FOTOGRAFIA AMATORSKA
Zbigniew Wójcik

Nowy Sącz - Miasteczko Galicyjskie

 
Wycieczka w dniu 20 kwietnia 2012r.
 
 
Jadąc na tygodniowy wypad do Szczawnicy postanowiliśmy zatrzymać się w Nowym Sączu w celu obejrzenia Miasteczka Galicyjskiego.
 
Ponieważ Nowy Sącz leży przy drodze prowadzącej do popularnych miejscowości takich jak Szczawnica, Krynica Zdrój, jak również prowadzącej na Słowację (Słowacki Raj,Tatry Wysokie) każdemu polecam zrobić krótką przerwę  na odpoczynek właśnie w Nowym Sączu w Miasteczku Galicyjskim.
 
Poniżej przedstawiam plan Nowego Sącza z naniesioną lokalizacją Miasteczka Galicyjskiego.
 
 
 
Jadąc od strony centrum Nowego Sącza ul. Lwowską po prawej stronie jest dobre oznakowanie z tablicą kierującą na bezpłatny parking przy Miasteczku Galicyjskim. Sam parking jest dobrze widoczny z ul. Lwowskiej. Z centrum Nowego Sącza to ok. 4 km.
 
 Dla ułatwienia podaję namiary GPS na parking Miasteczka Galicyjskiego przy ul.Lwowskiej 226:

N  49 °3719

E  20 °4427

Uwagi praktyczne:
 1. Dla niezmotoryzowanych - można dojechać autobusem MPK nr 25 lub 27 z przystanku przy ul.Aleja Niepodległości (w okolicy dworca PKS) w kierunku Piątkowej.
 2. Duży parking przy Miasteczku Galicyjskim jest bezpłatny
 3. Samo wejście na teren Miasteczka jest bezpłatne, w przypadku zwiedzania wnętrz z ekspozycjami tam zgromadzonymi należy w kasie przy wejściu wykupić bilet w cenie 7 zł normalny, lub 5 zł ulgowy
 4. W poniedziałki nieczynne, zaś w soboty zwiedzanie wnętrz bez opłat
 5. Na terenie Miasteczka Galicyjskiego jest możliwość zjedzenia posiłku w Karczmie Galicyjskiej, lub wypicia kawy w kawiarni.
 6. Telefony:      Kasa i informacja   0-18 444 35 70;        Karczma  018 441-63-67;
                              e-mail    miasteczko@muzeum.sacz.pl
 
Uroczyste otwarcie Miasteczka Galicyjskiego nastąpiło 23 października 2010r. Poniżej widać plan obiektów jakie można obejrzeć w tym kompleksie.
 
 
 
Wchodząc od strony parkingu przez bramę główną trudno nie zauważyć największej budowli Miasteczka Galicyjskiego jaką jest ratusz stojący kiedyś na rynku Starego Sącza. (na planie oznaczono jako I)
 
 
 
Oryginalny budynek ratusza w Starym Sączu spłonął w 1795r, dzięki wsparciu Unii Europejskiej  na podstawie zachowanych planów wybudowano jego kopię w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu.
 
 
 
 
Jak widać na zdjęciach ratusz usytuowany jest w centralnym punkcie Miasteczka. Od frontu zwrócony jest na wybrukowany rynek, zaś od tyłu znajduje się plac zieleni - z przyjemnością można tu odpocząć na licznie ustawionych ławkach.
 
 
Kopię ratusza w Miasteczku Galicyjskim wybudowano na podstawie zachowanych szkiców projektowych syndyka miejskiego Wolskiego z 1807r.
 
W pierwotnym budynku ratusza ze Starego Sącza mieściły się pomieszczenia:
 • władz miejskich
 • w wieży areszt
 • na parterze sklepy.
 
W obecnym budynku ratusza przystosowanym do współczesnych potrzeb znalazły swe miejsce takie pomieszczenia jak:
 • sala konferencyjna
 • czytelnia
 • kawiarnia
 • galeria wystaw
 • pokoje hotelowe o wysokim standardzie
 

 
Z galeryjki na wieży ratuszowej można podziwiać widoki na Miasteczko Galicyjskie i  Nowy Sącz.
 
W uliczce po lewej stronie ratusza (oznaczenie na planie jako II) znajduje się rekonstrukcja drewnianego otynkowanego domu mieszczańskiego z XIX w. ze Starego Sącza.
 
 
zakład fotograficzny - widok od strony bramy głównej .
 

W rekonstrukcji budynku urządzono dawny zakład zegarmistrzowski oraz pracownię fotograficzną. Chętni mogą wykonać sobie portret w kolorze sepii.
 
 
... zakład fotograficzny - widok od strony dworku .
 

 
 ... budynek zakładu fotograficznego - widok od strony uliczki osadników niemieckich ..
 
 Oryginalny budynek w Starym Sączu został rozebrany w 2003r. posiadał tak jak obecna replika czterospadowy dach kryty gontami. 
Obok budynku z zakładem zegarmistrzowskim i fotograficznym wykonano kopię budynku mieszkalnego zachowanego do dzisiaj w Starym Sączu. (na planie oznaczono jako III)
 

 
Posiada on ozdobne elementy barokowo-klasycystyczne. W budynku urządzona jest pracownia garncarska. Odbywają się pokazy wykonywania glinianych garnków na tradycyjnym warsztacie.
 
W uliczce po prawej stronie ratusza obejrzeć możemy replikę budynku Ochotniczej Straży Pożarnej (oznaczonej na planie jako IV), a tuż za nim stoi kapliczka św.Floriana (oznaczona na planie jako VI).
 
 
 
 
 
Oryginalny budynek remizy był wybudowany w Lipinkach po I wojnie światowej. W roku 1980 został przeniesiony do skansenu w Sanoku.
 
 
 
 
 
 
 
 
Natomiast kopię kapliczki wykonano na podstawie istniejącej na rynku w Zakliczynie.
 
 
 
 
 
 
 
 
Jak sobie trochę pochodzimy, możemy odpocząć na dużym placu zieleni usytuowanym bezpośrednio za budynkiem ratusza, mając w tle rekonstrukcję niezachowanego dworu rodziny szlacheckiej Pieniążków z Łasosiny Górnej. (oznaczonej na planie jako V)
 
 
 
 
 
 
Dwór został wybudowany na początku XIX w. Spłonął w 1970r. W pomieszczeniach repliki mieszczą się pokoje gościnne, biblioteka i czytelnia.
 
Jak w pięknej scenerii odpoczniemy, możemy w rynku Miasteczka Galicyjskiego coś przekąsić w rekonstrukcji karczmy żydowskiej stojącej kiedyś przy trakcie do Wiednia w miejscowości Orawka. (na planie oznaczona jako VII)
 
 
 
 
 
Na zdjęciu z lewej strony karczmy widać kapliczkę św.Jana Nepomucena wzorowanej na zachowanej do dzisiaj w miejscowości Czchów. (oznaczona na planie jako XX).
 
Oryginalna karczma wybudowana została pod koniec XVIII w., posiadała przejezdną sień, kuchnię, izbę stołową dla podróżnych, mieszkanie karczmarza oraz zaplecze dla pojazdów i koni pocztowych.
W obecnej można zamówić potrawy tradycyjne narodów zamieszkałych te tereny.
 
 
 
Wchodząc na teren Miasteczka Galicyjskiego tuż przy bramie obejrzeć można rekonstrukcję niezachowanego budynku mieszkalnego z Zakliczyna. (na planie oznaczony jako VIII).
 
Był to budynek mieszkalny z częścią murowaną otynkowaną, mieszczący sklep. Został rozebrany latach 1971-72.
 
 
 
 
Obecna rekonstrukcja mieści recepcję, kasę biletową i informację turystyczną.
Na poddaszu znajdują się pokoje gościnne.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Idąc dalej w kierunku ratusza mijamy dwa budynki. Pierwszy z nich to rekonstrukcja niezachowanego budynku mieszkalnego z Krościenka nad Dunajcem (oznaczony na planie jako IX)., w oraz  drugi przyległy do niego zachowany do dzisiaj dom mieszczański z Krościenka nad Dunajcem (oznaczony na planie jako X)
 
 
 
 
W obecnej rekonstrukcji  pierwszego budynku znajduje się sklep z pamiątkami, zaś w drugim skopiowanym jest sklep z wyrobami drewnianymi oraz warsztat snycerski.
 
 
 
Idąc dalej dochodzimy za domem snycerza do budynku  będącego kopią zachowanego do dzisiaj na rynku w Krościenku domu mieszczańskiego. (Oznaczonego na planie jako XI). W nim   urządzane są  wystawy malarstwa na szkle oraz współczesnej rzeźby ludowej.
 
 
 
Natomiast ostatni po prawej (oznaczony na planie jako XII) to rekonstrukcja niezachowanego domu mieszczańskiego z Lanckorony z okapem przyizbowym. W nim odtworzono dawną aptekę i wyposażenie gabinetu dentystycznego. Można obejrzeć przyrządzanie leków i kupić zioła.
 
Po prawej stronie runku znajdują się kopie lub rekonstrukcje domów mieszkalnych (oznaczone na planie jako XIII do XVIII)
 
 
 
 
Wśród nich szczególnie wyróżniają się dwa domy z głębokimi podcieniami tj:
- rekonstrukcja niezachowanego domu z Czchowa  (oznaczenie na planie XIII)
- kopia domu zachowanego w Ciężkowicach (oznaczonego na planie jako XIV)
 
 
 
W pierwszym z nich nazywanym Domem Krawca urządzono pracownię krawiecką oraz mieszkanie jej właściciela. Natomiast w drugim urządzono cukiernię.
W pozostałych budynkach tej uliczki obecnie urządzono Urząd Pocztowy, Sklep Kolonialny, Magiel, Posterunek Żandarmerii.
 
Na środku rynku stoi rekonstrukcja studni miejskiej jakie często spotyka się w miasteczkach tego regionu.
 
 
 
 
Ta w Miasteczku Galicyjskim wzorowana jest na studni ze Starego Sącza (ośmiokątny kształt) i Krościenka nad Dunajcem (zadaszenie).
 
 
 
Po wyjściu na zewnątrz Miasteczka Galicyjskiego można jeszcze po przejściu za rzeczkę obejrzeć uliczkę w jakiej kiedyś mieszkali Niemcy Galicyjscy.
 
 
 
 
Na końcu uliczki znajduje się kościółek ewangelicki (zbór) z miejscowości  Stadeł. Tam właśnie kiedyś znajdowała się parafia ewangelicko-augsburska.
 
 
Zbór ma ciekawą historię. Po pierwszym rozbiorze Polski w ramach akcji kolonizacyjnej w miejscowości Stadła osiedliło się osiemnaście rodzin niemieckich.
Koloniści przebudowali starą drewnianą kaplicę na zbór ewangelicki.
 
 
W roku 1944 rodziny niemieckie przeniosły się na tereny niemieckie, a budynek zboru został rozebrany i przeniesiony do powstającej parafii rzymsko-katolickiej w miejscowości Świniarsko.
 
 
W roku 2003 pożar strawił część wieży i konstrukcji dachowej.
 
 
Ponieważ w tym czasie w Świniarsku budowano nowy kościół postanowiono stary drewniany przekazać do Sądeckiego Parku Etnograficznego w Nowym Sączu.
 
 
Kościółek został zrekonstruowany w formie ewangelicko-augsburskiej i stoi obecnie w zrekonstruowanej uliczce osadników niemieckich.
 
 
 
 
 
         
                                   ..... małżonka po obejrzeniu wnętrza zboru ...
 
Uwaga praktyczna:
Zwiedzanie tej uliczki praktycznie jest możliwe po wykupieniu biletu wstępu do Sądeckiego Parku Etnograficznego. Idąc drogą za zborem dojdzie się do głównych obiektów tego Parku.  Park Etnograficzny i Miasteczko Galicyjskie są oddzielnymi obiektami do zwiedzania.
 
Nasze zwiedzanie w tym dniu zakończyliśmy na obejrzeniu uliczki osadników niemieckich postanawiając zobaczenie głównych obiektów Parku  Etnograficznego  innym razem.
 
Wracając na parking widać fragment Miasteczka Galicyjskiego. Na tle ratusza od lewej strony widać:
- budynek fotografa i pracownię zegarmistrza 
- budynek apteki i gabinetu dentystycznego
- budynek galerii malarstwa
 

 
Kończąc relację wszystkim podróżującym w kierunku Krynicy, Szczawnicy czy na Słowację polecam krótki 2 godzinny odpoczynek w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu. Można odpocząć i zjeść smaczny posiłek. Jak już wcześniej wspominałem parking i wejście na teren Miasteczka (bez zwiedzania wnętrz) - bezpłatne.
 
Przy opisie moich zdjęć korzystałem ze strony internetowej Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu -http://www.muzeum.sacz.pl/51,377,Miasteczko_Galicyjskie.htm
 
 
Klikając w poniższy odnośnik wracamy do strony głównej: