FOTOGRAFIA AMATORSKA
Zbigniew Wójcik
   STRONA GŁÓWNA      RADOM I OKOLICE RADOMIA (w promieniu do 100km)      Kazimierz Dolny - Wąwóz Korzeniowy Dół

Kazimierz Dolny nad Wisłą - Wąwóz Korzeniowy Dół.

                                                                        wycieczka z dnia 27 maja 2014r. 
 
        
            
Będąc w Kazimierzu Dolnym większość turystów poprzestaje na zwiedzeniu rynku, wzgórza zamkowego i okolicznych uliczek odchodzących od rynku nie zdając sobie sprawy że wokół znajdują się liczne lessowe wąwozy.
 
W tej fotorelacji postaram się pokazać trasę pieszej wycieczki do jednego z najładniejszych wąwozów tj. do Wąwozu Korzeniowy Dół. Aby rozpocząć spacer należy dojechać z centrum Kazimierza Dolnego ulicą Nadrzeczną, Kwaskową Górę i Doły na bezpłatny parking znajdujący się w okolicy wymienionego wąwozu. Trasę dojazdu samochodem na parking oraz trasę spaceru pokazuję na planie poniżej.
 
 
Jadąc samochodem ul.Kwasowa Góra, po przejechaniu ok. 2 km od rynku po prawej stronie spotkamy tzw."Siedlisko Lubicz" z charakterystyczną starą chatą z przełomu XVII i XVIII wieku - jest to najstarsza chata na Lubelszczyźnie.
 
 
Siedlisko Lubicz oferuje noclegi w budynku starej mleczarni oraz w starej chacie. Niestety pobyt nie należy do najtańszych.
 
            
Po ok. 0,5 km do Siedliska Lubicz mijamy po lewej stronie wejście celu naszej głównej wycieczki tj. Wąwozu Korzeniowy Dół, a po następnych ok. 160 metrach skręcamy w prawo na bezpłatny parking.
            
 Z parkingu cofamy się ok. 160 metrów asfaltową ulicą, by po chwili dojść do jednego z najpiękniejszych wąwozów Kazimierza Dolnego. W sezonie na samym początku wąwozu czynna jest "Korzeniowa Klubojadalnia" serwująca oryginalne potrawy i trunki. W maju jeszcze nieczynna.
             
Ze stojącej obok tablicy informacyjnej dowiadujemy się, że Wąwóz Korzeniowy (Korzeniowy Dół) należy do najczęściej odwiedzanych i najciekawszych wąwozów Kazimierza Dolnego. Sam wąwóz ma długość około 700 metrów i charakteryzuje się pionowymi ścianami pozbawionymi roślinności - prowadzi przez niego droga.
 
 
 
        
Ten piękny wąwóz tak jak i wszystkie pozostałe na terenie gminy Kazimierz Dolny powstał w wyniku erozji wodnej skał lessowych które utworzyły się ze zwietrzałych materiałów wywiewanych przez wiatr spod czoła lądolodu w czasie ostatniego zlodowacenia. Warstwa tej pylistej skały o kolorze żółtym ma grubość 20-30 metrów.
 
W dużej mierze do powstania tych wąwozów przyczyniła się działalność człowieka który prowadząc drogi po stromych zboczach, doprowadził do zwiększenia spływu wód opadowych i roztopowych, które rozcinały i wymywały skały lessowe.
 
 
Jak sama nazwa wskazuje, główną atrakcją Wąwozu Korzeniowego są osłonięte w wyniku erozji wodnej korzenie starych drzew i krzewów - doskonałe miejsce dla fotografów, artystów malarzy oraz filmowców.
 
 
 
            
 
 
 
 
 
              
 
 
 
Przyjemnie jest wędrować w słoneczny dzień tym zacienionym wąwozem i podziwiać cuda natury stworzone przez plątaninę korzeni, a nad głową mieć zadaszenie z liści chroniących przed spiekotą.
             
A korzenie tworzą rożne kształty i formy zmuszające naszą wyobraźnię do szukania podobieństw  w postaci  zwierząt,  węży, smoków, maszkar z baśni. Każdy może wyobrażać sobie co innego. Oto kilka przykładów.
 
            
 
 
 
 
 
       
 
   
 
 
 
 
 
 
Tu na dnie wąwozu odczuwa się specyficzny mikroklimat szczególnie odczuwalny w tak słoneczny dzień jaki trafiłem w czasie mojego majowego spaceru. Odczułem to dopiero po wyjściu z zacienionego i wilgotnego wąwozu tj. po ok. 0,5 km, kiedy to wychodzi się na otwartą przestrzeń.
 
 
 
 
 
 
 
Osoby które chcą jedynie obejrzeć ten osobliwy pomnik przyrody jakim jest niewątpliwie Wąwóz Korzeniowy Dół mogą zawracać w stronę parkingu i podziwiać jeszcze raz to dziwo natury.
             
 
 
 
Natomiast turyści lubiący dłuższe spacery piesze mogą kontynuować dalszą wędrówkę. Po przejściu kilkuset metrów dochodzi się do asfaltowej drogi - rozwidlenia szlaków.
           
 
 
Jest to rozdroże w Górach Drugich. Skręcając w lewo ulicą Góry a następnie Zamkową dojdziemy do Gór Pierwszych a następnie do Rynku w Kazimierzu Dolnym - spacer około 2,8 km.  Mapka poniżej i wspomnienie z wycieczki rodzinnej z roku 2011.
 
 
        
 
       
 
        
Skręcając natomiast w prawo na dwa sposoby możemy powrócić do parkingu przy wlocie do Wąwozu Korzeniowy Dół.  Trasa krótsza - 1,2 km, natomiast dłuższa 3,72 km.  Mapka poniżej.
 
Ja wracałem trasą dłuższą, a więc cały spacer łącznie to około 4,4 km. A trasę od wylotu wąwozu Korzeniowego do parkingu nazwałem trasą figurek i krzyży - na dowód załączam zdjęcia.
 
 
 
            
 
 
             
 
 
 
 
              
   
 
 
 
Spacer bardzo udany a szczególnie przez Wąwóz Korzeniowy Dół. Pod koniec maja w samym wąwozie spotkałem jednego rowerzystę, a na reszcie trasy jeszcze dwóch turystów. W sezonie letnim tak nie będzie.
 
 
 Powrót do strony głównej:  STRONA GŁÓWNA            

 
 

Wspierane przez Hosting o12.pl