FOTOGRAFIA AMATORSKA
Zbigniew Wójcik
   STRONA GŁÓWNA      RADOM I OKOLICE RADOMIA (w promieniu do 100km)      Nadleśnictwo Marcule cz.I - wycieczka rowerowa

Nadleśnictwo Marcule - wycieczka rowerowa cz.I

Wycieczka w dniu 2 maja 2013r.
 
 
W dniu 2 maja 2013r czyli w czasie trwania długiego weekendu zachęceni reklamowaną w gazetach akcją "Lasy zapraszają" udaliśmy się do Nadleśnictwa Marcule.
Jest to mała miejscowość oddalona od Radomia o ok. 40 km. Należy jechać drogą nr 9 Radom-Skaryszew-Iłża- Brody Iłżeckie. Minąwszy Iłżę po ok.8 km skręcamy w lewo w oznaczony wjazd do Nadleśnictwa Marcule. Mapka dojazdu z Radomia poniżej.
 
 
Dane GPS parkingu Nadleśnictwa Marcule:

N  51 °546

E  21 °1252

Osobiście byłem w tej  miejscowości pierwszy raz, ale na pewno nie ostatni. Zachęcam do odwiedzenia szczególnie rodziny z małymi pociechami.
 
Oto powody tego:
 
1. Przy Nadleśnictwie znajduje się bardzo duży utwardzony bezpłatny parking leśny na którym zmieści się kilka autokarów i kilkadziesiąt samochodów osobowych.
 
2.Jest możliwość spędzenia kilku godzin w powstającym arboretum czyli ogrodzie dendrologicznym, gdzie zarówno rodzice jak i dzieci mają wiele do zobaczenia.
 
3. Jest możliwość odbycia wycieczki rowerowej po okolicznych duktach leśnych. Tu trzeba zaznaczyć, że główny dukt leśny ma nawierzchnię asfaltową i jest zamknięty dla ruchu samochodów - przez to bardzo bezpieczny dla rowerzystów.
 
4. W sezonie począwszy od maja w każdą niedzielę istnieje możliwość przejazdu kolejką wąskotorową na trasie Iłża - Nadleśnictwo Marcule. Jest to duża atrakcja dla dzieci.
Naprzeciwko bramy wjazdowej do Centrum Edukacji Przyrodniczej witają nas tablice informujące o działalności Nadleśnictwa Marcule.
 
Po przekroczeniu bramy wjazdowej znajdujemy się na terenie byłej siedziby Nadleśnictwa Marcule. Obecnie mieści się tu Izba Leśna z dużą salą konferencyjną oraz Zielona Szkoła.
         
W salach lekcyjnych zgromadzono wiele pomocy naukowych które obrazują zagadnienia związane z działalnością Nadleśnictwa.Podczas lekcji przy pomocy plansz, eksponatów oraz mikroskopów młodzież ma możliwość poznania flory i fauny leśnej.
W czasie naszego pobytu w salach otwarte były dwie wystawy: "Wiosna, wiosna - ach to ty" oraz wystawa poświęcona "150 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego".
 
Na posesji Centrum Edukacji Przyrodniczej w Marculach znajdują się trzy tablice upamiętniające żołnierzy Armii Krajowej związanych z tym terenem.
                        
     Komendant obwodu "Baszta"                        Gen.Antoni Heda "Szary" Dowódca AK                              kpt.Eugeniusz Dymitrow-Flis
     kpt.Antoni Wyporek                                                                                                                       "Dąb", "Robur"  pracownik Nadl.
     Leśniczy Nadleśnictwa Marcule                            
 
Wykorzystując ładną pogodę oraz to że w dniach 2 - 5 maja Nadleśnictwo Marcule zagwarantowało własne rowery jedziemy całą rodzinką na kilku kilometrową wycieczkę rowerową prowadzoną przez pracownika Nadleśnictwa.
 
Wybieramy rowery i ruszamy na leśne dukty by spalić trochę kalorii których mnie i żonie nie brakuje. Jak widać na dolnym zdjęciu tylko wnuczek trzyma linię.
 
Z tego spalania kalorii to chyba nic nie wyjdzie gdyż kuchnia polowa już rozpalona i po powrocie będzie zawiesista wojskowa grochówka na boczku.
 
Poniżej pokazuję trasę wycieczki rowerowej odbytej z leśnikiem opowiadającym po drodze o lesie, faunie i florze oraz gospodarce związanej z lasem.
 
Ruszamy z pod budynku Zielonej Szkoły. Leśna asfaltowa droga prowadzi do nowej siedziby Nadleśnictwa Marcule - jest to odcinek ok. 400m. (Na mapce oznaczenie 1 - 2)
 
 
 
Na końcu drogi asfaltowej skręcamy w lewo pod kątem prostym na dukt leśny nieutwardzony który po ok. 200 m doprowadza do krzyżówki z drogą asfaltową (na mapce oznaczenie 2 - 3).
Skręcamy w prawo i następny odcinek jedziemy asfaltem. Jest to leśna droga wewnętrzna zamknięta dla ruchu pojazdów samochodowych przez co bardzo bezpieczna w przypadku jazdy rowerem. Długość tego odcinka to ok. 3,3 km. (na mapce oznaczenie 3 - 4).
   
