FOTOGRAFIA AMATORSKA
Zbigniew Wójcik
   STRONA GŁÓWNA      BESKID SĄDECKI i NISKI      Bereśnik

Spacer Szczawnica dworzec PKS (440m n.p.m.) - ul. Zdrojowa - Plac Dietla - Bryjarka (679m n.p.m.) - Schronisko Pod Bereśnikiem (843m n.p.m.) - Szczawnica.

 

Spacer rozpoczynamy z dworca PKS usytuowanego przy ul.Głównej w Szczawnicy. Idziemy lekko pod górkę ul. Główną za znakami niebieskimi. Po lewej stronie na pierwszych 200m Park Dolny.
 
Po następnych 100m zjazd w prawo na duży parking usytuowany przy dolnej stacji kolejki linowej na Palenicę - ta informacja dla zmotoryzowanych.
 
Po następnych 100m mijamy po lewej restaurację Halka i za 50m dochodzimy do odgałęziającej się w lewo ul. Zdrojowej.
 
 
 
Od dworca PKS do ul. Zdrojowej to około 10 min. marszu. Tu spotykamy na szlak żółty biegnący z Szafranówki. Od tej pory aż do schroniska pod Bereśnikiem będziemy wędrować tym szlakiem.
 
Dla lepszej orientacji poniżej mapka szlakowa oraz tabele odległości i wysokości opracowane na podstawie www. szlaki.net (Szlaki - kalkulator czasu przejścia szlaków gór)
 
 
 
  
 
 
 
Na pierwszych 150m ul. Zdrojowej mijamy po prawej stronie:
  • mały płatny parking
  • jadłodalnię "Pod Siekierkami" gdzie można zjeść tanie a zarazem smaczne obiady domowe
  • kwiatowy zegar słoneczny
  • pomnik Henryka Sienkiewicza
  • kościół pw.św. Wojciecha Biskupa Męczennika
 
 
 
 
 
Podążamy w górę ul. Zdrojową oglądając piękną zabudowę typu uzdrowiskowego rozrzuconą w Parku Górnym.
 
 
 
 
 
 
W roku 2012 ul. Zdrojowa i Plac Dietla przechodzą gruntowną przebudowę w ramach dofinansowania unijnego. Nowym deptakiem dochodzimy do nowo wybudowanego placyku z fontannami.
 
 
 
 
Po przejściu następnych 100m dochodzimy do nowo wybudowanych schodów prowadzących do budynku Inhalatorium w Parku Górnym. Są wzorowane na schodach hiszpańskich znajdujących się w Rzymie - mają być wykorzystywane np. do pokazów mody.
 
 
... zdjęcie z kwietnia 2012r - budowa schodów i altany zdroju "Magdalena".
 
 
 
 
 
 
 
Bezpośrednio po minięciu schodów dochodzimy do miejsca gdzie zburzono stary pawilon o zamkniętej bryle a w jego miejsce wybudowano drewnianą otwartą altanę z ogólnie dostępną wodą mineralną ze źródła Magdalena.
 
 
 
Jeszcze 100m wzdłuż nowo wybudowanej rzeczki i mijając po lewej stronie nieczynną pijalnię wody "Waleria" dochodzimy do Placu Dietla.
 
 
 
 
 
 
 
I tak po około 30 minutach dotarliśmy na XIX wieczny Plac Dietla na którym możemy zobaczyć najstarszą zabudowę uzdrowiskową  Szczawnicy na czele z Pałacem Józefa Szalaya i Starą Kancelarią.
 
 
 
 
Kiedyś mieściła się tu Kancelaria Zakładu Zdrojowego, dzisiaj jest Muzeum Pienińskie. Patrząc lekko w prawo (na północ) widać willę "Pod Bogurodzicą" zwaną też "Stare Łazienki" lub restauracją "Zdrojową"
 
 
 
 
Również od strony północnej Plac Dietla zamyka willa "Holenderka" wybudowana w/g planu Józefa Szalaya w stylu holenderskim. Obok stoi "Dom Nad Zdrojem".
 
 
 
 
W dobudowanej wzdłuż ul. Krawczyka części holenderki mieści się obecnie Muzeum Historii Uzdrowiska Szczawnica.
 
 
 
 
 
Pierzeję placu od strony północno-wschodniej zamyka najładniejszy budynek tzw. "Dom Nad Zdrojami" w którym w ciągu całej jego historii była przede wszystkim pijalnia wód.
 
 
 
 
 
 
 
 
W roku 2002 budynek spłonął i został rozebrany. W roku 2008 został odbudowany i obecnie znajduje się w nim na parterze pijalnia wód z sześciu źródeł.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Od strony wschodniej Plac Dietla zamyka kawiarnia "Helenka" oraz willa "Szwajcarka Górna" za którą stoi Kaplica Zdrojowa.
 
 
 
 
 
 
 
 
Spacer po Placu Dietla kończymy  obejrzeniem nowej fontanny którą oddano do użytku w połowie roku 2012. W czasie budowy były wokół niej różne kontrowersje, zmieniano projekt  a w ostatecznej wersji jest w takiej postaci jak na zdjęciach.
 
 
 
 
 
 
 
Dla porównania i ocenienia która panna wodna jest ładniejsza wrzucam zdjęcie z 2005r. wykonane podczas wycieczki z rodziną na Bereśnik.
 
 
 
 
Do tej pory z dworca PKS na Plac Dietla przeszliśmy ok. 700m. Do pokonania pozostało ok. 2,1 km co obrazuje poniższy kilometraż.
 
 
 
 
Ruszamy dalej - z Placu Dietla wchodzimy w ul. Krawczyka i za szlakiem żółtym idziemy obok Muzeum Uzdrowiska Szczawnica do najbliższego skrzyżowania ulic.
 
 
 
 
 
 
 
      
   
Po ok. 90m skręcamy w lewo za znakami żółtymi w ul. Języki i idziemy pod górę około 350m. Opuszczamy ul. Języki którą dalej poprowadzony jest szlak rowerowy na Bereśnik. Skręcamy w lewo zgodnie ze szlakiem żółtym wspinającym się trawersem zbocza na Bryjarkę - ta trasa jest o wiele ciekawsza widokowo od trasy rowerowej.
W końcowej części obie trasy  ponownie się połączą.
 
Już na początku podejścia otwiera się widok na Szczawnicę i Pieniny Małe z charakterystyczną stożkową kopułą Wysokiej.
 
 
... na pierwszym planie Jarmuta (794m n.p.m.), w głębi Wysoka (1050m n.p.m.)
 
 
.
.. Małe Pieniny - od lewej Jarmuta, Łaźne Skały, Załazie, Witkula i Szafranówka.
 
Pniemy się zboczem Bryjarki wygodną ścieżką szlakową, po drodze mijamy ładne skałki niewielkiego nieczynnego kamieniołomu.
 
Skały są pochodzenia wulkanicznego tzw. andezyty. Takie same występują  również w innych miejscach pienińskiego pasa skałkowego przebiegającego w Pieninach i Gorcach tj. na górze Wdżar koło Czorsztyna, na górze Jarmuta koło Szlachtowej w nieczynnym kamieniołomie"Malinowa", jak również w rezerwacie Biała Woda   przy tzw."bazaltowej skale" którą pokazałem w relacji z wycieczki do rezerwatu Biała Woda.
 
Andezyty mają zastosowanie w budownictwie, dekoratorstwie i jako materiały kwasoodporne (okładziny murków, altan, kominów, na chodniki i skalniaki. Występują w różnych odcieniach.
 
 
 
 
 
Za kolejnym zakrętem pozostaje nam podejście długą prostą ok. 250m by osiągnąć granicę lasu. Gdy dojdziemy do końca tej prostej będzie to ok. 1km od Placu Dietla.
 
 
 
Na skraju lasu widać drogowskaz turystyczny. Szlak żółty na Bereśnik biegnie dalej lekko w prawo. Warto jednak skręcić bardziej w prawo i po 200m wejść na szczyt Bryjarki gdzie stoi metalowy krzyż i jest ładna panorama na Szczawnicę.

 
 
 
 
 
... tu widok na Palenicę. Widać nartostradę.
 
 
 
Bryjarka to szczyt w Beskidzie Sądeckim o wysokości 679m n.p.m. znajdujący się ok. 230m nad Szczawnicą.
 
 
Do dziś z uwagi na krótkie i dość łatwe podejście szlakiem żółtym oraz ładne widoki jest ulubionym miejscem spacerów mieszkańców Szczawnicy i kuracjuszy.
 
 
Na szczycie już w 1860r istniał mały drewniany krzyż zastąpiony w 1866r dużym modrzewiowym.
 
 
Gdy w roku 1902 został złamany przez wichurę znana firma Józefa Góreckiego (wykonywała również krzyż stojący na Giewoncie) zamontowała nowy krzyż metalowy co upamiętnia wisząca na nim tablica.
 
 
Na konstrukcji krzyża jest również zamontowana druga tablica upamiętniająca rocznicę 100-lecia tego krzyża.Tablica ufundowana przez parafian i gości Szczawnicy w 2002r.
 
 
 
 
 
 
        
 
 
Z Bryjarki schodzimy (200m) tą samą ścieżką którą wchodziliśmy i szlakiem żółtym kontynuujemy wędrówkę w stronę schroniska. Po drodze mijamy samotny domek letniskowy.
 
 
 
 
 
 
 
Na wysokości domku letniskowego  patrząc w dół można dojrzeć ujście Grajcarka do Dunajca, zaś patrząc bardziej w górę przy ładnej pogodzie widać Tatry.
 
 
 
 
 
Po dalszych ok. 200m dochodzimy do dwóch opuszczonych zabudowań i lekko w lewo z pomiędzy tych dwóch zabudowań szerszy widok na ujście Grajcarka, Małe Pieniny, Tatry i Szczawnicę Niżną.
 
 
 
Wkrótce dochodzimy do punktu widokowego na wzniesieniu zwanym Gucka (763m n.p.m.). W tej okolicy szlak żółty którym idziemy ponownie spotyka szlak rowerowy dochodzący ul. Języki ze Szczawnicy.
 
Z tego miejsca widać Pieniny Małe i Szczawnicę.
 
 
... babcie i wnuczki dochodzą szlakiem rowerowym.
 
 
 
 
... połączenie szlaku rowerowego ze szlakiem żółtym (oba ze Szczawnicy z Placu Dietla)
 
 
Dochodzimy do ostatniej zagrody znajdującej się jakieś 10min. przed schroniskiem. W roku 2005 witało nas poczciwe psisko którego już nie ma.
 
 
Wnuczki trochę miały pietra ale w końcu po przełamaniu strachu zaczęli go głaskać.
 
 
 
 
 
 
Jeszcze kawałeczek drogą pod górę i dochodzimy do odgałęzienia dróg.
 
 
 
W tym miejscu szlak żółty skręca w prawo do schroniska, zaś szlak rowerowy podąża w lewo na szczyt Bereśnika.
 
 
 
 
 
 
 
Pozostaje przejść ok. 100-150m zarośniętą ścieżką, minąć wiatę i jesteśmy w Schronisku Pod Bereśnikiem zwanym również Bacówką Pod Bereśnikiem.
 
 
 
 
 
 
 
 
To górskie schronisko turystyczne znajduje się na wysokości 843m n.p.m. i dysponuje ok. 40 miejscami noclegowymi. Zostało założone w 1989r.
 
Doskonałe miejsce na odbycie 1-godzinnego spaceru ze Szczawnicy nawet z małymi dzieciakami co obrazują załączone fotki moich wnuków.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
... a to że wnuczki ten podnoszony ruszt spuściły na głowę babci to już osobna historia.
 
Z tarasu schroniska piękne widoki na całe Pieniny Małe, Tatry i Szczawnicę.
 
 
... widok Pienin Małych od Wysokiej po Szafranówkę.
 
 
... widok od lewej Smerekowa (1014), Jaworzyna (1001), Wysoka (1050), Dubraszka (942). A bliżej nas zalesiony czubek Czuprana (777) i Jarmuta (794). Najniższa po prawej Jarmutka (690)
 
 
 
 
 
 
Zejście do Szczawnicy szlakiem żółtym ok. 40 min. Można również zejść szlakiem rowerowym - też 40 min.
Kto chce może wydłużyć wycieczkę schodząc szlakiem czerwonym do wodospadu Zaskalnik - 45min. i dalej szlakiem niebieskim do Szczawnicy - 30 min.
 
Powrót do: