FOTOGRAFIA AMATORSKA
Zbigniew Wójcik

LINKI BEZPOŚREDNIE DO CIEKAWSZYCH STRON INTERNETOWYCH

WITRYNY O TEMATYCE TURYSTYCZNEJ

 • http://www.eurogory.com/  - Internetowy Przewodnik Górski eurogory.com. Między innymi opisy górskich szlaków wraz ze zdjęciami.
 • http://www.tatromaniak.fr.pl/index.php Jak sama nazwa wskazuje strona prowadzona przez wiele lat przez TATROMANIAKA. Znajdziemy tu wszystko o Tatrach - opisy wypraw, galerie, informacje o schroniskach, tapety, panoramy, ciekawostki.
 
 
 
 
 
 
 

MAPY TURYSTYCZNE

 • Mapa Tatr  - Cieniowana mapa przedstawia najbardziej znane i najczęściej odwiedzane góry w Polsce - Tatry. Zasięg mapy: Rysy (2499 m n.p.m.) na południu, Jurgów na wschodzie, Wołowiec (2064 m n.p.m.) na zachodzie i Biały Dunajec na północy
 • Tatry (Compass)Tatry,Orawa,Spisz-czesc-wschodnia. - Dwuczęściowa, cieniowana mapa obejmuje swym zasięgiem najbardziej znane i najczęściej odwiedzane góry w Polsce - Tatry. Poza Tatrami, na mapie: Orawa (polska), usytuowana w "cieniu" Babiej Góry - Królowej Beskidów, Spisz (polski) - położony u północno-zachodnich podnóży Tatr, Podhale - kraina bardzo atrakcyjna i szybko rozwijająca się dla turystyki warta jest wielu krajoznawczych peregrynacji. Część wschodnia.
 • PIENINY (Compass)Pieniny,Podhale,Spisz.  - Pieniny to szczególne miejsce. Niezwykła sceneria górska, osobliwości krajobrazowe i przyrodnicze oraz kultura regionalna od dawna zwracały uwagę turystów. Niezwykły krajobraz i dostępność pasma sprawia, że turystykę w Pieninach można uprawiać przez cały rok. Pieniny to również gęsta sieć wygodnych i dobrze oznakowanych szlaków, rozbudowana infrastruktura turystyczna i informacyjna. Mapa obejmuje obszar od Dębna nad Jeziorem Czorsztyńskim na zachodzie po Rez. Biała Woda na wschodzie. Mapa z plastyczną rzeźbą terenu.
            Część A - wschodnie okolice Częstochowy.         Część B - północna część Województwa Śląskiego.
            Część C - od Olkusza po Złoty Potok.                   Część D - okolice między Wosocicami a Szczekocinami.
            Część E - zachodnie okolice Krakowa..
 • Mapa Słowacji  - mapa Słowacji z naniesionymi szlakami turystycznymi

 

STRONY INTERNETOWE POMOCNE PRZY TWORZENIU MOJEJ WITRYNY. 

 • http://www.szlaki.net.pl/index.php  - Portal SZLAKI pomoże zaplanować wędrówkę górską, wypełnić książeczkę GOT, podzielić się zdjęciami i wrażeniami. Podstawową funkcją portalu jest sumowanie czasu przejścia, odległości, przewyższeń i punktów GOT dowolnej długości wędrówki górskiej. Wyniki kalkulacji prezentowane są na mapie, w tabelach i na wykresie. Kalkulator obejmuje 20 grup górskich. Znajdują się w nich znakowane szlaki w liczbie 1.590, a ich długość (licząc w jedną stronę) to 5.127 km.
 • Program Geocontext-Profiler umożliwia wykonywanie profili topograficznych dowolnego miejsca na Ziemi w tym dna mórz i oceanów. Może mieć szerokie zastosowanie: w naukach przyrodniczych (geomorfologia, hydrografia), do celów edukacyjnych oraz w turystyce – planowanie trasy pieszej, rowerowej, samochodem.

  W obrębie programu można znaleźć kilka zaawansowanych opcji, które umożliwiają stworzenie profilu wzdłuż tras drogowych, rowerowych i ścieżek dla pieszych oraz pomiar kąta nachylenia stoku.
 • http://www.wysokosc.mapa.info.pl/  - Mapa wysokości. Pozwala sprawdzić wysokość bezwzględną nad poziomem morza (n.p.m.) w dowolnym miejscu na świecie poprzez kliknięcie na wybrany punkt na mapie.Serwis podaje też głębokość pod poziomem morza (p.p.m.) punktów na dnie zbiorników wodnych
 • http://vbest.com.pl/gps  - Lokalizator współrzędnych GPS pozwalający po przesunięciu markera na mapie świata uzyskać współrzędne GPS tego punktu z możliwością przygotowania linku, jego skopiowania i dalszego wykorzystania na własnej stronie przy opisywaniu wycieczek.
 
 • http://www.navime.pl/wyznaczanie-trasy-wykres-profilu Wyznaczanie trasy z uzyskaniem wykresu profilu wysokości trasy - b. pomocne przy planowaniu wycieczek rowerowych. Uzyskujemy dane o odległości między punktami, długości podjazdów i zjazdów, ogólną wysokość podjazdów, njniższy i najwyższy punkt trasy nad poziomem morza oraz czas na pokonanie dystansu przy różnych średnich szybkościach jazdy.
 
 • http://www.odleglosci.pl/mapa-europy-trasy.php  - Portal pozwalający wyznaczyć odległości pomiędzy miejscowościami w całej Europie. Uzyskujemy mapę z zaznaczoną trasą przejazdu pomiędzy interesującymi nas miejscowościami, opis trasy i ilość kilometrów - często wykorzystuję do mapek orientacyjnych z trasą dojazdu.
 
 • http://maps.geoportal.gov.pl/webclient/  - Portal z możliwością uzyskania mapy Polski (topo, raster, orto, kaster), jej powiększenia, zmniejszania oraz możliwością pomiaru odległości z pkt. A do B z określeniem długości poszczególnych odcinków i długości całkowitej.
 
 • Atlas roślin górskich - strona www.udostępniająca atlas roślin górskich alfabetycznie, według koloru. Bardzo pomocne przy rozpoznawaniu roślin ze zrobionych zdjęć.
  •  Granówka Tatr - strona www.pza.org.pl udostępniająca  całą graniówkę Tatr polskich i słowackich. Bardzo pomocne przy opisywaniu zdjęć zrobionych podczas wycieczek.