 
 
 
 
 
Jak widać na zdjęciach cały odcinek drogi asfaltowej przebiega prostoliniowo przez starodrzew Puszczy Iłżeckiej.
 
 
 
 
Teren jest lekko pofałdowany ale nie nastręcza żadnych trudności technicznych zarówno osobom starszym jak i dzieciom.
 
 
 
 
Po 3,3 km jazdy asfaltem dojeżdżamy do krzyżówki z drogą leśną nieutwardzoną tzw. "traktem iłżeckim" lub inaczej "gościńcem ostrowieckim".
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  
Na odcinku asfaltowym mijamy szkółkę podokapową co oznacza że nowe nasadzenia prowadzone są pod okapem przerzedzonego starego drzewostanu.
 
 
 
Tu  krótki postój w celu posadzenia kilku sadzonek drzew. Wnuczek przyjeżdżając tu za kilkanaście lat będzie wypatrywał swoje drzewa.
 
 
 
 
Na skrzyżowaniu drogi asfaltowej  z "traktem iłżeckim" łączącym dawniej Iłżę z Ostrowcem skręcamy w prawo by po przejechaniu ok. 1,9 km dojechać do rezerwatu modrzewia "Piotrowe Pole". (odcinek oznaczony na mapce 4 - 5)
 
 
 
Jest to najstarszy drzewostan modrzewiowy na terenie Puszczy Iłżeckiej.
 
 
 
Znajdują się tu okazy modrzewia polskiego i europejskiego.
 
 
Wiek większości z nich przekracza 180 lat.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
W bezpośrednim sąsiedztwie rezerwatu przy drodze do osady Piotrowe Pole znajduje się miejsce upamiętniające zamordowanych w 1944r. przez hitlerowców mieszkańców tej osady leśnej.
 
Był to odwet za pomoc żołnierzom Armii Krajowej.
 
 
 
 
 
 
Odległość z Nadleśnictwa Marcule do pomnika zamordowanych to około 5,8 km. Trasa w większości asfaltem - wycieczka rowerowa w sam raz dla rodzin z małymi dziećmi. Powrót tą samą trasą. Całość to pokonanie rowerem ok. 11,6 km.
 
W drodze powrotnej wnuczek zalicza małe "atrakcje" na trasie wycieczki.
                                          
 
A po powrocie do Nadleśnictwa uzupełniamy spalone kalorie zjadając po kromce chleba ze smalcem i kiszonym ogórkiem oraz po porcji grochówki.
 
 
 
 
 
Na terenie Centrum Edukacji Przyrodniczej im. ks. bk. Jana Chrapka w Nadleśnictwie Marcule są doskonałe warunki do biesiadowania w postaci zadaszonych wiat ze stołami i ławami.
 
 
 
 
Dla przyjeżdżających ze swoim prowiantem na pewno nie zabraknie miejsca. Obok wiat można w oznaczonym miejscu rozpalić ognisko i upiec kiełbaski.
 
W czasie naszego pobytu na terenie Centrum Edukacji odbywały się różne imprezy towarzyszące cieszące się zainteresowaniem dorosłych i dzieci. Między innymi pokazywano prawidłowe techniki ścinki i okrzesywania drzew.
 
Dużym zainteresowaniem młodszych, co widać na zdjęciach cieszył się pokaz techniki rzeźbienia w drewnie.Mieli oni okazję osobiście mieć udział w powstawaniu rzeźby ślimaka.
 
 
 
 
Jeszcze większym przeżyciem była możliwość obejrzenia prezentacji układania ptaków drapieżnych prowadzona przez młodych leśników z Technikum Leśnego z Zagdańska.
 
 
Nie tak często można oglądać ptaki drapieżne z tak bliska. Oto ich"portrety" - myszołów forma ciemna i sokół.
 
 
 
 
 
Ekomuzeum w Starachowicach zaprezentowało w Marculach dawny wytop w piecu dymarskim. Można było obejrzeć budowę takiego pieca, jego późniejsze rozbicie i wydobycie żelaza.
 
Działkowcy mogli zaopatrzyć się w sadzonki roślin ozdobnych, a na estradzie prezentowali się trębacze grający sygnały myśliwskie.
 
 
 
 
 
 
Były również występy zespołów, pokaz tresury psów myśliwskich, prelekcje filmów itp. Oczywiście główną atrakcją Centrum Edukacji jest spacer po arboretum.
 
Relację z tego spaceru pokażę wkrótce w części II - "Arboretum Marcule"
 
Aby przejść do części II proszę kliknąć:   >Nadleśnictwo Marcule cz.II - arboretum 
 
 
 
Powrót do strony głównej:  STRONA GŁÓWNA 

Wspierane przez Hosting o12.pl