FOTOGRAFIA AMATORSKA
Zbigniew Wójcik

Wycieczka do Jaskini Wolności na Słowacji

Wycieczka z dnia 1 lipca 2010r.
 
 
W Niskich Tatrach na Słowacji, w Dolinie Demianowskiej znajdują się dwie warte obejrzenia jaskinie. Są to Demianowska Jaskinia Wolności, oraz Demianowska Jaskinia Lodowa. W tej relacji postaram się opisać i pokazać zdjęcia z Jaskini Wolności.
Wlot Doliny Demianowskiej znajduje się w pobliżu miejscowości Liptowski Mikulasz. Z okolic Zakopanego można dojechać własnym samochodem przez dawne przejście graniczne w Łysej Polanie, lub przez dawne przejście graniczne w Chochołowie.
W/g mnie ciekawsza trasa prowadzi przez Chochołów - większość trasy przebiega w terenie górzystym, dużo serpentyn, ładne widoki.
Dla orientacji przedstawiam na mapce poglądowej oba warianty trasy z Zakopanego.
 
 
 
 
O godz. 8:30 jesteśmy z wnuczką na parkingu w Dolinie Demianowskiej przy Jaskini Wolności. Niestety tak jak wszędzie w rejonie Wysokich i Niskich Tatr musimy sięgnąć do portfela i opłacić za parking 5€.
Jak widać wnuczka rwie pod górkę wygodnym chodnikiem, wejście do Jaskini Wolności znajduje się 15 min marszu od parkingu, w odległości 400m od parkingu.
 
                    
 
Z tablicy informacyjnej dowiadujemy się, że mamy do pokonania 65m przewyższenia, a po wejściu do jaskini dalsze 120m. Jest również informacja, że w jaskini panuje temperatura ok. 7o C, a czas zwiedzania małej pętli wynosi ok. 60 minut. Raz w ciągu dnia można dodatkowo zaliczyć trasę wydłużoną trwającą 100 minut.
UWAGA: 1. W poniedziałki jaskinie na Słowacji są nieczynne
                2. Cena trasa krótsza 7€, studenci 6€, ulgowy (dzieci i emeryci) 3,5€
                    Cena trasa dłuższa 14€, studenci 12€, ulgowy (dzieci i emeryci) 7€
                3. Fotografowanie - 10€
                4. Polacy wchodzą do jaskini w osobnej grupie - wtedy komentarz w 
                    języku polskim
W czasie podchodzenia do jaskini, przy chodniku ustawione są następne tablice informujące, z których dowiadujemy się o powstawaniu jaskiń, rodzaju jaskiń, miejsc ich występowania na terenie Słowacji, historii odkryć tych jaskiń, oraz opisu całego systemu jaskiń w tej okolicy.
 
Do jaskini wchodzimy sztucznym korytarzem i po chwili znajdujemy się w pierwszej komorze jaskiniowej dającej przedsmak tego co będziemy oglądać.
 
 
 
 
Demianowska Jaskinia Wolności jest najczęściej odwiedzaną jaskinią na Słowacji - w ciągu roku odwiedza ją 155 - 175 tysięcy turystów.
Należy do Demianowskigo Systemu Jaskiniowego którego długość wynosi ponad 35 km. Sama Jaskinia Wolności ma długość korytarzy ok. 81oo m, z tego udostępnionych do zwiedzania: trasa tradycyjna 1150m, 913 schodów
                                                        trasa wydłużona 2150m,1118 schodów
 
 
                                                 
 
My z wnuczką idziemy trasą tradycyjną podziwiając zadziwiające naciekowe formy, krasowe jeziorka, przepiękne kolorowe korytarze wyryte przez rzekę Demianowkę.
 
 
 
Nad głowami ukształtowane przeróżne nacieki krasowe tworzone przez setki lat.
 
 
                                              
 
W ciekawszych miejscach jaskini są przystanki, gdzie przewodnik włącza po polsku odpowiedni komentarz do danego miejsca.
 
 
 
 

 
Jaskinia powstała w środkowo triasowych ciemnoszarych wapieniach. Korytarze tworzyły się głównie wzdłuż szczelin tektonicznych, kształtowanych przez przepływającą rzekę Demianowkę.
 
 
 
 
 
 
Jaskinia Wolności ma ukształtowane cztery piętra, łączone pionowymi i poziomymi korytarzami.
 
                                              
 
W wielu komorach oglądamy godne podziwu "sitrowe lilie wodne", a także formy gąbczaste o wyglądzie korali czy winogron.
 
 
 
 
 
Różnorodność spotykanych form jest b.różnorodna, co korytarz czy komora oglądamy coś innego - olbrzymie wodospady sintrowe, stalagnaty, stalaktyty. Na ścianach, stropach przeróżne zacieki, a o kolorach spotykanych już nie będę pisał - proszę obejrzeć.
 
                                              
 

 
 
 
W najniższym piętrze jaskini przepływa rzeka Denianowka, tworząc Wielkie Jezioro o długości 52m, szerokości od 5 do 12m i głębokości 7m. Niestety do tego jeziorka nie idziemy, gdyż jest ona na trasie wydłużonej. Wejście o godz. 13:00.
 
 
 
 
 
 
 
 
Trudno sobie wyobrazić, że odkryta przez A.Krala i współpracowników jaskinia w roku 1921, udostępniona do zwiedzania już w 1924r przez tyle lat zwiedzania przez turystów jest w tak doskonałym stanie.
 
W Demianowskiej Jaskini Wolności oprócz białych nacieków widzimy zabarwienia na kolor żółty, różowy, czerwony, fioletowy pochodzący od związków żelaza.
 
 
 
 
Są również zabarwienia siwe, zielone, ciemno-zielone, czarne pochodzące od wytrącających się związków manganu.
 
 
 
 
 
Wszystkie te formy są w dalszym ciągu w stadium rozwoju, kapiąca ze stropów woda kropla po kropli dalej buduje ten bajkowy świat. Przechodząc korytarzami każdy może zobaczyć i nazwać po swojemu widziane kształty.
 
 
 
 
 
                                                     
 
Oprócz ogólnie znanych stalagmitów, stalaktytów, wodospadów oglądamy utworzone przez wodę małe jeziorka. Odbijają się w nich stropy, a na dnie powstają dziwne wytwory.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
A spadające ze stropów kropelki wody w panującej tu ciszy i przepięknej scenerii kształtów i kolorów tworzą swoistą muzykę.
 
 
Miejscami korytarze są bardzo ciasne, osoby bardziej "puszyste" muszą uważać, aby nie zniszczyć tych pięknych form krasowych.
 
 
 
 
 
Reasumując, stwierdzam że godzina na zwiedzenie tej jaskini to zdecydowanie za krótki czas. Trudno jednocześnie słuchać komentarzy przewodnika, fotografować i oglądać.
Zdjęcia na pewno nie oddają całego uroku tego miejsca, tym bardziej że robione w dużym pośpiechu - tam trzeba być osobiście, najlepiej z samego rana gdy mało jest turystów. Pierwsze wejście do jaskini jest o godz. 9:00, a w grupie musi być minimum 4 osoby.
 
Mam nadzieję że moje amatorskie zdjęcia pozwolą jednak wyrobić sobie zdanie o jaskini, oraz zachęcą do odwiedzenia tego naprawdę pięknego i tajemniczego miejsca pod ziemią.
 
W pamięci pozostają niezapomniane kształty naciekowe, cała paleta kolorów, przeróżne formy powstałe wskutek działania wody, ogromne komory skalne, zawaliska, jeziorka.
 
Na koniec pokażę jeszcze kilka zdjęć:
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kto chce zobaczyć pokazane tu zdjęcia, oraz inne z tej wycieczki w większej rozdzielczości zapraszam do mojej galerii zdjęć na Picasa WEB - poniżej podaję link do galerii:
 
 
Klikając w poniższy odnośnik wracamy do strony głównej: