
Republika Czeska - Spacer do chmur Dolne Morawy. 20 maja 2017r.
W pierwszym dniu wycieczki na Morawy odwiedziliśmy ciekawy obiekt turystyczny jakim jest niewątpliwie oryginalna wieża widokowa w miejscowości Dolne Morawy (czes.Dolní Moravě).

Znajduje się ona w odległości 13 km od dawnego przejścia granicznego w miejscowości Boboszów. Z większego miasta jakim jest Kłodzko jest 53 km, Kudowy Zdroju 78 km, Lądka Zdroju 52 km, Międzylesia 19km, Boboszowa 13 km.
W Boboszowie, po przekroczeniu granicy jedziemy ok. 700-800 metrów i skręcamy w lewo na drogę nr 43 prowadzącej do miejscowości Kraliky, tu na rondzie skręcamy w lewo na drogę nr 312 i jedziemy ok 3,5 km tj. do kościoła gdzie skręcamy w lewo i jedziemy aż do zakazu wjazdu gdzie znajduje się duży parking.
Wieża od parkingu jest dosyć daleko, ale nie ma się co zrażać. Należy jedynie podejść lekko pod górkę ok. 660 metrów by znaleźć się przy chacie Marcelka i dopiero tam zdecydować jak dostać się na wieżę.
Z parkingu najkrótsza droga do chaty Marcelka prowadzi pierwszą drogą na prawo obok pensjonatu Jirinka (pomiędzy pensjonatem a kortami) - tę drogę pokazuję na planie poniżej.
Chata Marcelka stoi na wysokości 747 m n.p.m naprzeciwko hotelu Vista. W odległości 50 metrów od niej znajduje się dolna stacja wyciągu którym większość turystów wjeżdża w okolice wieży widokowej której podstawa znajduje się na wysokości 1116 m. n.p.m.
W chacie Marcelka jest siedziba Centrum
Informacji Turystycznej Śnieżnik Dolna Morava (czes.Turistické
informační středisko Sněžník Dolní Morava). Można tu uzyskać informacje turystyczne, informacje o
ruchu drogowym oraz w ośrodku narciarskim Dolni Morava, aktualnej
pogody i wydarzeniach w okolicy. Jest również wypożyczalnia nart, snowboardów, rowerów górskich. Można się zaopatrzyć w pocztówki, znaczki i pamiątki.
Kto wjeżdża wyciągiem zaopatruje się w bilet w chacie Marcelka. Niestety bilety są dosyć drogie - w 2017 roku ceny wynosiły:
Ścieżka w chmurach + wjazd kolejką w obie strony
Ścieżka w chmurach (bez wjazdu kolejką)
Zjeżdżalnia
-
1 jazda: 50 CZK
-
5 jazd: 200 CZK
100 CZK = ok. 16 zł
Jak widać bilet dla dorosłego to wydatek prawie 60 zł. Rezygnując z wyciągu to ok. 32 zł.
Kto chce zaoszczędzić musi mieć dużo czasu na podejście i zejście. Na górę prowadzi kilka tras o różnej trudności i czasie.
Najprostsze jest podejście szlakiem niebieskim lub bez szlakowe na skróty nieośnieżoną nartostradą, do pokonania jest przewyższenie ok. 450 metrów - tylko na zdjęciu wygląda że jest to mniej. My wjeżdżamy i zjeżdżamy czteroosobowym wyciągiem krzesełkowym.

Po kilku minutach jesteśmy na górze. Po opuszczeniu górnej stacji wyciągu otwiera się szeroki widok w lewo z widokiem na restaurację Slaměnka i szeroką nartostradę na szczyt Slamnik (1232 m n.p.m.). My skręcamy w prawo i szeroką drogą idziemy do oddalonej o ok. 200 metrów wieży widokowej Sky
Walke.
Wchodząc na ścieżkę w chmurach nawet przy dobrej pogodzie warto zabrać ze sobą chociażby polar gdyż na tej wysokości przeważnie wieje wiatr a pogoda może zmienić się w ciągu kilku minut. Jest to przecież "spacer w chmurach" - obrazuje to górne i dolne zdjęcie. Potrzeba było tylko 2 minuty i chmury pokryły dobre widoki.

Tu w masywie Śnieżnika (czes.Kralický Sněžnik), na zboczu Slamnika (inna nazwa Svini hora) oddano 5 grudnia 2015 roku ciekawą atrakcję turystyczną tzw. "ścieżkę w obłokach" (czes.Stezka
v oblacích) prowadzącą na szczyt wieży widokowej.
Wieża robi wrażenie - jej podstawa znajduje się na wysokości 1116 m n.p.m.
Autorem tej konstrukcji jest czeski architekt Zdeněk Fránek. Koszt budowy wyniósł
ok. 100 mln koron czeskich.
Jak widać konstrukcja ma nietypowy charakter składający się z trzech pionowych wież wokół których poprowadzona jest ścieżka widokowa w postaci promenady spacerowej wprowadzającej na wysokość 58,5 metra od podstawy. Długość drewnianej kładki - 710 m. Ścieżka jest dostępna dla osób na wózkach inwalidzkich i rodziców z dziećmi w wózkach.
Jak widać chodnik ścieżki łagodnie wznosi się do góry i nawet osobom starszym nie nastręcza żadnych trudności.
Ciekawostką jest fakt, że przy budowie "ścieżki w chmurach" zużyto:
- 380 ton stali
- 300 m3 drzewa modrzewiowego, który rósł w austriackich Alpach na wysokości 1000 m n.p.m. (identycznej na jakiej jest zbudowana wieża widokowa).
- 250 m2 heblowanych graniastosłupów
- wieża jest zakotwiczona do skalnego podłoża przy pomocy pali zagłębionych na głębokość 6,5 metra. Taka konstrukcja wieży pozwala jej przetrwać nawet przy wiatrach wiejących do 200 km/godz.
Podchodząc lub schodząc z wieży można sobie skrócić drogę ażurowym pasażem zawieszonym pomiędzy piętrami wieży - z czego najczęściej korzysta młodzież.
Nasza grupa korzysta z podstawowej ścieżki podziwiając zarówno przemyślną plątaninę konstrukcji wieży jak i bliskie widoki roztaczające się z podejścia na górną platformę.
W połowie trasy mieliśmy jeszcze widoczność na najbliższe okolice między innymi na ośrodek narciarsko-rekreacyjny Dolna Morawa w dolinie u podnóża Śnieżnika Kłodzkiego będącym jednym z najbardziej nowoczesnych w Republice Czeskiej.
Im wyżej podchodziliśmy, tym warunki pogodowe do obserwacji stawały się coraz gorsze. W końcu ciężkie burzowe chmury całkowicie uniemożliwiły zrobienie dalszych panoram na które każdy tak liczył.
Przy dobrej pogodzie po dojściu na najwyższą okrągłą platformę, wystającą poza gabaryty wieży można by podziwiać rozległą panoramę na masyw
Králickiego Śnieżnika, dolinę rzeki Moravy, a nawet na Jesioniki,
Suchý vrch i Karkonosze ze Śnieżką. Nam nie było to dane z uwagi na chmury.
Schodzimy tą samą kładką co podchodziliśmy, jednak na odważnych turystów czeka metalowa zjeżdżalnia o długości ponad 100 metrów - kilka sekund strachu i jest się prawie na dole. Cena zjazdu - 50CZK, 5 zjazdów - 200 CZK.
Nie jest to jedyna atrakcja górnej platformy - tu również dla osób żadnych silnych wrażeń znajduje się ażurowa siatka zawieszona nad przepaścią.
Trochę zawiedzeni słabą widocznością, ale ogólnie zadowoleni chociażby dlatego że udało się uniknąć deszczu który cały czas wisiał w powietrzu kończymy naszą przygodę z tą ciekawą konstrukcją górującą nad okolicą. W czasie budowy, jak zawsze w takich przypadkach były zgłaszane przez ekologów wnioski o zeszpecaniu okolicznego krajobrazu, a prawda jest zawsze po środku. Ci sami ludzie którzy tak protestują korzystają w większości z udogodnień XXI wieku tj. telefonów komórkowych, telewizji, samochodów, a większość z nich w zimie szusuje na stokach nie zważając na ekologię.
W dolinie znajdziemy wiele innych atrakcji jak chociażby jeden z najdłuższych torów bobslejowych w Republice Czeskiej zlokalizowany niedaleko hotelu Vista w ośrodku "U Słonia" (czes.U Slona) z którego korzystać można zarówno lecie jak i w zimie. Bobsleje są dwuosobowe, ale można zjeżdżać pojedynczo. Cena zjazdu dorośli - 350 CZK, dzieci - 190 CZK.
Dla bardziej wysportowanych dorosłych jest park linowy "Adrenalina".
Cena jednej trasy - 350 CZK; każda kolejna trasa 200 CZK. Trasa dla dzieci - 150CZK.
Jedną z atrakcji adrenalinowej jest huśtawka Double Big Swing. To olbrzymia huśtawka dla dwóch lub jednej osoby, na której dostać się
można nawet na wysokość 13 m, a potem bezpiecznie powoli huśtać się nad ziemię - cena 150 CZK. Tyrolka - 200CZK. Ścianka wspinaczkowa - 1godz. - 150 CZK.
A dla dzieci Wodny Park Mamutka, Leśny Park Przygód oraz Piaskowy Świat. Wejście na jeden dzień 390 CZK za dziecko 2-15 lat, opiekunowie nie płacą
Jak widać panuje tu pełna komercja i trzeba mieć gruby portfel a są jeszcze hulajnogi ze szczytu, rowery - trzeba dodać jakieś przekąski i napoje.
I ostatnie zdjęcie wzięte z internetu przedstawiające zdjęcie wieży widokowej w zimie - chociażby dla takiego widoku warto tam pojechać.
|
|
|