FOTOGRAFIA AMATORSKA
Zbigniew Wójcik
OGRÓD JAPOŃSKI W JARKOWIE - 30 maja 2009r
 
Przebywając w Górach Stołowych warto dla odpoczynku i odprężenia po męczących wędrówkach poświęcić ok. 2 godz. na odwiedzenie prywatnego ogrodu japońskiego w Jarkowie k/Kudowy Zdroju.
 
 
 
 
Spacer po tym ogrodzie przy akompaniamencie wietrznych dzwonków wycisza i wprawia w dobry nastrój do następnych wypadów na szlaki.
 
 
 

Mając kwaterę w Karłowie jedziemy drogą Stu Zakrętów do Kudowy Zdroju tj, ok.11 km, a następnie drogą krajową nr 8 Kudowa-Wrocław  ok. 4 km. Za m. Jeleniów skręcamy do Jarkowa. Za ok. 1km trafiamy na parking naprzeciwko ogrodu japońskiego.

     Dla ułatwienia podaję współrzędne GPS ogrodu: N=502406  E=161555. Ogród otwarty jest od maja do końca września w godz. od 10 do 21.

 
 
 Zabłądzić właściwie nie można, gdyż jadąc widzimy tabliczkę informującą o ogrodzie. Przed tabliczką po prawej stronie dobrze widoczny duży parking.
 
 
Po pozostawieniu samochodu, przechodzimy dróżkę i wchodzimy na teren prywatny z ogrodem japońskim.
Pierwsze prace przy zakładaniu ogrodu właściciel zaczął w roku 1980. Po adaptacji całego terenu, wybudował kaskady, zbiorniki wodne, ułożył kamienie, wytyczył ścieżki oraz posadził kilkaset drzew i krzewów.
 
 
 
Projekt zagospodarowania terenu oraz wszystkie prace przy zakładaniu ogrodu wykonał właściciel terenu p. Edward Majcher. W niewielkim stopniu jak sam przyznaje pomagała mu żona. Dzisiaj, po ok. 30 latach można podziwiać efekty pracy właścicieli oraz ich trud włożony w tą pracę.
 
 

Oczywiście w ogrodzie nie zabrakło małej architektury ogrodowej w stylu japońskim.
 
 
 
 
 
 
 

Na powierzchni ok. 1000m kwadratowych posadzono wiele roślin i drzew które po latach pielęgnacji wyglądają wspaniale.

W roku 2000 ogród otrzymał nagrodę miesięcznika "Ogrody", a roku 2003 właściciel zdecydował się udostępnić ogród dla zwiedzających. Właśnie dlatego dzisiaj możemy oglądać te wspaniałości.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ogród jak zauważyliśmy, będzie dalej rozbudowywany - widać duże prace ziemne na przyległym terenie. Aby zachęcić do obejrzenia tego zakątka poniżej pokażę jeszcze kilka
zdjęć.
 
 
                
 
       
               
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Brak jest mi informacji czy wstęp do ogrodu jest płatny. Wchodząc przez otwartą bramę nikogo nie zastaliśmy, po ok. 1 godz. przebywaniu na terenie widząc przy wyjściu skarbonkę pozostawiliśmy drobne datki.

      Jeżeli zaciekawiłem kogoś tą publikacją, a ma jeszcze chęć obejrzeć te i inne zdjęcia z tej wycieczki w większej rozdzielczości i na dużym ekranie - to zapraszam na stronę mojej galerii Picasa WEB Albums-zbyrad 1944.

Link do galerii:

http://picasaweb.google.pl/zbyrad1944

Poniżej podaję dwa linki do dwóch zdjęć panoramy sferycznej ogrodu japońskiego w Jarkowie wykonanych przez p. Zbigniewa Pilipa i opublikowanych w Wikipedii na zasadzie licencji Creative Commons.

http://fotopano.pl/showpano.php?id=67

 
Klikając w poniższy odnośnik wracamy do strony głównej: