapkę dojazdu samochodem od m. Augustów k/Kozienic.
 
  
  Przedstawiany rezerwat jest urokliwym zakątkiem Puszczy Kozienickiej w każdej porze roku, dlatego bywamy tam kilka razy w roku całą rodzinką - czasami nawet czteropokoleniową.


     Tu eskapada w dniu 7 marca 2010r -  wnuki, wnuczka, dwie córki, dwie babcie, jeden dziadek fotograf, oraz prababcia w wieku 98 lat. 
   
     
   
   
         
   
                                                                                                                                                            ..... o jeszcze zięć się odnalazł ....


   
  Skręcając z drogi Radom-Kozienice w drogę przeciwpożarową nr 302  ukazuje się pomnik-obelisk ku czci poległych w puszczy żołnierzy 31 pułku Strzelców Kaniowskich.
  Pomnik odsłonięto w dniu 20 września 2009r, a inicjatorem budowy był Społeczny Komitet Obchodów 70-tej rocznicy wybuchu II wojny światowej Stanisławice-Augustów przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Stanisławicach. 
   
   
   
   
       
   
                        
   
  Z okazji odsłonięcia pomnika wydana została publikacja p. Witolda Adamskiego: Kampania Wrześniowa 1939 - 31 pułku Strzelców Kaniowskich na terenie powiatu kozienickiego w relacjach oficerów 31 pSK.
  Wydane przez Ochotniczą Straż Pożarną w Stanisławicach w formie 100 stronicowej książki. Publikacja bardzo cenna gdyż dotychczas nie było opracowań na temat walk jakie prowadzono na tym terenie.
  Dzięki wybudowaniu pomnika przybyło symboliczne oznaczenie w terenie upamiętniające walki Wojska Polskiego na tym terenie we wrześniu 1939r. 
        ... rozłożona okładka publikacji p. Witolda Adamskiego. Właśnie dzięki tej publikacji można dowiedzieć się o toczonych walkach na terenie powiatu kozienickiego we wrześniu 1939r.
   
  Więcej informacji na temety związane z walkami 31 pułku Strzelców Kaniowskich można uzyskać wstępując do zajazdu Austeria w Augustowie zlokalizowanego przy drodze Radom - Kozienice. Podwójna korzyść - można odpocząć, zjeść np. dobre pierogi i porozmawiać z właścicielami (członkowie Społecznego Komitetu Budowy Pomnika)

                Można tu zjeść posiłek i pogawędzić na tematy związane z tym rejonem, Właśnie tu otrzymałem od członka Społecznego Komitetu budowy pomnika (pan w ceglastej kurtce) wymienioną  wyżej publikację.
  Tyle o nowo wybudowanym pomniku, właśnie od niego jedziemy leśną drogą ok. 3,5 km do drugiego leśnego parkingu przy polanie z dawną leśniczówką. Pozostawiamy samochód i ruszamy pieszo do Rezerwatu Królewskie Źródła.
   
   
  Na polanie jest zadaszona duża altana z miejscem na ognisko, w kilku miejscach są dodatkowe miejsca na ogniska ze stolikami i ławkami.  Praktycznie na całej polanie wolno palić ogniska.
   
                     
  Z polany ruszamy dawnym nasypem kolejki wąskotorowej do właściwego rezerwatu, aby po ok. 300m dojść do mostu przy którym jest duży punkt widokowy na rozlewisko rzeki Zagożdżonki. Przy moście skręcając w lewo wchodzimy na pomost biegnący terenami bagiennymi wzdłuż rzeczki.
   
   

  Kozienicki Park Krajobrazowy został utworzony w 1983 r. dla zachowania lokalnego krajobrazu przyrodniczo-geograficznego. Po powiększeniu w 2001 r. Park obejmuje 26 233 ha Puszczy. W roku 2004 Park otrzymał imię profesora Ryszarda Zaręby - przyrodnika, miłośnika oraz współtwórcy Parku.

  Na terenie Parku zostało utworzonych 13 rezerwatów przyrody. Jednym z nich jest utworzony w 2000 r. Rezerwat Źródło Królewskie o pow. 29,67 ha. Nazwa pochodzi od lokalnej źródła, z którego według miejscowej tradycji pił wodę król Władysław Jagiełło, który przebywał na terenie ówczesnej Puszczy Radomskiej aż 23 razy, a miejsce postoju miał w pobliskiej Jedlnii.
   
  Rezerwat położony jest na tarasie zalewowym rzeki Zagożdżonki. Rzeka silnie meandruje tworząc dolinę. Jest to lewy dopływ Wisły i najdłuższa (42 km) rzeka Puszczy Kozienickiej.
  Występuje tu również kilka źródeł o dużej wydajności. Przedmiotem ochrony są lasy liściaste i mieszane z panującym dębem szypułkowym oraz olszą czarną. Stwierdzono tu występowanie 201 gatunków roślin z 65 rodzin, a wśród nich gatunki podlegające ochronie ścisłej: wawrzynek wilczełyko, bluszcz pospolity, skrzyp olbrzymi, widłak jałowcowaty, lilia złotogłów oraz ochronie częściowej: porzeczka czarna, kruszyna pospolita, kopytnik pospolity, marzanka wonna, konwalia majowa. Jest tu oznakowana ścieżka dydaktyczna.
   
  Tekst w ramce pochodzi z opisu mapy "Kozienicki Park Krajobrazowy"- dr inż. Marek Krzemiński 
   
   
   
  Z nasypu schodzimy schodkami na poziom rzeki Zagożdżonki i po ułożonym drewnianym pomoście wzduż jej koryta idziemy ok. 400 m, podziwiając meandrującą rzekę i jej rozlewiska.
   
                  
   
            
                   

  Pomostem dochodzimy do małego mostka na Zagożdżonce, chcąc dojść do pierwszego obudowanego źródełka, nie przechodzimy mostkiem, lecz skręcamy w dróżkę w lewo, po ok. 200m dojdziemy  do pomostu prowadzącego do źródełka.
   
   
   
   
                       
   
  Źródło jak widać na zdjęciu po lewej znajduje się u podnóża urwiska-skarpy. Obok znajdują się liczne inne źródełka i wysięki,  przez co teren wokół jest b. podmokły, niezamarzający nawet przy dużych mrozach.
  To właśnie źródło, z bardzo smaczną zmineralizowaną wodą jest nazywane przez miejscowych "Źródłem miłości" - może właśnie dlatego tylko z tego ujęcia biorą wodę przyjeżdżający mieszkańcy Augustowa, Pionek czy Kozienic.

  Teraz wracamy do mostka, przechodzimy na drugą stronę Zagożdżonki i wydeptaną leśną ścieżką wzdłuż skarpy wędrujemy ok. 300m do następnych obudowanych źródeł zlokalizowanych blisko nasypu dawnej kolejki wąskotorowej. Gdy zobaczymy schodki i pomosty to znak że osiągnęliśmy zamierzony cel.  
   
   
   
          
   
          
     
  Kończymy pętlę, wychodzimy po schodkach na nasyp i poprzez most betonowy wracamy na polanę. A tu po trudach wędrówki możemy rozpalić ognisko, upiec kiełbaski  i popijając źródlaną wodą miło spędzić resztę wolnego czasu.
   
  Jeszcze jedna praktyczna uwaga - wycieczkę należy w miarę możliwości zaplanować na tygodniu. Niestety w soboty i niedziele jest tu bardzo dużo narodu, co niestety nie ułatwia odpoczynku.
   
  Na koniec pokażę jeszcze kilka zdjęć które mam nadzieję zobrazują ten zakątek puszczy i zachęcą do odwiedzenia o każdej porze roku.
   
   
   
   
   

   
   
   

   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   

  Również zimą jest ładnie - załączam cztery zdjęcia.

   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
     POZDRAWIAM - DO ZOBACZENIA NA SZLAKACH TURYSTYCZNYCH
    

  Klikając w poniższy odnośnik wracamy do strony głównej: